Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserici Protestante
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #211  
Vechi 17.09.2010, 18:10:43
adiandrea6 adiandrea6 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.08.2010
Locație: Franta, Lille
Religia: Ortodox
Mesaje: 188
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
este exact ce am spus si eu in postarile anterioare. dumneavoastra nu mai sunteti ortodoxa in inima si credinta dumneavostra. ca sa participati la impartasania (simbolica) a cultelor protestante si neoprotestante va trebui insa sa va lepadati de Botezul Ortodox pentru ca majoritatea va vor cere sa fiti rebotezata. Repet, este libertatea dumneavoastra de alegere. Hristos nu forteaza pe nimeni.
In biserica anglicana in care am fost deja de 3 ori, nu numai ca nu trebuie sa ma lepad de Botezul Ortodox, ci dimpotriva, oricine vine, ramane ceea ce este pentru ca ei stiu, si acum il citez pe preotul femeie al bisericii: "sa traim in unitate diversitatea". Asa ca pot sa ma Impartasesc fara probleme la ei. Daca nu am facut-o pana acum este din simplul motiv ca Impartasania s-a dat numai dimineata si eu am fost numai la Slujba de seara. Dar acum o sa merg si dimineata si o sa ma Impartasesc la ei.
Cat despre cine este ortodox si cine nu, nu cred ca v-a dat Iisus scaunul Sau de judecator, si inca nu mi-ati demonstrat ca am zis ceva care sa contrazica invatatura lui Hristos, singura 100% adevarata si dreapta.

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
pai ati participati la Taina Sfintei Spovedanii in Biserica Ortodoxa inainte de Sfanta Impartasanie? Ati marturisit ca v-ati impartasit la Biserica Romano-Catolica?
Bine-nteles, de fiecare data. Cand merg intr-o biserica nu fac nimic de capul meu ci mai inainte intreb. Si cum in Biserica Ortodoxa se da Impartasania dupa Spovedanie, exact asa am facut. Si nu-s o ipocrita ca sa ascund la Spovedanie ceea ce cred. Ca sa nu mai spun ca preotul grec, am avut si duhovnic grec, cand mi-a explicat de ce sa nu mai merg la catolici, mi-a prezentat despre ei exact ceea ce eu traisem in Biserica Ortodoxa romaneasca, si cand mi-a zis de ce sa stau la ortodocsi, mi-a prezentat exact ceea ce eu traisem in biserica romano- catolica


Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Daca Preotul ortodox v-a dat "dezlegare" sa va impartasiti in Biserica Ortodoxa nu este nici o problema. Stie el toate amanuntele care l-au determinat sa ia aceasta decizie. Preotul Duhovnic raspunde pentru credinciosii aflati in parohia sa (si toti care se spovedesc la el) in fata lui Hristos.

Nu intram in amanunte cu privire la Biserica Romano-Catolica care are Sfintele Taine, deci are Taina Sfintei Preotii (prin succesiune apostolica) si considera Taina Sfantei Euharistii ca fiind adevarat trupul si sangele Domnului (este adevarat ca lipseste rugaciunea Epiclezei, ca folosesc painea nedospita... repet nu intram in amanunte). De asemenea Biserica Romano-Catolica are Taina Sfantului Botez in numele Sfintei Treimi, iar cand un credincios romano-catolic doreste sa faca parte din Biserica Ortodoxa el nu este rebotezat (desigur exista si pareri ortodoxe mai radicale, dar iarasi nu intram in amanunte).
Rugaciunea epiclezei lipseste doar in imaginatia ortodocsilor despre catolici. Este prima minciuna pe care am descoperit-o si care mi-a pus un mare semn de intrebare asupra "adevarului" spus in Biserica Ortodoxa.
Cunoasteti vreun (neo)protestant care a trecut in Biserica Ortodoxa fara sa se boteze? Exista si unii celebri si foarte apreciati de ortodocsi.
Iar daca catolici si (neo)protestantii se inchina diavolului atunci cand celebreaza Taina Euharistiei sau respectiv Cina Domnului (asa cum sunt acuzati de multime de ortodocsi) cum atunci Botezul nu este tot un Botez in diavolul ci dimpotriva este recunoscut ca valid? Asta spune totul despre unele prejudecati ortodoxe.

Last edited by adiandrea6; 17.09.2010 at 18:13:03.
Reply With Quote
  #212  
Vechi 17.09.2010, 18:11:08
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil Vezi mesajul
Daca un ortodox doreste sa se impartaseasca la baptisti sau la penticostali el mai intai trebuie sa primeasca Botezul.
In general bisericile neoprotestante nu recunosc botezul pruncilor ci considera ca omul trebuie mai intai sa creada si apoi sa se boteze. (nu discut aici daca au dreptate sau nu).

Dupa ce a devenit membru al unei biserici locale se va putea impartasi cu Trupul si Sangele Domnului. Cand se va impartasi ceea ce va manca nu va fi carnea Domnului si nu va fi sange real.

Se va impartasi cu Trupul si cu Sangele Domnului in sensul ca painea si rodul vitei vor fi fost binecuvantate si au capatat valoarea si puterea de reprezentare a Trupului si a Sangelui Lui Hristos.
Pentru ca painea si rodul vitei pe care le binecuvantam in momentul Euharistiei au aceeasi valoare cu Trupul si Sangele Domnului.

In mod duhovnicesc se va hrani cu Hristos. Si va avea viata.

Nu e foarte complicat: in timp ce la ortodocsi sau la catolici a mancat carne si a baut sange (Trupul si Sangele), la neoprotestanti va manca paine si va bea rod al vitei. Insa prin credinta si prin binecuvantarea slujitorilor bisericii neoprotestante painea si vinul capata valoarea Trupului si al Sangelui.

Aceste lucruri se stiu de zeci si sute de ani. De ce ne tot certam?
Domnule stați liniștit că ereziile penticostale tocmai le-am rezumat după cuvântul unui pastor penticostal, așa că nu este nevoie să ne repetați ereziile încă o dată, nu de alta dar ereziile și dacă ar fi repetate de 1 miliard de ori, ele tot nu ar deveni adevăr.
Reply With Quote
  #213  
Vechi 17.09.2010, 18:19:47
adiandrea6 adiandrea6 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.08.2010
Locație: Franta, Lille
Religia: Ortodox
Mesaje: 188
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
A avea Duhul Sfant nu implica "iconomia Sfintelor Taine".
Si diaconii spre exemplu aveau Duhul Sfant dar ei nu puteau savarsi "frangerea painii" adica Taina Sfintei Euharistii. Doar cei carora li se administra Taina Sfintei Hirotonii (preotia) numita "punerea mainilor" deveneau "iconomi ai tainelor lui Dumnezeu" ca si Sfintilor Apostoli.

Va rugam nu mai cautati justificare (ca dogma ortodoxa nu e buna) pentru hotararea pe care deja ati luat-o, aceea de a parasi Biserica Ortodoxa. Si iarasi va rugam sa nu va mai declarati crestin ortodoxa pentru ca puteti induce in eroare pe multi oameni (credinciosi sau nu).

Sincer eu nu va inteleg cum de puteti gandi ca timp de aproape doua mii de ani nu s-a gasit nimeni in Biserica Ortodoxa sa "corecteze" greselile dogmatice daca ele ar exista? Oare Sfintii Parinti si toti martirii, mucenicii si sfintii Bisericii Ortodoxe nu sunt buni? Minunile, exorcizarile, Sfintele Moaste din Biserica Ortodoxa nu sunt o ele o dovada a clara adevarului precum insusi Hristos Iisus o spune clar: " Dacă nu fac lucrările Tatălui Meu, să nu credeți în Mine. Iar dacă le fac, chiar dacă nu credeți în Mine, credeți în aceste lucrări, ca să știți și să cunoașteți că Tatăl este în Mine și Eu în Tatăl. " (Ioan 10,37-38) Lucrurile pe care Mi le-a dat Tatăl ca să le săvârșesc, lucrurile acestea pe care le fac Eu, mărturisesc despre Mine că Tatăl M-a trimis. Ioan 5,36 Asadar sa luam aminte... faptele nu vorbele arata unde lucreaza Iisus cel inviat din morti.
Cum de aceleasi minuni se intampla in toate Bisericile?

Haideti sa va zic o intamplare din Biserica Catolica, partea harismatica, intamplata in Franta, si cunosc multe de acest fel. Am fost intr-un pelerinaj in Israel cu un grup de catolici, neharismatici. Un barbat din grup mergea foarte greu pentru ca era din nastere cu parapareza spastica, operat de nenumarate ori. Asa ca, el fiind catolic, l-am intrebat de ce nu merge si el la intalniri de rugaciune pentru bolnavi facute de harismaticii catolici pentru ca sunt multi chiar mai rau decat el, in fotolii rulante, care s-au vindecat acolo. Auzisem cazuri. Si el mi-a zis ca stie, dar ca inca nu si-a dorit cu adevarat sa se vindece prin credinta. Ci deocamdata a mers la o astfel de intalnire sa vada ce se intampla. Si acolo era un baietel de creo 8-9 ani cu aceeasi boala ca si el, dar forma mai grava, era in carut cu rotile. Mama lui il adusese acolo in ciuda opozitiei sotului ei care a chiar amenintat-o ca, daca duce copilul la astfel de adunari, divorteaza. Mama nu l-a ascultat, si-a luat copilul si s-a dus. Si la un moment dat, in timp ce preotul facea rugaciunile de vindecare, copilul s-a sculat de pe scaun si a inceput sa alerge dupa preot. Era complet vindecat.
Asa ca, in fata la astfel de miracole, si sunt multe de acest gen la harismaticii catolici francezi, eu am primit multe marturii de la martori oculari directi, cum sa mai cred apoi ca doar biserica ortodoxa este buna, si ca doar ceea ce s-a facut timp de secole este bun, iar ceea ce este nou, este gresit? Totul tine de credinta in Iisus, si nu de altceva, iar sfintii ortodocsi au avut credinta in Iisus la fel ca si altii care nu sunt ortodocsi. Si am marturii inca si mai tulburatoare despre minunile facute de credinta in Iisus de la baptisti. Pomenesc mereu de baptisti (dintre (neo)protestanti) pentru ca doar din randul lor am ceva prieteni si ca atare marturii. Nu ma pronunt din citite, din marturii citite.

Asa ca intrebarea trebuie pusa mai degraba invers: de ce Biserica s-a faramitat in atatea bucatele daca Duhul Sfant a lucrat in toti preotii Sai? Cum de apoi unii au luat-o hais si altii cea, daca totul este atat de evident precum doriti sa para? Si asta incepand cu ortodocsii copti, si alti rasariteni, si apoi rand pe rand greco-ortodocsii, catolicii, protestantii etc. Si de ce explozia faramitarii (inclusiv disensiunile in sanul Bisericii ortodoxe) a avut loc in momentul in care au aparut imprimeriile si astfel oamenii au avut acces pe scara mai larga la textele sacre?
Si pe de alta parte, de ce Iisus nu a venit asa cum credeau Apostolii, adica in timpul vietii lor, a apostolilor? Cum a putut sa se insele in aceasta privinta Sf. Apostol Pavel? Si apoi, a fost el mai putin sfant di cauza asta?
Meditati si veti gasi raspunsul. Iar daca nu il gasiti, vi-l spun pentru ca este unul singur: Domnul face dupa credinta oamenilor, si mai ales dupa masura dragosteti lor. Iar credinta, dupa spusese Sf. Ap. Pavel vine la auzirea Cuvantului. Iar daca ati auzit vreodata spunandu-se ca sfintii de pe urma vor fi mai mari decat cei dintai, stiti de ce este asa? Pentru ca au mai multa dragoste. Dragostea, credinta si nadejdea, va spun ceva? Biserica ortodoxa nu poate pune monopol pe ele pentru ca ele exista in inima oamenilor de unde nimeni nu le poate fura!

Last edited by adiandrea6; 17.09.2010 at 18:36:10.
Reply With Quote
  #214  
Vechi 17.09.2010, 18:19:58
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adiandrea6 Vezi mesajul
In biserica anglicana in care am fost deja de 3 ori, nu numai ca nu trebuie sa ma lepad de Botezul Ortodox, ci dimpotriva, oricine vine, ramane ceea ce este pentru ca ei stiu, si acum il citez pe preotul femeie al bisericii: "sa traim in unitate diversitatea". Asa ca pot sa ma Impartasesc fara probleme la ei. Daca nu am facut-o pana acum este din simplul motiv ca Impartasania s-a dat numai dimineata si eu am fost numai la Slujba de seara. Dar acum o sa merg si dimineata si o sa ma Impartasesc la ei.
Cat despre cine este ortodox si cine nu, nu cred ca v-a dat Iisus scaunul Sau de judecator, si inca nu mi-ati demonstrat ca am zis ceva care sa contrazica invatatura lui Hristos, singura 100% adevarata si dreapta.



Bine-nteles, de fiecare data. Cand merg intr-o biserica nu fac nimic de capul meu ci mai inainte intreb. Si cum in Biserica Ortodoxa se da Impartasania dupa Spovedanie, exact asa am facut. Si nu-s o ipocrita ca sa ascund la Spovedanie ceea ce cred. Ca sa nu mai spun ca preotul grec, am avut si duhovnic grec, cand mi-a explicat de ce sa nu mai merg la catolici, mi-a prezentat despre ei exact ceea ce eu traisem in Biserica Ortodoxa romaneasca, si cand mi-a zis de ce sa stau la ortodocsi, mi-a prezentat exact ceea ce eu traisem in biserica romano- catolica




Rugaciunea epiclezei lipseste doar in imaginatia ortodocsilor despre catolici. Este prima minciuna pe care am descoperit-o si care mi-a pus un mare semn de intrebare asupra "adevarului" spus in Biserica Ortodoxa.
Cunoasteti vreun (neo)protestant care a trecut in Biserica Ortodoxa fara sa se boteze? Exista si unii celebri si foarte apreciati de ortodocsi.
Iar daca catolici si (neo)protestantii se inchina diavolului atunci cand celebreaza Taina Euharistiei sau respectiv Cina Domnului (asa cum sunt acuzati de multime de ortodocsi) cum atunci Botezul nu este tot un Botez in diavolul ci dimpotriva este recunoscut ca valid? Asta spune totul despre unele prejudecati ortodoxe.
Dragă, în periplul tău "spiritual", pentru că vedem cu toții că ești o aventurieră temerară în apele primejdioase ale credinței, iar dacă o să mai continui mult s-ar putea să devii chiar o martiră feministă, ai ajuns până la urmă să mănânci la baptiști? Oricum trebuie să recunosc că toată aventura dumitale, pe măsură ce ne-o împărtășești cu atâta sinceritate, devine pentru mine o sursă tot mai bogată de distracții, dar asta nu o consider a fi vina mea pentru că dumneata ești o neascultătoare.
Reply With Quote
  #215  
Vechi 17.09.2010, 18:32:21
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adiandrea6 Vezi mesajul
In biserica anglicana in care am fost deja de 3 ori, nu numai ca nu trebuie sa ma lepad de Botezul Ortodox, ci dimpotriva, oricine vine, ramane ceea ce este pentru ca ei stiu, si acum il citez pe preotul femeie al bisericii: "sa traim in unitate diversitatea". Asa ca pot sa ma Impartasesc fara probleme la ei. Daca nu am facut-o pana acum este din simplul motiv ca Impartasania s-a dat numai dimineata si eu am fost numai la Slujba de seara. Dar acum o sa merg si dimineata si o sa ma Impartasesc la ei.
Euharistia presupune unitatea de credinta. As putea spune ca Euharistia este conditionata de credinta, inainte de momentul Impartasaniei in Biserica Ortodoxa se rosteste rugaciunea "Cred Doamne si marturisesc ca Tu esti cu adevarat...........iar acesta este insusi preacurat Trupul Tau si acesta este insusi preascump Sangele Tau...." Ce semnificatie are Euharistia in teologia anglicana si ce semnificatie are in teologia ortodoxa. Cei care nu ramaneau in unitatea credintei nu aveau parte de Euharistie erau indepartati. Motivul? Lipsa unitatii de credinta. Vezi perioada patristica a sinoadelor ecumenice, cand cei care cadeau in erezie nu aveau parte de Euharistie.
Reply With Quote
  #216  
Vechi 17.09.2010, 18:34:28
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de doctor_faustus Vezi mesajul
Domnule stați liniștit că ereziile penticostale tocmai le-am rezumat după cuvântul unui pastor penticostal, așa că nu este nevoie să ne repetați ereziile încă o dată,
Fiule doctor,
Tu, macar ca te pretinzi ortodox, nu ai dreptul sa rezumi nici macar invataturile ortodoxe. Din motive pe care le-am enumerat de multe ori pe acest forum.
Cu atat mai putin ai fi indrituit sa prezinti doctrina penticostala.

Eu, insa, am dreptul sa vorbesc despre penticostali si am prezentat adevarul. Asa cum il cunosc in prezent.
Reply With Quote
  #217  
Vechi 17.09.2010, 18:51:37
adiandrea6 adiandrea6 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.08.2010
Locație: Franta, Lille
Religia: Ortodox
Mesaje: 188
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
asa este. subscriu la cele afirmate.
barbatul si femeia sunt egali in fata lui Dumnezeu, mantuirea li se adreseaza in mod egal fara nici o deosebire, insa au roluri diferite.
Spre exemplu Dumnezeu a lasat ca in cadrul familiei doar femeia sa nasca pruncii, insa de aceasta bucurie are parte si barbatul deopotriva.
Nici eu nu am forta fizica a barbatului, dar de bucuria ca el are aceasta forta avem si noi parte nu? Sa inteleg deci ca muschii fac parte din fisa postului de preot, iar nasterea este o contraindicatie?

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Asemenea este si cu preotia (de mir), chiar daca femeia nu poate savarsi Sfintele Taine efectiv,
Poate, ca nu-i cade mana, dar nu o lasati, aici este marea diferenta. Asa cum ziceati ca nu poate sa studieze si sa faca o gramada de meserii pentru ca nu o duce capul, pentru ca ea numai sa nasca copii stie, si iata, ca de cand este lasata, a spulberat toate prejudecatile intr-o suta de ani, dupa mii si mii de ani de misoginism. Intr-un singur lucru nu poate femeia sa fie ca si barbatul, exact in acelasi in care barbatul nu poate fi ca si femeie: nu poate sa aiba aceeasi forta fizica ca si el, asa cum barbatul nu poate naste ca si ea. Sa inteleg ca in fizic sta credinta? Din fericire, faptul ca Sfanta Fecioara este cea mai mare dintre sfinti arata ca nu sta in fizic ci in iubire, ori la capitolul asta toti avem de lucru...

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
ea ca preoteasa trebuie sa fie la fel de responsabila ca si preotul si are parte de bucurie ca si preotul, caci ei sunt "un singur trup".
Cu ce drept decide un barbat ce trebuie sa faca o femeie? Femeile decid cumva ce trebuie sa faca barbatii, cum sa se imbrace etc?

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
ati dorit sa subliniati ca "Necredincios este acela care nu crede potrivit predaniei Bisericii sobornicesti sau acela care are părtășanie cu diavolul prin fapte urâte. " Sfantul Ioan Damschin Dogmatica, cartea a IV a cap X
Parole, parole, parole, intr-o biserica in care:
- unu la mana: nu exista nici o carte care sa arate lamurit care sunt aceste predanii,
- doi la mana: Duhul Sfant nu pare sa le sopteasca preotilor aceste predanii ci acum trebuie sa faca 6 ani de scoala ca sa le invete, deci dupa teoria dvs, fac 6 ani de scoala ca sa devina macar ei credinciosi
- trei la mana: sa studiem notele la materia numita Dogmatica la acesti studenti ca sa vedem cati au facut de nota 10 ca sa putem sa ii declaram credinciosi
- patru la mana: sa facem un test in populatia ortodoxa si sa vedem cati raspund corect la intrebarile despre dogmatica ca sa vedem cati sunt cu adevarat credinciosi
- cinci la mana: faptul ca exista o olimpiada de religie in care unii sunt mai buni si altii mai putin buni arata ca cei mai putin buni nu cunosc suficient dogmele din moment ce nu sunt toti la fel de buni, iar cei care participa la olimpiade sunt oricum cei mai buni.
Si atunci? Unde este faimoasa predanie fara de care nimeni nu este credincios? Daca un sfant a facut o afirmatie chiar credeti ca afirmatia este musai adevarata si pentru acea afirmatie a devenit sfant? Ia imaginativa acum ca poate intr-o buna zi Domnul decide sa ma faca sfanta, inseamna ca tot ceea ce am scris aici o sa fie considerat adevarat de atunci incolo? Super! In cazul asta o sa scriu cat mai multe si o sa il rog pe Domnul sa ma sfinteasca! Si poate ca o sa ma asculte, cine stie, ca doar a zis: "Cere si vei primi"


Sa luam aminte...
"11. Iar intrând împăratul ca să privească pe oaspeți, a văzut acolo un om care nu era îmbrăcat în haină de nuntă,
12. Și i-a zis: Prietene, cum ai intrat aici fără haină de nuntă? El însă a tăcut.
13. Atunci împăratul a zis slugilor: Legați-l de picioare și de mâini și aruncați-l în întunericul cel mai din afară. Acolo va fi plângerea și scrâșnirea dinților.
14. Căci mulți sunt chemați, dar puțini aleși. " Matei 22,11-14.
[/quote]
Reply With Quote
  #218  
Vechi 17.09.2010, 18:54:59
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Talking

Citat:
În prealabil postat de adiandrea6 Vezi mesajul
Nici eu nu am forta fizica a barbatului, dar de bucuria ca el are aceasta forta avem si noi parte nu? Sa inteleg deci ca muschii fac parte din fisa postului de preot, iar nasterea este o contraindicatie?



Poate, ca nu-i cade mana, dar nu o lasati, aici este marea diferenta. Asa cum ziceati ca nu poate sa studieze si sa faca o gramada de meserii pentru ca nu o duce capul, pentru ca ea numai sa nasca copii stie, si iata, ca de cand este lasata, a spulberat toate prejudecatile intr-o suta de ani, dupa mii si mii de ani de misoginism. Intr-un singur lucru nu poate femeia sa fie ca si barbatul, exact in acelasi in care barbatul nu poate fi ca si femeie: nu poate sa aiba aceeasi forta fizica ca si el, asa cum barbatul nu poate naste ca si ea. Sa inteleg ca in fizic sta credinta? Din fericire, faptul ca Sfanta Fecioara este cea mai mare dintre sfinti arata ca nu sta in fizic ci in iubire, ori la capitolul asta toti avem de lucru...



Cu ce drept decide un barbat ce trebuie sa faca o femeie? Femeile decid cumva ce trebuie sa faca barbatii, cum sa se imbrace etc?



Parole, parole, parole, intr-o biserica in care:
- unu la mana: nu exista nici o carte care sa arate lamurit care sunt aceste predanii,
- doi la mana: Duhul Sfant nu pare sa le sopteasca preotilor aceste predanii ci acum trebuie sa faca 6 ani de scoala ca sa le invete, deci dupa teoria dvs, fac 6 ani de scoala ca sa devina macar ei credinciosi
- trei la mana: sa studiem notele la materia numita Dogmatica la acesti studenti ca sa vedem cati au facut de nota 10 ca sa putem sa ii declaram credinciosi
- patru la mana: sa facem un test in populatia ortodoxa si sa vedem cati raspund corect la intrebarile despre dogmatica ca sa vedem cati sunt cu adevarat credinciosi
- cinci la mana: faptul ca exista o olimpiada de religie in care unii sunt mai buni si altii mai putin buni arata ca cei mai putin buni nu cunosc suficient dogmele din moment ce nu sunt toti la fel de buni, iar cei care participa la olimpiade sunt oricum cei mai buni.
Si atunci? Unde este faimoasa predanie fara de care nimeni nu este credincios? Daca un sfant a facut o afirmatie chiar credeti ca afirmatia este musai adevarata si pentru acea afirmatie a devenit sfant? Ia imaginativa acum ca poate intr-o buna zi Domnul decide sa ma faca sfanta, inseamna ca tot ceea ce am scris aici o sa fie considerat adevarat de atunci incolo? Super! In cazul asta o sa scriu cat mai multe si o sa il rog pe Domnul sa ma sfinteasca! Si poate ca o sa ma asculte, cine stie, ca doar a zis: "Cere si vei primi"


Sa luam aminte...
"11. Iar intrând împăratul ca să privească pe oaspeți, a văzut acolo un om care nu era îmbrăcat în haină de nuntă,
12. Și i-a zis: Prietene, cum ai intrat aici fără haină de nuntă? El însă a tăcut.
13. Atunci împăratul a zis slugilor: Legați-l de picioare și de mâini și aruncați-l în întunericul cel mai din afară. Acolo va fi plângerea și scrâșnirea dinților.
14. Căci mulți sunt chemați, dar puțini aleși. " Matei 22,11-14.
[/quote]

Dragă, în periplul tău "spiritual", pentru că vedem cu toții că ești o aventurieră temerară în apele primejdioase ale credinței, iar dacă o să mai continui mult s-ar putea să devii chiar o martiră feministă, ai ajuns până la urmă să mănânci la baptiști? Oricum trebuie să recunosc că toată aventura dumitale, pe măsură ce ne-o împărtășești cu atâta sinceritate, devine pentru mine o sursă tot mai bogată de distracții, dar asta nu o consider a fi vina mea pentru că dumneata ești o neascultătoare.
Reply With Quote
  #219  
Vechi 17.09.2010, 18:56:19
adiandrea6 adiandrea6 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.08.2010
Locație: Franta, Lille
Religia: Ortodox
Mesaje: 188
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Euharistia presupune unitatea de credinta. As putea spune ca Euharistia este conditionata de credinta, inainte de momentul Impartasaniei in Biserica Ortodoxa se rosteste rugaciunea "Cred Doamne si marturisesc ca Tu esti cu adevarat...........iar acesta este insusi preacurat Trupul Tau si acesta este insusi preascump Sangele Tau...." Ce semnificatie are Euharistia in teologia anglicana si ce semnificatie are in teologia ortodoxa. Cei care nu ramaneau in unitatea credintei nu aveau parte de Euharistie erau indepartati. Motivul? Lipsa unitatii de credinta. Vezi perioada patristica a sinoadelor ecumenice, cand cei care cadeau in erezie nu aveau parte de Euharistie.
In Biserica anglicana este foarte simplu: toti cred ceea ce scrie in Biblie, asa ca toti cred ca Painea si Vinul sunt Trupul si Sangele Domnului. Avand in vedere ca Domnul nu a zis prin ce metoda painea si vinul se transforma, ei nu pot impune nimanui sa creada in transubstantialitate, cosubstantialitate etc. Ci ei cred foarte simplu: painea si vinul sunt Trupul si Sangele Domnului pentru ca asa a zis El iar ei cred ca ceea ce a zis Domnul este adevarat, cred ca trebuie sa facem asta in amintirea Lui, pentru ca asa a zis El sa facem, si cred ca trebuie sa facem acest lucru pana la a doua Lui venire, pentru ca asa a zis El, si prin asta marturisim ca El va reveni.
A fost primul lucru pe care l-am intrebat cand am fost la ei, tocmai ca sa stiu daca mai merg sau nu. Iar raspunsul m-a multumit pe deplin, asa ca nu vad unde nu as fi in comuniune de credinta cu ei. Ei nu zic nimic care sa nu respecte Biblia.
Reply With Quote
  #220  
Vechi 17.09.2010, 19:02:28
adiandrea6 adiandrea6 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.08.2010
Locație: Franta, Lille
Religia: Ortodox
Mesaje: 188
Implicit

Citat:
În prealabil postat de doctor_faustus Vezi mesajul

Dragă, în periplul tău "spiritual", pentru că vedem cu toții că ești o aventurieră temerară în apele primejdioase ale credinței, iar dacă o să mai continui mult s-ar putea să devii chiar o martiră feministă, ai ajuns până la urmă să mănânci la baptiști? Oricum trebuie să recunosc că toată aventura dumitale, pe măsură ce ne-o împărtășești cu atâta sinceritate, devine pentru mine o sursă tot mai bogată de distracții, dar asta nu o consider a fi vina mea pentru că dumneata ești o neascultătoare.
La baptisti inca nu am ajuns sa mananc decat la masa obisnuita intre prieteni si nu Cina Domnului in Biserica. Am ajuns la anglicani, si asta pentru ca Domnul a dorit sa imi dea preot femeie, ca sa nu mai sufar de pe urma nedreptatii facute femeii. Dupa cum vedeti, sansa de a fi martir am ratat-o pentru ca acum nu mai sufar ci am ceea ce mi-am dorit.
Cat despre credinta, din fericire singura credinta mantuitoare este cea in Iisus Hristos, si din fericire, nimeni nu poate sa il tina incuiat intre peretii bisericii proprii, asa cum credeau evreii, ca Dumnezeu se afla doar in Templul lor. Asa ca eu de Iisus ascult.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Euharistia - Întîlnirea Cu Hristos iRoDiOn Impartasania (Taina Euharistiei) 3 05.12.2014 15:56:39
Imparatia Cerurilor este Raiul? Care este Pamantul celor blanzi? Florin-Ionut Din Noul Testament 279 11.07.2014 17:23:24
euharistia si demonizatii symbian01 Exorcismul 12 11.07.2011 16:51:59
Jertfa Euharistică sau Euharistia ca Jertfă doctor_faustus Impartasania (Taina Euharistiei) 0 10.10.2010 19:41:27
Euharistia alecsandru Impartasania (Taina Euharistiei) 42 21.05.2009 15:17:52