Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Eutanasia
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 08.10.2006, 21:38:29
vsm vsm is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Locație: Tara Maicii Domnului
Religia: Ortodox
Mesaje: 117
Implicit

Ce bine ar fi daca in rugaciunile noastre i-am pomeni si pe acei care au ganduri negre...suntem cam egoisti...sa invatam- daca tot suntem crestini- sa acordam atentia cuvenita tuturor lucrurilor. Cel rau ne ataca pe toti, daca unul dintre noi este mai slab (si toti avem momente de slabiciune uneori!) atunci el mai castiga un suflet pentru intuneric. Sa luptam pentru LUMINA in rugaciunile noastre! Sa ii pomenim pe cei pe care nu ii cunoastem dar au nevoie de ajutor! Cerand ajutor si indrumare de SUS vom reusi! Doamne ajuta!

[size=2]
Sa luptam pentru VIATA
Ascultand si implinind CUVANTUL

Luptand cu Mantuitorul
Ura o sa dispara dintre noi
Putere vom primi
Tarie si
Adevarata Dragoste
Mantuitorul ne va calauzi
!
[/size]
Reply With Quote
  #12  
Vechi 16.11.2006, 15:29:14
paulac paulac is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.11.2006
Mesaje: 19
Implicit

Citat:
În prealabil postat de brainiac_x
Sunt intr-o stare foarte proasta am idei rele,imi vine sa sar de pe bloc chiar daca bunicul este preot ortodox!!!!nu i-am spus dar nu stiu ce sa fac!!:(este din cauza examenului de capacitate!!!as vrea sa sar de pe bloc!!!!:(((HELP MEEE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!S .O.S
ti-ai revenit?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 18.02.2007, 23:36:51
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

Citat:
În prealabil postat de brainiac_x
Sunt intr-o stare foarte proasta am idei rele,imi vine sa sar de pe bloc chiar daca bunicul este preot ortodox!!!!nu i-am spus dar nu stiu ce sa fac!!:(este din cauza examenului de capacitate!!!as vrea sa sar de pe bloc!!!!:(((HELP MEEE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!S .O.S
"Mare e gradina Domnului"...si ce oi se gasesc prin ea.
Cred ca e unul din cele mai patetice mesaje de pe forum. Daca tii mortis sa te sinucizi macar gaseste-ti un motiv demn de luat in considerare
Reply With Quote
  #14  
Vechi 19.02.2007, 01:10:18
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirce
Hei! Capu` sus! Nimeni n-a murit dintr-un examen ratat. Revino cu picioarele pe pamant.Nimic nu-i mai rau ca iadul, dar`mite un amarat de examen... O sa reusesti tu..
STOP STOP STOP ................CU SUBIECTUL ASTA NU MAI SUPORT.
Vreau ceva duhovnicesc.....
Reply With Quote
  #15  
Vechi 20.02.2007, 14:09:34
VoicaDaniela VoicaDaniela is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.02.2007
Mesaje: 25
Implicit

Buna Brainic!Eu am 20 de ani si mai facut sa-mi amintesc de vaiata ma de pana in 15 ani.In scoala generala eram o eleva foarte bun.Nu eram chiar prima pe clasa, insa erm printre 4 elevi consideratii cei mai buni.Imi doream sa intru la un liceu un, la n liceu teoretic.Cu toate astea am luat examenul de capacitate cu media6.30.cnosc greselile pe care le-am facut, insa nu intru in amanunte.Cand m-am vazut intrata la liceul unui grup scolar si mai ales la un profil tehnic(eu care imi doream sa intru la filologie-franceza)am regretat amarnic si crede-ma o saptamna m-a durut capul.In clasa a 10 am incercat sa ma transfer la liceul si l-a profilul dorit prin sustinerea unor teste de diferenta.Am luat not mari la diferentele ed la limba romana, limba frnceza, muzica si desen, dar am picat diferenta la limba laina si nu m-am transferat.Am absolvit liceul la care am intrat, am dat un bac, un atestat si acum snt si studentala psihologie-ceea ce mi-am dorit inca din clasa a V-a.imi cer iertare daca plictisesc pe cineva.Voiam numai sa-i demonstrez lui brainic c orice gresala este reparabila in viata.Cat despre sinucidere trebuie inteles ca Dumnezeu ne-a lasat pe lume ca sa luptam pentru mantuirea noastra,iar prin sinucidere renuntam la aceasta lupt, deci ne dam atuti de buna voie in fata diavolului,ceea ce bineinteles ca nu ne dorim
Reply With Quote
  #16  
Vechi 04.03.2007, 20:42:16
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

Toti cei care ajung in iad sunt automat slujitori ai diavolului?? Si daca acestia ii resping autoritatea ce se intampla? ???
Reply With Quote
  #17  
Vechi 05.03.2007, 06:52:29
IC IC is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.02.2007
Mesaje: 83
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alexandr_Bazil
Citat:
În prealabil postat de brainiac_x
Sunt intr-o stare foarte proasta am idei rele,imi vine sa sar de pe bloc chiar daca bunicul este preot ortodox!!!!nu i-am spus dar nu stiu ce sa fac!!:(este din cauza examenului de capacitate!!!as vrea sa sar de pe bloc!!!!:(((HELP MEEE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!S .O.S
"Mare e gradina Domnului"...si ce oi se gasesc prin ea.
Cred ca e unul din cele mai patetice mesaje de pe forum. Daca tii mortis sa te sinucizi macar gaseste-ti un motiv demn de luat in considerare
Draga Alexandr_Bazil, sa stii ca nu consider ca acest mesaj ar fi patetic. Sunt multi care striga dupa ajutor, dar prea putini ii aud. Chiar nu inteleg ce e cu tine. De ce esti mereu contra tuturor de pe aici.
Eu sper ca si-a revenit copilul si ca a trecut peste astfel de pase.
Anul trecut copilul unei colege de serviciu si-a luat viata. Nu vreau sa intru in amanunte, cert e, ca el a incercat sa strige dupa ajutor, dar toata lumea il ignora, ii spunea ca nu e intreg la minte. In loc sa stea sa vorbeasca cu el sa vada de unde astfel de ganduri il trimiteau la plimbare. Acum, tardive sunt regretele.
Deci hai sa nu mai tratam totul cu superioritate si mai ales superficialitate.

Toti cei care ajung in iad sunt automat slujitori ai diavolului?? Si daca acestia ii resping autoritatea ce se intampla?

Si la faza asta...hai ca ai mai scos una, ca altceva ce pot zice?! Vrei sa spui ca in rai putem sa-I respingem autoritatea lui Dumnezeu? E ca si cand am ales sa fiu cu tine, dar sunt impotriva ta. Nu cred ca se cam pupa, tu ce zici?
Doamne ajuta!
Ioana
Reply With Quote
  #18  
Vechi 05.03.2007, 20:17:35
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

Ba e chiar foarte simplu Ioana draga... daca nu accepti autoritatea lui Dumnezeu sau a Diavolului, ce se intampla cu sufletul tau?? Din moment ce spui ca toate sufletele din iad sunt slujitorii diavolului, atunci inseamna ca cei ce ii resping autoritatea nu ajung in iad?(e concluzia logica)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 02.01.2008, 20:30:55
morgoth78 morgoth78 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2008
Mesaje: 11
Implicit

de ce ar fi un pacat sinuciderea? de ce sa traiesti ca un caine cand poti sa nu mai fii!voi astia sfatosii pamantului ati trait vreodata cu frica?ati trait vreodata in mizerie?va durut vreodata sufletul ?ati ajuns la apoplexie?vorbiti ca sa nu adormiti!va spun sincer,voi face lucrul asta cat de curand si fara sa-mi fie frica ca ma va pedepsii cerul!si vreau sa va mai intreb voi cei care va credti credinciosii pamantului...de cate ori ati fost loviti din toate partile,ati rabdat de foame,nu ati avut cui sa va plangeti,plecati prin alte tari sa va gasiti rostul....plecand cu iluzii si venind rusinai inapoi fara nici un ban si toata lumea rade de tine,si acel dumnezeu atat de bun in care credem cu totii nu te-a ajutat de loc ....parca toate iti sunt impotriva!iubitilor,asta mi se intampla de 30 de ani!m-am plictisit de tot,se vor termina toate astea zilele astea.un loc imi trebuie unde sa nu fiu vazut de nimeni si totul se termina!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 03.01.2008, 18:44:51
oni91 oni91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2007
Mesaje: 230
Implicit

"Sunt intr-o stare foarte proasta am idei rele,imi vine sa sar de pe bloc chiar daca bunicul este preot ortodox!!!!nu i-am spus dar nu stiu ce sa fac!! este din cauza examenului de capacitate!!!as vrea sa sar de pe bloc!!!! ((HELP MEEE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!S .O.S "
deci pe bune acum, e doar un examen....esti sanatos?traiesti decent?ii ai pe parinti alaturi?ai prieteni?gandeste-te ca alti copii(adolescenti) nu au tot ce ai tu si trebuie sa apreciezi tot ce ti-a dat Dumnezeu, in primul rand viata...eu in clasa a 8a mergeam f des la biserica si chiar simteam ca este cineva langa mine care ma sprijina, si la examen am avut impresia asta, sa stii ca daca te rogi sincer chiar functioneaza, te simti mai linistit si mai impacat, nu mai esti asa agitat la examen pentru ca stii ca il vei trece cu bine(asta bineinteles daca si inveti, ca doar nu-ti toarna Dumnezeu informatiile cu palnia pe gaura in cap:D)...daca vrei poti sa mergi la o biserica(de ex Sf. Paraschiva din Iasi) si sa dai un acatist pentru luminarea mintii la examen.in orice caz, te rog, inceteaza cu ideile astea absurde(sinuciderea), pentru ca chiar nu e cazul si DACA VREI(sa inveti), POTI!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sinuciderea tinerilor si adolescentilor-cauze posibile Iustin45 Sectiune dedicata profesorilor de religie 61 25.12.2015 21:05:25
Sinuciderea Mihailescu-Marin Daniel Generalitati 4 13.11.2012 11:39:42
articol care propovaduieste sinuciderea in ziarul Lumina mihailt Generalitati 12 26.03.2009 22:50:15
departarea de Dumenzeu aduce chiar sinuciderea C-tin Generalitati 1 25.07.2008 14:55:53
eutanasia si sinuciderea jezisovi_pivo_nelej Eutanasia 23 28.10.2007 21:52:04