Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.11.2011, 15:27:33
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit Drumul spre rai

Drumul spre rai. Vorbele le-am vorbit acum urmeaza sa infaptuim faptele.

Saptamana asta sa dam o paine, o sticla cu apa si 20 de lei oamenilor sarmani.

Dimineata sa ne rugam pentru cei ce vor muri:
In numele celor ce vor muri azi:
Doamne vin-o si ia-ne in rai pentru eternitate ca pe talharul de pe cruce . Boteaza-ne, cumineca-ne si spovedeste-ne daca avem nevoie.

Last edited by spre_rasarit; 14.11.2011 at 06:14:42.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.11.2011, 06:16:59
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Saptamana aceasta sa binecuvantam pe Dumnezeu:

Sa fie binecuvantat bunul Dumnezeu acum si pururea si in vecii vecilor . Amin.

Sa ne gandim la prima mancare pe care vrem sa o avem dupa moarte. La fel la ce vrem sa bem la acea masa. Ce vrem sa aiva copii nostri la prima lor masa in cealalta lume. Sa o facem SAU sa o cumparam SAU sa renuntam la masa de vineri si sa o ducem unui om in nevoi. Pentru ca acum e postul, sa fie mancare de post cu fructe legume, etc.

Un calugar zicea zilnic binecuvantarea de mai sus si se tot intreba daca acea binecuvantare are vreun efect si s-a rugat la Dumnezeu sa-i descopere. Si a avut o revelatie in care era purtat in timp, veac dupa veac si a auzit cum binecuvntarea lui catre Dumnezeu se auzea in continuare.

Mi-a placut serviciul la un restaurant si ma binecuvantat restaurantul ca sa aiva spor, cine vine in el sa se mantuiasca si inca ceva parca, sa faca profit. Aceasta s-a intamplat acum cateva saptamani. Ieri am fost la el si am vazut cum intr-adevar erau atatia oameni incat cei de acolo deabia mai faceau fata. Sunt sigur ca binecuvantarea mea a avut efect.

Deci binecuvantati-va copiii, si nu-i dracuiti cu efect negativ, binecuvantati-va aproapele caci prin el vine mantuirea, pe sfinti, pe preoti, calugari, tara voastra, omenirea si inainte de toate pe Dumnezeu .

Sa nu blestemati caci poate veni inapoi ca un bumerang. Daca cineva ti-a gresit binecuvanteaza-l. Daca cineva ti-a facut un bine binecuvinteaza-l. Cere pentru cel binecuvantat mantuire pentru eternitate, bunastare pe pamant si in viata de apoi, sanatate, servici, casa, milostenie,fericire si prosperitate in familie, ce stie Dumnezeu ca are nevoie pentru toate eternitatile. Binecuvanteaza-ti serviciul, orasul, scolile copiilor, pe sefi, pe colegi si tot asa.

In Vechiul iudaism, preotii am impresia ca in fiecare dimineata aveau datoria sa binecuvanteze creatia, oamenii si banuiesc ca si pe Dumnezeu sau ceva in genul acesta.

Last edited by spre_rasarit; 14.11.2011 at 12:07:38.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.11.2011, 16:24:52
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Faptele bune au fost facute de 5000 de ani dar intrartea in rai s-a facut dupa ce a aparut Biserica ortodoxa. De ce? pentru ca cele 7 taine sunt f.f.f.f.f.f.f.f.f.f.ff.f..f.f.f..ff.f..f.ff.f.f.f. f.f..f.ff..ff..f.f.ff.f.f.f.f..f.f.f.f.ff.f..f.f.f .f.f.ff..f.ff.f.f.f.f..f. importante. Faci cate fapte bune vrei dar daca nu te botezi, spovedestio si cumineci , nu ai facut mare lucru.

Saptamana asta si viitoare, fiind post sa mergem la spovedit. pentru cei ce nu sunt botezati sa se gandeasca la botez iar cei ce nu au luat sfanta Impartasanie sa se gandeasca la ea.

Sa ne rugam:

Bunule Dumnezeu forteaza-ma spre mantuire, da-mi ceea ce stii tu ca am nevoie , da-mi o moaerte crestineasca si mantuitoare care sa ma duca in rai pentru toate eternitatile si forteaza-ma sa ma spovedesc si cuminec. Amin.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 21.11.2011, 17:40:59
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de spre_rasarit Vezi mesajul
Sa ne rugam:

Bunule Dumnezeu forteaza-ma spre mantuire, da-mi ceea ce stii tu ca am nevoie , da-mi o moaerte crestineasca si mantuitoare care sa ma duca in rai pentru toate eternitatile si forteaza-ma sa ma spovedesc si cuminec. Amin.
Nu e prea mult cuvantul "forteaza-ma"?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 21.11.2011, 23:26:55
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Oh, bunule Spre rasarit, care vrei sa ii fortezi pe toti sa se mantuiasca...
In primul rand, ca trebuie si fapte, dar si credinta.
In al doilea rand, ca trebuie ca milostenia, care, intr-adevar, e mare lucru in fata lui Dumnezeu, sa fie facuta din dragoste fata de El sau fata de semenul sau, nu asa, ca sa mai bifezi o activitate de pe lista.

Tu, de fapt, vrei sa ne arati cat de usor e sa faci o fapta buna si cum se poate face ea. Sa ne ajute Bunul Dumnezeu sa ajungem cu totii la mantuire!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 05.12.2011, 11:49:57
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Ideea e sa incercam sa facem ceva deosebit in fiecare saptamana.

Saptamana trecuta a fost ziua Nationala a Romaniei.

Sa ne rugam saptamana aceasta ca Romania sa devina Gradina Maicii Domnului, sa existe pana la sfarsit, sa aiva religia cea mai buna in ochii lui Dumnezeu pana la sfarsit, sa contribuie definitiv la mantuirea neamului omenesc, la restaurarea creatiei la starea fara de pacat, sa fie o tara prospera atat pe Pamant cat si in rai, ca sa fie o tara fara necazuri, cu multe bucurii si fericire.

Last edited by spre_rasarit; 05.12.2011 at 12:36:53.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 05.12.2011, 13:32:21
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de spre_rasarit Vezi mesajul
Ideea e sa incercam sa facem ceva deosebit in fiecare saptamana.

Saptamana trecuta a fost ziua Nationala a Romaniei.

Sa ne rugam saptamana aceasta ca Romania sa devina Gradina Maicii Domnului, sa existe pana la sfarsit, sa aiva religia cea mai buna in ochii lui Dumnezeu pana la sfarsit, sa contribuie definitiv la mantuirea neamului omenesc, la restaurarea creatiei la starea fara de pacat, sa fie o tara prospera atat pe Pamant cat si in rai, ca sa fie o tara fara necazuri, cu multe bucurii si fericire.
De obicei, initiatorul unui astfel de thread, este pus el insusi sub lupa, si daca nu este prudent si nu-si cantareste indelung vorbele, este scuturat bine si de obicei pus la zid. Haideti sa luam partea pozitiva a lucrurilor. Sa nu privim la scapari, fiindca, orice-am crede despre noi, cu totii le avem. Suntem in postul nasterii Mantuitorului si nu cred ca este o ocazie mai prielnica pentru noi sa devenim mai buni cu toti cei din jurul nostru. Fiind mai buni, parca si rugaciunea se aseaza altfel, iar noi devenim mai constienti de propriile pacate. Priviti cu atentie in jur. Nu cred ca este cineva, oricat de sarac s-ar crede, sa nu gaseasca ceva si pentru altul mai sarac decat el. Uneori o vorba buna atarna mai mult decat bijuterii alese... Luna aceasta este un bun prilej de impacare cu cei pe care i-am suparat sau pe care ii facem vinovati de necazurile noastre. In fapt, pentru tot ce ni se intampla, doar noi suntem vinovati, iar asta pentru ca Dumnezeu ne tot trimite incercari sa ne indreptam, pe care noi le bombardam cu reverul peste "gardul" mandriei noastre. "Daca astazi auziti cuvantul Domnului, nu va invartosati inimile voastre!" - spune Sf Ap. Pavel.
Sa ne rugam, nu pentru a avea noi... "cea mai buna religie" si nici sa visam la "lenea cea de toate zilele"... Nu exista tara fara necazuri, iar fericirea este in noi chiar si atunci cand necazurile par sa ne copleseasca... Haideti sa devenim un pic mai intelepti, sa renuntam la ceea ce cautam de obicei, in egoismul nostru, sa ne impacam cu toti, sa oferim cu drag din ceea ce avem mai scump, si sa ne amintim, macar in aceasta luna, ce vrea Dumnezeu de la noi.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 06.12.2011, 19:53:28
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de spre_rasarit Vezi mesajul
Saptamana aceasta sa binecuvantam pe Dumnezeu:

Un calugar zicea zilnic binecuvantarea de mai sus si se tot intreba daca acea binecuvantare are vreun efect si s-a rugat la Dumnezeu sa-i descopere. Si a avut o revelatie in care era purtat in timp, veac dupa veac si a auzit cum binecuvntarea lui catre Dumnezeu se auzea in continuare.
Foarte frumos,

profund si plin de folos duhovnicesc.

Doamne lumineaza mintile si inimile noastre. Amin!
__________________

Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Drumul spre calugarie antoniap Calugarul 237 02.02.2016 12:06:30
drumul spre cluj-inzapezit? lore86 Generalitati 3 02.02.2012 22:20:07
Calatori pe drumul spre Emaus Scotland The Brave Morala Crestina 42 31.01.2012 01:13:42
Tinta spiritualitatii ortodoxe si drumul spre ea Savonarola Spiritualitatea ortodoxa 5 30.09.2011 23:13:21
Drumul spre schimbare ella87ella Pocainta 10 04.09.2009 16:31:59