Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.02.2009, 16:26:49
Andrreea's Avatar
Andrreea Andrreea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Mesaje: 7
Implicit Casatorie stil vechi

Eu sunt ortodoxa de stil nou, iar prietenul meu de stil vechi. Tatal lui este preot si doreste oficierea cununiei pe stil vechi. Pentru a putea face acest lucru ar trebui sa mi se faca Mirungerea, fapt care nu mi se pare normal. Am discutat si cu duhovnicul meu si mi-a spus ca este o situatie delicata si ca trebuie sa ne gandim, insa nu pot gasi nici o solutie. El nu se poate casatori pe stilul nou, altfel l-ar renega parintii, considerand ca s-a lepadat de adevarata credinta si nu vreau acest lucru. Il iubesc foarte mult si nu vreau sa ne despartim din cauza religiei. Ma gandeam ca poate la Sfantul Munte ne-am putea casatori fara probleme, insa nu stiu nimic despre aceasta varianta. Ce ma sfatuiti?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.02.2009, 17:58:07
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dar cum veti rezolva cu sarbatorile: le veti tine pe nou sau pe vechi? Sau le veti tine si pe nou si pe vechi? Incurcata treaba!
Gandindu-ne ca cei doi devin UNUL, tare am impresia, ca prin cununie cu un stilist, vei deveni si tu stilista.
Nu inteleg cu ce v-ar putea ajuta Sfantul Munte? Crezi ca ei respecta mai putin canoanele bisericesti?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.02.2009, 18:02:46
Andrreea's Avatar
Andrreea Andrreea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Mesaje: 7
Implicit

Si pe nou si pe vechi...altceva ce pot face?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.02.2009, 18:13:36
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu sa fiu in locul lui as face cum as dori eu, nu cum doresc parintii mei. Alegerea unei sotii e decizia lui si numai a lui, iar parintii trebuie sa taca si sa se conformeze. Daca m-ar renega pentru alegerea facuta as fi bucuros, pentru ca in acest fel as vedea cu adevarat ca le pasa mai mult de ei decat de fericirea mea, iar de astfel de parinti nici un copil nu are nevoie.

Bineinteles, in aceeasi masura conteaza si ce vrei tu. Daca tu si viitorul sot aveti dorinte opuse in privinta ritului in care se va desfasura nunta, atunci stati de vorba pana cand ajungeti la un compromis, dar sa fie decizia voastra, nu a altora.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.02.2009, 18:25:24
eea eea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.11.2007
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 205
Implicit

Femeilor nu le este ingaduit sa calce in Sf Munte...iar daca ar fi dupa minear trebui sa hotarasca el si nu parintii,asta in cazul in care tu ca viitoare sotie ai conta mai mult decat parintii[SIZE=3]...,,De aceea va lasa omul pe tatal sau si pe mama sa..."[/SIZE]
Reply With Quote
  #6  
Vechi 25.02.2009, 18:37:12
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit Biserica in "actiune"!

[SIZE=3][COLOR=black]can. 59 Trulan [/COLOR][COLOR=black]– locul săvârșirii Mirungerii e numai Biserica[/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=black][/COLOR][/SIZE][SIZE=3][COLOR=black]can. 47 apostolic[/COLOR][COLOR=black] – [COLOR=red]Botezul nu se repetă nici Mirungerea[/COLOR][/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=black][/COLOR][/SIZE][SIZE=3][COLOR=black]can. 1 Ioan Ajunătorul[/COLOR][COLOR=black] – prevede administrarea Mirungerii apostaților care revin la Ortodoxie[/COLOR][/SIZE][COLOR=black][/COLOR]
[SIZE=3][COLOR=black]can. 48 Laodiceea[/COLOR][COLOR=black] – Mirungerea se face imediat după Botez[/COLOR][COLOR=black][/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=black]can. 7 Sin. II Ecumenic[/COLOR][COLOR=black] – Mirungerea se administrează și eterodocșilor care vin la ortodoxie.[/COLOR][/SIZE][COLOR=black][/COLOR]
ori fratia ta nu esti o apostata sau sa nu vii la ortodoxie PRIMA data!!! Deci aici iti dai seama de EREZIA stilismului din Romania!!!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 25.02.2009, 18:59:02
Andrreea's Avatar
Andrreea Andrreea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Mesaje: 7
Implicit

Eea, vad ca esti din Botosani...Eu am fost botezata de parintele Leonte, pe care il respect foarte mult.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 25.02.2009, 19:02:51
eea eea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.11.2007
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 205
Implicit

Da este un parinte f bun...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 25.02.2009, 19:07:43
Andrreea's Avatar
Andrreea Andrreea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Mesaje: 7
Implicit

Si tocmai de asta nu pot sa accept Mirungerea. De ce pt o schimbare de calendar noi suntem considerati eretici? De la un calendar si pana la a considera ca Botezul pe stilul nou nu este valid e cale lunga...chiar nu stiu ce voi face.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 25.02.2009, 20:18:28
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andrreea Vezi mesajul
Si tocmai de asta nu pot sa accept Mirungerea. De ce pt o schimbare de calendar noi suntem considerati eretici? De la un calendar si pana la a considera ca Botezul pe stilul nou nu este valid e cale lunga...chiar nu stiu ce voi face.
Stilistii nu au facut ascultare fata de SINODUL BOR si in 1924 ei s-au RUPT de Biserica Mama!!! Deci daca esti RUPT fata de Biserica Mama cum sa nu fii eretic mai ales cu a cui binecuvantare au Sfintit ei Sf.si Marele MIR??? Daca te uiti pe site-ul lor de la Mrea Slatioara la fiecare ierarh, gasesti practici necanonice cum ca fiecare Arhiereu al lor a fost hirotonit nu de MACAR 3 arhierei ci de 2 sau numai de preoti... sau nu se aminteste nimic de hirotonia lor! Nu au binecuvantarea celorlalte Biserici Autocefale, deci sunt considerati eretici! Ca si cei din Grecia, ca si acolos sunt stilisti, in afara de Sf.Munte care tine de Sf.Sinod de la Constantinopol! In rest ce sa mai adaug??? Is de ajuns acestea!!!

Daca nu revine la Biserica Mama nu te poti casatori cu el!!!!
Reply With Quote
Răspunde

Tags
casatorie, stil vechi

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
pentru o casatorie pe stil vechi doca Botezul 30 08.09.2012 20:29:55
biserica ortodoxa de stil vechi silviu.pintilie Secte si culte 6 12.11.2010 15:03:30
casatorie cu ortodox de stil vechi doca Nunta 1 31.01.2008 16:06:59
Biserica Ortodoxa de Rasarit( Stil vechi) teogtf Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 43 06.11.2006 11:37:07