Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 17.03.2011, 14:00:07
cocorel cocorel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.02.2011
Mesaje: 200
Implicit cumpatare

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Echilibru , discernamant , cumpatare . . . si mult mai mult , precum : Dreapta credinta ( ORTODOXA )in Iisus Hristos -dreapta socoteala sau cumpana dreapta . Sa nu uitam ce spune Sfanta Scriptura :" Nu te abate nici la dreapta nici la stanga . Calea de mijloc este cale imparateasca " . Parintele Cleopa accentua : Credinta care nu are echilibru , fara dreapta socoteala se numeste fanatica . O ia intr-o parte si mai incolo se rastoarna ! .
Cam un fel de cumpatare atunci ar fi.Sa impletim una cu alta adica rugaciunea si mersul la Biserica cu celalte indatoriri dara fara sa exageram intr-o parte ca atunci se strica echilibrul vietii.Dumnezeu stie cand nu te duci la Biserica ca ti-ai gasit pretext sau chiar nu ai putut si eu inteleg ca nici sa mergi la Biserica ca fanaticii in timp ca maica-ta bolnava are ceva nevoi urgente.Dumnezeu poate intelege orice daca esti sincer si nu lenevesti.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 17.03.2011, 15:08:01
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Așa este, sunt foarte leneș și trândav deci sunt înțelept căci toată ziua reușesc să nu fac altceva decât să-mi închipui că lucrez și că am lucrat... deci îmi pare că am strâns toată marea cu sarea în ștergar.

E ca și când ai sta de parcă ai lucra, și totul e atât de rodninic... de parcă ai lucra și nu ai sta deși e clar că e dejabba... și mă simt atât de inteligent că văd că las după mine atât de multe viclenii ce or să aducă roade... așa îmi pare că...

...Nu știu, să fi ajuns deja un sfânt?
Așa am impresia...
...că parcă prea mulțumit sunt de mine... însumi...
...că... nu fac nimic... rău. Și e rău asta?

Și să mai împletesc și sfori? Păi nu sunt destule? Și cine oare să aibă nevoie de sforile mele? Și cu sforile ce se trage cu ele? Nu e mai simplu să tragi ispisisikaa de codița pierdută ?.. căci a ascultat sărăcuțul ursuleț de sfatul vhulpii argintii și a pescuit ca prostul iarna cu codița în lac? Și a înghețat lacul...

Bine că a venit primăvara.

Last edited by vsovivi; 17.03.2011 at 15:20:52.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 17.03.2011, 18:41:48
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul


Așa am impresia...
...că parcă prea mulțumit sunt de mine... însumi...
...că... nu fac nimic... rău. Și e rău asta?
Nu stiu ce sa zic , dar parca trantorii sfarsesc tragic in familia de albine , acum bine , asa sunt ei lasati de Dumnezeu , pe cand la noi e complet alta problema . . . ! Ei , trantorii cat sunt buni de ceva , sunt acceptati , apoi PAC , si gata !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 18.03.2011, 10:31:23
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Știi ce am observat, că defapt lenea, trântoreala, este târâtă de lăcomuțu-țuțu la o râvnă foarte serioasă... muncește ia parcă ceva, lucrează, crează, se străduie, adică face, face ia ceva lenea, își stârnește omul lenea de parcă ar fi inima, și cu lenea asta stârnită și speriată de bombe, apoi se trufește crezând că are roade, că are merite, ale Duhului, căci prin târâciunea asta care ascultă de trebe, trebe, și crede credulul-bulul ceea ce-i trebe gLumii, un fel de morală a gLumii, și așa se smintește omul și se simte ceva sfințișor că dă lecții și se lăfăie înfoiat... defapt nu face decât să-și mintă conștiința care îi repetă mereu:

-Mă, tu nu faci nimic util și stai tolănit și bine mersi pe spinarea altora,

Deci am impresia că șarpele ăsta târâcios care se semețește și pare atât de râvnitor nu e altceva decât semeția lacomă a lenei care se crede și înțeleaptă căci toată ziua își bea ia cărțile ei... cărțile științifice al slavei gLumii... se închipuie sărmana lene un comerciant strălucit, un mare om de știință care descoperă, un inventator care a găsit soluția la orice, un rezolvator foarte competent de probleme, un meseriaș mare meșter care improvizează totul și drege totul, un cântăreț care n-ar nevoie de învățătură că el știe orice după ureche, deci e vorba de mândria omului care-și face de cap în fel și chip...

Căci, știi ce cred?

Nu există nimic pe lume mai muncitor și mai râvnitor și mai responsabil și mai serios vorbitor decât lenea... și după ce a reușit să facă ceva total inutil și care te înrobește pe termen lung atunci apare mândria și uite așa din lene în mândrie și din mândrie în lene o duce omul mereu visându-se originia binelui și se vede împrăștiind de jur-împrejur bunătatea sa... defapt e șarpele versatil care primind putere de la duhul rău, de la îngerul căzut care-o slujește, a dorit să scape de femeie și își face de cap în fel și chip, și apoi când a văzut pe vremuri că a scăpat de ea, de femeia care a îndrățnit și s-a hotărât și s-a învoit, el, omul, ca să-și acopere faptele, căci femeia a înțeles cine era vinovatul, a mâncat și el din ce i-a dat femeia... având pregătită scuza.

...Deci că nu era cinstit sărmanul s-a văzut în momentul când s-a dezvinovățit plin de semeția ''ascultării'' căci a aruncat anatema pe ea, ea mi-a dat, deci nu-s eu vinovat... și uite așa după 7500 de ani, din lene în lene și din mândrie în mîndrie, omul sa amăgește stârnindu-și inima prin rugăciuni îndelungi și postiri îndelungi și smoliri de față ca să fie văzut de alți oameni... și se închipuie el săramnul prin stârnelile astea, prin tânjelile astea, prin tinderile astea, prin târelile astea că face parte din cinul monahal sau din cinul îngeresc sau e un frate mare sfâtuitor și că va fi bine după cum a lăsat el tot felul de viclenii în urma lui căci crede sărmanul, exact ca proorocul mincinos, că vicleniile astea înțelepte ale lui vor aduce roade în alții și musai ele vor fi ivite din rodul stăruințelor sale după viclenie... viclenia ce iese din lene și se dă apoi atât de vrednică și sfințișoară că dacă nu o crezi să vezi cum ia ea la rost pe oricine plină de pretenții că doar ea a făcut, ea a dres, ea s-a rugat, din pricina ei este binele... deci până și Domnului îi cere socoteală căci e îndrăzneț și trufaș și semeț omul iei.

Defapt omul prin tactica asta de care nu-și dă seama, căci nu ia în seamă patimile și dulcețurile, omul rău și necredincios nu face altceva decât să fugă ca să se ascundă, și să-și acopere păcatele și faptele rele prin niște trebuințe copleșitoare... arătându-se deznădăjduit de problemele copleșitoare în ceea ce privește banul, mâncarea, păcatul și femeile... nu scoate pe guriță speriat decât catastrofă, criză, dezastru, și toate celelalte gunoaie prin care se arată mândru de sine însuși și de talentele și capacitățile sale de a tot rumega el pe probleme... probleme deșarte, căci omul nu cere decât iadul... prin rugăciunile sale... fiind fatalmente împietrit în orice proiect... fiindcă și-a făcut din mîncare o bucurie și din primăvara de dimineață, că cică are timp... toată ziua... păi nu face altceva decât s-o piardă mereu la po-poker și la ru-lruletă rusească.

Vai și amare de noi cu lene cu tot... că asta târăște toată inima la înălțarea de sine. Și așa te smereși de te înalți prin respingerea celor nevinovați și smeriți. Ți-e scârbă și ești dispărețuitor și deasupritor... căci mintea trupească a buruienii face toate jocurile.

Nu ți-am zis? Deci fiascooooo......r

Last edited by vsovivi; 18.03.2011 at 10:39:48.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 18.03.2011, 11:54:33
cocorel cocorel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.02.2011
Mesaje: 200
Implicit e bine

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
Știi ce am observat, că defapt lenea, trântoreala, este târâtă de lăcomuțu-țuțu la o râvnă foarte serioasă... muncește ia parcă ceva, lucrează, crează, se străduie, adică face, face ia ceva lenea, își stârnește omul lenea de parcă ar fi inima, și cu lenea asta stârnită și speriată de bombe, apoi se trufește crezând că are roade, că are merite, ale Duhului, căci prin târâciunea asta care ascultă de trebe, trebe, și crede credulul-bulul ceea ce-i trebe gLumii, un fel de morală a gLumii, și așa se smintește omul și se simte ceva sfințișor că dă lecții și se lăfăie înfoiat... defapt nu face decât să-și mintă conștiința care îi repetă mereu:

-Mă, tu nu faci nimic util și stai tolănit și bine mersi pe spinarea altora,

Deci am impresia că șarpele ăsta târâcios care se semețește și pare atât de râvnitor nu e altceva decât semeția lacomă a lenei care se crede și înțeleaptă căci toată ziua își bea ia cărțile ei... cărțile științifice al slavei gLumii... se închipuie sărmana lene un comerciant strălucit, un mare om de știință care descoperă, un inventator care a găsit soluția la orice, un rezolvator foarte competent de probleme, un meseriaș mare meșter care improvizează totul și drege totul, un cântăreț care n-ar nevoie de învățătură că el știe orice după ureche, deci e vorba de mândria omului care-și face de cap în fel și chip...

Căci, știi ce cred?

Nu există nimic pe lume mai muncitor și mai râvnitor și mai responsabil și mai serios vorbitor decât lenea... și după ce a reușit să facă ceva total inutil și care te înrobește pe termen lung atunci apare mândria și uite așa din lene în mândrie și din mândrie în lene o duce omul mereu visându-se originia binelui și se vede împrăștiind de jur-împrejur bunătatea sa... defapt e șarpele versatil care primind putere de la duhul rău, de la îngerul căzut care-o slujește, a dorit să scape de femeie și își face de cap în fel și chip, și apoi când a văzut pe vremuri că a scăpat de ea, de femeia care a îndrățnit și s-a hotărât și s-a învoit, el, omul, ca să-și acopere faptele, căci femeia a înțeles cine era vinovatul, a mâncat și el din ce i-a dat femeia... având pregătită scuza.

...Deci că nu era cinstit sărmanul s-a văzut în momentul când s-a dezvinovățit plin de semeția ''ascultării'' căci a aruncat anatema pe ea, ea mi-a dat, deci nu-s eu vinovat... și uite așa după 7500 de ani, din lene în lene și din mândrie în mîndrie, omul sa amăgește stârnindu-și inima prin rugăciuni îndelungi și postiri îndelungi și smoliri de față ca să fie văzut de alți oameni... și se închipuie el săramnul prin stârnelile astea, prin tânjelile astea, prin tinderile astea, prin târelile astea că face parte din cinul monahal sau din cinul îngeresc sau e un frate mare sfâtuitor și că va fi bine după cum a lăsat el tot felul de viclenii în urma lui căci crede sărmanul, exact ca proorocul mincinos, că vicleniile astea înțelepte ale lui vor aduce roade în alții și musai ele vor fi ivite din rodul stăruințelor sale după viclenie... viclenia ce iese din lene și se dă apoi atât de vrednică și sfințișoară că dacă nu o crezi să vezi cum ia ea la rost pe oricine plină de pretenții că doar ea a făcut, ea a dres, ea s-a rugat, din pricina ei este binele... deci până și Domnului îi cere socoteală căci e îndrăzneț și trufaș și semeț omul iei.

Defapt omul prin tactica asta de care nu-și dă seama, căci nu ia în seamă patimile și dulcețurile, omul rău și necredincios nu face altceva decât să fugă ca să se ascundă, și să-și acopere păcatele și faptele rele prin niște trebuințe copleșitoare... arătându-se deznădăjduit de problemele copleșitoare în ceea ce privește banul, mâncarea, păcatul și femeile... nu scoate pe guriță speriat decât catastrofă, criză, dezastru, și toate celelalte gunoaie prin care se arată mândru de sine însuși și de talentele și capacitățile sale de a tot rumega el pe probleme... probleme deșarte, căci omul nu cere decât iadul... prin rugăciunile sale... fiind fatalmente împietrit în orice proiect... fiindcă și-a făcut din mîncare o bucurie și din primăvara de dimineață, că cică are timp... toată ziua... păi nu face altceva decât s-o piardă mereu la po-poker și la ru-lruletă rusească.

Vai și amare de noi cu lene cu tot... că asta târăște toată inima la înălțarea de sine. Și așa te smereși de te înalți prin respingerea celor nevinovați și smeriți. Ți-e scârbă și ești dispărețuitor și deasupritor... căci mintea trupească a buruienii face toate jocurile.

Nu ți-am zis? Deci fiascooooo......r
Mai sa stii ca nu inteleg eu chiar tot da ideea de baza cred ca da si ai dreptate.Da de ce scrii asa cum nu prea inteleg multi?
Reply With Quote
  #26  
Vechi 18.03.2011, 14:03:22
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cocorel Vezi mesajul
Mai sa stii ca nu inteleg eu chiar tot da ideea de baza cred ca da si ai dreptate.Da de ce scrii asa cum nu prea inteleg multi?

Fiindcă multora de frica massmediei și pentru ca să profite au mereu minteresul ăsta al lui trebe ce vrea gLumea... dici dacă ai inima vicleană și strâmbă, nu ai cum să te rogi cu folos, căci pentru poftele tale și de frica de a nu muri de foame, stai și exploatezi pe alții prin proorociile mincinoase pe care le ridici la rang de slujire... defapt îți furi căciula încercând să-i păcălești pe alții că aia e evlavie și supunere... nu e, nu e ascultare ci e frica de a ți se lua covorul roșu de sub picioare... atâta tot.

Lucru care e foarte trist, din moment ce BOR a intrat complet sub satana și a început războiul în Libia iar în Japonia, cutremurul încă scoate fum radioactiv...

Ce i-ați făcut Domnului... ce i-am făcut... Doamne iartă-ne.

Dar este scris că mulți nu se vor pocăi nici după toate urgiile astea mari și grele.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 18.03.2011, 14:22:03
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Să luăm aminte la Sfânta Scriptură !

"Semeția voastră nu e bună. Oare nu știți că puțin aluat dospește toată frământătura ? Curățiți aluatul cel vechi, ca să fiți frământătură nouă, precum și sunteți fără aluat. Căci PAȘTILE nostru Hristos S-a jertfit pentru noi . De aceea să prăznuim nu aluatul vechi, nici cu aluatul răutății și al vicleșugului , ci cu azimele curăției și ale adevărului ."
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 18.03.2011, 14:56:34
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Lot si fiicele sale scapa din Sodoma si Gomora pentru ca au ascultat de Dumnezeu si nu s-au oprit din mers, nu s-au uitat inapoi. Acest episod imi este foarte graitor pentru lenesi, pentru cei care nu muncesc, nu merg, nu sunt pe drum. Lenesul este in cazul de fata omul care sta pe loc sau se uita in spatele sau. Iar daca face acest lucru, cred eu ca nu este departe de soarta sotiei lui Lot.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 30.03.2011, 00:09:21
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
Așa este, sunt foarte leneș și trândav deci sunt înțelept căci toată ziua reușesc să nu fac altceva decât să-mi închipui că lucrez și că am lucrat... deci îmi pare că am strâns toată marea cu sarea în ștergar.

E ca și când ai sta de parcă ai lucra, și totul e atât de rodninic... de parcă ai lucra și nu ai sta deși e clar că e dejabba... și mă simt atât de inteligent că văd că las după mine atât de multe viclenii ce or să aducă roade... așa îmi pare că...

...Nu știu, să fi ajuns deja un sfânt?
Așa am impresia...
...că parcă prea mulțumit sunt de mine... însumi...
...că... nu fac nimic... rău. Și e rău asta?

Și să mai împletesc și sfori? Păi nu sunt destule? Și cine oare să aibă nevoie de sforile mele? Și cu sforile ce se trage cu ele? Nu e mai simplu să tragi ispisisikaa de codița pierdută ?.. căci a ascultat sărăcuțul ursuleț de sfatul vhulpii argintii și a pescuit ca prostul iarna cu codița în lac? Și a înghețat lacul...

Bine că a venit primăvara.
Păi , da , mai bine contemplăm, filozofăm, ne văicărim , decât să îndreptăm , să ne nevoim , să ne străduim , să ne forțăm , să ne dorim . . ., căci lenea e cucoană mare , se iubește pe sine, se trufește, se indreptățește , se mărește , și -ntr un final ies două lucruri "bune", adică doi iepuri d'odată :LENEA și SLAVA DEȘARTĂ ! Mai bine de atât , chiar că nu se poate. . . !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #30  
Vechi 30.03.2011, 13:07:53
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Adică lenea asta face plusuri și minusuri elementare de toată coma, un fel de sinteză care scuză mijlocaele... e pragmatismul bucuriei de răul altuia, neluând în seamă că tu ești și groapa și cel ce cade în ea chiar dacă te vezi un fel de pisc... iar pe fundul ispisticlei sunt tot felul reziduri. Și vin și muștele și viespii ca să sugă și ele, deci va fi bătaie mare pe reziduri.

Sinteza corectă nu e 666, 66, 6, adică eee, ee, e că asta e tot pă loc pă loc pă loc până calci pă busuioc, ci sinteza de care ar trebui să fie vorba se face astfel 70, 10, 7, și 9, 3, 1 și 50, 50, 100, și 14, 7 și 20, 10, 5, deci nu e totuna cum faci calculelele... trebuie să fii foarte atent la trompă... adică tre' să ai mare grijă cine îți face contabilitatea.

Last edited by vsovivi; 30.03.2011 at 13:13:50.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ascultarea de Dumnezeu si invataturile Lui Sebastiana Biserica Ortodoxa Romana 51 13.06.2011 00:55:44
Lenea nu este plăcută lui Dumnezeu vicentiu68 Generalitati 1 07.02.2011 17:03:57
Ce inseamna Dumnezeu judeca la Sfintii Parinti? mihailt Generalitati 2 12.12.2009 23:33:27
Din invataturile Sfintilor Parinti despre cum se deosebim vedeniile. camiann Generalitati 2 03.02.2009 15:17:44
massmedia indeparteaza credinciosii de biserica spinu Biserica Ortodoxa si Massmedia 109 14.09.2008 13:55:25