Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #331  
Vechi 25.01.2016, 22:32:08
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Nu stiam ca a ignora pe cineva este violenta... si pedepsibil prin lege...
In Norvegia se prea poate.

Ce faci daca copilul are o criza de personalitate si urla nonstop un sfert de ora?

Se poate foarte bine ca vecinii sa presupuna ca-l bati si sa te reclame.

Faptul ca n-are urme, este irelevant. Tot bataie se cheama.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #332  
Vechi 25.01.2016, 22:35:03
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Părinții copiilor din România nu primesc alocație de stat ?

Eu, ultima dată când am verificat, am văzut că țara în care părinții săraci și primitivi care toarnă copii pe bandă rulantă ca să trăiască de pe urma alocației era România, nu Norvegia.
Inteleg pe cei care au lansat-o, ziaristi "sponsorizati" de cei care se temeau ca marirea unei alocatii de mizerie, le-a lasa mai putini bani pentru furaciuni.

Dar tocmai dvs?

Dvs,, care va sa zica sunteti rational si implicat in educatia si cresterea copiilor pana peste cap?

Poate daca ati fi fost, ati fi stiut ca un copil nu se intretine cu o alocatie, ce sa mai zici sa traiesca si altul din ea.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #333  
Vechi 25.01.2016, 22:37:33
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
In Norvegia se prea poate.

Ce faci daca copilul are o criza de personalitate si urla nonstop un sfert de ora?

Se poate foarte bine ca vecinii sa presupuna ca-l bati si sa te reclame.

Faptul ca n-are urme, este irelevant. Tot bataie se cheama.
Întrebare valabilă pentru Mihai.

Last edited by ovidiu b.; 25.01.2016 at 22:52:31.
  #334  
Vechi 25.01.2016, 22:38:22
Intrarea Vagonului
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Ai să râzi, chiar îmi doresc și sper că voi deveni.
Succes! Serios, ai fi unul foarte bun. Asa simt. Mie da-mi direct pedeapsa capitala, daca gura mea pacatoasa va fi in dezacord cu legile din ce in ce mai draconice. Ministrul Dezvoltarii Durabile si Protectiei Speciilor din Imperiul Sith nu va fi vreodata umilit intr-un lagar, o zic mai in gluma, mai in serios!
  #335  
Vechi 25.01.2016, 22:42:27
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Cand e vorba de norvegieni legea e oarba.
Bine ca totusi nu e judecator colegul nostru de forum. Sa speram ca nu isi doreste sa devina.
La INM se da test de logica.
L-ar pica cu brio.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #336  
Vechi 25.01.2016, 22:44:19
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Întrebare valabilă penru Mihai.
La fel de bine poti sa-l intrebi care e defirenta intre lege care apara un drept legitim si lege care abuzeaza oamenii sub pretextul apararii unui drept legitim.

Dar dupa cum vezi, nu stie diferenta intre o palma fie ea in scop educational sau intr-un moment de stres si bataie din partea unui parinte abuziv.

Ma intreb daca mai stie macar diferenta intre un parinte bun si un parinte rau.

Asa ca ceri prea mult de la el.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 25.01.2016 at 22:46:57.
  #337  
Vechi 25.01.2016, 22:48:17
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Ce să nu înțeleg, omule ? Că nu-i normal să-ți lovești copiii ? Că "a fi stresat" nu-i motiv să-ți bați copilul ? Păi dacă ar fi un motiv suficient sau o circumstanță atenuantă, copilul meu ar trebui să fie vânăt din cap până în picioare; nu pentru că m stresează el, ci pentru că sunt eu stresat din alte motive....
Și cine a zice că este normal? Tu crezi că un părinte își lovește copilul din plăcerea de a-l bate (or fi și cazuri de genul ăsta) sau de nevoie? Eu vorbesc de oameni care au toate țiglele pe casă. Doi se bat, unul se joacă cu chibriturile și altul îți plânge în brațe. A fi stresat de starea lor, a copiilor...pricepi? Și cum procedezi într-o asemenea situație când ei nu ascultă de tine? Faci răbdare până unul se alege cu capul spart și celălalt dă foc la casă?

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Găsim și gata, nu contează prin ce traumă trec copiii bătuți pentru a atenua stresul părinților......
În asemenea cazuri găsești circumstanțe atenuante, copilul va suferi mult mai mult dacă va fi rupt de familia lui.
  #338  
Vechi 25.01.2016, 22:58:36
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Mai ai puțin de tot și o să faci din dreptul părinților de a-și bate copii un veritabil drept al omului. Își sugerez să propui includerea acestuia în CEDO.

Dar hai să mergem puțin la cazul concret. Deși nu cunoaștem prea multe, avem măcar unele declarații ale părinților.

Să vedem ce declară doamna Ruth Bodnariu, mama copiilor:

"In situatii de stres, cind se cearta copiii, cind tin un copil in brate si mincarea e pe foc si doi se cearta... In Romania nu e considerata violenta. In Norvegia din pacate asta e caz penal".

Unu la mână, doamna Bodnariu, cu gura ei, recunoaște că ceea ce generează comportamentul violent sunt "situațiile de stres".

Stresul ei, nu al copiilor, a se citi bine. M-au stresat copii și i-am bătut. Doi frați (sau două surori) s-au certat, mama s-a stresat (că doar era și mâncarea pe foc) și.... le-a bătut. Ați stresat-o pe mama ? Luați de aici.

Păi, doamnă Bodnariu, dacă ați știut că nu vă puteți descurca cu mai mulți copii fără a deveni stresată și a ajunge să-i loviți, de ce i-ați făcut ?

Și, doamnă Bodnariu, greșiți; și în România tot caz penal este.
Si de unde era sa stie asta?

Sunt unii care dupa un timp, isi dau seama ca au fost parinti sub-mediocri chiar si pentru un singur copil.

Si nu ma refer la faptul ca le-ar fi scapat o palma in situatii de stres,ci le-au ignorat constant nevoile emotionale si parentale.

Ce ar trebui sa faca daca isi dau seama de asta mai devreme, sa zicem dupa 5 ani?

Ar trebui sa renunte la ei si sa-i dea in adoptie?

Eventual sa existe o lege care sa-i oblige sa faca asta?

Dati impresia unei persoane care nu stie ce inseamna de fapt o familie, sunteti sigur ca toate lucrurile sunt ok acasa?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 25.01.2016 at 23:00:39.
  #339  
Vechi 25.01.2016, 22:59:43
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mhai, te rog ascultă și punctul de vedere a unui avocat norvegian.

Un avocat norvegian demască abuzurile Barnevernet și spune adevărul despre cazul Bodnariu

http://www.activenews.ro/stiri-socia...odnariu-128897
  #340  
Vechi 25.01.2016, 23:18:40
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Nu știu, Adrian. Dar câtă suferință cauzează cinci palme de
la un părinte ?

Dar zece ?

Dar douăzeci ?

Dar treizeci ?

Unde tragi linia ?
Pai ia spune-ne noua unde trage linia legea de la noi dl. avocat.

Care e linia pana la care impacarea anuleaza raspunderea penala si care este
linia peste care nu se mai poate face lucrul asta?

Cunoasteti legea, nu?
Chiar daca citati selectiv din ea, si aveti (voite) caderi de memorie, nu se poate sa nu o cunoasteti.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Subiect închis