Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.01.2011, 21:56:42
florentina_bl florentina_bl is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.01.2011
Mesaje: 2
Implicit va rog ajutati-ma

am 25 de ani si de 4 luni traiesc in spania. acum aproape 4 ani m-am simtit foarte rau imi treceau ganduri negre prin minte sa ma sinucid ca am sa mor in orele urmatoare etc. am rugat-o pe mama mea sa ,ma duca la o manastire care era aproape de noi. aici parintele staret m-a spovedit si mi-a citit o rugaciune dintr-o carte sfanta . va rog sa ma credeti ca in momentul in care citea rugaciunea in biserica se auzea un zgomot din ce in ce mai intens (ca si cum ar da cineva cu spaclul p perete).datorita faptului ca ma simteam foarte rau am crezut ca e doar in mintea mea . la iesirea din manastire parintele ne-a spus mie si mamei mele ca am fost singuri si ca nu a fost in mintea mea zgomotul .m-am simtit rau o perioada dar mi-am revenit . m-am casatorit am o fetita de 2 ani si de aici incepe din nou problema mea. in fiecare seara ma inchin spun TATAL NOSTRU si apoi ma rog pentru sanatate de cateva saptamani imi trec ganduri foarte urate prin cap cum ar fi ca dumnezeu nu exista .multe injurii la adresa sfintilor . ca o sa imi moara fetita etc. va rog ajutati-ma eu nu am nici o biserica ortodoxa pe aici aproape si nu am la cine sa apelez . imi e tare teama sa nu ma pedepseaca dumnezeu pentru aceste fapte. desi de multe ori ceva imi spune sa nu ma inchin eu continui sa ma inchin in fiecare seara atat eu cat si fetita acelasi lucru se intampla cand imi inchin si fetita . ma rog sa ma ierte daca nu imi spun rugaciunea curat si sa imi ierte gandurile necurate ce imi trec prin cap . va rog ajutati-ma

Last edited by florentina_bl; 11.01.2011 at 22:00:30.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.01.2011, 22:08:07
ionut stefan ionut stefan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florentina_bl Vezi mesajul
am 25 de ani si de 4 luni traiesc in spania. acum aproape 4 ani m-am simtit foarte rau imi treceau ganduri negre prin minte sa ma sinucid ca am sa mor in orele urmatoare etc. am rugat-o pe mama mea sa ,ma duca la o manastire care era aproape de noi. aici parintele staret m-a spovedit si mi-a citit o rugaciune dintr-o carte sfanta . va rog sa ma credeti ca in momentul in care citea rugaciunea in biserica se auzea un zgomot din ce in ce mai intens (ca si cum ar da cineva cu spaclul p perete).datorita faptului ca ma simteam foarte rau am crezut ca e doar in mintea mea . la iesirea din manastire parintele ne-a spus mie si mamei mele ca am fost singuri si ca nu a fost in mintea mea zgomotul .m-am simtit rau o perioada dar mi-am revenit . m-am casatorit am o fetita de 2 ani si de aici incepe din nou problema mea. in fiecare seara ma inchin spun TATAL NOSTRU si apoi ma rog pentru sanatate de cateva saptamani imi trec ganduri foarte urate prin cap cum ar fi ca dumnezeu nu exista .multe injurii la adresa sfintilor . ca o sa imi moara fetita etc. va rog ajutati-ma eu nu am nici o biserica ortodoxa pe aici aproape si nu am la cine sa apelez . imi e tare teama sa nu ma pedepseaca dumnezeu pentru aceste fapte. desi de multe ori ceva imi spune sa nu ma inchin eu continui sa ma inchin in fiecare seara atat eu cat si fetita acelasi lucru se intampla cand imi inchin si fetita . ma rog sa ma ierte daca nu imi spun rugaciunea curat si sa imi ierte gandurile necurate ce imi trec prin cap . va rog ajutati-ma
in ce oras esti in spania iti pot da nr de tel al unor parinti de acolo
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.01.2011, 23:44:55
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Gandurile de hula sunt de la cel rau,nu te descuraja,lupta in continuare...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 12.01.2011, 00:18:56
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Într-o zi, tatăl meu, bătrân ziarist la "Dreptatea", a venit acasă teribil de supărat. Cătrăneala i se citea pe chip. La întrebarea mea, în loc de răspuns mi-a întins un exemplar din ziarul "România Mare", în care tocmai fusese făcut "jigodie țărănistă". I-a venit inima la loc când i-am arătat că este un titlu de glorie să fii înjurat de "România Mare".

Tot așa, trebuie să știți că, dacă dușmanul lui Dumnezeu și al oamenilor nu vă ispitește, e semn rău: înseamnă că știe că deja v-a înhățat și sunteți a lui și, în privința dv, poate să tragă un somn bun până la sfârșitul vieții, pentru ca să vă aștepte la ieșire. Dimpotrivă, dacă încearcă să vă abată exact când inima dv se îndreaptă spre Domnul, înseamnă că e foarte îngrijorat că îi scăpați printre gheare. Nu-i dați mai mare importanță decât merită. Când vă mai trimite sugestiile lui diabolice, spuneți-i: "Sărsăilă, du-te și discută cu stăpânul meu: Îl cheamă Isus!"
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #5  
Vechi 12.01.2011, 00:54:40
Andrei_so Andrei_so is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.09.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 28
Implicit

Smerenie, curaj, nadejde in Dumnezeu, nevointa, si multa spovedanie (sper sa gasesti un parinte aproape de tine)

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Când vă mai trimite sugestiile lui diabolice, spuneți-i: "Sărsăilă, du-te și discută cu stăpânul meu: Îl cheamă Isus!"
Iertare, dar o asemenea indrazneala doar cei desavarsiti o pot avea. Eu va felicit sincer, daca puteti face aceasta. Insa unui om care e la inceput de drum, nici prin gand sa nu-i treaca sa ispiteasca diavolul. Este mai bine sa se roage lui Dumnezeu, pentru ca doar prin puterea Lui poate scapa, nu prin puterea noastra lumeasca.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 12.01.2011, 13:35:24
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Oamenii pot fi rau incercati de diavol nu neaparat ca duc o viata foarte cuvioasa, ci poate dimpotriva.

Si nu vorbesc de pacate mari, sunt lucruri care poate ni se par mici dar multe, si in lipsa unei vieti duhovnicesti se tot aduna..

E clar ca e un caz destul de serios, ce poate ajuta este un preot, spovedit si daca se poate da dezlegare impartasanie, participat cat se poate mai des la slujbe si rugaciune acasa.

Rugaciunea facuta pe cont propriu ajuta, dar nu poate fi un substitut pentru restul ce am scris mai sus.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 12.01.2011, 21:06:40
florentina_bl florentina_bl is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.01.2011
Mesaje: 2
Implicit va multumesc

va multumesc din suflet tuturor ! sper sa depasesc situatia aceasta !
Reply With Quote
  #8  
Vechi 12.01.2011, 23:10:49
alyna26 alyna26 is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.01.2011
Mesaje: 54
Implicit

intradevar si eu ti-as recomanda sa gasesti un preot si sa te rogi, dar pe langa asta, parca imi vine sa-ti spun sa te muti din casa in care stai. sa schimbi locul si sa vezi daca mai continua. uite si inca ceva, eu primisem o cruce maricica de la cineva pe care acum i-am dat-o prietenului meu; ori de cate ori imi era frica de ceva, strangeam in pumn crucea si crede-ma in foarte scurt timp, frica disparea. curaj!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 13.01.2011, 15:49:17
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florentina_bl Vezi mesajul
am 25 de ani si de 4 luni traiesc in spania. acum aproape 4 ani m-am simtit foarte rau imi treceau ganduri negre prin minte sa ma sinucid ca am sa mor in orele urmatoare etc. am rugat-o pe mama mea sa ,ma duca la o manastire care era aproape de noi. aici parintele staret m-a spovedit si mi-a citit o rugaciune dintr-o carte sfanta . va rog sa ma credeti ca in momentul in care citea rugaciunea in biserica se auzea un zgomot din ce in ce mai intens (ca si cum ar da cineva cu spaclul p perete).datorita faptului ca ma simteam foarte rau am crezut ca e doar in mintea mea . la iesirea din manastire parintele ne-a spus mie si mamei mele ca am fost singuri si ca nu a fost in mintea mea zgomotul .m-am simtit rau o perioada dar mi-am revenit . m-am casatorit am o fetita de 2 ani si de aici incepe din nou problema mea. in fiecare seara ma inchin spun TATAL NOSTRU si apoi ma rog pentru sanatate de cateva saptamani imi trec ganduri foarte urate prin cap cum ar fi ca dumnezeu nu exista .multe injurii la adresa sfintilor . ca o sa imi moara fetita etc. va rog ajutati-ma eu nu am nici o biserica ortodoxa pe aici aproape si nu am la cine sa apelez . imi e tare teama sa nu ma pedepseaca dumnezeu pentru aceste fapte. desi de multe ori ceva imi spune sa nu ma inchin eu continui sa ma inchin in fiecare seara atat eu cat si fetita acelasi lucru se intampla cand imi inchin si fetita . ma rog sa ma ierte daca nu imi spun rugaciunea curat si sa imi ierte gandurile necurate ce imi trec prin cap . va rog ajutati-ma
Mută-te într-un oraș unde există biserică ortodoxă! Sau în cel mai rău caz, măcar du-te la Liturghie la catolici, mai bine decât deloc, eu nu știu cum poți să stai fără biserică.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 13.01.2011, 17:35:01
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Nu te descuraja! Dumnezeu te iubeste altfel nu ai fi incercata! Tu sa iti pastrezi credinta si nadejdea in Dumnezeu, sa fii convinsa ca numai El te poate ajuta si niciodata nu te tradeaza. Nu fi nelinistita si nici panicata pentru ca aceste stari aduc dezbinare sufleteasca si bucurie celui rau.

Spovedania curata,rugaciunea, sfintirea locuintei si participarea in mod frecvent la slujbele Bisericii te vor face bine!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Va rog sa ma ajutati!:( nectariepv Generalitati 0 21.07.2011 12:00:04
ajutati-ma va rog paulika Generalitati 2 07.06.2010 21:26:40
Va rog sa ma ajutati. MIRA85 Generalitati 24 29.12.2009 14:37:06
ajutati galeryiu Umanitare 0 25.04.2008 19:39:24
Ajutati-ma ioanhodean Pocainta 1 30.03.2008 23:25:17