Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserici Protestante
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #201  
Vechi 17.09.2010, 14:30:21
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit Doctrina despre Cina Domnului la penticostali (și baptiști)

http://video.resursecrestine.ro/pred...-cina-domnului

Am dat această legătură pentru a lămuri anumite lucruri cu privire la așa-zisă cină a Domnului. Redau într-un mic fragment un rezumat al teoriei susținute de pastorul penticostal Luigi Mițoi referitor la cina Domnului: "Teoria prezenței spirituale (a evanghelicilor: baptiști, penticostali) susține că cele două elemente nu se transformă, compoziția pâinii nu se transformă în compoziția cărnii lui Iisus iar compoziția vinului nu se transformă în compoziția sângelui lui Iisus Hristos, ci ele doar poartă simbolul și poartă valoarea, au semnificația trupului și sângelui Domnului Iisus, ci doar prin credință ea poartă valoarea, semnificația trpului și sângelui Domnului Iisus Hristos. Elementele nu se transformă însă prin credință ele au semnificație spirituală. Evanghelicii susțin că nu mănâncă trupul efectiv al Domnului Iisus ci doar o pâine ce le aduce aminte despre trupul Domnului având prin credință semnificația trupului și a sângelui." Am redat această teorie pentru a demonstra că învățăturile referitoare la cina Domnului sunt divergente în sânul protestantismului, doctrina penticostală fiind diferită de doctrina protestanților lutherani, fapt care ne obligă ca atunci când vorbim despre doctrina despre cina Domnului la protestanți (așa cum a propus inițiatoarea dialogului) să specificăm despre ce fel de protestanți sau neoprotestanți discutăm tocmai datorită faptului că nu există o doctrină protestantă explicită, ci există mai multe doctrine ale unor grupări care se revendică a fi protestante sau neoprotestante. Cred că este o clarificare metodologică necesară pentru a nu amesteca lucrurile și a ajunge la confuzii și la a nu mai ști despre ce vorbim de fapt. Dealtfel pe la începutul predicii însuși pastorul penticostal în cauză redă ce a înțeles dumnealui din învățătura lutherană (iar lutheranii sunt protestanți !!!) și că penticostalii (neo...) nu sunt de acord cu învățătura protestanților lutherani cu privire la Euharistie.
Reply With Quote
  #202  
Vechi 17.09.2010, 15:48:40
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

Citat:
În prealabil postat de doctor_faustus Vezi mesajul
http://video.resursecrestine.ro/pred...-cina-domnului

Am dat această legătură pentru a lămuri anumite lucruri cu privire la așa-zisă cină a Domnului. Redau într-un mic fragment un rezumat al teoriei susținute de pastorul penticostal Luigi Mițoi referitor la cina Domnului: "Teoria prezenței spirituale (a evanghelicilor: baptiști, penticostali) susține că cele două elemente nu se transformă, compoziția pâinii nu se transformă în compoziția cărnii lui Iisus iar compoziția vinului nu se transformă în compoziția sângelui lui Iisus Hristos, ci ele doar poartă simbolul și poartă valoarea, au semnificația trupului și sângelui Domnului Iisus, ci doar prin credință ea poartă valoarea, semnificația trpului și sângelui Domnului Iisus Hristos. Elementele nu se transformă însă prin credință ele au semnificație spirituală. Evanghelicii susțin că nu mănâncă trupul efectiv al Domnului Iisus ci doar o pâine ce le aduce aminte despre trupul Domnului având prin credință semnificația trupului și a sângelui." Am redat această teorie pentru a demonstra că învățăturile referitoare la cina Domnului sunt divergente în sânul protestantismului, doctrina penticostală fiind diferită de doctrina protestanților lutherani, fapt care ne obligă ca atunci când vorbim despre doctrina despre cina Domnului la protestanți (așa cum a propus inițiatoarea dialogului) să specificăm despre ce fel de protestanți sau neoprotestanți discutăm tocmai datorită faptului că nu există o doctrină protestantă explicită, ci există mai multe doctrine ale unor grupări care se revendică a fi protestante sau neoprotestante. Cred că este o clarificare metodologică necesară pentru a nu amesteca lucrurile și a ajunge la confuzii și la a nu mai ști despre ce vorbim de fapt. Dealtfel pe la începutul predicii însuși pastorul penticostal în cauză redă ce a înțeles dumnealui din învățătura lutherană (iar lutheranii sunt protestanți !!!) și că penticostalii (neo...) nu sunt de acord cu învățătura protestanților lutherani cu privire la Euharistie.
Ținând cont de aceste precizări metodologice absolut necesare, putem de acum înainte să discutăm despre doctrina baptistă a cinei Domnului în "biserica" baptistă, loc unde arde de nerăbdare inițiatoarea acestui dialog să se "împărtășească". Deasemenea se poate discuta comparativ asupra doctrinei și practicii biblice și eclesiale (în sensul Bisericii lui Hristos) conformitatea sau neconformitatea cu adevărul a doctrinelor și practicilor ortodoxe și baptiste (sau chiar mai larg neoprotestante). Iar dacă arde atât de tare de nerăbdare inițiatoarea acestui dialog (adiandrea6) să se "împărtășească" la baptiști s-ar putea înainte de a purcede la așa ceva să i se lămurească adevărul sau neadevărul doctrinei și practicii baptiste cu privire la așa-zisa cină a Domnului pe care ei o celebrează.
Reply With Quote
  #203  
Vechi 17.09.2010, 15:56:16
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Tu esti un fel de Saul, viitorul Pavel. Viata ta e dedicata respingerii si progonirii celor de alte culte, asa cum el prigonea pana la moarte crestinii; esti depenent de aceste atacuri si nu ai putea trai fara np pe care sa-i ataci. Poate o veni si la tine o zi ca pentru Saul, cand sa te opreasca din drum lumina lui Hristos si sa devii un Pavel.

[Vezi sa nu incepi sa tipi la mine ]
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #204  
Vechi 17.09.2010, 17:09:30
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
asa este. subscriu la cele afirmate.
[/b]
As vrea sa va intreb daca subscrieti inclusiv la indemnul pe care doctorul ortodox Faust il da unei domnisoare/doamne: „dacă nu îți convine în Biserica lui Hristos marș afară!

Credeti ca limbajul colegului dumneavoastra (la postarile caruia subscrieti) corespunde traditiei ortodoxe pe care pretinde ca o apara?
Reply With Quote
  #205  
Vechi 17.09.2010, 17:23:06
adiandrea6 adiandrea6 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.08.2010
Locație: Franta, Lille
Religia: Ortodox
Mesaje: 188
Implicit

Citat:
În prealabil postat de doctor_faustus Vezi mesajul
Nimic mai fals, în realitate "bisericile" neoprotestante sunt corpul cel mai heterogen, Biserica Ortodoxă fiind foarte omogenă în comparație cu acestea chiar dacă nu beneficiază de un conducător văzut unic asemenea Bisericii Latine.
Luate impreuna, bisericile neoprotestante sunt intr-adevar mai inomogene decat Biserica Ortodoxa, insa nu puteti compara o biserica cu mai multe biserici ca sa aratati ca in comparatie cu mai multe una singura este totusi mai omogena. Ideea este ca la toti ortodocsii le place sa se creada cu credinta dreapta, asa ca nimeni nu renunta la acest apelativ doar pentru ca vecinul crede altfel, ci il acuza pe acela ca nu crede drept. Si astfel, cati credinciosi, atatea pareri. In timp ce la catolici intrati pe site-ul Vaticanului si gasiti doctrina oficiala a bisericii. Din cauza asta o sa gasiti multi preoti care o sa va zica toti la fel. Biserica catolica este cea mai omogena la ora actuala.

Last edited by adiandrea6; 17.09.2010 at 17:25:42.
Reply With Quote
  #206  
Vechi 17.09.2010, 17:38:01
adiandrea6 adiandrea6 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.08.2010
Locație: Franta, Lille
Religia: Ortodox
Mesaje: 188
Implicit

Citat:
În prealabil postat de doctor_faustus Vezi mesajul
Jalnice și penibile "argumente" chiar și pentru o coloana a cincea ca dumneata !! Preoții Vechiului Testament erau toți bărbați, Iisus Hristos a fost bărbat, sfinții apostoli au fost toți bărbați, toți episcopii și preoții Bisericii lui Hristos încă din perioada primară a Bisericii și până azi au fost toți bărbați, prin urmare nu există nici cel mai mic argument pentru vreo hirotonire a unei femei pentru simplul motiv că femeia are alte rosturi decât preoția sacramentală. Ți-am mai spus, dacă nu îți convine în Biserica lui Hristos marș afară unde vrei tu că mai bine ar fi fără un agent de smintire și diversiune precum dumneata.
Si credeti ca argumentul: "barbatii aveau inima impietrita in Vechiul Testament si ca atare asa este bine sa se faca si in continuare" tine? Daca era asa de bine in Vechiul Testament, de ce a mai aparut si al doilea? Din cauza primului Testament (a inimii impietrite a barbatilor fata de femeie, si daca cuvintele Domnului in acest sens nu va ajung, va pot demonstra cu multime de exemple), femeia nu avea voie sa citeasca textele sacre si nici sa le interpreteze in Templu sau sinagoga, asa ca, apostolii (care au fost trimisi in primul rand la evrei, si pe care ii vor judeca), nu ar fi fost lasati sa predice in templu daca erau femei. Barbatii interziceau femeii sa citeasca si sa isi spuna parerea in Templu pe marginea textelor sacre, in timp ce ei, barbatii, nici macar nu trebuiau sa fie preoti ca sa predice, ci era o datorie a oricarui barbat incepand cu varsta de 12 ani, si asa este pana astazi la evrei. Puteti merge in Israel sa vedeti initierea baietilor la 12 ani, si asa veti intelege si de ce Domnul a predicat la 12 ani, si de ce s-a nascut in trup de barbat ca sa aiba nu numai permisiunea sa predice, dar chiar obligatia.

Uitati-va insa cum se poarta Domnul cu femeile. Marta ar fi vrut ca sora ei Maria sa faca acele "alte rosturi" ale femeii, adica sa stea la coada cratitei ca si ea, insa Domnul i-a zis ca Maria a ales partea cea buna care nu va fi luata de la ea. Ori Maria facea ceea ce faceau barbatii: statea si asculta Cuvantul Domnului.
Sau la fantana, Domnul vorbeste samarinencei desi era interzis pentru femei sa vorbeasca asa cu barbatii, si apostolii se mira, dar nu indraznesc sa ii zica nimic lui Iisus. Si asa, acea femeie devine apostol inaintea apostolilor barbati alesi de Domnul pentru ca i-a convins si pe altii din satul ei sa creada in Iisus.
Sau dupa Inviere, se arata femeilor si pe ele le trimite Domnul sa vesteasca Invierea Sa apostolilor desi stia ca nu vor fi crezute si stia ca se va arata El si apostolilor.
Si v-am mai spus ca a existat inclusiv femeie staret in manastire de barbati considerata sfanta de ortodocsi.
A existat si o femeie pe care ingerul Domnului a trimis-o sa evanghelizeze oamenii, si aceasta este sfanta in calendarul ortodox.
A existat si sfanta femeie care era mai inteligenta decat toti invatatii din timpul ei si asa a convertit cateva zeci dintre ei la crestinism.
Asa ca faptul ca femeii nu i se da voie sa fie preot in Bisericile Traditionale nu vine de la Dumnezeu ci DE LA LIPSA DE IUBIRE FATA DE FEMEIE DIN PARTEA OAMENILOR, SI NU A LUI DUMNEZEU! Iar faptul ca oamenii au fost lipsiti de iubire adevarata si pentru femeie si ca atare au vrut mereu sa tina partea cea buna doar pentru barbati, nu este deloc un argument ca sa continuam asa, ci este doar o metoda sa aflam cine are si la ora actuala inima impietrita fata de femeie...
Asa ca nu puteti da dumneavostra pe cineva afara din Biserica lui Hristos, si eu sunt un madular al trupului Sau ca si dumneavoastra, fie ca va place, fie ca nu, asa ca mai bine va obisnuiti cu ideea ca nu sunteti deloc capul, ci capul este Iisus Hristos, iar el nu judeca dupa sex ca dumneavoastra, ci dupa credinta. Domnul nu este sexist asa cum sunt multi altii.

Last edited by adiandrea6; 17.09.2010 at 17:49:52.
Reply With Quote
  #207  
Vechi 17.09.2010, 17:54:14
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de doctor_faustus Vezi mesajul
Iar dacă arde atât de tare de nerăbdare inițiatoarea acestui dialog (adiandrea6) să se "împărtășească" la baptiști s-ar putea înainte de a purcede la așa ceva să i se lămurească adevărul...
Daca un ortodox doreste sa se impartaseasca la baptisti sau la penticostali el mai intai trebuie sa primeasca Botezul.
In general bisericile neoprotestante nu recunosc botezul pruncilor ci considera ca omul trebuie mai intai sa creada si apoi sa se boteze. (nu discut aici daca au dreptate sau nu).

Dupa ce a devenit membru al unei biserici locale se va putea impartasi cu Trupul si Sangele Domnului. Cand se va impartasi ceea ce va manca nu va fi carnea Domnului si nu va fi sange real.

Se va impartasi cu Trupul si cu Sangele Domnului in sensul ca painea si rodul vitei vor fi fost binecuvantate si au capatat valoarea si puterea de reprezentare a Trupului si a Sangelui Lui Hristos.
Pentru ca painea si rodul vitei pe care le binecuvantam in momentul Euharistiei au aceeasi valoare cu Trupul si Sangele Domnului.

In mod duhovnicesc se va hrani cu Hristos. Si va avea viata.

Nu e foarte complicat: in timp ce la ortodocsi sau la catolici a mancat carne si a baut sange (Trupul si Sangele), la neoprotestanti va manca paine si va bea rod al vitei. Insa prin credinta si prin binecuvantarea slujitorilor bisericii neoprotestante painea si vinul capata valoarea Trupului si al Sangelui.

Aceste lucruri se stiu de zeci si sute de ani. De ce ne tot certam?

Last edited by penticostalulmantuibil; 17.09.2010 at 17:56:19.
Reply With Quote
  #208  
Vechi 17.09.2010, 17:54:31
adiandrea6 adiandrea6 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.08.2010
Locație: Franta, Lille
Religia: Ortodox
Mesaje: 188
Implicit

Citat:
În prealabil postat de doctor_faustus Vezi mesajul
Mersi de aprobare însă nu îmi amintesc să îți fi cerut părerea sau aprobarea pentru cuvintele mele. Nu cred că am nevoie să îți dai dumneata verdictul pentru ce spun eu, mai ales că dumneata nu ești ortodoxă ci cacodoxă.
Vi s-a parut ca eu as fi mai toleranta asa ca dumneavoastra puteti sa va dati, neintrebat, parerea despre cum sunt sau nu sunt eu, in timp ce pentru mine este interzis sa imi dau cu parerea daca cuvintele dumneavoastra exprima adevar sau nu. Acum inteleg de ce nu suportati femeia preot. Dumneavoastra doriti sa fie dreptate si credinta, dar doar pentru barbati. Poate ati dori sa interziceti si dumneavoastra femeii sa citeasca Biblia asa cum faceau evreii pe timpuri cu textele sacre. Va este teama de "concurenta"? Si de ce va simtiti la concurs cu femeia? Daca tot va simtiti amenintat, explicati cum de, la olimpiadele de religie ortodoxa din Romania, sunt mai multe fete care reusesc decat baieti. De asta va este asa teama? Sau va este teama ca la Spovedanie femeile sunt mai severe decat barbatii? De ce anume va este mai exact frica?

Citat:
În prealabil postat de doctor_faustus Vezi mesajul
Păi asta este demonstrat de toată istoria Bisericii lui Hristos până în ziua de azi !
Ce anume demonstreaza istoria altceva decat o impietrire a inimii fata de cuvintele lui Hristos?

Last edited by adiandrea6; 17.09.2010 at 17:58:07.
Reply With Quote
  #209  
Vechi 17.09.2010, 17:54:44
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Teologia occidentala a inclinat spre rationalism in privinta Euharistiei si a prezentei Domnului in aceasta Taina, spre deosebire de teologia rasariteana care accepta taina dincolo de explicatiile rationaliste.
Sfantul Ioan Damaschin in Dogmatica- ne raspunde la intrebarea- Cum are loc prefacerea darurilor? multumeste-te, ca prin Duhul Sfant.
Reply With Quote
  #210  
Vechi 17.09.2010, 18:07:59
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adiandrea6 Vezi mesajul
Vi s-a parut ca eu as fi mai toleranta asa ca dumneavoastra puteti sa va dati, neintrebat, parerea despre cum sunt sau nu sunt eu, in timp ce pentru mine este interzis sa imi dau cu parerea daca cuvintele dumneavoastra exprima adevar sau nu. Acum inteleg de ce nu suportati femeia preot. Dumneavoastra doriti sa fie dreptate si credinta, dar doar pentru barbati. Poate ati dori sa interziceti si dumneavoastra femeii sa citeasca Biblia asa cum faceau evreii pe timpuri cu textele sacre. Va este teama de "concurenta"? Si de ce va simtiti la concurs cu femeia? Daca tot va simtiti amenintat, explicati cum de, la olimpiadele de religie ortodoxa din Romania, sunt mai multe fete care reusesc decat baieti. De asta va este asa teama? Sau va este teama ca la Spovedanie femeile sunt mai severe decat barbatii? De ce anume va este mai exact frica?



Ce anume demonstreaza istoria altceva decat o impietrire a inimii fata de cuvintele lui Hristos?
Jalnic. Dragă, dacă ai ceva probleme pe acasă cu bărbații nu cred că este cazul ca noi să suportăm atâta vărsare de frustrări, pe care un fin psihanalist ca Erethorn ți-ar spune cu siguranță de ce origine sunt. În fine, dacă ai venit cumva să ne propovăduiești "mântuirea feministă" îți mulțumim dar nu avem nevoie de ea. Te rugăm în consecință să îți vezi de drumul dumitale și să le împărtășești altora teologia feministă; noi în Biserica Ortodoxă avem sfânta scriptură și sfânta tradiție a Bisericii, precum și suficientă teologie creștină adevărată cu care să ne ocupăm timpul așa că te rugăm nu ne mai obosi cu aberațiile dumitale.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Euharistia - Întîlnirea Cu Hristos iRoDiOn Impartasania (Taina Euharistiei) 3 05.12.2014 15:56:39
Imparatia Cerurilor este Raiul? Care este Pamantul celor blanzi? Florin-Ionut Din Noul Testament 279 11.07.2014 17:23:24
euharistia si demonizatii symbian01 Exorcismul 12 11.07.2011 16:51:59
Jertfa Euharistică sau Euharistia ca Jertfă doctor_faustus Impartasania (Taina Euharistiei) 0 10.10.2010 19:41:27
Euharistia alecsandru Impartasania (Taina Euharistiei) 42 21.05.2009 15:17:52