Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Slujba inmormantarii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.07.2010, 15:33:37
cer_indurare cer_indurare is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.09.2009
Mesaje: 4
Exclamation Boscoane, farmece si altele

Pentru cei ce-mi stiu povestea, dau vestea ca tata s-a stins de 2 zile. Astazi a fost prima zi la capela, maine il inmormantam.

Rudele noastre sunt foarte plecate de acasa si mama tot imi spune sa am grija sa nu puna nimic in sicriu sau alte chestii de genul.

Exista asemenea lucruri? Cum ma feresc de vraji sau alte tampenii de genul? Nu vreau sa ajung sa-l dezgrop pentru a scoate te miri ce din sicriul sau. Am avut destule ghinioane toata viata, poate acum mi-o fi mai bine.

Va rog frumos sa-mi spuneti cum ma pot feri eu si mama mea de astfel de practici? Imi cred rudele in stare de asa ceva. Ma reintorc la capela, nu numai pentru priveghi ci si pentru paza :|
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.07.2010, 16:14:47
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

http://www.parohiamacin4.org/inmorma...na_greseli.htm
Poate va sunt de folos lucrurile scrise aici.
Ar fi bine sa va rugati ptr cecl decedat si sa duceti si un pomelnic la o manastire sa fie pomenit la 40 de Sfinte Liturghii pentru ca in aceste 40 de zile poate fi ajutat mai mult.
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #3  
Vechi 06.07.2010, 17:09:05
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Dumnezeu sa-l ierte. Nu trebuie sa te infricosezi de nimic. Si eu am participat la cateva inmormantari unde se spunea ca nu e bine sa dai ceva peste mort, ca tot ce a fost folosit pentru el - ac, ata, aparat de ras .... trebuie pus neaparat in sicriu, ca nu trebuie luata panza cu care au fost legate picioarele celui decedat.... Si cu toate ca nu le-am respectat, nu s-a intamplat nimic rau. Si au trecut ani buni de atunci.

E o mentalitate invechita si asta vine din faptul ca in trecut, cel decedat era considerat necurat. Dar astazi, chiar in slujba inmormantarii se spune: "Veniti sa dati mortului sarutarea cea mai de pe urma". Deci, daca Biserica ne spune ca ne putem atinge de el, insemana ca nu este necurat.

Asa ca nu e cazul sa stai cu ochii pe cei ce vin la sicriul tatalui tau. Altfel trebuie sa fie priveghiul.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.07.2010, 02:49:36
kiralina kiralina is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2010
Mesaje: 304
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Dumnezeu sa-l ierte. Nu trebuie sa te infricosezi de nimic. Si eu am participat la cateva inmormantari unde se spunea ca nu e bine sa dai ceva peste mort, ca tot ce a fost folosit pentru el - ac, ata, aparat de ras .... trebuie pus neaparat in sicriu, ca nu trebuie luata panza cu care au fost legate picioarele celui decedat.... Si cu toate ca nu le-am respectat, nu s-a intamplat nimic rau. Si au trecut ani buni de atunci.

E o mentalitate invechita si asta vine din faptul ca in trecut, cel decedat era considerat necurat. Dar astazi, chiar in slujba inmormantarii se spune: "Veniti sa dati mortului sarutarea cea mai de pe urma". Deci, daca Biserica ne spune ca ne putem atinge de el, insemana ca nu este necurat.

Asa ca nu e cazul sa stai cu ochii pe cei ce vin la sicriul tatalui tau. Altfel trebuie sa fie priveghiul.
E cazul si inca cum!vrajile se fac cu ustensilele mortului:atele lui,lintoliul,bucati din recuzita sicriului,dar si cu ce se pune in sicriu,sub el,sub perna lui.pazeste bine sicriul,nu e de gluma.cei ce au patit astfel de lucruri,stiu ce vorbesc.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Haine de vara + altele Laura19 Generalitati 359 03.07.2015 10:11:31
Mandria si altele Tina06 Pocainta 17 27.05.2015 02:34:10
Despre Arthos, tarnoseala si altele mirela.t Despre Biserica Ortodoxa in general 9 25.07.2012 23:16:23
Patriarh ecumenic si altele legate de ierarhie sophia Biserica Ortodoxa Romana 4 31.07.2009 21:24:14
adulare, pareri de sine si altele.. grecu Preotul 5 11.10.2006 11:58:09