Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.04.2008, 11:01:25
doca doca is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.01.2008
Mesaje: 2
Implicit

buna, tuturor.am o mare dilema...logodnicul meu este ortodox pe stil vechi.eu sunt pe stil nou.ne intelegem bine.am stabilit nunta, detalii si toate cele pentru cununie in biserica pe stil vechi. exista insa o problema.la inceput mi-a spus ca inainte de nunta doar o sa ma miruiasca preotul ca sa ne putem cununa.acum insa mi-a spus mai multe detalii.ca trebui sa mai fie si o alta persoana, ca un fel de nasa, ca trebuie sa port un maieu ceva timp de vreo 7 zile, ca ma unge cu mir la incheieturi.totul pare a botez.desi nu sunt o bigota, nu mi se pare ceva firesc.e adevarat ca in familia lui mai sunt multe familii mixte( vechi cu nou), mergand dupa principiul ca fata urmeaza religia sotului.acum sunt intre sentimente si ratiune.vreau sa fiu cu el dar trebuie sa fac acest compromis.poate ati mai auzit asemenea cazuri sau cunoasteti astfel de situatii si imi puteti impartasi unele pareri.sau, daca fac acest pas, pot reveni la stilul nou, in caz de o neintelegere ceva?! va multumesc si va doresc cele bune!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.04.2008, 07:55:27
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de doca
in familia lui mai sunt multe familii mixte( vechi cu nou), mergand dupa principiul ca fata urmeaza religia sotului.
mie principiul asta nu mi se pare OK. ceea ce e de dorit sa urmam este ADEVARUL.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.04.2008, 12:45:01
seminaristul seminaristul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Locație: buricu' pamantului ARAD
Religia: Ortodox
Mesaje: 398
Implicit

aia is schismatici deci "tainele" facute de ei nu sunt valide, iar cine se da cu ei devine schismatic si el
Reply With Quote
  #4  
Vechi 12.04.2008, 15:53:53
konstantinos konstantinos is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.12.2006
Mesaje: 88
Implicit

eu sunt pe vechi si vreau sa precizez ca tie nu-ti va face nimeni botezul "a II-oara" pentru ca ai avut facut corect Botezul cand erai mica, adica prin scufundare de 3 ori. Tie ti se va face o completare (adica Taina Mirungerii). Toate amanuntele de care ti-a zis le stie de la preot si astea le stiu si preotii de pe nou (asa se face Taina Mirungerii peste tot si pe nou si pe vechi). Mergeti duminica la Biserica, ca de multe ori femeia mantuieste si pe barbat si Dumnezeu va va ajuta in familie.

Casa de piatra!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 12.04.2008, 17:52:45
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konstantinos
ti se va face o completare (adica Taina Mirungerii).
si de ce ma rog e nevoie de asta?? ce, noi cei de pe "nou" nu o avem facuta deja ??
Reply With Quote
  #6  
Vechi 01.05.2008, 20:07:18
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
si de ce ma rog e nevoie de asta?? ce, noi cei de pe "nou" nu o avem facuta deja ??
ba da, dar din punct de vedere canonic... nu e canonica. adica nu e valida.

" Anumite lucruri au provocat, de-a lungul istoriei, aprige controverse teologice. Trecerea timpului nu le-a adus lămurire; ba, din contră, le-a cufundat în o și mai mare nedumerire. Se întâmplă, de multe ori, ca și noi să fim întrebați cu privire la aceste lucruri. Nu de puține ori, suntem surprinși de întrebările interlocutorilor noștri; însă, de fiecare dată, ele se dovedesc a fi binevenite. De multe ori, întrebările, opiniile sau gândurile cititorilor noștri (bine intenționați, ori simpli iscoditori), sosite prin intermediul corespondenței electronice, gravitează în principal în jurul unor chestiuni susceptibile a provoca polemici interminabile. O astfel de întrebare ar fi aceasta: Sunt sau nu valabile cele Șapte Sfinte Taine săvârșite de către clericii BOR (de stil nou)?Un simplu răspuns din partea noastră – de genul DA sau NU –, fără un minim de argumentație teologică și dogmatică, cu siguranță nu ar mulțumi cititorii. "

intregul raspuns il gasiti aici:
http://www.mitropoliaslatioara.ro/controverse.php#1.6

Reply With Quote
  #7  
Vechi 02.05.2008, 00:59:39
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Taina Mirungerii se face numai dupa botez sau la primirea ne-ortodocsilor care sunt totusi botezati in numele Sfintei Treimi in Biserica Ortodoxa.
Aceasta arata ca ei te considera chiar daca nu ti-au spus eretica.
Du-te si vorbeste neaparat si cat mai repede cu un preot din BOR despre aceasta.
Vezi daca preotul respectiv din BOR isi va da acceptul pentru aceasta casatorie.
Si daca se poate sa gasesti un preot mai sporit.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 02.05.2008, 01:10:07
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

istetule... nici botezul savarsit de catre eretici nu e valid... iar botezul savarsit in BOR este acceptat (bineinteles, atata timp cat este savarsit corect, dupa canoane, prin intreita afundare)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 02.05.2008, 01:58:40
iana iana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2008
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ispita_ta
istetule... nici botezul savarsit de catre eretici nu e valid... iar botezul savarsit in BOR este acceptat (bineinteles, atata timp cat este savarsit corect, dupa canoane, prin intreita afundare)
Sper ca nu i te-ai adresat "istetule" ironic, nu de alta dar dupa calitatea postarilor chiar este, are dreptate; si botezul catolicilor este recunoscut chiar daca ei sunt eretici.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 02.05.2008, 13:27:28
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

ca l-a recunoscut Biserica oficiala, de curand, e cu totul altceva.... dar nu si noi, Biserica rasariteana (stil vechi) si nici Sfintii Parinti din vechime...

atunci cand in Biserica se ia o decizie, una din conditiile absolut necesare este ca toti ortodocsii, din toate locurile si din toate timpurile, sa fie de acord cu aceasta... deci decizia nu trebuie sa contravina absolut sub nicio forma hotararilor Sfintilor Parinti din trecut. => daca decizia luata de Biserica oficiala e in contradictie cu hotararile Sfintilor Parinti, atunci aceasta nu este valabila.
este logic?

am cautat cateva canoane...

CANON 46
"Episcopul, sau Presbiterul, ereticesc botez primind, sau jertfa, a se caterisi poruncim. Ca ce conglasuire este lui Hristos cu veliar? Sau ce parte Credinciosului cu necredinciosul?"
TALCUIRE
[...] Canonul acesta randuieste, ca, oricare Episcop, sau Presbiter, ar primi ca de drept si adevarat botezul ereticilor sau jertfa ce se produce de dansii. Unul ca acesta, poruncim ca sa se cateriseasca. Fiindca ce conglasuire are Hristos cu diavolul?

CANON 47
"Episcopul, sau Presbiterul pe cel ce are Botez dupa adevar, de-l va boteza din inceput, sau pe cel spurcat de catre cei necinstitori de Dumnezeu, de nu il va boteza, sa se cateriseasca. Ca unul ce-si bate joc de Crucea, si de Moartea Domnului, si nu osebeste pe Ierei de catre minciunoierei."
TALCUIRE
[...] Asijderea si oricare Episcop, sau Presbiter nu ar boteza cu Botezul Catolicestii si Dreptslavitoarei Biserici pe cel spurcat, adica pe cel botezat de catre necinstitorii de Dumnezeu, adica de eretici, sa se cateriseasca. Fiindca batjocoreste Crucea, si Moartea Domnului, rau si cu greseala socotind, ca spurcatul si pangaritul botezul ereticilor, este in inchipuirea Crucii si a Mortii Domnului, care nu este, si pentru aceasta il primeste pe el, si il are asemenea cu botezul dreptslavitorilor.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Casatorie stil vechi Andrreea Nunta 289 06.09.2019 18:44:23
biserica ortodoxa de stil vechi silviu.pintilie Secte si culte 6 12.11.2010 15:03:30
Biserica Ortodoxa de Rasarit(Stil Vechi) Luly Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 1170 17.12.2008 15:56:29
casatorie cu ortodox de stil vechi doca Nunta 1 31.01.2008 16:06:59