Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 13.02.2007, 17:17:04
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

Fara nici o legatura directa cu Pr. Boca sau Ps Calinic eu am invatat cu mare greu si cu multa umblatura ca toti oamenii inclusiv viitorii sfinti sint supusi greselii.TOTI! Singurul Dumnezeu este fara gresala.In plus se fac colectii intregi de ce a spus cutare sau cutare rupindu-se de cind si cui a spus si ca atare de multe ori sfaturile nu au valabilitate generala.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 13.02.2007, 17:42:51
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

Tot ce se poate,dmb....
Reply With Quote
  #13  
Vechi 13.02.2007, 20:51:13
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

multumesc de raspuns, 06dec! - ce mai username ti-ai ales si tu, cum putem sa-ti spunem pe nume ?!...:dozingoff:

Am retinut ca e vorba de Par. Arsenie Boca - Volumul 3 din brosuricile "Despre durerile oamenilor"cu binecuvântarea Preasfintitului Calinic,episcopul Argesului. Multumesc de bunavointa de a mi le trimite, dar e cale lunga pana la mine in America. Am sa incerc sa le caut pe internet, totusi.

Ca un comentariu general valabil, bineinteles ca tot ceea ce citim trecem si prin filtrul personal si incercam sa vedem daca si cum se aplica si vizavi de noi. Doamne ajuta !

Reply With Quote
  #14  
Vechi 19.02.2007, 14:04:47
Juli Juli is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.2007
Mesaje: 146
Implicit

06dec, eu ti-as spune Nicolae (or Nicu) vis-a-vis de ce spunea Mirela:)...

Sigur are dreptate Parintele Arsenie. Nu e de mirare ca dupa cateva zile de post deja ne simtim mai "usori", eu una, desi nu slabesc in post (nici nu prea am de unde), ma simt mult mai bine, nu imi mai simt stomacul "greu" cand ma ridic de la masa.

Fiind mai pe inceput si eu am aceeasi tendinta sa iau tot ce citesc "de bun" si chiar cred asta (judecata mea e neformata in credinta, asa ca mai bine ascult sfintii parinti). Insa neputintele mele nu prea imi permit asa mari sacrificii, precum renuntatul definitiv la carne...
Reply With Quote
  #15  
Vechi 20.02.2007, 07:08:26
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Va_iubesc
Citat:
În prealabil postat de 06dec
Despre carne, ce parere aveti?
Eu am inteles din ce am citit si am simtit pe mine ca e nociva pentru organism. Toxinele eliminate de animal cand e omorat se duc in carne si in sange. Chiar daca sacrificarea animalutului se face prin metoda de scurgere a sangelui, toxinele tot raman in carne. Si astfel omul mananca acele toxine si se intreaba apoi de ce a facut nu stiu ce forma de cancer sau nu se simte bine.

Ce se spune cu proteinele este un neadevar (se zice ca avem nevoie de carne pentru proteine). In peste se gasesc tot atatea proteine sau chiar mai multe decat in porc sau pui. Apoi avem si proteinele vegetale din ciuperci, soia, cereale, fructe seci, leguminoase (linte, fasole uscata, mazare, etc). Eu am scos treptat carnea din alimentatie fiindca sesizam ca imi ingreuneaza digestia si putea conduce la probleme de colon. Asa ca de cativa ani nu mai mananc carne si produse din carne si...vad ca traiesc. Deci se poate!!!

Numai ca postul nu inseamna a nu manca acest tip de carne de animal, ci sa nu mancam carne de om prin barfa, judecare, gandire de rau, etc. Asta e mai greu, dar nu imposibil.

Elena
In general vegetarienii sunt mult mai sanatosi de cit restul , asta nu o spun eu ci statisticile. La vegetarieni procesul de imbatrinire este mult mai lent.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 20.02.2007, 22:21:32
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.576
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif
Postul nu e decat incercarea de redobandire a starii paradisiace, aceasta presupune adoptarea unui stil de viata precum cel din rai, adica un control total asupra trupului si mintii, o apropiere continua de Dumnezeu, o alimentatie pe masura, adica din roadele pamantului.

Data fiind conditia omului dupa cadere, acest drum inapoi este unul greoi, postul vine in ajutorarea noastra, in intarirea noastra, in descoperirea noastra insine pe drumul spre vesnicie, pe drumul spre starea paridisiaca!
Frumos spus,

Si as adauga milostenia ca ceva necesar care e bine de facut in perioada asta.
Nu uitati ca:

Cine face
lui-si face

Cine da
lui-si da
Reply With Quote
  #17  
Vechi 02.03.2007, 17:50:01
Monique22 Monique22 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2007
Mesaje: 3
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif
Postul nu e decat incercarea de redobandire a starii paradisiace, aceasta presupune adoptarea unui stil de viata precum cel din rai, adica un control total asupra trupului si mintii, o apropiere continua de Dumnezeu, o alimentatie pe masura, adica din roadele pamantului.

Data fiind conditia omului dupa cadere, acest drum inapoi este unul greoi, postul vine in ajutorarea noastra, in intarirea noastra, in descoperirea noastra insine pe drumul spre vesnicie, pe drumul spre starea paridisiaca!
Intru-totul de accord cu cotatzia dvs, cu adaugarea ca organismul chiar are nevoie de o pauza.Postul inseamna nu numai autocontrolul spiritului, dar shi echilibrul trupului
Daca toata lumea l-ar tzine cu strictetze, nu ar mai fi bolnavi cardiaci, obezi,probleme de circulatzie, celulita, etc
Shi sa nu uitam ca Dumnezeu este creatorul tuturor plantelor shi animalelor.Shi trecand un pic la biologie, omul se afla in varful piramidei trofice, deci postul inseamna de asemenea echilibrul ecosistemului global...ca facand un calcul, pe parcursul anului ar trebui sa postim aproximativ 6 luni...nici vanatoarea sau pescuitul nu sunt permise pe tot parcursul anului...
Reply With Quote
  #18  
Vechi 03.03.2007, 23:17:05
IC IC is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.02.2007
Mesaje: 83
Implicit

Hai ca ati mai gasit ceva de ce sa va legati...postul...
Cred ca incepem sa sarim calul in anumite privinte.
Ma intreb, oare este bine sa facem atata parada ca tinem post? Cum il tinem? Ce mancam, ce nu mancam?
Sunt curioasa cati din cei ce au scris aici si si-au dat tot felul de pareri tin intr-adevar POST. Si nu ma refer la retinerea de la unele mancaruri ma refer la retinerea de la vorba. Mai ales ca acum, cand suntem in Marele Post, nu citesc altceva pe acest forum ca preotii sunt asa cum sunt, ca biserica nu face nimic, dar va intreb: Ce facem noi aici?
Cati dintre voi la inceputul postului s-au dus si si-au cerut scuze fata de cei carora le-au gresit, cati au intins o mana de ajutor celui aflat in nevoie.
Am mai spus: suntem buni de gura, dar de fapte...

Ioana
Reply With Quote
  #19  
Vechi 06.03.2007, 21:28:36
calator calator is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2007
Mesaje: 533
Implicit

Mi se pare indoielnic faptul ca in mintile celor din BOR se afla de fapt niste pitici nutritionisti care au dorit sa educe populatia in spiritul unei alimentatii corecte si mai ales sanatoase din punct de vedere al principiilor alimentare si au folositca metoda de promovare ideea unui post. Ce interes ar fi avut BOR sa se straduiasca sa inventeze un post ca sa manance badea legume?

In primul rand badea Gheorghe se hranea destul de echilibrat si sanatos deoarece carnea nu era foarte accesibila ca produs comercial si ca sa ai o fripura era nevoie sa tai porcul, gaina etc..

Postul in primul rand se afla in legatura cu disciplina si controlul. Este o forma de jertfa, o impunere... Pentru vegetarieni acest rol este nul dar pentru persoane obisnuite cu un anumit stil de viata acest lucru poate fi chiar dificil Prin postul alimentar ne reamintim ca suntem intr-o perioada speciala si astfel ne amintim sa fim mai buni, mai ingaduitor

Clar ca nimeni nu poate tine POSTUL care l-a tinut Isus, clar ca nimnei nu va avea DRAGOSTEA LUI dar totusi stim ca trebuie sa ne iubim unii pe altii nu?
Reply With Quote
  #20  
Vechi 07.03.2007, 14:16:50
calator calator is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2007
Mesaje: 533
Implicit

Avem doua tipuri de post "in credinta" si post "cu mancarea" Intrebarea se pune care e mai important sau care e relatia intre ele. Noi suntem trup si suflet Si fiindca suntem trup postim cu macrea si pentru ca suntem suflet postim cu credinta. A te preocupa numai de suflet e riscant a te ocupa numai te trup e riscant. Echilibru si abordarea globala/ integrata e toata cheia si lacata.

Postul de credinta insemna disciplina gandului, a comportamentului Postul alimentar e tot un fel de disciplina. Sunt doi cai diferite (pot fi alese separat. Poti sa iei vitamine sau sa manci fructe dar daca mananci si furcte si vitamine atunci ai snase mai mari de sanatate. Clar ca un post de mancare fara post de credinta e de nota 6, post de credinta e de nota 7 Pana la urma promovezi dar nu iei premiu

Mai se pune si un alt criteriu al accesibiltiati. Ce este mai usor a control gandul, sentimentul sau ceea ce manaci. Cand spui care psot e mai important este esential sa iei in considerare putiinta omului Important este in primul rand postul pe care il poti tine. Degeaba zici cuiva ca e mai important sa ia vitamine decat fructe daca in tara lui nu se produc vitamine sau is prea scumpe.

Unii tin post cu mancarea, altii cel de credinta altii le combina....nu inteleg de ce unul e mai post decat altul...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce este Harul ,mai pe inteles? iustin10 Despre Biserica Ortodoxa in general 37 04.05.2016 18:13:11
am gresit? Dumitru73 Generalitati 69 20.06.2012 18:36:55
Lucruri greu de inteles din VT camy_d Din Vechiul Testament 109 18.01.2012 15:53:26
n-am prea inteles... victortiti89 Din Noul Testament 1 29.05.2011 20:52:45
Inteles gresit al cuvintelor traduse andreicozia Generalitati 12 07.09.2009 20:31:18