Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 30.12.2010, 16:08:40
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
De ce să fie rău ? Atragerea copiilor la viața de credință este un scop bun. Folosirea unor astfel de "maimuțoi" este un mijloc moral neutru. Un scop bun urmărit cu un mijloc bun sau moral neutru este un lucru bun.

Eu, dacă aș fi ortodox, mai degrabă m-aș întreba ce face biserica mea ca să atragă copiii și tineriii ?

De fapt, ce se pune la biserica dv în loc de maimuțoii noștri, atunci când are loc o întrunire a copiilor din parohie ?
In Biserica noastra, Hristos e Cel ce atrage copiii. Eu nu imi propun sa atrag pe cineva la credinta, prin mijloace si metode omenesti.

Din cate stiu, nici Apostolul Pavel nu a folosit mijloace morale neutre, roadele "intelepciunii omenesti" spre a avea succes in propovaduire; el renuntat la instrumentele oratorice, pentru a nu socoti cineva ca succesul propovaduirii lui ar sta in mestesugul cuvantului.

cuvântul meu și propovăduirea mea nu stăteau în cuvinte de înduplecare ale înțelepciunii omenești, ci în adeverirea Duhului și a puterii,

pentru ca credința voastrăsă nu fie în înțelepciunea oamenilor, ci în puterea lui Dumnezeu.
(1Co.2)


As putea zice ca un Preot atrage crestinii de toate varstele prin savarsirea slujbelor religioase, a Sfintelor Taine si prin viata curata pe care o are, prin dobandirea Duhului Sfant. Pentru ca astfel, Il lasa pe Hristos sa lucreze prin el.
In imaginile respective Balaurul respectiv ii ia locul lui Hristos. Copiii merg sa vada balaurul, nu pe Dumnezeu.
Va pot marturisi ca in Biserica noastra, copiii vin in Casa lui Dumnezeu sa-L vada pe Doamne-Doamne. Monstruleti vad altundeva, nu in Casa Domnului.
In loc de maimutoii de care pomeniti, Biserica Il arata si - mai mult decat atat - Il impartaseste copiilor pe Hristos.

Last edited by George.m; 30.12.2010 at 16:13:51.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 30.12.2010, 16:25:19
irina82 irina82 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 25
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Citez din http://acvila30.wordpress.com/2010/1...ere-liturgica/, cuvintele sunt de prisos...

POLONIA - Un mic exemplu catolic de renaștere catolică:









Parintele Papacioc zicea : "O abatere cat de mica este o cadere mare" .Sa-i ajute Dumnezeu pe catolici sa se intoarca la dreapta credinta!
Reply With Quote
  #43  
Vechi 30.12.2010, 16:58:43
joshoo joshoo is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.10.2010
Mesaje: 38
Implicit

Citat:
În prealabil postat de daniil96 Vezi mesajul
ce simbol este acesta care se repeta ca un leitmotiv, inclusiv pe frontispiciul bisericii?

mie imi aduce aminte de Baphomet ...















dar poate este o cruce si nu mi-am dat eu seama
Baphomet nu se reprezinta asa,e vorba de un simbol ocult in mod normal nu ar avea ce sa caute pe o biserica crestina.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 30.12.2010, 21:28:50
Tuty2010's Avatar
Tuty2010 Tuty2010 is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.12.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 94
Implicit

Citat:
În prealabil postat de irina82 Vezi mesajul
Parintele Papacioc zicea : "O abatere cat de mica este o cadere mare" .Sa-i ajute Dumnezeu pe catolici sa se intoarca la dreapta credinta!






Am inteles, doar ca pentru noi este complet irelevant ce spune parintele vostru Papcioc.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 30.12.2010, 21:30:16
daniil96 daniil96 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.09.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tuty2010 Vezi mesajul
Am inteles, doar ca pentru noi este complet irelevant ce spune parintele vostru Papcioc.
atunci care e treaba cu ecumenismul?
Reply With Quote
  #46  
Vechi 31.12.2010, 01:24:48
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tuty2010 Vezi mesajul
Am inteles, doar ca pentru noi este complet irelevant ce spune parintele vostru Papcioc.
Dar ce spune Mântuitorul e relevant pentru voi?

Matei 5:19 - „Deci, cel ce va strica una din aceste porunci, foarte mici, și va învăța așa pe oameni, foarte mic se va chema în împărăția cerurilor”

Dar de Sfântul Apostol Pavel? Galateni 1:8 - „Dar chiar dacă noi sau un înger din cer v-ar vesti altă Evanghelie decât aceea pe care v-am vestit-o - să fie anatema!”

Sau nici de Hristos nu mai ascultați și nici de Sfântul Apostol, ci doar de maestrul vostru, papa ?
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #47  
Vechi 02.01.2011, 18:15:02
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Dar ce spune Mântuitorul e relevant pentru voi?

Matei 5:19 - �Deci, cel ce va strica una din aceste porunci, foarte mici, și va învăța așa pe oameni, foarte mic se va chema în împărăția cerurilor�

Dar de Sfântul Apostol Pavel? Galateni 1:8 - �Dar chiar dacă noi sau un înger din cer v-ar vesti altă Evanghelie decât aceea pe care v-am vestit-o - să fie anatema!�

Sau nici de Hristos nu mai ascultați și nici de Sfântul Apostol, ci doar de maestrul vostru, papa ?
Pentru noi e relevant ce spune mintuitorul nostru Isus Cristos. Si dupa cum, dupa vreo 10 pagini in care ati aruncat cu pietre NU ATI ADUS NICI UN ARGUMENT CA AR FI BLASFEMIE ceea ce ati aratat in aceste imagini, tot asa nu veti reusi sa ne aduceti nici un argument ca noi incalcam ceea ce a spus Isus.La ce v-a folosit toata aceasta comparatie? Ca sa va demonstrati ca sinteti mai buni si sa va umpleti de mindrie? La ce v-au folosit minciunile pe care le-ati aruncat asupra Bisericii Catolice? Nu stiu, insa stiu in schimb la ce le-a folosit catolicilor din acele fotografii:

"11. Fericiți veți fi voi când vă vor ocărî și vă vor prigoni și vor zice tot cuvântul rău împotriva voastră, mințind din pricina Mea.
12. Bucurați-vă și vă veseliți, că plata voastră multă este în ceruri, că așa au prigonit pe proorocii cei dinainte de voi. " Matei 5.11,12
Reply With Quote
  #48  
Vechi 02.01.2011, 19:18:31
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Pentru noi e relevant ce spune mintuitorul nostru Isus Cristos. Si dupa cum, dupa vreo 10 pagini in care ati aruncat cu pietre NU ATI ADUS NICI UN ARGUMENT CA AR FI BLASFEMIE ceea ce ati aratat in aceste imagini, tot asa nu veti reusi sa ne aduceti nici un argument ca noi incalcam ceea ce a spus Isus.La ce v-a folosit toata aceasta comparatie? Ca sa va demonstrati ca sinteti mai buni si sa va umpleti de mindrie? La ce v-au folosit minciunile pe care le-ati aruncat asupra Bisericii Catolice? Nu stiu, insa stiu in schimb la ce le-a folosit catolicilor din acele fotografii:

"11. Fericiți veți fi voi când vă vor ocărî și vă vor prigoni și vor zice tot cuvântul rău împotriva voastră, mințind din pricina Mea.
12. Bucurați-vă și vă veseliți, că plata voastră multă este în ceruri, că așa au prigonit pe proorocii cei dinainte de voi. " Matei 5.11,12
Nici nu trebuie vreun argument altul decât pozele în sine. Doar un orb nu ar vedea blasfemia.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #49  
Vechi 02.01.2011, 19:37:19
alvarez alvarez is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2011
Mesaje: 6
Thumbs down

nu vad ce e rau in ai inveseli putin pe acei copi...poate ca a exagerat putin da....cred ca conteaza mai mult adevaratul scop cu care a fost ``maimutoioŽŽ adus acolo decat parerea voastra...ca voi pffff.....parca ar fi o batalie rap aici, care mai de care cu replici mai ŽŽdureŽŽ.


Off topic: am citit cateva topicŽuri si am ajuns la o concluzie ciudata....majoritatea, deci majoritatea sunteti genul huliganilor din fotbal( daca intelegeti ideea).
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
O noua blasfemie pregatita de presa , inainte de intrarea in Postul Mare ! cristiboss56 Generalitati 60 06.03.2012 21:09:11
O cantare ortodoxa - o blasfemie de fapt! mihailt Despre Biserica Ortodoxa in general 99 10.02.2011 13:23:22
Blasfemie redandrei90 Generalitati 35 26.01.2011 21:24:09
Liturghie pentru mine ,Liturghie pentru toti! strajeru Rugaciuni 32 23.06.2010 23:01:22
Sf Liturghie Annamarria Sfanta Liturghie 8 07.01.2007 15:09:59