Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #281  
Vechi 07.03.2016, 23:52:45
Abrupt's Avatar
Abrupt Abrupt is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.04.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 6
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Și crezi ai nevoie de o gagică evlavioasă ca să te suie înapoi pă cer?
Doar in cazul in care lucreaza la NASA
Reply With Quote
  #282  
Vechi 07.03.2016, 23:58:35
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.181
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Abrupt Vezi mesajul
Doar in cazul in care lucreaza la NASA
Grasa de la NASA...!

Și cum ai ajuns în groapă, flăcău? Te-ai supărat pe Manuela?
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 08.03.2016 at 00:01:06.
Reply With Quote
  #283  
Vechi 08.03.2016, 06:14:55
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Adică Eva era îndrăcită din "fabricație"... ??? Nici n-are rost să te întreb de unde ai dedus dobitocia asta cât Oceanul Pacific, eretică de-ți putrezește mintea de vie.
Se pare ca tu "ai un dinte" cu Eva, probabil ca sa te eviti(protejezi) pe tine.
Tu pui intrebarea si tot tu raspunzi ce iti convine? La fel ii convine si Deliei ca si ea a preluat concluzia ta ca eu am idei cu Eva(Delia=Eva dpmdv), cand de fapt voi aveti habar n-am ce.

Eu am spus ca sarpele e in orice trup, dar se pare ca voi nu stiti ce e acela sarpe, ori poate voi nu sunteti in trup, ci in duh(cu d mic)..., poate credeti ca Adam si Eva chiar au mancat marul "central"..., pe cand ei numai au gustat din el.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 08.03.2016 at 06:18:24.
Reply With Quote
  #284  
Vechi 08.03.2016, 06:57:04
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.181
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
habar n-am .
Singurele cuvinte adevărate, fără dubiu, din replica ta.

Citat:
Eu am spus ca sarpele e in orice trup, dar se pare ca voi nu stiti ce e acela sarpe
Dar tu de unde știi, îl cunoști personal pe șarpe? Îți umblă kundalini prin mădulare?

Citat:
poate credeti ca Adam si Eva chiar au mancat marul "central"
Eu zic că era prun. Dacă ție îți plac mai mult merele, treaba ta!
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #285  
Vechi 08.03.2016, 09:09:11
Intrarea Vagonului
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Demetrius, lasă țuica gnosticilor! Nu aduce cunoaștere, ci doar beție pe Pămînt și mahmureală veșnică.
Reply With Quote
  #286  
Vechi 08.03.2016, 16:36:42
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Se pare ca tu "ai un dinte" cu Eva, probabil ca sa te eviti(protejezi) pe tine.
Tu pui intrebarea si tot tu raspunzi ce iti convine? La fel ii convine si Deliei ca si ea a preluat concluzia ta ca eu am idei cu Eva(Delia=Eva dpmdv), cand de fapt voi aveti habar n-am ce.

Eu am spus ca sarpele e in orice trup, dar se pare ca voi nu stiti ce e acela sarpe, ori poate voi nu sunteti in trup, ci in duh(cu d mic)..., poate credeti ca Adam si Eva chiar au mancat marul "central"..., pe cand ei numai au gustat din el.
Oo.., as vrea eu sa am lacrimile Evei de dupa izgonirea din Rai ori starea ei de acum.

I le-a sters din fericire Hristos, cand s-a pogorat la iad si i-a scos de acolo si pe ea si pe Adam.
Acum se veselesc impreuna cu Hristos si Maica Domnului si toti dreptii.

Ti-am zis asta ca poate nu esti la curent cu ce s-a mai intamplat dupa…
A mantuit-o Hristos.
Asa stim in Biserica lui Hristos, asa canta strana la Utrenie si in Canonul lui Andrei Criteanu si in toate slujbele ortodoxe: "Ca prin Cel ce S-a intrupat din tine, Nascatoare de Dumnezeu, iadul s-a robit, Adam s-a chemat, blestemul s-a pierdut, Eva s-a mantuit" (Din slujba Utreniei, primul fragment care mi-a venit in minte).

Asa vedem si in icoana ortodoxa a Invierii lui Hristos, cum ii scoate din intuneric.
Reply With Quote
  #287  
Vechi 08.03.2016, 16:40:37
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Hristos i-a iertat pe Adam si Eva, i-a izbavit, i-a scos din intuneric dar noi continuam inca sa-i acuzam, sa le facem procese in lipsa, sa le stabilim vina si pedeapsa, ba ca daca nu era Eva, Adam ar fi fost mai breaz, ba ca Adam n-a vegheat-o, ba una, ba alta, de parca nu fiecare din noi e deodata si Adam si Evă (greu de inteles asta).
Pacatul stramosesc e al intregii firi umane si oricare dintre noi am fi esuat la fel de lamentabil.
Reply With Quote
  #288  
Vechi 08.03.2016, 18:31:41
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.234
Implicit

Dacă ne batem capul cu greșeala protopărinților are importanță tocmai pentru că îi reiterăm, fiecare dintre noi. Și le repetăm greșeala nu o dată, ci de nenumărate ori, căzând chiar și după ce Hristos ne-a înnoit harul. Poate că, înțelegând ceva din alcătuirea lor lăuntrică, ne vom cunoaște mai bine pe noi înșine.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #289  
Vechi 08.03.2016, 18:44:33
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
La stele...
Sa nu fie din alea"verzi" !! :)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #290  
Vechi 09.03.2016, 09:28:23
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Coborarea la iad a Mantuitorului

http://www.crestinortodox.ro/paste/s...lui-88667.html

I Petru 3, 18-19
I Petru 4, 6

Deci nimic gnostic, doar Sf. Scriptura, sezi bland.

Si cuvintele astea trebuie sa-ti fi trecut pe langa urechi:

"Astazi toata faptura se veseleste si se bucura, ca Hristos a inviat si iadul a pradat.
Astazi a pradat iadul, Stapanul, Cel ce a ridicat pe cei legati, pe care-i avea din veac, cumplit tinuti intru sine. "

Slujba Invierii
http://www.crestinortodox.ro/slujbe-...ii-135504.html

SINAXAR

In Sfanta si Marea Duminica a Pastilor praznuim Invierea cea datatoare de viata a Domnului si Dumnezeului si Mantuitorului nostru Iisus Hristos. Numim sarbatoarea de azi Pasti, dupa cuvantul care in vechiul grai evreiesc insemneaza trecere; fiindca aceasta este ziua in care Dumnezeu a adus, la inceput, lumea dintru nefiinta intru fiinta. in aceasta zi smulgand Dumnezeu pe poporul israelitean din mana Faraonului, l-a trecut prin Marea Rosie si, tot in aceasta zi, S-a pogorat din ceruri si S-a salasluit in pantecele Fecioarei. Iar acum, smulgand tot neamul omenesc din adancul iadului, l-a suit la cer si l-a adus iarasi la vechea vrednicie a nemuririi. Dar pogorandu-Se la iad, Domnul nu a inviat pe toti cati erau acolo, ci numai pe cei care au voit sa creada in El; si sufletele sfintilor din veac, tinute cu sila de iad, le-a slobozit si a daruit tuturor putinta sa se urce la ceruri.
si ma rog, unde scrie (referitor la trimiterile biblice puse de tine) despre Adam si Eva?
ps: cel putin la 1 Pretu 3: 18-19, vorbeste despre niste duhuri si nu despre suflete, deci fi mai atent
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
Răspunde