Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 29.03.2013, 23:10:25
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Si nu stii niciodata ce se intampla, un cutremur, o viitura, o alunecare de teren ceva, si apar si peisajele.
Optimism debordant, n-am ce spune!
Reply With Quote
  #122  
Vechi 06.04.2013, 05:42:40
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Romanii pleaca, invinsi fiind de greutati, si lasa locul altora, care nu se sperie de greutati.
http://www.youtube.com/watch?v=Fhy_5hPPeu8
Reply With Quote
  #123  
Vechi 06.04.2013, 08:04:04
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Romanii pleaca, invinsi fiind de greutati, si lasa locul altora, care nu se sperie de greutati.
http://www.youtube.com/watch?v=Fhy_5hPPeu8
Cu cat a cumparat ferma?
Daca romanii aveau bani sau puteau face credit nu o cumparau ei?
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #124  
Vechi 06.04.2013, 21:47:46
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Cu cat a cumparat ferma?
Daca romanii aveau bani sau puteau face credit nu o cumparau ei?
Cred ca romanii sunt putin cam descurajati si nu sunt suficient de combativi. Capituleaza repede sau chiar inainte de lupta.
Dar, ai si tu dreptate, Yasmina, daca aveau banii, poate unii ar fi incercat.
Reply With Quote
  #125  
Vechi 10.08.2013, 04:52:36
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Apropos de pamantul romanesc, a fost ieri 9 august o emisiune pe Realitatea TV despre retrocedarile facute in Transilvania. Ceea ce am auzit acolo este absolut uluitor: ni se fura pamanutul de catre unii, care nu sunt cetateni ai Romaniei, care nu au nici un drept de proprietate, iar oficialii le dau pamanul, fara sa cerceteze daca acestia au dreptul sau nu la restituiri. Arhivele Transilvaniei, cu cadastru si Carte funciara, sunt in Ungaria, spunea avocatul prezent in emisiune si care se ocupa cu cercetarea unor cazuri de restituiri ilegale. E vorba de mii de hectare date unei singure persoane; restituiri facute la a 5. generatie, desi legea spune ca se restituie numai pana la a 4. generatie.
Acum inteleg cu de CAP-urile au putut fi vandute de catre unii indivizi, desi era bun comun al satului. Cata bataie de joc!
Reply With Quote
  #126  
Vechi 10.08.2013, 16:39:35
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Apropos de pamantul romanesc, a fost ieri 9 august o emisiune pe Realitatea TV despre retrocedarile facute in Transilvania. Ceea ce am auzit acolo este absolut uluitor: ni se fura pamanutul de catre unii, care nu sunt cetateni ai Romaniei, care nu au nici un drept de proprietate, iar oficialii le dau pamanul, fara sa cerceteze daca acestia au dreptul sau nu la restituiri. Arhivele Transilvaniei, cu cadastru si Carte funciara, sunt in Ungaria, spunea avocatul prezent in emisiune si care se ocupa cu cercetarea unor cazuri de restituiri ilegale. E vorba de mii de hectare date unei singure persoane; restituiri facute la a 5. generatie, desi legea spune ca se restituie numai pana la a 4. generatie.
Văd că din nou sunteți într-un straniu defazaj, doamnă. Ca și pe alte fire de discuție, din nefericire.

Despre aceste lucruri am deschis un thread încă de acum un an de zile, (evident că în mass-media anumite persoane știu de mai multă vreme): "Prin complicități și trădări, am ajuns să dăm județe întregi urmașilor grofilor!". Mă "bucur" că din nou dumneavoastră reușiți să descoperiți roata de la căruță pe care și alții au descoperit-o și chiar cu multișor înainte.

Mă "bucur" și iar mă "bucur" de cum funcționează conlucrarea și atenția la pravoslavnici.

Țineți-o tot așa, fraților, și veți ajunge departe!
Reply With Quote
  #127  
Vechi 10.08.2013, 17:17:29
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Decebal Vezi mesajul
Văd că din nou sunteți într-un straniu defazaj, doamnă. Ca și pe alte fire de discuție, din nefericire.

Despre aceste lucruri am deschis un thread încă de acum un an de zile, (evident că în mass-media anumite persoane știu de mai multă vreme): "Prin complicități și trădări, am ajuns să dăm județe întregi urmașilor grofilor!". Mă "bucur" că din nou dumneavoastră reușiți să descoperiți roata de la căruță pe care și alții au descoperit-o și chiar cu multișor înainte.

Mă "bucur" și iar mă "bucur" de cum funcționează conlucrarea și atenția la pravoslavnici.

Țineți-o tot așa, fraților, și veți ajunge departe!
Iertare, ca nu stiu toate miile de topicuri pe de rost. Mi s-a parut insa important sa atrag atentia asupra acestui lucru incredibil, care se petrece acum sub ochii nostri si anume restituirea pamantului din Romania celor care nu sunt in drept si furand totodata pamantul de sub casele oamenilor.

Dar am ramas cu o nedumerire: daca eu sunt pravoslavnica, adica ortodoxa, si sunt! atunci tu ce esti "rumâne"?!? Poate ma luminezi si in aceasta problema.
Reply With Quote
  #128  
Vechi 10.08.2013, 18:32:05
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
In urma cu trei ani am auzit si eu o afirmatie care m-a socat. O distinsa doamna doctor la care mergeam, mi-a spus in cadrul unei discutii ca au un prieten de familie important mason. El i-a sfatuit sa plece din Romania cat mai repede, deoarece la nivel mondial s-au impartit tarile, iar Romania a fost lasata sa fie a tiganilor. Poate o sa para ciudat ce am scris, dar asta mi-a spus. Observam ca in ziua de astazi doar tiganii mai fac multi copii. In ritmul asta vor deveni majoritari iar noi minoritari, poate chiar pe cale de disparitie. Oare vom mai ajunge noi pana in anul 3200?
Cu siguranta asa va fi, caci daca ne uitam, scolile sunt pline de ei; facultatile asijderea. Numai oameni de valoare, gata sa preia fraiele tarii, nu?!?
Reply With Quote
  #129  
Vechi 10.08.2013, 19:09:04
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Indiferent ce s-ar fi hotarat la nivel mondial, daca noi ca popor am fi avut un pic mai multa coloana vertebrala si conducatori adevarati, in nici un caz nu se ajungea aici!
Intradevar, este o problema serioasa cu scaderea natalitatii la romani, pe fondul lipsei de perspective economice si de dezvoltare pe viitor!
Reply With Quote
  #130  
Vechi 10.08.2013, 22:27:11
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

In momentul in care un personaj sinistru,avand clare pozitii horthy-iste,precum Vona Gabor este tolerat sa vina in tara asta si sa spuna,cu subiect si predicat,ca el este de acord cu un conflict cu Romania(si asta in cazul unor tari membre UE) pt protejarea intereselor celor ca el,cand tolerezi aici,in tara asta, manifestari extremiste ale unor organizatii extremiste interzise pana si in Hungary(GM este scoasa in afara legii din 2009!)atunci este evident ca ai o grava problema undeva la scufita.Desi este evident ca domnul cu pricina este doar un pion intr-un joc mai mare si mai complicat nici o tara cu demnitate nu ar accepta asa ceva decat daca doreste sa se sinucida istoric. Incercati asa ceva in UK sau mai ales USA si veti vedea reactie statala in forta pt ca trebuie sa fii dus cu capu ca sa permiti sa fii violat la tine acasa.Indiferent cat de tolerant ai fii,cat de impaciuitor,nu trebuie sa fii tampit.Nu spun sa judeci la gramada,sau sa ai reactii care abia sunt asteptate ca raspuns la provocare dar o reactie trebuie sa ai,punctuala,demna si mai ales eficienta.In caz contrar iti meriti soarta.

Din punctul meu de vedere se impune declararea individului Vona Gabor persoana non grata pe teritoriu romanesc datorita declaratiilor inflamatorii,evident ostile la adresa acestei tari,este o masura de minima demnitate.Asa cum justitia din HU i-a scos in afara legii mizeria de organizatie extremista si fascista consider ca nu este nimic exagerat in aceasta solicitare pe teritoriu romanesc.La dansul acasa se poate balaci in noroi cum doreste desi este evident(exceptie facand situatia in care traiesti cu capul bagat in nisip precum strutul)ca acolo are restrictii normale care,culmea nebuniei,se transforma in toleranta chiar in locul pe care il agreseaza! Personal nu am mai auzit asa ceva,este de domeniul absurdului devenit realitate.

Va reamintesc,fie si in calitate de cetatean platitor de taxe in tara asta si care are dreptul constitutional sa fie aparat de stat contra manifestarilor de acest gen,ca aceasta specie de indivizi fac apologia unor notorii criminali de razboi,antisemiti si antiromani precum odiosul Wass Albert,pe care vor sa il prezinte drept poet(!)si care,desi a avut actiuni antiromanesti criminale are statuie in tara asta! Nici nu mai reamintesc,din greata,episodul cu Nyiro Joszef,alt criminal de razboi infect.Am speranta ca organismele abilitate ale statului vor lua masurile care se impun,transmitand astfel un mesaj benefic catre populatie,de toleranta zero fata de asemenea atitudini incompatibile intre doua tari membre ale Uniunii,organism care condamna complet si intransigent acest gen de manifestari.

As dori sa va mai reamintesc,in incheiere,ca foarte multi maghiari de buna-credinta, s-au disociat prin manifestatii publice,la Budapesta, de atitudini extremiste si antisemite ale liderilor Jobbik,intelegand raul pe care acestia il fac,manipuland in interes propriu,si neinvatand nimic din greselile trecutului care le-au adus atat nenorocire.Cu atat mai mult astfel de atitudini si provocari,de orice tip,nu au ce cauta in Romania,nu trebuie nici un fel de toleranta la adresa lor asa cum,in nici un stat civilizat,ele nu beneficiaza de toleranta.Nu cer altceva decat protejarea tuturor celor care locuiesc in aceasta tara de atitudini si actiuni venite din bezna si haznaua istoriei.

Nota mea:am vazut pe site-urile de stiri ca MAE a transmis un foarte bun comunicat(bravo!) partii maghiare,cu privire la acest incident.Asa procedeaza orice stat si este foarte bine ca au reactionat dar,pe viitor,ca sa nu se mai repete,trebuie luate masurile necesare.Este mai sanatos sa tai raul de la radacina,decat sa bandajezi ranile de fiecare data.Dumnezeu
sa ne ajute.Citi si asta http://ipad.hotnews.ro/ cere oficiala pentru declararea lui Vona Gabor persoana non grata si scoaterea in afara legii a manifestatiilor extremiste de acest fel.

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 11.08.2013 at 13:03:16.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare