Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 04.09.2008, 08:38:41
alynnna alynnna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2007
Mesaje: 385
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14
am citit un articol intitulat "cauzele incercarilor" avind autor pr.Ioan C.Tesu
L-am cunoscut personal pe parintele inca din vremea facultatii. E un mare teolog, un om de calitate cum spune sotul meu. Am citit si eu cartea "Teologia necazurilor" e foarte buna.
Ma bucur ca ne-am cunoscut si ca ai ramas printre noi.:)
Reply With Quote
  #42  
Vechi 04.09.2008, 09:17:16
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Si eu va multumesc pentru incercare.Probabil ati vrut sa ma testati sa vedeti daca sa r la cearta sau daca sunt suparacioasa ca sa intelegeti de ce mi sa intimplatat cele povestite.Nu sunt suparacioasa si imi doresc sa am prieteni crestini adevarati iubitorii ai ortodoxiei si a sfintelor traditii.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 04.09.2008, 09:50:37
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14
Si eu va multumesc pentru incercare.Probabil ati vrut sa ma testati sa vedeti daca sa r la cearta sau daca sunt suparacioasa ca sa intelegeti de ce mi sa intimplatat cele povestite.Nu sunt suparacioasa si imi doresc sa am prieteni crestini adevarati iubitorii ai ortodoxiei si a sfintelor traditii.
Nu te ingrijora Dorina, toti suntem intr-o cautare, pentru ca "nelinistit este sufletul meu pana cand nu se va odihni in Tine" (Fer. Augustin). Aceasta cautarea a fiecaruia dintre noi este fireasca: "nu M-ai fi cautat daca nu M-ai fi gasit".
Reply With Quote
  #44  
Vechi 04.09.2008, 10:23:19
AndreiB AndreiB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2007
Mesaje: 279
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14
Acum citiva ani in postul sf.Pasti m-am gindit sa fac si eu o fapta de milostenie in biserica.Vindusem un apartament si voiam sa multumesc bunului Dumnezeu ca m-a scapat din niste necazuri.Am cumpatat si am dus in biserica acele lucruri.Si au inceput ispitele.Eu sa ma uit mereu dupa ele, daca sunt puse unde voiam eu iar ei sa ma ispitesca nepunindu-le si batidu-si joc de acestea in fel si chip culminind cu ducerea lor in clopotnita bisericii.In aceasta perioada eram data dintr-un loc in altul desi veneam dimineata devreme si ma asezam la locul meu.Am continuat sa dau de pomana carti sa aduc flori etc.tot ce aduceam fiind arncat.Mi-am spus ca este o ispita si va trece.Dar nu a fost asa lucrurile s-au agravat din ce in ce mai tare culminind cu Joia Mare cind la slujba de seara mi s-a spus sa plec din acea biserica(de care apartin).In Vnerea Mare mi s-au adus lucrurile acasa si au fost puse in curte.Acum merg la alta biserica dar tot nu inteleg de ce mi s-au inimplat toate aceste si de ce adevarul se sacunde.Oare asa patesc toti acei care fac un bine pentru biserici sau pentru semenii lor?Am continuat si dupa plecarea de la bis.mea sa fac ce pot si eu dupa puterile mele si de fiecare data dupa ce am facut o fapta buna am avut necazuri pe care nici nu le puteam imagina.Oare asa se intimpla tuturor crestinilor? Raspunsuri am si eu,dar este greu sa vezi ca ti se raspunde mereu cu rau.Astept si parerile voastre daca vi se intimpla tot asa si daca da,ce faceti ca sa nu va smintiti ca sa puteti primi plate in cer pentru binele facut.Mie imi este din ce in ce mai greu.Ma rog sa ma ajute Dmnezeu sa nu renunt si sa -mi sporeasca rabdarea.
soro, pentru ca vad ca dai dovada de smerenie (?), as zice si eu aici cite ceva:
1. cind duci ceva la Biserica in dar, nu te mai uiti dupa ela ca sa fie puse unde vrei tu
2.nu hotarasti tu ordinea fireasca a obiectelor din Biserica.ma gindesc ca preotul este cel care hotaraste unde stau darurile primite de la enoriasi, nu?
3. banuiesc ca mare sminteala ai provocat in biserica daca ai reusit sa determini pe oameni sa te alunge afara din ea.

soro, am mai cunoscut o femeie ca si tine, care credea ca face milostenie, cind de fapt provoca numai dezbinare si ura.
mergi linistita la alta biserica pentru ca mintuirea nu tine de loc, ci de traire.
si o vorba romaneasca: cind 2 sau 3 iti spun sa te duci la culcare, du-te.

soro, ai mare grija cind faci milostenie. ai putea sa faci mai mult rau, decit bine.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 04.09.2008, 14:58:03
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Din Pateric"-Un batrin sfint a vazut un om oarecare gresind si cu amar a lacrimat si a zis"Acesta astazi iar eu mine".Oricine, de ar gresi,chear necredincios de ar fi,sa nu-l osindesti pe el,ci sa te vezi pe tine mult mai pacatos decit dinsul si nicidecum sa nu-l ocarasti pe dinsul pentru greseala,ci sa-ti aduci aminte de tine insuti si sa ei seama cum umbli ca sa nu cazi.-"Daca as fi facut asa...ce bine era.Mai bine ma trimiteati la rugaciune decit la somn(mai glumesc si eu caci discutia este prea incordata).Lectia primita mi-a prins bine dar,de ce nu ma pot impaca cu ei?
Reply With Quote
  #46  
Vechi 04.09.2008, 16:36:27
AndreiB AndreiB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2007
Mesaje: 279
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14
Din Pateric"-Un batrin sfint a vazut un om oarecare gresind si cu amar a lacrimat si a zis"Acesta astazi iar eu mine".Oricine, de ar gresi,chear necredincios de ar fi,sa nu-l osindesti pe el,ci sa te vezi pe tine mult mai pacatos decit dinsul si nicidecum sa nu-l ocarasti pe dinsul pentru greseala,ci sa-ti aduci aminte de tine insuti si sa ei seama cum umbli ca sa nu cazi.-"Daca as fi facut asa...ce bine era.Mai bine ma trimiteati la rugaciune decit la somn(mai glumesc si eu caci discutia este prea incordata).Lectia primita mi-a prins bine dar,de ce nu ma pot impaca cu ei?
soro, mergi la duhovnic, daca ai, si te va sfatui el. nu cei de pe forum te pot ajuta, ci duhovnicul. si poate ar trebui sa te duci si la culcare, ca oameni sintem. si sfintii dorm.somn usor.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 04.09.2008, 16:58:33
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14
Din Pateric"-Un batrin sfint a vazut un om oarecare gresind si cu amar a lacrimat si a zis"Acesta astazi iar eu mine".Oricine, de ar gresi,chear necredincios de ar fi,sa nu-l osindesti pe el,ci sa te vezi pe tine mult mai pacatos decit dinsul si nicidecum sa nu-l ocarasti pe dinsul pentru greseala,ci sa-ti aduci aminte de tine insuti si sa ei seama cum umbli ca sa nu cazi.-"Daca as fi facut asa...ce bine era.Mai bine ma trimiteati la rugaciune decit la somn(mai glumesc si eu caci discutia este prea incordata).Lectia primita mi-a prins bine dar,de ce nu ma pot impaca cu ei?
nu-l lua in seama pe AndreiB ca asha are impresia acest coleg de foum ca daca eshti un pic mai din topor, un pic mitocan, ai o adresare abrupta atunci nu sminteshti ci limpezeshti ca shtie el ca dumneata ai greshit ca doar a priceput el lucrurile care doar Lui Dumnezeu ii sunt complet cunoscute... nu-l lua in seama pe fratele asta ca shi pe altzii s-a apucat sa-i mustre asha badaraneshte shi sa-i trimita care pe unde, sa-i puna la locul lor... poate se crede printre organele de circulatzie care trimit pe unii shi pe altzii shi reglementeaza circulatzia... sa-l iertam ca shi asha eshti suparata, ca e dureros sa fi lovit cand vrei sa faci bine, poi de ce crezi ca a zis Hristos sa nu ashteptzi nimic in schimb? ca trebuie sa te ashteptzi la lovituri de aia shi nu ca nu vei primi nimic in schimb de la oameni... vei primii laude in deshert ori batai peste ranile tale...
Reply With Quote
  #48  
Vechi 04.09.2008, 17:16:42
AndreiB AndreiB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2007
Mesaje: 279
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi
Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14
Din Pateric"-Un batrin sfint a vazut un om oarecare gresind si cu amar a lacrimat si a zis"Acesta astazi iar eu mine".Oricine, de ar gresi,chear necredincios de ar fi,sa nu-l osindesti pe el,ci sa te vezi pe tine mult mai pacatos decit dinsul si nicidecum sa nu-l ocarasti pe dinsul pentru greseala,ci sa-ti aduci aminte de tine insuti si sa ei seama cum umbli ca sa nu cazi.-"Daca as fi facut asa...ce bine era.Mai bine ma trimiteati la rugaciune decit la somn(mai glumesc si eu caci discutia este prea incordata).Lectia primita mi-a prins bine dar,de ce nu ma pot impaca cu ei?
nu-l lua in seama pe AndreiB ca asha are impresia acest coleg de foum ca daca eshti un pic mai din topor, un pic mitocan, ai o adresare abrupta atunci nu sminteshti ci limpezeshti ca shtie el ca dumneata ai greshit ca doar a priceput el lucrurile care doar Lui Dumnezeu ii sunt complet cunoscute... nu-l lua in seama pe fratele asta ca shi pe altzii s-a apucat sa-i mustre asha badaraneshte shi sa-i trimita care pe unde, sa-i puna la locul lor... poate se crede printre organele de circulatzie care trimit pe unii shi pe altzii shi reglementeaza circulatzia... sa-l iertam ca shi asha eshti suparata, ca e dureros sa fi lovit cand vrei sa faci bine, poi de ce crezi ca a zis Hristos sa nu ashteptzi nimic in schimb? ca trebuie sa te ashteptzi la lovituri de aia shi nu ca nu vei primi nimic in schimb de la oameni... vei primii laude in deshert ori batai peste ranile tale...
vai de mine si de mine "frate" vsovi, ce facui de ti-am atras minia? :cool: ai?
ma gindeam ca va sari cu gura vreo sora, zlabicuine de-a ta, cind colo, ai aparut cu-o falca-n cer si una-n pamint si zburci pe aici.

indemnul meu a fost plin de dragoste, vsovi, dar ggglllumea din capul tau nu a putut sa inteleaga.

pot sa-ti spun si tie SOMN USOR? daca tot m-ai iertat a-priori...
glumea lumii este rea, uof.:sleep:
Reply With Quote
  #49  
Vechi 04.09.2008, 17:23:53
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

poi vezi, ca pe forum daca nu se deslusheshte buna intentzie din text, dragostea, se poate intzelege altceva, dar nici eu nu eram asha suparat pe domnia ta, deci ma iarta pe vorbele prea grele... daca asha te-am vazut in textul tau inseamna ca asha sunt eu. ??? considera asha :)
Reply With Quote
  #50  
Vechi 05.09.2008, 17:19:35
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sa stiti dragii mei Andrei si Vsovi ca m-a amuzat disputa voastra, dar intimplarea relatata de mine poate fi o poveste si atit; iar povestile sunt adevarate sau nu ele ilustreaza un adevar putind fi moderate sau la limita cum este aceasta.Importanta este ideea "Facind fapta buna asteapta ispitire cu suferinta".Fiecare interpreteaza si da solutia in functie de credinta si de cunostintele sale in ale credintei.Felicitari Vsovi si nu pentru ca mi-ai luat aprarea ci pentru cuvintele"ca trebuie sa te astepti la lovituri,vei primi lovituri in rane sau laude desarte" .Ai inteles bine ce primeste acela care ia crucea Mintuitorului,ai inteles si ce fel de cununa primin la sfirsitul Saptaminii Patimilor.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Poate fi considerat pentru ea un pacat sau o fapta buna? miti29 Botezul 4 16.12.2011 23:50:40
Cu gandul sau cu fapta? Bunl Despre Biserica Ortodoxa in general 17 06.04.2011 01:28:37
Barack Obama-ce ne asteapta? alexandra28again Generalitati 44 27.01.2009 07:11:13
Ce asteapta o fata care vrea sa se casatoreasca de Ioan_Ciobota Generalitati 42 28.07.2007 01:13:20
Uniti cu credinta fapta Ioan_Ciobota Generalitati 0 11.07.2007 09:52:32