Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa si Massmedia
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.06.2007, 21:10:44
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Credeti ca BOR ar trebui sa aiba propriul sau trust de presa?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.06.2007, 15:38:55
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif
Credeti ca BOR ar trebui sa aiba propriul sau trust de presa?
BOR are deja publicatii proprii. Ca nu le vezi la taraba....asta este alta problema.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.06.2007, 15:54:41
Cristalin Cristalin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2007
Mesaje: 112
Implicit

Cel mai vechi si complet ziar al BOR este "Vestitorul" si-l poti gasi doar in librariile Patriarhiei unde se mai gasesc de vanzare de la carti pana la obiecte de cult ortodox.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.06.2007, 10:56:56
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Ma refeream si la o televiziune proprie. Si de asemenea la o presa care sa prezinte punctul de vedere al Bisericii vizavi de toate evenimentele sociale, nu doar strict pe problemele religioase.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.06.2007, 14:57:56
nicoletajuravle's Avatar
nicoletajuravle nicoletajuravle is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Locație: prin vest
Religia: Ortodox
Mesaje: 220
Implicit

da cred ca ar fi benefic tuturor sa ni se mai descreteasca fruntile de la atatea stiri negative si sa vedem mai multe emisiuni care ne arata o alta cale de urmat,un alt mod de viata
emisiuni in care sa fie invitati preoti teologi care sa discute de pb cu care se confrunta soc
emisiuni educative pt copiii mi-ar place sa-mi pot lasa si eu copilul sa se uite la tv
sa arate in ce proiecte se mai implica BOR
Reply With Quote
  #6  
Vechi 14.06.2007, 15:15:20
romandragut romandragut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2007
Mesaje: 338
Implicit

in timpul moderne informatia este fundamentala. relatia duhovnic - enorias nu este una ideala si exista multe limitari.
o televiziune poate facilita accesul la informatie. si atata timp cat are valoare informativa sau educativa o televiziune ortodoxa aar fi necesara.
eu unul sunt ateu. nu sunt ateu in convertire sunt ateu. insa sunt convins ca as putea afla lucruri noi despre filosofia ortodoxa si despre felul in care credinciosi isi traiesc viata.
avand in vedre ca exista o puzderie de posturi tv consider ca o televiziune crestina ar adauga un plus de culoare la paleta.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 15.06.2007, 12:12:05
Sylvie Sylvie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Mesaje: 258
Implicit

Romandragut,MA SURPRINZI DIN CE IN CE MAI MULT...:).Nu esti de lepadat..;):).
Sigur ca ar trebui sa avem si noi canale de TV religioase(ortodoxe) in care sa avem incredere,pt.ca acesti copii si nu numai,sa aiba ce vedea si ce invata...:).
Reply With Quote
  #8  
Vechi 16.06.2007, 17:42:16
romandragut romandragut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2007
Mesaje: 338
Implicit

eu nu am nimic impotriva crestinismului atata timp cat nu ataca sau nu jigneste anumite categorii sociale.
oamenii in romania sunt deosebit de intoleranti si cred totodata needucati (studii, conduita). un post TV crestin este de obicei detinut de oameni educatii iar emisiunile ar fi redactate dupa anumite norme. banuiesc ca oamenii nu ar mai interpreta anumite prescrieri dupa propriul chef.

avem atat de multi sfinti parinti , avem chiar si o literatura si o filosofie religioasa vasta. sunt texte extrem de conservatoare sunt texte progresiste. la fel ca si preotii. este nevoie de armonizare si este nevoie de eliminare din constiinta credinciosului ca prin ura, greata sau frica fata de anumiti oameni (homosexuali, evrei, tigani, bolnavi) nu ne insusim fundamentele crestinismului.

stiind ca televiziunea este principalul mijloc de informare, este facil si mult mai usor de penetrat de cat un o lucrare scrisa este necesara.

sunt oameni care nu stiu sa citeasca, sunt oameni care nu mai vad sa citeasca (insa pot auzi), sunt oameni care nu privesc la televizor si atunci au nevoie de o publicatie.

nu am nimic impotriva libertatii de expresie. as fi ipocrit sa imi cer drepturile mele si sa le ignor pe ale altora.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 16.06.2007, 19:08:47
krabu krabu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 336
Implicit

Eu cred ca televiziunea este o capcana. Este un lucru care mananca timpul oamenilor. TV mananca oameni desi se pare ca oamenii mananca TV pe paine. De aceea cred ca nu ar fi bine o astfel de initiativa.

Credinta este la biserica si nu acasa in papuci la TV. Asa ceva este un fel de luare a numelui lui Dumnezeu in desert.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 16.06.2007, 20:11:40
cosmin_lovin cosmin_lovin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit

Citat:
În prealabil postat de krabu
Eu cred ca televiziunea este o capcana. Este un lucru care mananca timpul oamenilor. TV mananca oameni desi se pare ca oamenii mananca TV pe paine. De aceea cred ca nu ar fi bine o astfel de initiativa.

Credinta este la biserica si nu acasa in papuci la TV. Asa ceva este un fel de luare a numelui lui Dumnezeu in desert.
-De acord,dar ati vazut "Ostrtovul" lui Pavel Lunghin ,parerea unanima e ca e de exceptie(parertea unuia ca Par. Rafail N.), si are doar "consecinte" bune,autorul filmului a vrut sa realizeze o predica cu mijloace moderne si a reusit de minune.Pt. traitorii ortodocsi autentici poate nu e nimic senzational desi filmul e o incantare pt.tot sufletul ortodox,dar unora acest film poate le-a schimbat modul de intelegere a lucrurilor,din perspectiva credintei ,par.Iov din film de ex.s-a calugarit,acestea toate realizandu-se tot pri intermed.televiziunii.
-TV-ul creeaza un comportament deviant incepand cu diabolicele desene animate si terminand cu sangeroasele jurnale dar vina e a noastra care devoram aceste lucruri fara pic de discernamant.La fel ca si net-ul tv-ul face parte mai mult sau mai putin din viata noastra a noastra cred ca este valoarea de intrebuintare pe care le-o dam.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
COMUNICAT DE PRESA TANACU TANACU Stiri, actualitati, anunturi 50 15.01.2011 16:00:37
Comunicat de Presa cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 27 14.08.2010 13:49:50
Comunicat de presă cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 4 24.09.2009 04:49:55
Presa bisericeasca catalinabalhui Biserica Ortodoxa si Massmedia 0 09.04.2009 09:10:58
Presa si binefacerile ei discriminata Generalitati 1 04.12.2006 13:32:09