Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 01.07.2015, 16:26:50
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Va pun la dispozitie un mic filmulet (https://www.facebook.com/sorinel.nit...8577981888549/) si va intreb daca cineva are cunostinta din sfintii parinti, despre faptul ca Pruncul Iisus a inceput sa vorbeasca la doua zile dupa Nastere, sau ca a facut din lut o pasare asupra careia a suflat, iar aceasta a prins viata? Din ce surse sunt preluate aceste informatii sau ce motiv ar fi avut cei ce au scris Coranul, sa exagereze sau sa minta in privinta Mantuitorului Iisus, pe care oricum Il considera... mai mic decat Mohamed?...
Am intalnit aceste informatii si in Evanghelia dupa Iacov. Este o carte pe care am citit-o pe riscul meu. Personal, eu cred ca Iisus ar fi putut vorbi si ar fi putut savarsi minuni si in copilarie. Acolo, in acea carte, scrie si despre alte minuni savarsite de Iisus in copilarie, pana la varsta de 12 ani. De la aceasta varsta, scrie acolo, a trait in deplina smerenie, până la 30 de ani, ascunzandu-si dumnezeirea. Doar 14 persoane stiau Cine era El cu adevarat.

Eu cred ca vorbitorul a surprins un aspect esential: Iisus da, viata, iar Mahomed, nu, in concluzie, musulmanii ar trebui sa devina crestini. Mai exact, omul, a observat ca au fost mintiti si ca, desi se voia infiintarea unei noi religii ( musulmane), Coranul a fost nevoit sa dezvaluie si aspecte reale despre o religie pe care ei o subestimeaza din nestiinta ( cea crestina).

Si mai cred ca evanghelistii au scris doar despre perioada in care Iisus a predicat si a savarsit minuni in vazul tuturor.
Reply With Quote
Răspunde