Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #171  
Vechi 18.08.2008, 00:21:06
primavara primavara is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.07.2008
Mesaje: 3
Implicit

Draga Traditie, ce e bine pt tine nu e bine pt altii. Ce ai invatat tu din experienta, nu experimenteaza toti, Dumnezeu ne-a creat diferiti.
Nu invata pe altii, nu invata pe altii. Risti mai degraba sa tulburi decat sa faci bine. Lasa ca Dumnezeu cerceteaza pe toti, in felul in care numai El stie, asa cum pe tine te-a cercetat in acest fel aparte.
Vezi ca exista pareri contrare alor tale, venite de la oameni experimnetati si ei, cititi si ei, evlaviosi si cautandu-l pe Dumnezeu si ei. Atunci de unde stii ca tu, cu siguranta, ai dreptate?
Renunta la a incerca sa convingi. Ai spus ce ai avut pe inima si in gandul tau cel bun sa spui. Acuma lasa-l pe Dumnezeu sa faca mai departe.
  #172  
Vechi 18.08.2008, 09:47:45
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

acuma pricap cristiboss56, ca dumneata puneai intrebarile daca eu respect in sensul sa ma tragi de maneca shi sa-mi aratzi ca daca nu respect atunci de ce cer altora, poi asta inseamna ca eshti adeptul casatoriei drept paravan pentru desfranare, curvie sau preacurvie ca desfranarea are sensuri mai complexe... poi nu eu cer asha ci sper ca am intzeles bine ca Hristos cere pentru cei ce vor sa se desavarsheasca in familia lor, sa le fie sotzia libera, ca o straina, shi sa o iubeasca asha ca pe o sora, caci casatoria nu este spre barul-bordel de acasa ca sa ne antranam pentru a fi capabili cand ieshim in societate sa facem fatza cu brio, cu randament crescut, cu performantze incredibile daca se veshte momentul sau posibilitatea unei relatzii intamplatoare cu o femei despuiata, goala, ademenitoare shi ranjitoare ca sa dam dovada la gLume ce barbatzi model suntem... deci stimate cristiboss56 sper ca intrebarile dumitale nu erau pentru a ma pune la punct ca sa imi demonstrezi pe baza pacatelor mele, ca e clar ca multzi suntem pacatoshi, pe baza neputintzelor mele de a ma opune pacatului, ca ceea ce sustzin nu este dupa Adevar, nu Adevarul ca altcineva este ci doar dupa el, ca teorie shi cine face in toata teoria atunci in practica iata ca a shi facut deja cum spune sf Varsanufie shi Ioan, din ce imi mai aduc aminte, ca spunea cand doi oameni se intalnesc, de sex diferit, nu le este de folos nici sa se intalneasca shi nici sa vorbeasca fiindca mai devreme sau mai tarziu tot la SUBIECT ajung... shi daca s-ar putea ar fi bine sa evite orice privire sau discutzie despre partzile rushinoase... ademenitoare...

deci familia, in familie cum trebuie sa traieshti?

sa cautzi dragostea curata shi desavarshita intru Hristos... in Taina Sfanta... shi mai paractic, spune CLD sa se iubeasca ca un frate shi o sora, sa nu-i umpla bratzele cu plozi asemanandu-se dobitoacelor fara a recurge la paganisme shi anticonceptzionale sau alte metode ci sa schimbe patul daca e mai tare pofta decat dragostea, sau cum spune Sf Ioan Hrisostom, sa o iubeasca ca pe o sloboda, asha cum shi-a Iubit Hristos Biserica Sa fiind gata oricand sa-shi dea viatza pentru ea... dar spune shi sf Pavel ca decat sa arda/ravneasca, decat sa cada in ispita, in adulter, dushi de satana in lacomia placerilor, atunci mai bine sa nu se desparta de femeia sa pentru Hristos decat pentru putzina vreme shi apoi iarashi sa fie impreuna, shi mai bine sa nu stea vaduva sau fecior/fecioara daca mintea ii este mereu la desfranare shi viseaza doar la placeri shi se pregatesc doar pentru asta, dar daca le este cu putintza mai bine le-ar fi sa ramana feciori/fecioare shi sa duca o viatza fara prihana, pregatindu-se pentru Dumnezeu... iar in viatza lor de oameni casatoritzi, ce au format un singur trup, oare acel trup e bine sa fie unul plin de pofte shi placeri, plin de patimi shi curvie dupa paravanul casatoriei sau shi acelui singur trup format, daca au ales sa traiasca intru Hristos, ca shi buni creshtin, oare nu se aplica shi lor aceleash cerintze? adica lepadarea de gLume shi de placerile shi poftele trupului? sau ce crezi ca exista doua masuri de apreciere a lucrurilor? ... este doar un pic mai multa ingaduintza dar prin aceleashi vame trebuie sa treca cu totzii, shi daca vamele vazduhului sunt asha cum sunt ca aproape nimeni nu trece shi raman prin iad sau prin vami pana la soroace, deci daca omul trebuie sa dea socoteala dupa nishte socoteli shi judecatzi ale dracilor, dar atunci cum va fi cand vine judecata lui Dumnezeu? cand v-a judecat Dumnezeu, atunci cum v-a fi cand v-a judeca Cel caruia toate ii sunt cunoscute shi toate ii sunt drepte shi v-a tzine seama de toate-toate astfel incat nu il vei putea pacali cu nimicnimic, shi totul se va socoti in Lumina Adevarului... ce va fi atunci? ce ne va fi de folos? sa prezentam un Adevar indulgent dar mincinos, sau sa prezentam realitatea care v-a fi dupa cum pare-se ca spun Proorociile Sfinte, chiar daca noi nu suntem desavarshitzi shi nu traim o desavarshire, ci suntem cazutiz, dar macar poate reushesc altzii, macar vor asculta altzii, se vor mantui cei care vor cunoashte toata teoria shi o vor plini in taina... nu pentru slava de la oameni, de la gLume ci asha pentru ca au devenit conshtientzi de adevar, au iubit Adevarul, au crezut, au ajuns credincioshi, shi le-a placut mai mult fericirea cea sfanta, binele decat moartea shi necazul shi intinaciunile de tot soiul...

deci sper ca nu m-ai ashezat langa Traditzie ca sa ne scotzi shi pe mine shi pe el nishte abearantzi, insinuand ca daca noi nu suntem in stare, ci traim shi noi curveshte ca toata gLumea atunci altul ar fi adevarul, shi anume ala care il dai dumneata shi anume ca in casatorie curvia e la liber fiindca daca tzi-ai luat paravan aprobat de biserica atunci potzi linishtit aduce disco-barul bordel in familie shi este super ok ca este in vederea copiilor, a zamislirii urmashilor lucru cerut de Dumnezeu... ca Dumnezeu n-a cerut asha ceva, ci acolo era vorba de urmashi Lui DUMNEZEU, adica acei urmashi care il respecta shi il asculta shi traiesc intru EL, shi nu doar carne plina de toate naluciferizarile inclinate inca din tineretzile lor spre rau, ca doar a facut un potop pe vremea lui Noe caci omul devenise doar carne lipsit de Duhul... dar acum e la fel, dar Dumnezeu ishi respecta promisiunea shi pana la sfarshit pacatosul cu dreptul impreuna vor locui, dar ishi rezerve Hristos sa-i desparta shi sa arunce foc pe pamant shi sa aduca sabie ca sa-i deosebeasca pe ai Sai de restul gLumii, shi sa ii cheme sa se rupa de fica Sodomei shi Gomorei shi de fiul faradelegilor, ala nascut din Tatal minciunii shi din maica patimii... iubirea patimashe de sine, shi duhul minciunii maririi de sine shi pentru slava de la oameni... ori in fatza lui Dumnezeu in cea mai mare gLumina...

Doamne ajuta...
sper ca nu are cineva impresia ca invatz pe careva... ci doar vorbesc, mult, sa nu stau degeaba, shi ma cutremur la viitoarea socoteala o vorbelor szmintite shi a cugetelor desharte... caci fiecare suflet va trece prin vami... totzi vom da seama.
ca ai fost singur sau ai format UN SINGUR trup ...???
  #173  
Vechi 18.08.2008, 12:44:51
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Stimabile vsovi, nimic n-ai inteles spre "surprinderea"mea , dar nici nu ma asteptam la un altfel de raspuns, in logica dumitale alambicata. Tin sa te anunt spre deziluzia dumitale, ca in cei 25 de ani de casnicie, nu am desfranat cu a mea sotie si nici cu alt cineva. Imi pare tare rau pentru dumneata, dar nu toti duc o viata si au o gandire ca a dumitale. Decat a face logoree verbala si in teorii, exemplul personal, este cel mai util si de folos . Sa stim si sa-n vatam tacerea, atunci cand patima ne-apasa si neputintele ne joaca feste. Asa ca domnule vsovi mai bine bei o ceasca mare de cafea si duci o viata de familie exemplara , normala ca un bun crestin
  #174  
Vechi 18.08.2008, 13:09:48
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
Stimabile vsovi, nimic n-ai inteles spre "surprinderea"mea , dar nici nu ma asteptam la un altfel de raspuns, in logica dumitale alambicata. Tin sa te anunt spre deziluzia dumitale, ca in cei 25 de ani de casnicie, nu am desfranat cu a mea sotie si nici cu alt cineva. Imi pare tare rau pentru dumneata, dar nu toti duc o viata si au o gandire ca a dumitale. Decat a face logoree verbala si in teorii, exemplul personal, este cel mai util si de folos . Sa stim si sa-n vatam tacerea, atunci cand patima ne-apasa si neputintele ne joaca feste. Asa ca domnule vsovi mai bine bei o ceasca mare de cafea si duci o viata de familie exemplara , normala ca un bun crestin
cu ce te-am suparat draga cristi ca doar nu la tine m-am referit... ce s-a intamplat de ai intzeles ca m-am suparat pe dumneata sau ca te-ashi fi acuzat de ceva, eu vorbeam despre ce am priceput eu ca ar trebui sa tzinem shi nu cumva sa stricam Adevarul pentru interpretarile noastre dar nicipringand nu mi-a trecut sa te jignesc cu atat mai mult cu cat shtiu ca eshti mai in varsta ca mine shi un creshtin care il cauta cu adevarat pe Hristos... chiar nu mai intzeles... shi devina o fi intr-adevar scrierea mea mai greu de urmarit pentru ca sunt neglijent... ??? dar m-am straduit sa nu mint shi sa nu impun caci shtii ce se intampla cu cugetele desharte shi vorbirile hulitoare shi mincinoase...:(
  #175  
Vechi 18.08.2008, 13:29:14
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
Stimabile vsovi, nimic n-ai inteles spre "surprinderea"mea , dar nici nu ma asteptam la un altfel de raspuns, in logica dumitale alambicata. Tin sa te anunt spre deziluzia dumitale, ca in cei 25 de ani de casnicie, nu am desfranat cu a mea sotie si nici cu alt cineva. Imi pare tare rau pentru dumneata, dar nu toti duc o viata si au o gandire ca a dumitale. Decat a face logoree verbala si in teorii, exemplul personal, este cel mai util si de folos . Sa stim si sa-n vatam tacerea, atunci cand patima ne-apasa si neputintele ne joaca feste. Asa ca domnule vsovi mai bine bei o ceasca mare de cafea si duci o viata de familie exemplara , normala ca un bun crestin
dar de ce insinuezi lucruri despre mine? shi ce gandesc eu? sau ce viatza duc? shi ce vorbire alambicata? shi ce exemplu personal? shi de ce ma trimitzi la o viatza gLumeasca in care troneaza ceashca de cafea neagra, cand mai buna cand mai rea, in fiecare dimineatza shi dupa mancare shi pe la 12-unu la servici... ceashca de cafea spre desfranarea cea dulce-amara... poi nu ma indemna pe mine ca eu nu ma mai intorc la ea... sa m-ajute Dumnezeu sa reushesc... shi ce casnicie e aia in jurul ceshtii de cafea? cand vorbeam de cafea vorbeam foarte serios shi mai sus la fel, dar nu era explicit catre tine, ci catre dumneata era, ca nu cumva dumneata prin casatorie sa fi adeptul paravanului in spatele caruia e liber la curvia in numele inmultzirii omeneshti... ca in Scripturi era vorba de urmashi ai fiilor lui Dumnezeu, deci copiii care traiau intru Dumnezeu-Hristos... shi nu sa te inmultzeshti pentru oameni, pentru gLume, pentru a avea de unde culege oshtirile lui faraon carne tanara shi bratze tari shi mana ieftina de lucru pentru caramizi... deci eu vorbea doar despre a nu lasa sa se intzeleaga aia ce am intzeles eu din mesajul tau dar fara sa afirm asta despre tine ca e vorba de mesaj... shi despre insinuarile prin care mesajele mele shi ale lui Traditzie vroiai precum voieshti probabil incontinuare ca insinuand sa le transformi in aiureli, in prostii... indemnandu-ma la tacere... poi daca vor tacea creshtinii sa shtii ca vor vorbi, pietrele, copacii, pasarile shi toate cele necuvantatoare, ishi vor deschide gura shi ne vor indemna spre Cuvantul Lui Dumnezeu... "pacatoshii sa taca" adica pacatele shi pamantul care-shi deschide gura sa primeasca din mainile noastre sangele nostru sau al fratzilor noshtrii sau vrajmashia cu Dumnezeu... aia sa taca... nicidecum creshtinii... dar nici sa incepem sa vorbim fara rost shi preamult sau prea putzin sau exact cat trevuie ca vad ca te-am suparat... oare unde te-am atins involuntar? shi poate ar trebui sa te bucuri ca tzi-ai descoperit ceva pacate daca ai reactzionat asha, ca eu nu sunt suparat pe tine ci despre mesaj ca replica discutam...


iar teoria tzi-am mai spus,

TEORIA e BAZA, shi cine reusheshte sa faca in Toata teoria a shi facut in practica...

nu practica e baza ci TEORIA, caci Dumnezeu nimic nu face shi nu a facut fara ca mai inainte sa scrie TEORIA prin proorocii shi sfintzii SAI...

nu e vorba de teoria shtiintzifica caci aia e teorie care nu are viatza, nici nu se regaseshte in practica shi nici nu are rost sa-tzi batzi capul cu ea ci e vorba de Teoria de la Dumnezeu... Scriptura shi Harul shi clelalte prin care straluceshte Invatzatura. :)
  #176  
Vechi 18.08.2008, 13:47:04
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Chiar m-ai suparat, dar supararea vine din mandrie iar mandria e pataima si sunt si eu la randu-mi patimas, dar viata de familie e sfanta si nealterata. Am multe altele dar familia a ramas familie , cu orgasm sau fara. Citeste-ti inca odata postarea ta si ai sa-mi dai dreptate ! Cat priveste varsta eu niciodat nu am pus pret pe ea, pentru ca anii sunt nimic, sunt secunda ce tocmai a trecut. In fata unui copil de am gresit, ii cer iertare si impacare. Anii nu sunt suprematia in fata alt cuiva. Ma mir ca acum mi te-ai adresat cu Cristi. Si ca veni vorba de nume, ma cheama si Stefan, Cristian Stefan, asa m-au botezat parintii find nascut pe 27. 12. 1956 de Sfantul Stefan, Sfant drag mie, intai dintre diaconi si mucenici a Lui Hristos. Poate, id-ul pare mai pompos, dar l-am pastrat find facut de baiatul meu, dar stai in pace ca nu am fost, nu sunt si nici nu voi fi boss vreodata. Cat priveste supararea mea, uite, tocmai mi-a trecut. Asta este un mare "avantaj"ma aprind repede, dar tot atat de repede ma sting si uit. Pace si bucurie, draga Ovidiu.
  #177  
Vechi 19.09.2008, 00:45:39
monica.miholca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ce folos ar avea doi tineri casatoriti daca ei s-ar infrana cu sila , presupunand ca Biserica ortodoxa ne-ar invata, dupa sfaturile lui Traditie, sa infieram orgasmul si impreunarea, chiar in casatorie?
Ca si postul, daca infranarea nu e facuta din dragoste pentru Dumnezeu, ca jertfa, cu convingere, nu mai ramane decat un mijloc de a ajunge la manie si frustrare. De aceea, ce mai bun post e, cum spunea un sfant parite (nu mai stiu care), cu painea pe masa. stii ca ai voie (sa mananci cat ai nevoie, sa te bucuri de placerea trupeasca cu sotia/sotul, in zilele randuite) dar din dragoste pentru Dumnezeu, jertfesti aceasta placere, preferand bucuria apropierii de El.
atunci cand este randuit, cei doi se pot bucura, cu masura, de iubirea lor.

zau, Traditie, tare esti inversunat. moderatia e cea mai buna. fiindca inversunarea, incapatanarea, iti tulbura mintea si nu mai gandesti cum trebuie, nu orgasmul.
  #178  
Vechi 19.09.2008, 02:12:18
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Nu moare nici un suflet de la orgasm, ci doar de la NEASCULTARE...!
Cine sunt familisti si au apropieri fizice, sa-si ia si raspunderea pt eventualii copii care se pot naste! Pt toti! Raspunderea pt nasterea si cresterea lor in spirit ortodox.
Eschivarea de la nasterea de copii, indiferent cum ar fi, e pacat...intra la desfranare! Caci ai apropiere doar pt placere, evitand urmarea fireasca-nasterea de copii si cresterea lor! Deci, avem dea face aici cu NEASCULTAREA poruncii, -sa nu desfranezi! si poate chiar si uciderea, ... adica avorturi provocate inconstientl LAs la o parte pe cele constiente...

Iar cei care au copii si nu mai vor altii, nu le ramane decat sa se infraneze pt tot restul vietii si sa-si creasca copii(eventual nepotii) crestineste, ca sa spere la mantuire. Cale de mijloc nu exista! Asta inseamna sa traiesti ortodox! Sa-i nasti pe toti si sa faci tot ce-ti sta in putinta ca sa-i cresti in spiritul ortodox, dupa invatatura/traditia Sfintilor Parinti.
Altfel, macar ca ai nascut toti copii care ti i-a dat Dumnezeu, daca nu-i educi crestineste, te faci vinovat de ceea ce afirma vsovi, ...inmultirea ostirii lui faraon!




  #179  
Vechi 19.09.2008, 07:45:13
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Poate am gresit vorbind de moartea sufletului (în sensul de slabire a simturilor si ratiunii), dar ramân la ideea ca orice placere/bucurie, aduce o îngrosare a sufletului de care trebuie sa ne curatam daca vrem sa vedem pe Dumnezeu.
  #180  
Vechi 19.09.2008, 12:38:22
Annamarria Annamarria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2006
Mesaje: 260
Implicit

oh boy, eu sper sa nu te creada multa lume ca o sa-i indepartezi enorm de Dumnezeu. Si asa multa lume crede ca Dumnezeu e impotriva oricarei bucurii cand de fapt El doreste ca bucuriile noastre sa fie mai mari si mai curate pentru a-i da slava. Nici o bucurie nu este rea atunci cand este binecuvantata de Dumnezeu iar relatiile intime in interiorul casatoriei sunt binecuvantate. Iar lucrurile astea nu le spun pentru Traditie, ar fi fara folos, le spun celor care poate trec pe aici.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
alinarea sufletului ranit bogman margareta Generalitati 34 12.06.2013 20:12:39
BARFA- rana a sufletului! snowdrop Generalitati 58 21.03.2012 21:17:54
Povestea sufletului meu. Un_trecator Intamplari adevarate 8 13.05.2011 20:42:29
Nemurirea sufletului 52ZIZO Despre Biserica Ortodoxa in general 44 16.08.2010 22:37:08
Taina mortii. Moartea dreptului si moartea pacatosului patinina34 Din Noul Testament 1 04.01.2009 07:32:19