Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 07.01.2013, 11:57:23
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Din moment ce Mantuitorul nu a avut nici un pacat, de ce S-a botezat?
Am gasit astazi o alta explicatie la parintele Constantin Sturzu. El spune ca trebuie sa fim atenti la acest verset: "Și după ce s-a botezat tot poporul, botezându-Se și Iisus și rugându-Se, s-a deschis cerul" (Luca 3, 21). Deci, Mantuitorul intra in Iordan numai dupa ce s-a botezat tot poporul. El nu venise la Ioan sa Se curete, sa-Si marturiseasca vreun pacat, ci, dimpotriva, spre "a ridica pacatul lumii" (cf. Ioan 1, 29), sa ia asupra Sa ceea ce lasasera aceia in apa - adica pacatele intregului neam omenesc.

Pana in prezent nu am fost atent la acest detaliu - ca Mantuitorul S-a botezat, dupa ce s-a botezat tot poporul. Acest detaliu clarifica multe intrebari legate de botezul Domnului.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 07.01.2013, 12:06:15
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Am gasit astazi o alta explicatie la parintele Constantin Sturzu. El spune ca trebuie sa fim atenti la acest verset: "Și după ce s-a botezat tot poporul, botezându-Se și Iisus și rugându-Se, s-a deschis cerul" (Luca 3, 21). Deci, Mantuitorul intra in Iordan numai dupa ce s-a botezat tot poporul. El nu venise la Ioan sa Se curete, sa-Si marturiseasca vreun pacat, ci, dimpotriva, spre "a ridica pacatul lumii" (cf. Ioan 1, 29), sa ia asupra Sa ceea ce lasasera aceia in apa - adica pacatele intregului neam omenesc.

Pana in prezent nu am fost atent la acest detaliu - ca Mantuitorul S-a botezat, dupa ce s-a botezat tot poporul. Acest detaliu clarifica multe intrebari legate de botezul Domnului.
Adică atunci, la botezul Lui Hristos s-au iertat păcatele neamului omenesc? Atunci a fost împăcarea omului cu Dumnezeu-Tatăl?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 07.01.2013, 12:44:21
vsovivivi vsovivivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.08.2012
Locație: Insectharul creștin ortodox israelit
Religia: Ortodox
Mesaje: 549
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Am gasit astazi o alta explicatie la parintele Constantin Sturzu. El spune ca trebuie sa fim atenti la acest verset: "Și după ce s-a botezat tot poporul, botezându-Se și Iisus și rugându-Se, s-a deschis cerul" (Luca 3, 21). Deci, Mantuitorul intra in Iordan numai dupa ce s-a botezat tot poporul. El nu venise la Ioan sa Se curete, sa-Si marturiseasca vreun pacat, ci, dimpotriva, spre "a ridica pacatul lumii" (cf. Ioan 1, 29), sa ia asupra Sa ceea ce lasasera aceia in apa - adica pacatele intregului neam omenesc.

Pana in prezent nu am fost atent la acest detaliu - ca Mantuitorul S-a botezat, dupa ce s-a botezat tot poporul. Acest detaliu clarifica multe intrebari legate de botezul Domnului.
Adică tu susții că Domnul era un fel de păcatofag sau un fel de purcelaș căruia îi place mocirlirea în păcatele altora, și mai zici că asta ar pricepe părintele Constantin Sturzu, adică de aia a stat până la final ca să ia asupra Lui tot ce au lăsat oamenii care s-au spălat prin botezul pocăinței în apă.

'Faină' interpretare!.. adică poporul lăsase în apă: scurgeri, violuri, crime, furturi, adultere, îndoieli, slujiri idolești, îndrăciri și alte porcării și mizerii căci practic intraseră în apă, în Iordan, toți spurcații și jegoșii și toți păcătoșii și Iisus a stat până la sfârșit tocmai ca să intre în mocirla aceea și ca să ia asupra lui păcatele și mizeriile și spurcăciunile lor?

Așa ceva n-am mai auzit până acuma! Bună poantă!

Păi nu era invers? Toți cei ce nu fuseseră la botez și nu se spălaseră de păcate și care nu puteau fiindcă nu-i lăsau păcatele și năravurile și legăturile satanei, deci ale celor de după El care nu mai aveau nicio șansă, oare nu pe alea ale celor pierduți și rătăciți care îi vor urma Lui prin Har, nu pe alea le-a luat asupra Sa dând astfel posibilitatea tuturor celor ce vor să vină la pocăință prin El care de acum ar fi fost alături de oricare păcătos legat de nărav, legat de satana și astfel smerindu-se și primind și El botezul nu întărea el oare curățirea celor care s-au pocăit și curățit deja la Ioan înaintea Lui? Oare nu apoi a vindecat șchiopi, orbi, gârbovi, femei păcătoase, cu scurgeri, cananence, paralitici și tot felul de păcătoși și neputincioși sau handicapați? Voi ziceți că e invers? Că s-a dus la Iordan ca să culeagă păcatele celor dinaintea Sa care s-au spălat de ele prin botezul lui Ioan?

Practic Iisus devenind Hristosul Tatălui căci s-au deschis Cerurile prin Duhul Sfânt a întărit botezul cu apă al lui Ioan care fusese trimis ca înaintemergător al Domnului, deci Ioan era dat ca exemplu de pocăință înaintea celor ce se pocăiseră deja, și prin Iisus Hristos a devenit un botez cu Duh Sfânt și cu foc, ca să ajungă omul să se boteze în tot Cuvântul lui Dumnezeu ca primind Har de sus să moștenească omul viața veșnică de fiu al lui Dumnezeu preaiubit și să aibă astfel fericire din belșug încă de pe pământ, omul. Deci l-a întărit și l-a desăvârșit precum a făcut și cu Legea și Psalmii și cu toți proorocii ca oricine crede în El să nu piară ci să se poată întoarce din păcat căci iată Hristos suferă sfintele patimi pentru om și împreună cu omul neputincios care nu poate să se pocăiască și să se curățească și să învie din duh și din apă.

Deci ia asupra Sa păcatele și neputințele celor care vor să se pocăiască însă nu o pot face și fiindcă nu pot din pricina satanei sau a legăturii păcatelor sau a societății atunci Domnul ia asupra Sa ca prin El să poată și ei căci altfel sunt sortiți pieirii în păcatele proprii oricât ar iubii pe Dumnezeu și oricât ar dorii și ei mântuirea.

A unit Dumnezeu într-UN același botez pe toți credincioșii devenind după botezarea Sa de către Ioan un botez nu numai cu apă ci și cu Duh Sfânt și cu foc prin voia Tatălui și Cuvântul lui Dumnezeu care s-a auzit atunci și prin Duhul Sfânt care s-a pogorât în chip de porumb, așa cum planează porumbeii când vin să culeagă mâncare.

Păi nu se vede oare că a stat până la final ca să nu se îmbulzească și să nu slujască dracului întietății și mai este ceva de remarcat că el nu numai că s-a lăsat spălat și botezat de Ioan ci s-a și rugat, deci prin acest act s-a curățit și Iordanul căci deschizându-se cerul s-au sfințit și curățit apele și a vorbit cu peștii nemulțumiți arătând iată că nu mai au de ce să fie nemulțumiți că oamenii și-au spălat păcatele în apă. I-a împăcat și pe pești cu Tatăl căci afundat fiind complet în apa Ioardanului Iisus s-a rugat și pentru ei și a stat de vorbă cu peștii.

Last edited by vsovivivi; 07.01.2013 at 13:39:39.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 07.01.2013, 15:38:30
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Adică atunci, la botezul Lui Hristos s-au iertat păcatele neamului omenesc? Atunci a fost împăcarea omului cu Dumnezeu-Tatăl?
impacarea omului Cu Dumnezeu s-a facut odata cu Invierea Domnului. Primele cuvinte ale Mantuitorului dupa inviere au fost: Bucurati-va! Motivul bucuriei cred ca nu mai trebuie sa-l spun

Last edited by stefan florin; 07.01.2013 at 15:41:24.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Care este cel mai important lucru pe care doriti sa il faceti in viata? alexdu Generalitati 79 23.09.2011 16:55:07
un sectant care se rusineaza in fata preotul in legatura cu Taina Botezului vidoveczandrei Secte si culte 861 29.08.2011 19:03:25
Care este pozitia BOR fata de persoanele care fac doar cununuia civila? elom Nunta 38 16.08.2011 23:45:58
Sfantul Ioan Maximovici - Cuvânt în ziua Botezului Domnului,înainte de sfințirea apei andrei_im Generalitati 1 06.01.2010 08:39:59
Preot calugar - care este sensul? sophia Preotul 33 23.11.2009 12:09:40