Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserici Protestante
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #281  
Vechi 18.09.2010, 16:51:57
Pr.Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adiandrea6 Vezi mesajul
Partea dumneavoastra este sa ii invatati corect pe oameni despre cine este Hristos si ce ne cere El sa facem pentru a fi mantuiti. Asa ca asteptam sa imi aratati unde este greseala din ceea ce tine de partea atribuita dumneavoastra de Hristos.
Iar binecuvantarea Domnului sa fie cu noi, cu toti!
Daca eu "imi respect partea de contract" si iti zic ce trebuie sa faci, domnia ta asculti de mine? Sau doar eu am obligatii si domnia ta doar drepturi. Se pare ca lucrezi in domeniul bancar si gandirea iti sufera pe motive profesionale.
Reply With Quote
  #282  
Vechi 18.09.2010, 17:09:30
adiandrea6 adiandrea6 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.08.2010
Locație: Franta, Lille
Religia: Ortodox
Mesaje: 188
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pr.Gheorghe Vezi mesajul
Daca eu "imi respect partea de contract" si iti zic ce trebuie sa faci, domnia ta asculti de mine? Sau doar eu am obligatii si domnia ta doar drepturi. Se pare ca lucrezi in domeniul bancar si gandirea iti sufera pe motive profesionale.
Am raspuns deja pe un alt topic, nu stiam ca o sa imi puneti aceasta intrebare. Deci va raspund inca o data: ascult de tot ceea ce imi spuneti DACA invatatura dumneavoastra este in acord cu cea a lui Hristos, si nu ascult daca este contrara a ceea ce a invatat El, si asta nu pentru ca as fi eu cineva special sau altele de care m-ati acuzat in mod eronat (de exemplu nu lucrez in domeniul bancar, ci in cel medical, sunt medic, si exemplele pot continua, asa ca ar fi bine sa invatati si dumneavoastra sa nu mai va judecati semenii, ci sa lasati judecata Celui pe care il slujiti, Iisus Hristos, mai ales ca, dupa cum observati, judecatile nu au fost inspirate de Duhul Sfant din moment ce nici macar nu v-a spus sa studiati profilul meu ca sa stiti cu ce ma ocup, daramite sa va spuna exact ce fac), ci fac asa doar pentru ca Iisus mi-a zis sa nu numesc pe nimeni Invatator decat pe El, iar de ascultat mi-a spus sa ii ascult pe cei trimisi sa spuna Cuvantul Sau, deci in acest Cuvant al Sau ascult, si chiar si in altele daca acelea nu Ii contrazic Cuvantul Sau.
Asa ca in continuare astept sa va faceti ceea ce tine de datoria dumneavoastra si sa imi aratati care invatatura din ceea ce am spus nu este cea a lui Hristos.

Last edited by adiandrea6; 18.09.2010 at 17:20:09.
Reply With Quote
  #283  
Vechi 18.09.2010, 17:24:54
Pr.Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adiandrea6 Vezi mesajul
Am raspuns deja pe un alt topic, nu stiam ca o sa imi puneti aceasta intrebare. Deci va raspund inca o data: ascult de tot ceea ce imi spuneti, daca invatatura dumneavoastra este in acord cu cea a lui Hristos si nu ascult daca este contrara a ceea ce a invatat El, si asta nu pentru ca as fi eu cineva special asa cum m-ati judecat (si ar fi bine sa invatati sa nu mai judecati semenii), ci pentru ca Iisus mi-a zis sa nu numesc pe nimeni Invatator decat pe El, iar de ascultat mi-a spus sa ii ascult pe cei trimisi sa spuna Cuvantul Sau, deci DOAR in acest Cuvant al Sau ascult si nu in altele.
Asa ca in continuare astept sa va faceti ceea ce tine de datoria dumneavoastra si sa imi aratati care invatatura din ceea ce am spus nu este cea a lui Hristos.
Varianta 1
Pai, soro, zii pe de-a dreptu' ca te doare-n cot de ce-ti zice preotu' si nu mai umbla cu vrajeala!

Varianta 2
Stimata doamna, faptul ca filtrati cuvantul preotului se poate traduce ca fiind neincredere in Harul Preotiei care este de la Hristos si deci, indirect, neincredere in Hristos. Prin credinta crestinul cere cuvant din gura preotului si primeste cuvantul ca fiind de la Datatorul Harului, Hristos. Etc.........

Varianta 1 - continuare
Bre, eu nu spun ca esti varza, dar daca mai spui multe imi schimb parerea!

Varianta 2 - continuare
Ramaneti cu bine doamna, eu plec la rugaciune!


Pentru prima varianta de raspuns mi-a trecut prin cap sa-mi fac un alt cont, dar nu pot sa mint; totusi m-am gandit!
Alege ce varianta de raspuns preferi, eu as alege-o pe a doua, sincer! La aceasta ai si optiunea de a inlocui partea "Etc......" cu ce doreste domnia ta. Sa fiti iubita si inteleasa de Domnul!


Last edit:

"Chestia" cu sistemul bancar era doar o ironie! Iarta-ma, ca si asta este o mancare prea grea pentru domnia ta.

Last edited by Pr.Gheorghe; 18.09.2010 at 17:27:03.
Reply With Quote
  #284  
Vechi 18.09.2010, 17:42:00
adiandrea6 adiandrea6 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.08.2010
Locație: Franta, Lille
Religia: Ortodox
Mesaje: 188
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pr.Gheorghe Vezi mesajul

Varianta 1

Pai, soro, zii pe de-a dreptu' ca te doare-n cot de ce-ti zice preotu' si nu mai umbla cu vrajeala!
Iar judecati si dati si marturie mincinoasa, pentru ca eu nu am spus ca ma doare in cot de ce zice preotul ci am zis sa imi aratati ce anume din ce am zis este contrar invataturii lui Hristos si in aceea o sa va ascult. In loc sa faceti asa, continuati sa imi puneti in gura cuvinte pe care nu le-am zis. Eu insa am multa rabdare, daca inca nu ati observat, si dupa ce terminati cu rugaciunea, astept sa imi aratati unde am gresit.

Citat:
În prealabil postat de Pr.Gheorghe Vezi mesajul
[b]
Varianta 2
Stimata doamna, faptul ca filtrati cuvantul preotului se poate traduce ca fiind neincredere in Harul Preotiei care este de la Hristos si deci, indirect, neincredere in Hristos. Prin credinta crestinul cere cuvant din gura preotului si primeste cuvantul ca fiind de la Datatorul Harului, Hristos. Etc.........
Dumneavoastra ati spus ca as lucra in domeniul bancar, iar eu va spun ca sunt medic. Asa ca sunteti dumneavoastra cel care inca nu ati inteles la ce se refera Harul dat preotului. Dar aveti timp sa mai invatati. Asta nu inseamna ca nu am incredere in Iisus, dimpotriva! A stiut El foarte bine de ce ne-a spus sa nu numim pe nimeni altul Invatator decat pe El. A stiut ca omul nu poate fi fara greseala, ci doar El este Adevarul. Asa ca astept in continuare sa va folositi Harul dat nu spre judecata semenului, ci spre a invata Cuvantul Domnului. Pana acum inca nu mi-ati aratat unde este greseala.

Citat:
În prealabil postat de Pr.Gheorghe Vezi mesajul
[b]
Varianta 1 - continuare
Bre, eu nu spun ca esti varza, dar daca mai spui multe imi schimb parerea!
Argumente, va rog, argumente, nu judecati proprii.

Citat:
În prealabil postat de Pr.Gheorghe Vezi mesajul
[b]
Varianta 2 - continuare
Ramaneti cu bine doamna, eu plec la rugaciune!
Bine faceti. Si poate va rugati si pentru noi.


Citat:
În prealabil postat de Pr.Gheorghe Vezi mesajul
[b]
Pentru prima varianta de raspuns mi-a trecut prin cap sa-mi fac un alt cont, dar nu pot sa mint; totusi m-am gandit!
Inseamna ca ati fost ranit de multe ori de oameni care nu v-au respectat calitatea de preot, chiar daca eu nu consider deloc ca ar fi si cazul meu, ci este doar o judecata proprie a dumneavoastra. In orice caz, daca ati putut fi ranit in acest mod, gasiti dumneavoastra motivul, pentru ca el se afla in dumneavoastra si nu in ceilalti.


Citat:
În prealabil postat de Pr.Gheorghe Vezi mesajul
[b]
Alege ce varianta de raspuns preferi, eu as alege-o pe a doua, sincer! La aceasta ai si optiunea de a inlocui partea "Etc......" cu ce doreste domnia ta. Sa fiti iubita si inteleasa de Domnul!
Varianta mea ramane mereu aceeasi: sa imi aratati concret ce anume din ce am zis nu este invatatura data de Hristos.


Citat:
În prealabil postat de Pr.Gheorghe Vezi mesajul
[b]
"Chestia" cu sistemul bancar era doar o ironie! Iarta-ma, ca si asta este o mancare prea grea pentru domnia ta.
Mancare prea grea? In ce sens? Poate raspunsul meu a fost prea greu pentru dumneavoastra Dar daca aveti simtul umorului, cu atat mai bine.
Domnul sa va binecuvinteze!

Last edited by adiandrea6; 18.09.2010 at 17:44:56.
Reply With Quote
  #285  
Vechi 19.09.2010, 22:13:19
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adiandrea6 Vezi mesajul
Domnul a zis sa facem aceasta Euharistie in amintirea Sa. Fiecare intelege cum poate.
Si daca tot sunt ceva experti in Euharistie, am o intrebare: cand noi mancam Trupul real al Domnului si bem sangele real al Domnului, mancam trupul cu cap sau fara? Este un trup golit de sange, din moment ce sangele era in potir iar painea era separat un mainile Sale? Si mancam tot ceea ce contine un trup, adica oase, muschi, intestine, grasime, sistem nervos central si periferic, degete, organe "rusinoase" etc? Mancam toate acestea integral, sau doar cate o bucatica? Si daca noi, crestinii suntem trupul Domnului, asta inseamna ca ne mancam pe noi insine?
Eu ma rezum la Taina si nu caut sa o rationalizez. Intrebarile dumneavoastra distrug Taina si se incearca sa se cada intr-o interpretare pur materiala.
Reply With Quote
  #286  
Vechi 20.09.2010, 08:45:48
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil Vezi mesajul
Daca un ortodox doreste sa se impartaseasca la baptisti sau la penticostali el mai intai trebuie sa primeasca Botezul.
In general bisericile neoprotestante nu recunosc botezul pruncilor ci considera ca omul trebuie mai intai sa creada si apoi sa se boteze. (nu discut aici daca au dreptate sau nu).

Dupa ce a devenit membru al unei biserici locale se va putea impartasi cu Trupul si Sangele Domnului. Cand se va impartasi ceea ce va manca nu va fi carnea Domnului si nu va fi sange real.
...
Nu e foarte complicat: in timp ce la ortodocsi sau la catolici a mancat carne si a baut sange (Trupul si Sangele), la neoprotestanti va manca paine si va bea rod al vitei. ...

Aceste lucruri se stiu de zeci si sute de ani. De ce ne tot certam?
corect. este intocmai ce am spus si noi (crestinii ortodocsi).
va multumesc ca ati expus obiectiv credinta (in prinicpal privitoare la Botez si Euharistie) si practica cultelor neprotestante (in general), dumneavostra fiind un reprezentat al cultului penticostal.

Bineinteles ca nu are rost sa ne certam inutil. Discutam in mod civilizat si respectuos doar pentru a ne cunoaste mai bine.
Stim ca nu putem ajunge la un consens intrucat doctrinele noastre sunt radical diferite. Biserica Ortodoxa nu s-a abatut si nu se va abate niciodata de la dogma Sfintelor Taine, mai ales de la cea a Sfintei Euharistii.
Reply With Quote
  #287  
Vechi 20.09.2010, 08:50:29
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de doctor_faustus Vezi mesajul
Jalnic. Dragă, dacă ai ceva probleme pe acasă cu bărbații nu cred că este cazul ca noi să suportăm atâta vărsare de frustrări, pe care un fin psihanalist ca Erethorn ți-ar spune cu siguranță de ce origine sunt. În fine, dacă ai venit cumva să ne propovăduiești "mântuirea feministă" îți mulțumim dar nu avem nevoie de ea. Te rugăm în consecință să îți vezi de drumul dumitale și să le împărtășești altora teologia feministă; noi în Biserica Ortodoxă avem sfânta scriptură și sfânta tradiție a Bisericii, precum și suficientă teologie creștină adevărată cu care să ne ocupăm timpul așa că te rugăm nu ne mai obosi cu aberațiile dumitale.
subscriu la cele afirmate.
Reply With Quote
  #288  
Vechi 20.09.2010, 09:17:18
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adiandrea6 Vezi mesajul
La baptisti inca nu am ajuns sa mananc decat la masa obisnuita intre prieteni si nu Cina Domnului in Biserica. Am ajuns la anglicani, si asta pentru ca Domnul a dorit sa imi dea preot femeie, ca sa nu mai sufar de pe urma nedreptatii facute femeii. ...
nedreaptate facuta femeii in Biserica Ortodoxa? oare Maica Domnului nu ar vedea daca femeile ar fi nedreptatite in Biserica Ortodoxa si nu ar spune acest lucru atunci cand in rugaciune sfiintii vorbesc cu ea?

Sa va fie rusine pentru astfel de acuzatii fanteziste si nefondata la adresa Bisericii Ortodoxe.

Isasi cultul Maicii Domnului din biserica Ortodoxa cand ea ca FEMEIE (om adevarat in exclusivitate) este supracinstita si supravenerata mai presus decat toti Apostolii, proorocii, sfintii, martirii, ingerii... arata valoarea pe care o da Biserica Ortodoxa FEMEII.
Hristos Iisus este Dumnezeu adevarat si om adevarat, de aceea EL este adorat precum Dumnezeu Tatal (Ioan 5, 23).

Nu va mai refulati frustrarile feministe in atacarea doctrinei ortodoxe.

Maica Domnului si toata ceata sfintelor, proorocitelor, mucenitelor... lui Hristos se simt foarte bine in Biserica Ortodoxa (a lui Hristos Iisus Domnul Dumnezeu nostru si fratele nostru).
Reply With Quote
  #289  
Vechi 20.09.2010, 09:37:38
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Bineinteles ca nu are rost sa ne certam inutil. Discutam in mod civilizat si respectuos doar pentru a ne cunoaste mai bine.
Unii dintre noi. Totusi, nu mi-ati raspuns la o intrebare:
Ce ne facem cu colegul dumneavoastra (la ale carui postari subscrieti de zor) ortodox care stie sa-i spuna unei doamne: „mars eretico!”.

Nu credeti ca Taina Sfintei Euharistii ar trebui sa actioneze putin si asupra limbajului unei persoane care o ia in mod corect si neeretic? (Am amintit doar „mars eretico!” fara sa mai aduc in discutie injuraturile si blestemele si dracuielile)

Sau nu credeti ca dumneavoastra ar trebui ca pe langa „subscriu la cele afirmate” atunci cand tipul scrie bine sa mai scrieti si un „huo!” sau ceva asemanator [:)] atunci cand scrie insultator?

Va intreb, asa, pentru ca tot ne dorim o discutie civilizata si respectuoasa...
Reply With Quote
  #290  
Vechi 20.09.2010, 10:20:45
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adiandrea6 Vezi mesajul
Domnul a zis sa facem aceasta Euharistie in amintirea Sa. Fiecare intelege cum poate.
Si daca tot sunt ceva experti in Euharistie, am o intrebare: cand noi mancam Trupul real al Domnului si bem sangele real al Domnului, mancam trupul cu cap sau fara? Este un trup golit de sange, din moment ce sangele era in potir iar painea era separat un mainile Sale? Si mancam tot ceea ce contine un trup, adica oase, muschi, intestine, grasime, sistem nervos central si periferic, degete, organe "rusinoase" etc? Mancam toate acestea integral, sau doar cate o bucatica? Si daca noi, crestinii suntem trupul Domnului, asta inseamna ca ne mancam pe noi insine?
ORGANE RUSINOASE!!! RUSINE SA VA FIE PENTRU ASEMENEA AFIRMATII!!! NIMIC NU ESTE RUSINOS IN OM, CACI TOATE AU FOST FACUTE BUNE (FACEREA 1,31).
OMUL ISI POATE FACE TOT TRUPUL RUSINOS PRIN PERVERSIUNE (NU DOAR ORGANELE GENITALE... CI SI GURA ETC.) SI ASTFEL SE SPURCA TOT.

cat despre "trupul Domnului fara cap" la care ati facut referie: omul (credinciosul crestin ortodox) se decapiteaza singur cand nu vrea sa asculte (intru totul) de Biserica Ortodoxa (mai precis de invatatura ei), intrucat capul Bisericii care este Hristos.

Prin Sfintele Taine... mai exact prin Taina Sfantului Botez, prin Taina Sfintei Spovedanii dar mai ales prin Taina Sfintei Euharisii, intreg sufletul (mai ales spiritul sufletului) si trupul (absoult tot, din crestet pana la talpi... fiecare firisor de par, fiecare molecula, fiecare celula... fiecare atom) este curatat si patruns de Hristos Iisus Dumnezeu in chip REAL nu simbolic.

prin afirmatiile pe care le faceti privitor la Sfanta Euharistie va lispeste intreg capul (cu creier, minte...)
Trupul si Sangele Domnului HRISTOS IISUS ESTE PREZENT REAL IN SFANTUL POTIR. O singura picatura din sfant sangele LUI si o singura bucatica din preasfant trupul LUI este patrunsa de intreaga fire Dumnezeiasca in toata deplinatatea ei si deci undeste pe cel ce se impartaseste cu Dumnezeu.

In concluzie FIECARE MOLECULA, FIECARE ATOM... DIN TRUPUL SI SANGELE DOMNULUI IISUS HRISTOS ESTE UNIT IN INTREGIME CU TOATA DEPLINATATEA FIRII DUMNEZEIESTI SI ASTFEL FIECARE CREDINCIOS PRIN TAINA SFINTEI IMPARTASANII SE UNESTE IN CHIP REAL CU INTREG HRISTOS IISUS DOMNUL DUMNEZEUL NOSTRU.

ASTFEL NU ESTE NECESARA SA FIE PREZENTA INTREAGA MASA A CORPULUI DOMNULUI IISUS HRISTOS IN SFANTUL POTIR SI NICI IN LINGURITA SFINTEI IMPARTASANII, CI ESTE SUFICIENT CA FIECARE CREDINCIOS SA PRIMEASCA O SINGURA MOLECULA, UN SINGUR ATOM DIN TRUPUL DOMUL DOMNULUI PENTRU CA UNIREA CU INTREG DOMNUL IISUS HRISTOS (DUMNEZEU ADEVARAT SI OM ADEVARAT) SA FIE DEPLINA.

Daca un credincios a primit la Sfanta impartasanie, in lingurita, o "bucatica" mai mare din Trupul Domnului nu inseamna nicidecum ca acesta s-a unit "mai mult" sau "mai deplin" cu Hristos decat un alt credincios care a primit o bucatica mai mica, caci amndoi s-au unit la fel cu intreg Domnul Iisus Hristos, deci cu deplinatatea lui Dumnezeu. Desigur este indicat ca fiecare crestin sa se uneasca cat mai des (cam o data pe luna) cu Hristos Domnul in Taina Sfintei Impartasanii, dupa randuiala Bisericii, sub indrumarea preotului duhovnic.

NU MAI JUECATI MATERIAL (FIZIC) CELE CE SE CUGETA DOAR DUHOVNICESTE (IN DUHUL SFANT DUMNEZEU)

Sfantul Ioan Damaschin - Dogmatica, cartea a IV-a, cap XIII:
"Pâinea si vinul sunt în chip real trupul unit cu Dumnezeirea; ele sunt trupul luat din Sfânta Fecioară. Asta nu înseamnă că se pogoară din cer trupul care a fost înălțat, ci că însăși pâinea și vinul se prefac în trupul si sângele Domnului. Dar dacă cauți să afli chipul în care se face aceasta, îți este de ajuns să auzi că se fac prin Duhul Sfânt, după cum Domnul si-a făcut prin Duhul Sfânt, luiși în El însuși, trup din Sfânta Născătoare de Dumnezeu. Mai mult nu cunoaștem decât că Cuvântul lui Dumnezeu este real, activ, atotputernic, dar modul în care se prefac nu s e poate cerceta. Nu este rău să spunem și aceasta, că după cum în chip natural, prin mâncare, pâinea, iar prin băutură, vinul și apa se prefac în trupul si sângele celui care mănâncă si bea, și nu devine alt corp decât corpul lui cel mai dinainte, tot astfel și pâinea punerii înainte, vinul si apa, prin invocarea și pogorîrea Sfântului Duh se prefac în chip supranatural în trupul și sângele lui Hristos și nu sunt doi, ci unul si același. ...
Cărbunele nu este un lemn simplu, ci este unit cu focul. Tot astfel si pâinea împărtășaniei, nu este pâine simplă, ci unită cu Dumnezeirea; iar trupul unit cu Dumnezeirea nu este o singură fire, ci una a trupului si alta a Dumnezeirii unite cu el; pentru aceea amândoua împreună nu sunt o fire, ci două. "

Last edited by Eugen7; 20.09.2010 at 13:11:19.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Euharistia - Întîlnirea Cu Hristos iRoDiOn Impartasania (Taina Euharistiei) 3 05.12.2014 15:56:39
Imparatia Cerurilor este Raiul? Care este Pamantul celor blanzi? Florin-Ionut Din Noul Testament 279 11.07.2014 17:23:24
euharistia si demonizatii symbian01 Exorcismul 12 11.07.2011 16:51:59
Jertfa Euharistică sau Euharistia ca Jertfă doctor_faustus Impartasania (Taina Euharistiei) 0 10.10.2010 19:41:27
Euharistia alecsandru Impartasania (Taina Euharistiei) 42 21.05.2009 15:17:52