Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.09.2017, 17:18:41
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit Despre iertare

Cred că aceasta reprezintă un compartiment al vieții morale a omului (și cu atât mai mult a creștinului) pe care deseori îl neglijăm. Nu ne punem de multe ori problema directă a iertării, a iertării autentice și complete, fără de care iubirea celor care ne fac răul e iluzorie (și doar știm deja că asta așteaptă Hristos de la noi, să-i iubim inclusiv pe aceia).

Am citit și eu "A iubi înseamnă a ierta" – chiar dacă acum tot ce-mi amintesc e titlul –, m-a întrebat și pe mine duhovnicul la spovedanie dacă am iertat și mi-a venit să-mi sap o groapă acolo și să-mi bag capul în ea, fiindcă venisem să mă împărtășesc fără a le ierta în mod real celor care-mi greșiseră. Problema asta am rezolvat-o întrucâtva prin construirea ideii că oamenii nu pot să-mi greșească mie, deci, practic, nu am ce să le iert. Că neplăcerile pe care le suport din partea altora sunt infime, în comparație cu ce le fac eu sau cu ce păcătuiesc în fața lui Dumnezeu (iar de iertarea Lui avem nevoie toți, nu-i așa?).

Concepția asta încă dă roade, pentru că nu trăiesc situații extreme de viață și, exceptând o ființă toxică cu care m-am intersectat de-a lungul vremii, mie oamenii nu-mi fac rău, rareori se întâmplă să mă insulte vreunul (și asta doar pe internet, că în față nu îndrăznesc). Nu sunt aproape de mucenicie, n-am fost marginalizată (dimpotrivă), nu mă torturează/traumatizează nimeni.
Dar cum rămâne cu cei care au trecut prin lucruri grave? Abuzuri fizice și psihice (uneori choar din partea părinților), violuri, batjocoriri și nedreptăți. Dar cei care au trăit experiența lagărelor de concentrare, de exemplu? Ei bine, astăzi am dat peste acest filmuleț în care o supraviețuitoare de la Auschwitz povestește pe scurt ce i s-a întâmplat (era copil la vremea respectivă) și cum s-a raportat, ani mai târziu, la tragedia mondială. Pe mine m-a lăsat fără cuvinte, vă rog să vă rupeți și voi 15 minute din viață și să-l urmăriți. Nu vă va părea rău (e în engleză, a propos):
https://www.facebook.com/diana.sasar...48?pnref=story
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote
 

Thread Tools
Moduri de afișare