Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Religia Islamica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #211  
Vechi 19.12.2009, 02:16:09
laialy's Avatar
laialy laialy is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.11.2009
Locație: London,UK
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirabela Vezi mesajul
1. coranul (qu'ran) se citeste doar in araba !!!
2. in islam e Allah si nu Bunu Dumnezeu!!!(pardon are 99 de nume )
3. stiai ca mohamed a avut un vecin crestin care ii citea din biblie? si ca el nu stia sa scrie si sa citeasca?
4. si cand i s-a dictat, a scris pe frunze?
5. coranul pare a fi o biblie povestita?
6. in coran mai scrie(islamul a aparut prin anul 600 si ceva) ca iisus se ruga de 5 ori pe zi....deci?????????????
7. musulmana sunni sau shiaa?

Draga mea, tu nu esti nici crestina si nici musulmana, esti doar pierduta sau dezorientata, si nu stii ce cale sa alegi, roaga-te bunului d-zeu sau fecioarei sa te ajute !

Iar pentru ceilalti forumisti, calea luminii nu e pt toata lumea, respectati decizia altora si nu judecati .

Doamne ajuta !!!
Quranul nu se citeste doar in araba,exista traduceri in toate limbile inclusiv in romana.E adevarat ca cel mai bine este cand il citesti in limba originala pentru ca o traducere niciodata nu va fi ca si originalul.Sunt translator si stiu ce inseamna asta.
In Islam e Allah iar Allah inseamna Dumnezeu..cele 99 de nume sunt de fapt 99 de atribute ale lui Dumnezeu.Toate se gasesc in Quran.
Da stiu ca profetul nu stia sa scrie sau sa citeasca..Atunci,oare o persoana care nu are educatie ar putea sa"inventeze" Quranul?Daca l-ai putea citi in araba ai observa ca limbajul este unul mai mult decat special iar araba folosita este cea literala.
Da,stiu,quranul a fost scris si pe frunze si pe pergament.
Quranul nu este o biblie povestita cu toate ca intalnim lucruri comune ceea ce este perfect normal odata ce si Biblia si Quranul au fost relevate de Dumnezeu.
Sunt musulmana sunni si sunt total impotriva siitilor care practica islamul intr-un mod total eronat.
Cum ai ajuns la concluzia ca as fi pierduta sau dezorientata?Ba deloc.Mi s-a mai spus in primul meu an de islam de catre un preot"in maxim 6 luni o sa te intorci la crestinism" si au trecut vreo 3 sau 4 ani de atunci si tot musulmana sunt.Iar cand ma rog la Dumnezeu,ma rog pt ca El sa ma faca o musulmana mai buna.Imi iubesc religia si stiu ca nimic nu ma va indeparta de Islam.
  #212  
Vechi 21.12.2009, 03:37:56
rozerin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laialy Vezi mesajul
Quranul nu se citeste doar in araba,exista traduceri in toate limbile inclusiv in romana.E adevarat ca cel mai bine este cand il citesti in limba originala pentru ca o traducere niciodata nu va fi ca si originalul.Sunt translator si stiu ce inseamna asta.
In Islam e Allah iar Allah inseamna Dumnezeu..cele 99 de nume sunt de fapt 99 de atribute ale lui Dumnezeu.Toate se gasesc in Quran.
Da stiu ca profetul nu stia sa scrie sau sa citeasca..Atunci,oare o persoana care nu are educatie ar putea sa"inventeze" Quranul?Daca l-ai putea citi in araba ai observa ca limbajul este unul mai mult decat special iar araba folosita este cea literala.
Da,stiu,quranul a fost scris si pe frunze si pe pergament.
Quranul nu este o biblie povestita cu toate ca intalnim lucruri comune ceea ce este perfect normal odata ce si Biblia si Quranul au fost relevate de Dumnezeu.
Sunt musulmana sunni si sunt total impotriva siitilor care practica islamul intr-un mod total eronat.
Cum ai ajuns la concluzia ca as fi pierduta sau dezorientata?Ba deloc.Mi s-a mai spus in primul meu an de islam de catre un preot"in maxim 6 luni o sa te intorci la crestinism" si au trecut vreo 3 sau 4 ani de atunci si tot musulmana sunt.Iar cand ma rog la Dumnezeu,ma rog pt ca El sa ma faca o musulmana mai buna.Imi iubesc religia si stiu ca nimic nu ma va indeparta de Islam.
D-na mirabela nu va inteleg ce aveti impotriva islamului de unde scoate atitea minciuni?noi musulmani nu avem nimic impotriva crestinilor, noi respectam si biserica asa cum respectam si o moschee,iar cit despre allah el este unicul nu are asociati.va rog spuneti-mi si mie cum arata dumnezeu la vazut cineva ?iar cit consta intr-o relatie crestina-musulman nu este obligatoriu sa se converteasca la islam numai daca doreste. d-na i-ati spus lui LAIALY ca nu este nici crestina nici musulmana dar dumneata ce esti?da sint deacord sa se roage la allah -dumnezeu dar nu mai inteleg ceva dece sa se roage la fecioara maria?cu ce poate sa o ajute?am observat ca daca cineva intreba ca daca poate sa se casatoreasca cu un musulman le dati un raspuns FUGI DE EL!!ESTE SATANA!! am vazut foarte multe familii casatorite si care se inteleg foarte bine.si la ortodoxi barbatul este capul familiei sau gresesc???femeia trebuie sa respecte barbatul si sa fie si o mama devotata si o buna prietena. va rog mai documentativa inainte de a da o replica
  #213  
Vechi 21.12.2009, 04:04:32
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit ...

nu am de ce sa ma justific in fata ta, desi am s-o fac.

daca ea si sunteti si d-voastra o musulmana buna, ce cautati pe un site crestin-ortodox?

cum noi ortodocsii nu avem ce cauta in arabia saudita, cu biblie, matanie sau cruce, ni se interzice un drept, in caz contrar daca un crestin este prins cu o biblie sau orice alt obiect crestin de catre politia islamica, este arestat, ce cautati voi pe un site ortodox? aveti cumva indoieli?

cat despre fecioara maria( myriam in islam) stiu ca joaca un rol ff important in islam !!!!

apropos de minciuni, cele 7 puncte expuse credeti ca sunt minciuni? puteti jura pe allah? sau sa va scriu in araba?

va rog frumos sa va mai documentati !!!

doamne ajuta !

Citat:
În prealabil postat de rozerin Vezi mesajul
D-na mirabela nu va inteleg ce aveti impotriva islamului de unde scoate atitea minciuni?noi musulmani nu avem nimic impotriva crestinilor, noi respectam si biserica asa cum respectam si o moschee,iar cit despre allah el este unicul nu are asociati.va rog spuneti-mi si mie cum arata dumnezeu la vazut cineva ?iar cit consta intr-o relatie crestina-musulman nu este obligatoriu sa se converteasca la islam numai daca doreste. d-na i-ati spus lui LAIALY ca nu este nici crestina nici musulmana dar dumneata ce esti?da sint deacord sa se roage la allah -dumnezeu dar nu mai inteleg ceva dece sa se roage la fecioara maria?cu ce poate sa o ajute?am observat ca daca cineva intreba ca daca poate sa se casatoreasca cu un musulman le dati un raspuns FUGI DE EL!!ESTE SATANA!! am vazut foarte multe familii casatorite si care se inteleg foarte bine.si la ortodoxi barbatul este capul familiei sau gresesc???femeia trebuie sa respecte barbatul si sa fie si o mama devotata si o buna prietena. va rog mai documentativa inainte de a da o replica
  #214  
Vechi 21.12.2009, 04:15:35
rozerin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirabela Vezi mesajul
nu am de ce sa ma justific in fata ta, desi am s-o fac.

daca ea si sunteti si d-voastra o musulmana buna, ce cautati pe un site crestin-ortodox?

cum noi ortodocsii nu avem ce cauta in arabia saudita, cu biblie, matanie sau cruce, ni se interzice un drept, in caz contrar daca un crestin este prins cu o biblie sau orice alt obiect crestin de catre politia islamica, este arestat, ce cautati voi pe un site ortodox? aveti cumva indoieli?

cat despre fecioara maria( myriam in islam) stiu ca joaca un rol ff important in islam !!!!

apropos de minciuni, cele 7 puncte expuse credeti ca sunt minciuni? puteti jura pe allah? sau sa va scriu in araba?

va rog frumos sa va mai documentati !!!

doamne ajuta !
Nu puteti sa imi interziceti ca nu am voie pe acest site !vad ca sint subiecte referitor la islam si fiecare isi da cu parerea fara sa cunoasca.ati citit coranul in limba romana?dar tradus de liga islamica?as vrea sa te mai intreb ceva d-ta la ce te rogi ?la dumnezeu!!! allah ce inseamna tradus???ca vad ca prea le sti pe toate!!! apropo ai spus ca coranul se poate citii doar in limba araba, cred ca gresesti!!!te pot ruga numai in limba araba,dar coranul este tradus in mai multe limbi,chiar si in limba romana.

Last edited by rozerin; 21.12.2009 at 04:43:35.
  #215  
Vechi 21.12.2009, 05:05:06
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit

va rog sa mai cititi inca o data ceea ce am scris, si inca o data, si inca o data....si acum va intreb v-am interzis eu cumva sa accesati acest forum?

deci, puteti jura pe allah, conform doctrinei islamice, cele 7 puncte expuse de mine nu sunt adevarate? sau vreti sa va intreb in araba?


deci...

Citat:
În prealabil postat de rozerin Vezi mesajul
Nu puteti sa imi interziceti ca nu am voie pe acest site !vad ca sint subiecte referitor la islam si fiecare isi da cu parerea fara sa cunoasca.ati citit coranul in limba romana?dar tradus de liga islamica?as vrea sa te mai intreb ceva d-ta la ce te rogi ?la dumnezeu!!! allah ce inseamna tradus???ca vad ca prea le sti pe toate!!! apropo ai spus ca coranul se poate citii doar in limba araba, cred ca gresesti!!!te pot ruga numai in limba araba,dar coranul este tradus in mai multe limbi,chiar si in limba romana.
  #216  
Vechi 21.12.2009, 07:51:21
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Am vazut o demonstratie a unor musulmani inselati de duhuri rele fundamentalisti la Constantinopol contra Patriarhiei crestin ortodoxe de acolo.
Multi musulmani din multime faceau semnul cornuti (acela cu doua coarne,ca la concertele rock).Acum eu nu stiu ce inseamna acel semn,da iata imaginea:


Daca musulmanii vor sa convietuiasca in pace cu crestinii ortodocsi precum se intampla la Ierusalim nu e nicio problema,dar se pare ca sunt musulmani si musulmani si unii sunt inselati de draci.

Last edited by mihailt; 21.12.2009 at 07:56:42.
  #217  
Vechi 21.12.2009, 08:43:48
Stefann's Avatar
Stefann Stefann is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.08.2007
Mesaje: 29
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veronica_dorina Vezi mesajul
Concluzia este ca un ortodox si un musulman nu se pot casatori... doar daca unul dintre cei 2 se converteste. Trist pentru unul si bine pentru celalalt,nu?
Si fiecare are dreptate.Cum sa renunte la religia sa? Dilema e mare.Care dragoste sa fie mai presus? Cea pentru Dumnezeu sau dragostea de pe Pamant?Daca o luam asa...raspunsul e scurt si simplu.Trebuie sa ne ingrijim de viata viitoare...renuntam la iubirea de pe Pamant. Ce alte solutii mai vedeti?
sa evitam relatile de prietenie ca baiat si fata cu cei de alta religie
  #218  
Vechi 21.12.2009, 13:04:39
rozerin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Stefann Vezi mesajul
sa evitam relatile de prietenie ca baiat si fata cu cei de alta religie
domunle acea poza care dumneata ai atasat-o sint fascisti !! incercati sa faceti un pic deosebirea.nu exista padure fara uscatura !! si sa va mai spun ceva eu am vecini si prietene ortodoxi care ne intelegem foarte bune, nu va inteleg dece sinteti asa inversunati doar toti ne rugam la un singur dumnezeu-allah. acei teroristi care spun ca fac atentate in numele islamului sint niste mincinosi!!!acei oameni nu sint musulmani!!! musulmani sint oameni pasnici!!
  #219  
Vechi 21.12.2009, 14:37:38
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit

pasnici???????????/ cand sunt kamikaze cu propriul popor???????????????? de ce? cica ca au parte de nu stiu cate virgine in rai!!!!!!

nu ti frica sa stai in romania ca poate un ortodox iti pune o bomba? de ce nu traiesti intr-o tara musulmana???????????????????? cu musulmanii tai pasnici !!!

iisus ne-a lsat doua porunci: sa-l iubim pe bunu d-zeu, si sa ne iubim aproapele!!! iisus ne indeamna la iubire, ingaduinta...cand o sa am putin timp o sa-ti aduc argumente din qu'ran despre ce a indemnat mohamed !!!




Citat:
În prealabil postat de rozerin Vezi mesajul
domunle acea poza care dumneata ai atasat-o sint fascisti !! incercati sa faceti un pic deosebirea.nu exista padure fara uscatura !! si sa va mai spun ceva eu am vecini si prietene ortodoxi care ne intelegem foarte bune, nu va inteleg dece sinteti asa inversunati doar toti ne rugam la un singur dumnezeu-allah. acei teroristi care spun ca fac atentate in numele islamului sint niste mincinosi!!!acei oameni nu sint musulmani!!! musulmani sint oameni pasnici!!
  #220  
Vechi 21.12.2009, 14:51:32
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de rozerin Vezi mesajul
nu va inteleg dece sinteti asa inversunati doar toti ne rugam la un singur dumnezeu-allah
Nu ne inchinam la acelasi dumnezeu.

Eu ma inchin Domnului Iisus Hristos, Unul din Sfanta Treime, impreuna cinstit cu Tatal si cu Duhul Sfant.

Pentru mine, Mahomed a fost un om care a cazut sub inselatoria satanei, iar nu "profetul lui Dumnezeu".

Eu cred ca Iisus Hristos a inviat din morti, a treia zi, si astept A doua Sa venire si Invierea de obste.

Aceasta afirmatie a dvs, ca ne inchinam la acelasi dumnezeu, este o manipulare, si inca una ieftina, avand in vedere ce am scris mai sus.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Bunele relatii crestini-musulmani exemplificate! mihailt Generalitati 5 09.09.2009 08:59:24
Despre relatii bobby Nunta 15 21.03.2008 12:55:49
Relatii posibile pe net? viviana Generalitati 13 11.01.2008 10:17:39
relatiile crestini-musulmani loredana Religia Islamica 175 23.05.2007 01:39:19