Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.02.2012, 01:29:00
mariusv90 mariusv90 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2012
Mesaje: 2
Question Pentru sufletul unui sinucigas!

Buna seara! Am un prieten care s-a sinucis! Nu vreau sa il judec pentru acest gest, va intreb doar ce s-ar mai putea face pentru sufletul lui? Se pot face rugaciuni? Cand il poti pune pe pomelnic? Exista vreun canon pentru izbavire? Astept raspunsurile voastre! Va multumesc!
__________________
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.02.2012, 03:03:46
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Din pacate nu poti face nimic. Pe pomelnic sa-l treci nici de-atat... Iar in rugaciuni doar la cele particulare il poti pomeni.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.02.2012, 09:13:01
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

cred ca nimic. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 03.02.2012, 11:35:33
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

La rugaciunile particulare si atat, din pacate, s-aautoexclus din Biserica. nu il poti pomenila slujbele Bisericii.
O rugaciune particulara pe car eo poti face pentru sufletul lui este acatistul pentru cei adormiti (se gaseste pe internet).
Unii parinti spun ca putem face toata randuiala pentru o ruda moarta de-a sinucisului, scriind in dreptul ei "cu tot neamul".
Deci, in afara de acatistul pentru cei adormiti pe care il spui tu acasa pentru prietenul tau, te interesezi care e cea mai apropiata ruda moarta a sa. Aceasta nu trebuie sa se fi sinucis si sa fi murit in credinta ortodoxa. Apoi dai sarindar la manastire (40 de liturghii) pe numele acelei persoane, "cu tot neamul ei cel adormit", ii faci parastase, toata randuiala... cu nadejdea ca Dumnezeu vede ca tu faci aceste jertfe si pentru prietenul tau, dar si ca sa respecti randuiala. In orice caz, sigur ii va fi de folos rudei respective.

Dumnezeu sa il ierte!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 03.02.2012, 14:29:29
mariusv90 mariusv90 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2012
Mesaje: 2
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
La rugaciunile particulare si atat, din pacate, s-aautoexclus din Biserica. nu il poti pomenila slujbele Bisericii.
O rugaciune particulara pe car eo poti face pentru sufletul lui este acatistul pentru cei adormiti (se gaseste pe internet).
Unii parinti spun ca putem face toata randuiala pentru o ruda moarta de-a sinucisului, scriind in dreptul ei "cu tot neamul".
Deci, in afara de acatistul pentru cei adormiti pe care il spui tu acasa pentru prietenul tau, te interesezi care e cea mai apropiata ruda moarta a sa. Aceasta nu trebuie sa se fi sinucis si sa fi murit in credinta ortodoxa. Apoi dai sarindar la manastire (40 de liturghii) pe numele acelei persoane, "cu tot neamul ei cel adormit", ii faci parastase, toata randuiala... cu nadejdea ca Dumnezeu vede ca tu faci aceste jertfe si pentru prietenul tau, dar si ca sa respecti randuiala. In orice caz, sigur ii va fi de folos rudei respective.

Dumnezeu sa il ierte!
Este stiut ca acest prieten s-a sinucis din pacate! Eram interesat ce se poate face... rugaciuni? se poate da in numele lui de pomana? Fapte bune in numele lui? Am mai inteles ca dupa 7 ani se pot face mai multe rugaciuni , asa este? Alte pareri ! Va rog scrieti doar cei care stiti sigur! Va multumesc inca odata pentru cei care au scris! O zi buna la toti!
__________________
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.02.2012, 14:49:06
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Eu nu inteleg de ce preoti sau calugari nu s-ar putea ruga pentru sufletul unui sinucigas,chiar daca nu o fac in cadrul unei slujbe oficiale.
Am citit despre calugari care ajunsesera la stadiul de a se ruga inclusiv pentru mantuirea demonilor...de ce oare nu s-ar putea un om al Lui Dumnezeu ruga pentru un biet nefericit care a cazut in patima deznadejdii si si-a luat viata?
Iar pe tine,Marius,cred ca nimeni nu te poate impiedica sa te rogi lui Dumnezeu pentru el,sa dai de pomana,sa aprinzi lumanari si eventual sa rogi si pe un om al Lui Dumnezeu,preot,calugar,cu o disponibilitate mai mare sufleteasca sa faca rugaciuni pentru sufletul sau.
Orice ar spune cineva,fie ei si oameni ai bisericii,eu cred ca,desi este un pacat teribil,chiar si un astfel de suflet isi poate gasi pana la urma iertarea si mantuirea,iar rugaciunile celor de pe pamant sunt sigura ca ajuta!
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.02.2012, 14:56:24
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cu siguranță, există preoți care se roagă și pentru ei. Totuși, Biserica nu le face slujbă de înmormântare și nu-i pomenește pentru că fără credința omului nu poate face nimic. Or, sinuciderea este expresia clară a necredinței.

E adevărat că, așa cum spunea cineva pe un alt topic, poate nefericitul se va fi căit în ultima clipă, dar n-a mai putut să-și anuleze gestul. Această ultimă clipă poate lăsa loc nădejdii și pentru sufletul său.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.02.2012, 15:03:09
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
La rugaciunile particulare si atat, din pacate, s-aautoexclus din Biserica. nu il poti pomenila slujbele Bisericii.
O rugaciune particulara pe car eo poti face pentru sufletul lui este acatistul pentru cei adormiti (se gaseste pe internet).
Unii parinti spun ca putem face toata randuiala pentru o ruda moarta de-a sinucisului, scriind in dreptul ei "cu tot neamul".
Deci, in afara de acatistul pentru cei adormiti pe care il spui tu acasa pentru prietenul tau, te interesezi care e cea mai apropiata ruda moarta a sa. Aceasta nu trebuie sa se fi sinucis si sa fi murit in credinta ortodoxa. Apoi dai sarindar la manastire (40 de liturghii) pe numele acelei persoane, "cu tot neamul ei cel adormit", ii faci parastase, toata randuiala... cu nadejdea ca Dumnezeu vede ca tu faci aceste jertfe si pentru prietenul tau, dar si ca sa respecti randuiala. In orice caz, sigur ii va fi de folos rudei respective.

Dumnezeu sa il ierte!
Da, corect. Dragostea contează!

Dacă din Iad nu va ieși, măcar să se mute la un etaj mai superior... Vorbesc serios.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pentru inima unui prunc N.Priceputu Umanitare 10 10.12.2012 22:01:53
un raspuns de la voi pentru sufletul meu patricia2006 Despre Biserica Ortodoxa in general 57 15.06.2012 22:48:46
Poze pentru sufletul nostru cozia Pictura si Sculptura Bisericeasca 3 08.01.2010 06:35:38
sinucigas vs.criminal Nevrednicul Generalitati 3 11.11.2009 10:29:30
Un loc pentru sufletul tau dumitruortodox Stiri, actualitati, anunturi 2 10.12.2008 23:48:36