Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Reguli in Biserica
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 16.04.2011, 18:03:12
cristinadaciana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de addavv Vezi mesajul
Draga Noesisaa, as vrea sa-mi spun si eu parerea si sper din suflet sa nu te supar sau sa te deranjeze vreun cuvant de-al meu.

Sa povestesc un pic din scurta mea experienta cu biserica catolica. Am intrat cam de 5 ori in diferite biserici catolice cu diferite ocazii: o data la nunta unui prieten catolic si de celelalte 4 ori vizitare ca pe un muzeu. Desi am fost doar vizitator sau "spectator" nu m-am simtit deloc in largul meu si nici atrasa de slujba (cununiei catolice) sau de picturile de pe pereti ori de statuete. Simteam doar nevoia sa ies din biserica.
Mie mi se intampla exact contrariul... Am o amintire din copilarie... eram cred cu bunica-mea ( desi am ramas cu impresia ca eram cu bunica-meu -dar nu se leaga ca el era reformat) si am intrat intr-o biserica ( vechea biserica ortodoxa din Bistrita) si la altar erau de-o parte si de alta 2 statui de barbati (mari). Cu multi multi ani dupa aceea cand am intrat in acea biserica altarul era inchis..si de fiecare data cand intru in acea biserica simt ca lipseste acea imagine din copilarie... Posibil sa fi intrat atunci in biserica romano-catolica dar inca ma mai indoiesc... Sper sa-mi iau inima in dinti si sa intreb un preot daca acele statui au intr-adevar au existat in acea biserica sau nu.
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pierdut intr-o lume mare .... Sniper Intamplari adevarate 12 24.08.2016 15:56:50
Religie catolica in scoala pentru un ortodox elcipo Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 16 26.09.2012 14:05:10
Un baiat ortodox si o fata catolica... leloup Generalitati 51 13.02.2012 17:24:15
Casatorie intre viitor preot ortodox si catolica? TNTman Nunta 34 25.02.2010 21:08:01