Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 23.08.2011, 08:34:57
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Nici vorba! Doar un mod de a-ti aminti trasatura ta dominanta si eventual de a-ti provoca nelinisti metafizice de insomniac.
Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Pus in fata unei evidente peremptorii, de necontestat, ai doua optiuni. Fie s-o accepti si sa recunosti ca ai fost in eroare, fie sa lupti impotriva ei. Tu esti setat pe a doua.
http://chisinau.ch/_ld/288/12746614.jpg
Reply With Quote
  #62  
Vechi 23.08.2011, 08:38:46
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Nu te grabi sa dai un reply prompt pt. ca e foarte complex. Citeste-l cu atentie si fara prejudecati.
Dar tu mi l-ai trimis fără prejudecăți? Se pare că nu... continui să crezi că NP Îl consideră pe Hristos ne-Atotputernic și în definitiv ne-Dumnezeu pe perioada Întrupării. Întrucâtva acest lucru e valabil pentru martorii lui Iehova, însă dă-mi voie să-ți spun: ai greșit adresa. Mulțumesc oricum pentru citate.

P.S. După atâtea divagații întrebarea mea rămâne fără răspuns. Mai las o zi timp de gândire după care încerc pe topicul dedicat.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 23.08.2011, 13:37:34
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
Mihai, lasa rautatile. Ai inteles foarte bine ce era de inteles si stii ca nu mi-am schimbat nici o pozitie. Eu cred si in ceea ce se spune in Filipeni 2:6-8 si in ceea ce se spune in Ioan 20:28. Asta inseamna ca mi-am schimbat pozitia?
vsinec las-o balta. acum degeaba o dai la intors. Ai spus destul de clar: in momentul intruparii, Hristos s-a dezbracat de natura dumnezeiasca.
inca ceva: daca voi marturisita ca in Hristos din momentul intruparii sunt doua firi (una dumnezeiasca si una umana) inseamna ca marturisiti si faptul ca Maica Domnului este Nascatoare de Dumnezeu. Sau gresesc?
Reply With Quote
  #64  
Vechi 23.08.2011, 14:04:39
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
vsinec las-o balta. acum degeaba o dai la intors. Ai spus destul de clar: in momentul intruparii, Hristos s-a dezbracat de natura dumnezeiasca.
Si, ce este grestit? Nu asa spune Scriptura? Vezi Filipeni 2:6-8 si Ioan 1:1-14.

Tot Scriptura spune ca Domnul Iisus Hristos este "Domnul meu si Dumnezeul meu."(Ioan 20;28).

Problema este cum le impacam pe acestea doua cu mintea noastra limitata. Nu-l putem cuprinde pe Dumnezeu in tartacutza noastra.


Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
inca ceva: daca voi marturisita ca in Hristos din momentul intruparii sunt doua firi (una dumnezeiasca si una umana) inseamna ca marturisiti si faptul ca Maica Domnului este Nascatoare de Dumnezeu. Sau gresesc?
Gresesti. Dumnezeu nu poate fi nascut de o femeie. Tu te incumeti cumva sa crezi ca Dumnezeu poate fi nascut de o femeie?
Reply With Quote
  #65  
Vechi 23.08.2011, 14:26:40
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
daca voi marturisita ca in Hristos din momentul intruparii sunt doua firi (una dumnezeiasca si una umana) inseamna ca marturisiti si faptul ca Maica Domnului este Nascatoare de Dumnezeu. Sau gresesc?
Greșiți fundamental! Aserțiunea dumneavoastră ar fi corectă doar în situația că Dumnezeu Fiul Și-ar fi avut originea doar la momentul Întrupării și nu în veșnicia veșniciilor. A-L plasa pe Dumnezeu [Fiul] cu un început acum 2.000 de ani, ori a-i conferi maicii Domnului titlul de "născătoare de Dumnezeu" sunt adevărate blasfemii și le taxez ca atare. Doamne ferește-ne de asemenea blasfemii!
Reply With Quote
  #66  
Vechi 23.08.2011, 19:33:51
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Greșiți fundamental! Aserțiunea dumneavoastră ar fi corectă doar în situația că Dumnezeu Fiul Și-ar fi avut originea doar la momentul Întrupării și nu în veșnicia veșniciilor. A-L plasa pe Dumnezeu [Fiul] cu un început acum 2.000 de ani, ori a-i conferi maicii Domnului titlul de "născătoare de Dumnezeu" sunt adevărate blasfemii și le taxez ca atare. Doamne ferește-ne de asemenea blasfemii!
Se pare ca nu intelegeti problema, sau a faceti ca nu o intelegeti.
Unirea ipostatica s-a facut prin perihoreza , prin intrepatrunderea reciproca a celor doua firi intr-o singura persoana. Firea omeneasca este intreaga, cu toate insusirile ei, in Hristos. Firea dumnezeiasca de asemenea. Fiul lui Dumnezeu, Logosul Divin, S-a salasluit propriu-zis in pantecele Mariei.
Hristos, in pantecele maici sale, era Dumnezeu adevarat si om adevarat sau era decat un om simplu?

Citat:
În prealabil postat de Sfanta Scriptura
39. Și în acele zile, sculându-se Maria, s-a dus în grabă în ținutul muntos, într-o cetate a seminției lui Iuda.
40. Și a intrat în casa lui Zaharia și a salutat pe Elisabeta.
41. Iar când a auzit Elisabeta salutarea Mariei, pruncul a săltat în pântecele ei și Elisabeta s-a umplut de Duh Sfânt,
42. Și cu glas mare a strigat și a zis: Binecuvântată ești tu între femei și binecuvântat este rodul pântecelui tău.
43. Și de unde mie aceasta, ca să vină la mine Maica Domnului meu?
deci inca odata, domnii adventisti ne-ati demonstrat ca sunteti urmasi ai lui Nestorie
Reply With Quote
  #67  
Vechi 23.08.2011, 19:38:01
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
Si, ce este grestit? Nu asa spune Scriptura? Vezi Filipeni 2:6-8 si Ioan 1:1-14.

Tot Scriptura spune ca Domnul Iisus Hristos este "Domnul meu si Dumnezeul meu."(Ioan 20;28).

Problema este cum le impacam pe acestea doua cu mintea noastra limitata. Nu-l putem cuprinde pe Dumnezeu in tartacutza noastra.





Gresesti. Dumnezeu nu poate fi nascut de o femeie. Tu te incumeti cumva sa crezi ca Dumnezeu poate fi nascut de o femeie?
nici unul din versetele postate de tine, nu spune ca Hristos s-a dezbracat de natura dumnezeiasca.
s-a intamplat acum 2011 ani. totul este sa intelegi corect problema, nu in felul in care ingelegi Scriptura
Reply With Quote
  #68  
Vechi 23.08.2011, 20:07:54
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
Se pare ca nu intelegeti problema, sau a faceti ca nu o intelegeti.
Unirea ipostatica s-a facut prin perihoreza , prin intrepatrunderea reciproca a celor doua firi intr-o singura persoana. Firea omeneasca este intreaga, cu toate insusirile ei, in Hristos. Firea dumnezeiasca de asemenea. Fiul lui Dumnezeu, Logosul Divin, S-a salasluit propriu-zis in pantecele Mariei.
Hristos, in pantecele maici sale, era Dumnezeu adevarat si om adevarat sau era decat un om simplu?
Se pare că dumneavoastră nu înțelegeți ori nu vreți a înțelege ce am scris eu. Hristos în pantecele maicii Sale era Dumnezeu adevărat și om adevărat, însă Dumnezeu [adevărat] nu era doar din momentul acela, ci din veșnicii! Maria ar fi trebuit să fie din veșnicii și a 4-a persoană a Dumnezeirii ca să-L poată naște pe Dumnezeu Fiul. Și nici așa... Dumnezeu nu este născut ori creat la un moment al Istoriei... Doamne iartă-mă!

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
43. Și de unde mie aceasta, ca să vină la mine Maica Domnului meu?
deci inca odata, domnii adventisti ne-ati demonstrat ca sunteti urmasi ai lui Nestorie
De unde și până unde acel "deci"? Ce raționament [ilogic] este acesta bazat pe textul de mai sus? Acolo scrie maica Domnului, nu maica lui Dumnezeu! - Doamne iartă-ne pentru atâtea blasfemii scrise aici!
Reply With Quote
  #69  
Vechi 23.08.2011, 20:29:00
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Se pare că dumneavoastră nu înțelegeți ori nu vreți a înțelege ce am scris eu. Hristos în pantecele maicii Sale era Dumnezeu adevărat și om adevărat, însă Dumnezeu [adevărat] nu era doar din momentul acela, ci din veșnicii! Maria ar fi trebuit să fie din veșnicii și a 4-a persoană a Dumnezeirii ca să-L poată naște pe Dumnezeu Fiul. Și nici așa... Dumnezeu nu este născut ori creat la un moment al Istoriei... Doamne iartă-mă!

De unde și până unde acel "deci"? Ce raționament [ilogic] este acesta bazat pe textul de mai sus? Acolo scrie maica Domnului, nu maica lui Dumnezeu! - Doamne iartă-ne pentru atâtea blasfemii scrise aici!
te faci ca nu intelegi. te las in pace ca nu am ce-ti face.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 23.08.2011, 21:30:20
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
nici unul din versetele postate de tine, nu spune ca Hristos s-a dezbracat de natura dumnezeiasca.
s-a intamplat acum 2011 ani. totul este sa intelegi corect problema, nu in felul in care ingelegi Scriptura
Versetele postate de mine arata ca Domnul Iisus Hristos, desi avea chip (morphe) de Dumnezeu (Filipeni 2:6), a ales sa aiba chip (morphen) de rob (Filipeni 2:7). Ca sa dezbracat sau s-a golit (expresie folosita de varianta ortodoxa), are mai putin importanta. Alege tu ce termen iti convine.

Important: termenul "morphe / morphen", folosit in originalul grecesc, inseman identificarea cu personajul. Adica, Domnul Iisus Hristos desi este Dumnezeu Adevarat, a hotarat sa devina om/rob cu acte in regula.

P.S. Astept un raspuns clar la o intrebare clara: tu crezi ca Dumnezeu poate fi nascut de o femeie? Poate reusesti sa dai un raspuns limpede, fara "perihoze" sau alte emanatii teologice.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Un cor mai putin obisnuit Mihnea Dragomir Craciunul - Nasterea Domnului 32 05.12.2011 02:40:58
putin ajutor Calin21 Exorcismul 8 05.06.2011 19:11:06
vorbiti-mi putin! anaecaterina Generalitati 86 21.07.2010 10:13:39
of...:( putin ajutor... Simona-Marilena Generalitati 7 18.11.2009 22:51:25
PUTIN-felicitari cozia Despre Biserica Ortodoxa in general 12 27.12.2007 19:20:00