Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa si Massmedia
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #901  
Vechi 28.12.2016, 17:35:19
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Un creștin care spune astea nu are nevoie de agenda, ci știe ca ăsta e menirea lui: sa fie o piatra vorbitoare.
Ce esti tu , o chiatra vibratoare sau vorbitoare?
Iti vibrează mintea si-ti vorbesc dracii , asta da cu siguranță :)))
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #902  
Vechi 28.12.2016, 17:54:55
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Repet :
Antonia esti de tot râsul in nebunia ta .
Trateaza-te fetito, ai puțină ambiție până nu e prea târziu pentru tine !
Esti ridicolă si de tot plânsul in rătăcirea ta !
Vindeca-te tu de ecumenisme! Ortodoxia nu presupune infailibilitatea sinodului!
Reply With Quote
  #903  
Vechi 28.12.2016, 18:03:21
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Ce esti tu , o chiatra vibratoare sau vorbitoare?
Iti vibrează mintea si-ti vorbesc dracii , asta da cu siguranță :)))
Da, și eu simt ca uneori îmi vorbesc dracii! Prin anumiți oameni! Aceștia vorbesc cu o ura de nedescris.
Eu mă bazez pe tradiția bisericii și semnalez faptul ca infailibilitatea sinodala, legiferată la Creta, este o dogma noua care nu corespunde Ortodoxiei.
Reply With Quote
  #904  
Vechi 28.12.2016, 18:42:17
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Vindeca-te tu de ecumenisme! Ortodoxia nu presupune infailibilitatea sinodului!
N-am treabă cu ecumenismele si nalucirile tale si a celor pe care ii citesti după net , iubita mea Antonia :)
Se joacă rău dracii cu tine , si de fapt nu tu esti vinovată, ci dracii din tine care urăsc Biserica lui Hristos si caută dezbinare .
Au gasit acesti draci adăpost in tine si in amicii tăi de pe siteurile de pe care te dicumentezi .
Biserica lui Hristos nu va fi biruita de astfel de acțiuni , ti'o spun clar spre dezamăgirea ta :)
《orice lămurire privind expunerea credinței ortodoxe trebuie făcută în interiorul comuniunii bisericești, nu în stare de răzvrătire și dezbinare, deoarece Duhul Sfânt este, în același timp, Duhul Adevărului (cf. Ioan 16, 13) și Duhul împărtășirii sau al comuniunii (cf. 2 Corinteni 13, 13).》
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #905  
Vechi 28.12.2016, 18:47:40
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Da, și eu simt ca uneori îmi vorbesc dracii!
Ma bucur ca încă simți asta, înseamnă ca nu-i timpul trecut sa incetezi cu smintelile si nalucirile tale :)
Deci , încet cu răbdare , tratamentul medicamentos si cel duhovnicesc isi face efectul .
Ma bucur sa aud vesti bune de la tine :)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #906  
Vechi 28.12.2016, 18:50:37
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
N-am treabă cu ecumenismele si nalucirile tale si a celor pe care ii citesti după net , iubita mea Antonia :)
Se joacă rău dracii cu tine , si de fapt nu tu esti vinovată, ci dracii din tine care urăsc Biserica lui Hristos si caută dezbinare .
Au gasit acesti draci adăpost in tine si in amicii tăi de pe siteurile de pe care te dicumentezi .
Biserica lui Hristos nu va fi biruita de astfel de acțiuni , ti'o spun clar spre dezamăgirea ta :)
《orice lămurire privind expunerea credinței ortodoxe trebuie făcută în interiorul comuniunii bisericești, nu în stare de răzvrătire și dezbinare, deoarece Duhul Sfânt este, în același timp, Duhul Adevărului (cf. Ioan 16, 13) și Duhul împărtășirii sau al comuniunii (cf. 2 Corinteni 13, 13).》
Pai citește subiectul topicului. Nu e vorba despre mine, ci despre sinodul din Creta. Pe marginea acestui subiect trebuie sa discutam. Civilizat, dacă se poate. Fără păreri personale despre mine.
Reply With Quote
  #907  
Vechi 28.12.2016, 18:54:16
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Ma bucur ca încă simți asta, înseamnă ca nu-i timpul trecut sa incetezi cu smintelile si nalucirile tale :)
Deci , încet cu răbdare , tratamentul medicamentos si cel duhovnicesc isi face efectul .
Ma bucur sa aud vesti bune de la tine :)
Din nou înt›elegi doar ce ît›i convine. Ura drăceasca din vorbele tale m-a determinat sa scriu asta. Deja la tine se văd roadele ecumenismului pe care îl slujestii cu devotament.

Last edited by antoniap; 28.12.2016 at 18:56:24.
Reply With Quote
  #908  
Vechi 28.12.2016, 19:27:06
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Da, și eu simt ca uneori îmi vorbesc dracii! .
Când vei scăpa de ei , vei scăpa si de obsesile tale ecumeniste .
Până atunci e cale lungă si un tratament lung de specialitate la psihiatrie , combinat cu cel duhovnicesc.
Bucurii si însănătoșire grabnică :)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #909  
Vechi 28.12.2016, 20:12:21
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Mitropolitul Atanasie de Limassol (Biserica Ortodoxă a Ciprului) a acordat un interviu pentru Doxologia.ro în care a vorbit despre Sfântul și Marele Sinod care a avut loc în Creta anul acesta.
„Cred că nu a vătămat acest sinod, dar mai mult vatămă schisma în Biserică. Acesta este pericolul. Să nu ne înșelăm și să luăm hotărâri la repezeală, creând astfel schisme și certuri în Biserică. Asta ar fi tragic, pentru că ne-ar costa mântuirea noastră. Creștinii rămân creștini în Biserică, mergem înainte în mod normal, uniți cu episcopii noștri, cu preoții noștri, cu păstorii Bisericii. Dacă acest sinod a lucrat bine, Dumnezeu îl va binecuvânta și-i va da dreptate. Dacă a lucrat în mod rău, Dumnezeu va avea grijă să fie dat la o parte, după cum s-a întâmplat cu multe sinoade din istorie care erau tâlhărești sau chiar eretice”, a spus Părintele Mitropolit.
Mitropolitul Atanasie a participat la lucrările Sfântului și Marelui Sinod ca membru al Delegației Bisericii Autocefale a Ciprului.
Mitropolitul Atanasie de Limassol a fost ucenic al unor mari părinți duhovnicești precum Sfântul Paisie Aghioritul și Efrem Katunakiotul și este unul dintre cei mai mari predicatori din Biserica Ortodoxă a Ciprului.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #910  
Vechi 28.12.2016, 20:17:49
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit 0:04 / 1:17 Despre Sinodul din Creta - IPS Atanasie, Mitropolit de Limasol (Cipru)

https://www.youtube.com/watch?v=KiCsIioA-rw
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde