Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 10.07.2010, 17:37:00
voxdei55 voxdei55 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.10.2009
Locație: ANCONA..iTALIA
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Implicit

Doamne ..ce subiect de discutie..!Oare e pacat sa ma uit in oglinda dazbracat?
Reply With Quote
  #82  
Vechi 11.07.2010, 01:38:52
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eodor nastasa Vezi mesajul
Ar mai fi o solutie, da-i cam radicala...
Mai, si, stiti vorba aia :Ce-i frumos si lui Dumnezeu ii place...Asa ca, daca sunt "scapaciuni", folositi ghiata din belsug...
:)))))))))))))))))))))))))))tare rau
Reply With Quote
  #83  
Vechi 07.04.2011, 17:55:07
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb curiozitate

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Asa este, pacatuim. Nu ca ma uit dupa alte trupuri, nu.. eu sunt aia tzantzosha care si-a asortat costumul de baie cu sandalele, cu prosopul si cu palaria.. (Da, chiar am fost la mare sa ma simt eu bine in pielea mea).
Ai folosit creme si uleiuri de plaja ?
Reply With Quote
  #84  
Vechi 07.04.2011, 18:08:18
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Ai folosit creme si uleiuri de plaja ?
Nu o sa-ti vina sa crezi: nu!
:)))
Ultima data sotul a folosit creme cu protectie UV 70 sau 80 si s-a ars. Eu nu am folosit nimic nu m-am ars.

Dar da, e pacat in multe feluri. Am e ales in a merge sa ma plimb in chiloti (bikini) intre copii pe plaja.. sau a sta acasa si a risca un divortz in viitor.
Traim timpuri nebune.
Reply With Quote
  #85  
Vechi 07.04.2011, 18:37:08
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Pai tu nu ai auzit ca un lautar era mai mare ca un parinte cu viata sfanta?

Pai si ce te zmintesti ca esti obligata sa te duci la plaja, daca asa te trimite Dumnezeu.

Du-te la plaja si in gandul tau roaga-te la Dumnezeu sa nu te zmintesti si sa nu zmintesti pe nimeni si roaga-te pentru mantuirea la toti de pe plaja. Poate in ziua aceea nimeni nu s-a rugat pentru ei.

Cand o cauti cu lumanarea e una si s-ar putea sa o si gasesti. Cand esti sub ascultare e alta.

Si eu am avut situatii in care trebuia sa aleg intre un cucui mare si unul si mai mare. Si atunci imi dau seama ca e timp de rugaciune . Si ar trebui sa zic:

Doamne asta e situatia si eu nu stiu cum sa ies din ea. Forteaza-ma sa merg pe calea care o vrei tu pentru mine si te rog rezolva situatia asta pentru mine ca eu nu stiu ce sa fac.

Si daca eu stiam de A si B apare si solutia C care rezolva lucrurile bine.

Last edited by spre_rasarit; 07.04.2011 at 18:50:22.
Reply With Quote
  #86  
Vechi 07.04.2011, 18:53:55
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Frumoase ganduri, spre rasarit.

Problema cu mersul la plaja nu este ca sunt pudica sau ca as sminti barbatii.
Mi se pare aiurea ca mama sa stea in chiloti langa copii.
Desi cand merg cu ei la inot nu am aceasta problema.. parca un costum de inot nu arata chiar asa indecent ca si cel din doua bucati cu care mergi la plaja.
Copilul meu de 7 ani se schimba singur in camera.. adica a invatat ca nu-ti arati lenjeria nimanui si aplica aceasta cu consecventa.. Apoi il luam la plaja si ii punem ca e ok sa stai si in slip. Si mama se plimba aproape goala pe nisip sau se tolaneste pe sezlong. Eventual o mai freaca si tatal cu crema de plaja.. e penibil.
Nu transmit chiar un mesaj educativ..

Aveam o rochita scurta de plaja si cand ies, copilul ma trage de mana alarmat: mami, ai uitat fusta!
Da.. i-am zis ca are dreptate si am schimbat rochia mini. Ce sa-i faci. Avea dreptate!

De multe ori smintim noi proprii copii ca sa fim in pas cu lumea.

Last edited by anna21; 07.04.2011 at 18:57:07.
Reply With Quote
  #87  
Vechi 07.04.2011, 19:11:23
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Uite unde gresesti. Din cate scrii eu inteleg ca ai parerea ca tu poti sa ai grija SINGURA de copiii tai. Nu se poate. Poti a stai cum vrei si sa vina cel rau sa-i zminteasca.

O posibilitate e ca sa te imbraci cat mai decent posibil ca sa nu iesi in discordanta caci e adevarat ca copilul se va purta, imbraca in mare parte cum te vede, poarta-te cat mai bine si pune-l pe copilul tau in grija lui Dumnezeu.

Este o rugaciune foarte frumoasa , rugaciunea parintilor pentru copii. Incearca sa o zici daca vrei si zilnic, dureaza cateva minute, si o sa aiba Dumnezeu grija de copii. Daca sunt urgente, probleme rugaciunea poate fi spusa la 12 noaptea si lucreaza cat 40 de rugaciuni.

Last edited by spre_rasarit; 07.04.2011 at 19:48:40.
Reply With Quote
  #88  
Vechi 07.04.2011, 22:07:14
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Normal că e păcat să mergi la ștrand.
De ce te duci ? Ca să te bronzezi ? De ce vrea omul să se bronzeze? Ca să arate mai bine, mai frumos? Să fie mai atractiv ??

Automat mândria, pentru altceva nu se duce. Să fim serioși, nu se duce omul că „îmi face bine la sănătate”.

Mai nou sunt și călugări care merg la mare. Ferească Sfântul !
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #89  
Vechi 07.04.2011, 22:12:45
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Tu ai auzit vere de vitamina D care se produce in corp cind faci plaja?
Oare stii cit de vitala este vitamina asta?
Dintre oamenii seriosi, calugari, preoti, oameni maturi, toti stau la plaja pentru sanatate!..si se simte!
Stind la soare omul respinge reumatismul catre adinci batrineti!..este verificata treaba!
Reply With Quote
  #90  
Vechi 07.04.2011, 22:18:13
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Tu ai auzit vere de vitamina D care se produce in corp cind faci plaja?
Oare stii cit de vitala este vitamina asta?
Dintre oamenii seriosi, calugari, preoti, oameni maturi, toti stau la plaja pentru sanatate!..si se simte!
Stind la soare omul respinge reumatismul catre adinci batrineti!..este verificata treaba!
Aha, se pare că în timpul în care eu nu am mai intrat pe acest site tu te-ai „desăvârșit” în erezia ecumenistă.

Doar se vede la profil: „Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace”

Hai să îți traduc poate așa înțelegi mai bine: „Hristos, drac, păgân, drac, fățărnicie, iluzie”

Fii fără teamă, nu voi mai vorbi cu tine, am alte lucruri decât vorbitul cu pereții. Am sesizat și eu doar așa... că ești păgânul privilegiat... doar cum altfel să ajungi la aproape 5000 de mesaje ???
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cel mai josnic pacat si cea mai mare virtute laurastifter Morala Crestina 35 22.03.2012 11:51:21
Incredrea prea mare in Dumnezeu-un pacat? Bogdan N Generalitati 9 31.05.2011 09:43:17
Un mare pacat Rodica50 Generalitati 2 22.11.2010 14:49:45
Pacat enorm de mare? derbyc Generalitati 19 22.10.2010 20:55:12
cel mai mare pacat, sau cea mai mare minciuna zuzu17 Intamplari adevarate 9 05.01.2010 12:44:56