Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #191  
Vechi 10.01.2015, 22:01:38
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristirg Vezi mesajul
-despre atei atat:

"O babă murdară pe picioare, care stă în fața icoanei Maicii Domnului în biserică, față de un laureat al premiului Nobel ateu – baba e om, iar laureatul premiului Nobel e dihor. Iar ca ateu, ăsta moare așa, dihor.

Eu cînd discut cu un ateu e ca și cum aș discuta cu ușa. Între un credincios și un necredincios, nu există nici o legătură. Ăla e mort, sufletește mort, iar celălalt e viu și între un viu și un mort nu există nici o legătură. Credinciosul creștin e viu.

Ateii s-au născut, dar s-au născut degeaba.
"

PETRE TUTEA
Fratele meu orthodox,cam mult dispret ai acumulat matale pt oricine altcineva decat Sfinti ,preafericiti,monarhi si parinti cu duh...
Vezi matale,lumea este formata si din pacatosi,necredinciosi,atei,morti sufleteste s.a.m.d.
Si ateul cat de ateu ,cat traieste mai are o sansa(ce spun eu una??)sa-L cunoasca pe Dumnezu!
Ca nu dai matale doi bani pe sufletul lor,e parerea dumitale subiectiva...uite ca pt Domnul si aceste suflete sunt nepretuite!

Stii ceva? fundamentalismul asta orthodox de care dai dovada ,nu-si gaseste acoperire in invatatura crestina si nu te deosebeste prin gandire de teroristi!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
  #192  
Vechi 10.01.2015, 22:03:37
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Da,dar in momentul in care glontele loveste geamul, zgomotul il va atentiona pe terrorist sa-si schimbe pozitia corpului,sa se apere de glont.
Nope.
Totul se petrece sub o jumate de secunda.Glontul i-ar rupe
umarul inanite sa auda impuscatura si asta pt cel mai ordinar glont
zboara cu o viteza de 896 m/s , in timp ce sunetul are o viteza de 330 m/s sau de 350 m/s(in functie de presiunea
atmosferica)
Citat:
Plus ca traiectoria glontului se schimba in drumul lui ,la impactul cu o alta masa,practic nu mai este atat de sigur daca il loveste tot in umar...
Nope, datorita energiei cinetice.Tu pentru ce crezi ca pusca cu luneta are.. luneta ?
Chiar si daca ti-ai pune pe umar o placa de metal de grosime 5 mm, tot ar trece prin placa si ti-ar zbura umarul.

Last edited by oaie_cugetatoare; 10.01.2015 at 22:07:45.
  #193  
Vechi 10.01.2015, 22:03:49
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristirg Vezi mesajul
zicea cineva pe facebook:

"Dacă are cineva o parte de vinovăție în acest conflict atentat care a zguduit Franța, aceia sunt....creștinii.
Faptul că au acceptat atâția ani să fie calomniați, jigniți și umiliți de către extremiști atei precum cei de la Charlie Hebdo (sau, mai recent de extremistele de la Femen) să protesteze cu fermitate, fără să apeleze la instrumentele legale pentru a pune capăt mizeriilor acestor fundamentaliști ai secularismului, a făcut ca aceștia să prindă curaj și să devină tot mai agresivi.
Dacă creștinii, apelând la mijloace perfect legale și democratice, ar fi pus capăt mizeriei de la Charlie Hebdo, jurnaliștii uciși acum câteva zile ar fi fost poate fără joburi, sigur fără mulți bani în conturi dar ar fi fost... în viață.
Nu este semn nici de democrație, nici de toleranță, nici măcar de dragoste creștină, să te lași umilit și agresat de niște fanatici extremiști, ba chiar să îi încurajezi prin non-combatul tău. Libertatea cuvântului nu a fost, nu este și nu trebuie să fie libertatea calomniei și a îndemnului la ură."
Un comentariu mizerabil si las fiind la adapostul comod al anonimatului, un comentariu care se face ca ignora lupta dusa in cadru legal, timp de decenii, a crestinilor din Franta fata de dusmanii lui Cristos de la Charlie Hebdo. Precum si, mai nou, fata de feministele de la Femen.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
  #194  
Vechi 10.01.2015, 22:33:00
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Stii ceva? fundamentalismul asta orthodox de care dai dovada ,nu-si gaseste acoperire in invatatura crestina si nu te deosebeste prin gandire de teroristi!
Oooooo, cati "ortodocsi" ar practica inchizitia sau cruciadele (desi ele au fost proprii catolicismului) azi...
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
  #195  
Vechi 10.01.2015, 22:44:18
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Oooooo, cati "ortodocsi" ar practica inchizitia sau cruciadele (desi ele au fost proprii catolicismului) azi...
Tocmai am observant cu stupoare asta!
A ucide in numele Domnului este un non-sens!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
  #196  
Vechi 10.01.2015, 22:45:22
Inorogul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bin000 Vezi mesajul
Eu cred ca ateismul se potriveste unor mucosi cu piercinguri in nas
Nu uitati: aveti aceleasi drepturi si obligatii cu mucosii cu piercinguri in nas. Nimic in plus, nimic in minus. Se pare ca acesta echitate este pentru unii iadul pe Pamant :). Nu face nimic! Eu nu ma super pentu atata lucru; imi rezerv chiar dreptul de ma amuza copios.
  #197  
Vechi 10.01.2015, 22:45:52
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Oooooo, cati "ortodocsi" ar practica inchizitia sau cruciadele (desi ele au fost proprii catolicismului) azi...
Și dacă le spui ceva te fac ecumenist. :)
  #198  
Vechi 10.01.2015, 22:46:50
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Degeaba merg la Biserică; degeaba fac pe evlaviosul, pe milostivul; degeaba țin post, mă rog, priveghez etc. Toate astea sunt în zadar dacă nu împlinesc voia lui Dumnezeu și porunca iubirii față de aproapele, fie el ateu, musulman, budist ș.a.m.d. Degeaba mă numesc creștin dacă nu-l văd pe aproapele ca pe mine însumi. Rămân doar cu numele și mă asemăn cu fariseul din Evanghelie.
  #199  
Vechi 10.01.2015, 22:52:06
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Există în noi, sub un strat subțire de umanitate, un sălbatic sângeros care parcă abia așteaptă prilejul de a se dezlănțui. Îl ținem încătușat, îl cenzurăm, îi punem căluș în gură pentru că am înțeles, cu mintea, că nu avem voie să urâm. Dar sălbaticul se chinuie neîmblânzit în noi și, dacă nu poate el însuși să ucidă, se bucură atunci când vede sângele vărsat de sălbaticii altora, care i-au lăsat liberi.

Ca exemplu, îmi amintesc de mineriada din iunie 1991, când muncitoarele de la Apaca (Dumnezeu să le ierte greșeala) îi aplaudau pe minerii care îi ciomăgeau pe intelectualii, studenții, bărboșii și alți nefericiți prinși pe la Universitate.

Dacă așa este creștinul, înseamnă că schimbarea lui nu este decât o poleială, o vopsea pe care și-a aplicat-o pe față, dar omul lăuntric, acela care trebuia să se înnoiască prin botez, a rămas neschimbat, vechi, nu s-a înnoit. Nu reflectăm chipul lui Hristos (cel blând și smerit cu inima), ci chipul omului căzut, al lui Cain care și-a ucis fratele.
  #200  
Vechi 10.01.2015, 22:55:52
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Și dacă le spui ceva te fac ecumenist. :)
Pe Hristos l-au acuzat ca scoate diavolii cu Stapanul diavolilor pentru ca-i ajuta pe posedati, ca incalca sambata pentru ca vindenca neputinciosii in ziua de Sabat, ca e pacatos pentru ca propovaduieste vamesilor si desfarnatelor ...
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Subiect închis