Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Reguli in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 20.10.2012, 22:19:38
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cred ca lucrurile s-au inrautatit si mai mult, de cand magazinele au deschis si duminica si au cele mai avantajoase oferte precis in aceasta zi, in care in mod normal ar trebui sa mergem la biserica.
Pe drum inspre biserica intalnesc oameni cu sacosele pline; dar ajungand la biserica constat ca e plina ochi.
Reply With Quote
  #102  
Vechi 22.10.2012, 19:00:46
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Unhappy

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Cred ca lucrurile s-au inrautatit si mai mult, de cand magazinele au deschis si duminica si au cele mai avantajoase oferte precis in aceasta zi, in care in mod normal ar trebui sa mergem la biserica.
Pe drum inspre biserica intalnesc oameni cu sacosele pline; dar ajungand la biserica constat ca e plina ochi.
Cred ca ai dreptate , caci la utrenie sunt f. putini , iar spre sfarsitul Sfintei Liturghii , la miruit inghesuiala mare !
Pacat , mare pacat !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #103  
Vechi 22.10.2012, 19:10:28
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Porunca 1 a bisericii se referă numai la Sfânta Liturghie. Așa că nu e păcat dacă lumea nu vine și la Utrenie. Măcar însă de ar veni la toată Liturghia.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #104  
Vechi 22.10.2012, 20:19:58
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Porunca 1 a bisericii se referă numai la Sfânta Liturghie. Așa că nu e păcat dacă lumea nu vine și la Utrenie. Măcar însă de ar veni la toată Liturghia.
Miruit , nu este egal toata Liturghia !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #105  
Vechi 22.10.2012, 21:28:35
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

De acord, de aceea am și scris ce ai subliniat tu.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #106  
Vechi 22.10.2012, 23:42:19
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
De acord, de aceea am și scris ce ai subliniat tu.
Am subliniat ce ai subliniat tu de la mine . . . !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #107  
Vechi 28.10.2012, 17:22:27
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Cred ca lucrurile s-au inrautatit si mai mult, de cand magazinele au deschis si duminica si au cele mai avantajoase oferte precis in aceasta zi, in care in mod normal ar trebui sa mergem la biserica.
Pe drum inspre biserica intalnesc oameni cu sacosele pline; dar ajungand la biserica constat ca e plina ochi.
da, buna observatie.
Pe vremea comunistilor nu era voie sa mergi la Biserica, si totusi in sufletele multora ardea dorinta de a participa la sfintele slujbe.
Acum au libertate....dar nu mai e interes.
E, diavolul e siret mare: a observat ca oamenii constransi fac exact contrariul, atunci a zis sa schimbam tactica: sa le dam libertate, sa faca ce vor dar si "alternative" placute. Si rezultatul...Voila!

personal, cred ca asa va proceda si in acele vremuri, pe care ma rog sa nu le prind. Acel ceva, acea pecete nu va fi obligatorie, nimeni nu te va forta sa o iei. Dar alternativa va fi o viata asa comoda, cum zicea cineva cu un smartphone care face de toate, cu toate utilitatile ca nu va fi nevoie decat sa apesi pe buton sa ai lumina, apa calda, caldura...de ce nu, poate si mancare gata preparata...
Ptr ca asta e metoda cea mai eficienta care, se pare, prinde de minune la noi, oamenii.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #108  
Vechi 10.11.2012, 21:41:15
Andra_07 Andra_07 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 214
Implicit

Din pacate, am observat un adevar general. Barbatii tineri, evita foarte multe Biserica. O frecventeaza cel mult in preajma sarbatorilor mari. Femeile fiind un pic mai cu "frica de Dumnezeu", chiar si cand sunt tinere, obisnuiesc sa se ingrijeasca si de acest aspect spiritual al vietii. Catre batranete in schimb, cand incep sa simta ca in curand vor trebui sa dea socoteala in fata Domnului, mai toata lumea se indreapta catre Biserica. Atat barbati, dar din nou si mai multe femei.
Reply With Quote
  #109  
Vechi 19.11.2012, 05:10:54
ortodoxa2310 ortodoxa2310 is offline
Member
 
Data înregistrării: 31.03.2012
Mesaje: 63
Implicit

Eh lasa ca nici femeile nu se inghesuiesc asa tare, sa fim sinceri acuma... odata ce se marita, considera ca nu prea au ce cauta prin biserica. Isi mai aduc aminte de Dumnezeu abia dupa menopauza :) Femeile din biserica- mai multe decat barbatii, ce-i drept, majoritatea sunt in varsta, rar cate o femeie tanara. Adolescente nici atat... Rar vezi cate una (adolescenta) si atunci de multe ori lipita de prietenul ei ca-n discoteca, o ipostaza de f prost gust de afishat in biserica...
Reply With Quote
  #110  
Vechi 19.11.2012, 05:24:17
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ortodoxa2310 Vezi mesajul
Eh lasa ca nici femeile nu se inghesuiesc asa tare, sa fim sinceri acuma... odata ce se marita, considera ca nu prea au ce cauta prin biserica. Isi mai aduc aminte de Dumnezeu abia dupa menopauza :) Femeile din biserica- mai multe decat barbatii, ce-i drept, majoritatea sunt in varsta, rar cate o femeie tanara. Adolescente nici atat... Rar vezi cate una (adolescenta) si atunci de multe ori lipita de prietenul ei ca-n discoteca, o ipostaza de f prost gust de afishat in biserica...
Înseamnă că la biserica mea e un caz fericit: vin oameni de toate vârstele!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nu merg la un anume preot ca nu e bn ionut12 Generalitati 1 13.11.2010 13:21:32
Prea mult despre rau, prea putin despre bine costel Generalitati 11 09.02.2009 20:58:42
VRAJITORII MERG SA SE SPOVEDEASCA? roseliana Vrajitoria 2 05.03.2008 22:34:13