Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Pelerinaje la locuri Sfinte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #181  
Vechi 24.01.2013, 22:56:18
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit Videoclipuri de urmarit cu cele expuse

http://www.youtube.com/watch?v=Jzbab...KIEV,MANASTIRI
http://www.youtube.com/watch?v=Tb2HyMauWPc,LAVRA PECERSKA

http://www.youtube.com/watch?v=amIPwTnHnqAMANASTIRI DIN RUSIA
http://www.youtube.com/watch?v=jOm-ofUuFXw,KREMLINUL
__________________
Reply With Quote
  #182  
Vechi 31.01.2013, 22:55:40
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit Concluziile pelerinajelor din tari straine

Multumesc bunului Dumnezeu,Maicii Domnului si sfintilor care m-au ajutat in a ajunge sa ma inchin la locurile sfinte din tarile ortodoxe.Am gindit ca prima data se cuvenea sa ma inchin la locurile sfinte din ISRAEL,am avut o ispita de a merge in Grecia si daca mergeam nu mai puteam ajunge in 2008 si in Tara Sfinta.Dar mi-am pastrat primul gind!acesta fiind cel bun.Multumesc Mintuitorului nostru Iisus Hristos pentru pelerinajul in Israel.Nu voi uita pestera nasterii ,care m-a impresionat cel mai mult prin umilinta domnului nostru Iisus Hristos de a accepta venirea din raiul preafrumos pentru noi pacatosii ,pe pamintul rece si intunecat de pacatele oamenilor,in aceasta umila pestera care este inviorata de colinzile frumoase pe care le cintam cind ajungem acolo.Nu voi uita altarul Golgotei,care ne arata peste veacuri jertfa lui Dumnezeu pentru noi ,Sfinta Treime suferind mai mult ca noi pentru decaderea noastra,a oamenilor. de unde parca nu as mai fi vrut sa plec,nici maretia manastirii Carantania cu exemplu pentru noi ,pamintenii ,a biruirii ispitelor prin post si rugaciune.Dar nici linistea si frumusetea Taborului.Dar nu voi uita locurile din Galileea pe unde a trecut si predicat Mintuitorul nostru,indeosebi orasul Capernaum ,exemplu pentru posteritate de ceea ce se poate intimpla prin persistenta omenirii in pacate,adica ruinarea lumii,a oraselor si localitatilor de pe pamint! care se poate intimpla pe rind sau cumulat.Dar nu voi uita nici locul pescuirii minunate,unde este minunata acea piatra mare pe care Mintuitorul i-a asteptat cu peste pe foc pe pescari.Nu voi uita frumusetea pustiei unde a trait Sfintul Ioan Botezatorul ,nici linistea de acolo.Nazaretul cu fintina lui cu apa buna si icoanele Maicii Domnului din biserica BUNEIVESTIRI,nici gradina Ghetimani cu maslinii seculari si minunatele icoane ale Maicii Domnului de la Betleem si de la biserica Sf.mormint al Maicii Domnului ca si celelalte frumoase icoane de aici si nici piatra pe care s-a odihnit Ea pina la inaltarea la ceruri!
Un pelerinaj inedit a fot pentru mine cel din EGYPT,unde nu mi-am propus sa merg,egyptenii nefiind complet ortodocsi!Dar o imprejurare a vietii m-a facut sa ma rog la Sfintul mare mucenic MINA sa ma ajute sa ma inchin la moastele lui din Egyptsi rugamintea mi-a fost ascultata,in doua saptamini eram inscrisa pentru pelerinajul in Egypt.Acest pelerinaj neasteptat m-a pus in fatza primilor crestini ,intemeietori ai monahismului.Nu voi uita biserica cu moastele sfintului PAVEL TEBEUL ,primul pustnic din lume ,unde m-a impresionat modestia ca si vechimea acelui altar ,privirea din icoana a acestui mare sfint, , atent ascultator al rugaciunilor noastre la racla cu moastele lui.Nici manastirea Sf.Antonie cel mare,nici izvoarele de la cele doua manastiri din pustia de la Marea Rosie.Dar mai ales nu voi uita frumoasa manastire a Sf.mare mucenic MINA ,modernitaea ei ,eleganta racla lucrata in marmora,dar mai ales nu voi uita manastirile din Egyptul central ,aceea de la EL HAMAMAT ,cu zidurile sustinute de albine,cu moastele acelui sfint care a suferit atit de mult pentru SFINTA CRUCE,aflata pe mina,nu voi uita nici vechea manastire a SF.Arhanghel Gabriel ,plina de sfintenie,cu moastele martirilor de la Fayoum ,nici multimea moastelor de sfinti cu icoanele lor, aflate la manastirea EL AZAB,dar nici marile pesteri ,manastiri acuma,de unde a plecat Sfinta familie din nou in Israel,adica este vorba de manastirea EL DRUNKA,nici manastirea din centrul exact al Egyptului ,EL MOUBARAH,cu o icoana a Maicii Domnului pictata de Sf.evanghelist Luca.Dar ce sa mai zic de vechea manastire a Sirienilor din pustia Natroun,cu icoane foarte vechi si deosebite ,cit si cu copacul Sf.Efrem Sirul aflat in curtea ei.Manastirile din Cairo ,a Sf.mucenic Mercurie ,cu frumoasa Lui icoana,interesanta biserica suspendata cu acel memorabil amvon,linga ea ,maiestuoasa biserica sub forma de rotonda a Sf.mare mucenic GHEORGHE,cu temnita in care a fost inchis cu frumoasele icoane de aicea ,cu uneltele de tortura si lantul mare,expuse aicea,cit si icoana memorabila in care este legat la miini si la picioare.Iarasi nu voi uita apa extrem de buna si rece de la biserica acestui mare mucenic si nici pe aceea de la manastirea Sf.Macarie cel mare.,cele mai bune ape potabile din Egypt!Mi-au placut foarte mult rasariturile si apusurile de pe fluviul Nil cit si baile de care am avut parte la Marea Rosie.Dar cele mai mult si cel mai mult in Egypt m-a impresionat Muntele Sinai,urcarea,rugaciunile ,cintarile si rasaritul de soare pe Sinai nu le voi uita niciodata ca si selenarul peisaj de aici.
Inainte cu o saptamina de a pleca in Egypt am revenit din pelerinajul de 9 zile in UCRAINA.Nu am cuvinte pentru a multumi Maicii Domnului pentru acest frumos pelerinaj care mi-a facut cunostinta cu frumoasa lavra de la POCEAEV si minunatele icoane ale Maicii Domnului de aici cit si cu frumoasele slujbe de aici la care am fost invrednicita spre a le asculta de doua ori ,adica a doua oara cu ocazia pelerinajului in Rusia,avind ocazia sa admir frumoasele icoane din bisericile acestei lavre,mai ales cele de la cei doi mari Sfinti ,Amfilohie si Iov,la a caror moaste m-am inchinat de fiecare data .Nu am sa uit icoana foarte frumoasa si memorabila a Maicii Domnului de la biserica din CRASNA,mare facatoare de minuni,renumita in toata Ucraina,care are si acatist, ,nici frumoasele slujbe tinute de preotul de la aceasta biserica ;nu voi uita nici primirea calduroasa a localnicilor care ne-au cazat si ospatat in casele lor.De fapt si cu familia mea Maica Domnului a facut o minune ,prin ascultarea si urmarea sfaturilor preotului de aicea de la acesta memorabila biserica cu icoane minunate,indeosebi icoana SFINTEI TREIMI DE PE TAVAN!,care m-a impresionat profund.Apoi frumoasa icoana plingatoare de la manastire BOIAN ,cit si memorabila manastire romaneasca Banceni.Nu voi uita nici memorabila Lavra Pecerska cu multimea sfintilor din pesteri la care ne-am inchinat ,dar nici compania placuta din microbus care ne-a purtat pe lungile drumuri ale Ucrainei.Minunat a fost anul 2009.
__________________
Reply With Quote
  #183  
Vechi 31.01.2013, 22:56:45
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit CONCLUZIILE PELERINAJELOR DIN TARI STRAINE,continuare

Dar frumos a fost si anul 2010 cind am cunoscut locurile sfinte din Rusia si apoi din Grecia.
Multumesc SF.SERAFIM DE SAROV,pentru ascultarea rugaciunii mele si ajutorul dat pentru a ma inchina la locurile sfinte din RUSIA! Care m-a invrednicit pe mine ,pacatoasa sa ma inchin la moastele Lui de hram pe 2 august,dupa calendarul nostru si sa particip la frumoasele slujbe de aici ,unde a fost si patriarhul Kiril al Rusiei,sa ma rog pe drumul Kanafka Maicii Domnului ,sa fac multe bai in izvoarele vindecatoare de la Divevoo,sa ma inchin la memorabila icoana a Maicii Domnului UMILENIA.
Nu voi uita memorabilele manastiri din nordul Rusiei ,VALAAMUL cu cea mai multa lumina si cel mai putin intuneric de pe glob,cu icoanele frumoase de aici ,indeosebi ale Maicii Domnului VALAAMSKAIA cit si a SF.ANTIPA DE LA CALAPODESTI ;nu voi uita nici inchinarea la moastele acestui sfint roman care a trait 17 ani aicea in nordul Rusiei,nici plimbarea pe lacul Ladoga cu minunatul peisaj spre lac al bisericii sf.Nicolae;nu voi uita plimbarea prin Valaam cu monahii romani de la schitul LACU ,Athos ,in memorabilele locuri ce inchipuie Tara Sfinta ,amintind rusilor si pelerinilor care vin de jertfa Mintuitorului,nici frumoasa si luminoasa biserica a invierii de aici.
Dar deosebita manastire SOLOVAT de la Marea Nordului ,cu lacurile ce o inconjoara,cu aspectul de fortareata,cu tristetea calma de aici ,cu frumoasele flori din padure si cu jertfa rusilor chinuiti pentru credinta aicea ;nu voi uita minunata zi petrecuta la manastirea din ostrovul VALDAI ,cu frumoasa locatie in mijlocul lacului,cu icoana Maicii Domnului PORTARITA,de la Athos si baile in lacul Valdai intr-o frumoasa si insorita zi de vara.
Nu voi uita inchinarea la sfintii si sfintele Rusiei,pecum SF.IOAN DE KRONSDRAT,SF,SERGHIE DE RADONEJ,SF.XENIA,SF.MATROANA ,cu impresionantele cozi la inchinarea acestor mari sfinte, dar nici icoana foarte frumoasa a Maicii Domnului KAZANSKAIA cu deosebita catedrala din Sankt Petesburg.Nu voi uita multimea de moaste intregi din multe manastiri ale RUSIEI ,nici frumoasele lor cintari divine indeosebi de la manastireile Pecioara si Solovat,dar nici corurile de la de la Serpuhov si manastirea din Moscova,Marama Veronicai
.Cum as putea sa uit memorabila manastire a SF.ALEXANDER DE SVIR,linga un intins lac, cu locul aratarii Sfintei TREIMI ,cu moastele acestui mare sfint,cu icoana Maicii Domnului IVERSKAIA ,aflata pe perete vizavi de racla cu moastele acestui sfint al Rusiei la care s-a arat SFINTA TREIME de la Avraam incoace!
Nu voi uita izvoarele vindecatoare din Bielorusia si Rusia,memorabila piatra de altar de la manastirea Jirovici din Bielorusia,nici acel foarte batrin tei ce cunoaste istoria manastirii,dar nici inchinarea la moastele sf.Eufrosina din manastirea Polotk si inchinarea la racla cu lanturile ei,dar nu voi uita nici curatenia deosebita din Bielorusia.
Pelerinajul in GRECIA il datorez unui mare sfint al Greciei,Sfintul mare mucenic EFREM CEL NOU,ale carui moaste se afla la Atica,nu departe de Atena si care face multe minuni si vindecari .Este foarte grabnic ascultator si fara ajutorul lui eu nu as fi putut sa ajung in Grecia din cauza unei agravari a bolii mamei mele.Dar Sfintul EFREM le-a rinduit pe toate in mod minunat asa incit sa pot pleca 10 zile de acasa.Nu voi uita minunatele croaziere spre insule,prestatia deosebita a monahilor la manastirea SF.NECTARIE in Eghina ,unde am petrecut o zi minunata,manastirea Sf.PATAPIE ,aflata intr-o zona foarte frumoasa ,de unde am admirat frumoase peisaje seara si dimineatza.M-a impresionat acest sfint egyptean ,aflat in pestera de linga modesta si draguta lui manastire.Dar m-au impresionat si icoanele Maicii Domnului la care infloresc crinii de Sintamarie de la PASTRA, cit si icoana Maicii Domnului la care vin serpii din Marcopoulos,tot de Sintamarie.Insula Kefalonia ,unde se afla aceste biserici ,cit si manastirea unui mare sfint al Greciei Sf.GHERASIM am considerat ca este cea mai frumoasa dintre insulele Greciei.Nu uit nici inchinarea la alt mare sfint al Greciei,Sfintul SPIRIDON ,ale carui moaste se afla in insula Corfu ,interesanta cu ingustele ei stradute.Atena cu plimbarea cu cei doi monahi pe faleza spre si dinspre ACROPOLE,cit si spectacolul dat de indieni intr-o frumoasa piatza cu vedere minunata spre Acropole.Si totusi cel mai mult mi-a intrat la suflet manastirea sf.cuvios DAVID cu izvoarele ei cu apa foarte buna ,cu ospitalitatea oferita pelerinilor,cit si cu frumosul peisaj de aicea al imprejurimilor.Memorabila a fost ,chiar daca prea rapida,inchinarea la moastele SF.DIONISIE in Zachintos ,dar si la icoana Maicii Domnului STRAINA si la Briul Ei ,aflat la manastirea Mega Spileo.Inedita a fost pentru mine procesiunea cu moastele SF.DIMITRIE in Tesalonik la care am participat si filmat,cit si participarea la slujba de hram cu plimbarea dupa slujba prin frumosul parc pe la tarabe,dar si pe faleza linga Turnul alb,inainte de plecarea spre tara.Si celelate biserici precum al Sfintului IOAN RUSUL a fost frumoasa,cu participarea la Sfinta Liturghie de Duminica,inchinarea la moastele acestui mare sfint ,la icoana lui plina cu cadouri de la cei pe care i-a ajutat,cit si manastirea Suroti si a Sfintei Anastasia Romana ,vazuta pe inserate in vremea vecerniei au fost frumoase.
Dau slava lui Dumnezeu pentru aceste toate pelerinaje care mi-au incintat sufletul!in acesti 3 ani memorabili 2008,2009 si 2010.Urez tuturor celor care nu au fost si doresc sa mearga, ca sfintii sa va ajute in bunele intentii pe care le avet
__________________
Reply With Quote
  #184  
Vechi 10.05.2013, 18:20:04
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Am avut șansa să merg la Înviere în Lima, într-o biserică ortodoxă ecumenică, adică un lăcaș pentru toate etniile ortodoxe din oraș. Au fost vreo sută de oameni.

Cîteva poze de sîmbătă noaptea: https://www.dropbox.com/s/khx78kbruft1hja/Peru_Lima.zip .

Am ascultat imnul învierii și în românește, și în alte limbi. Slujbele se țin în spaniolă. Urmează să văd cum decurge o Liturghie aici, să încerc să o împărtășesc măcar pe fiică-mea.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #185  
Vechi 22.06.2013, 16:00:26
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit Ein Karem, locul nașterii Sfântului Ioan Botezătorul

"Ca pelerin la locul nașterii Sfântului Ioan Botezătorul, Ein Karem, aflat pe urmele pașilor săi pe unde a copilărit și s-a nevoit, trăiești emoții și bucurii aparte. Ai vrea să nu mai uiți aerul proaspăt cu miros de iederă și smirnă cu care te întâmpină potecile prin care te strecori până la Mănăstirea Sfântului Ioan din Pustiu, din locul unde a copilărit pruncul Ioan, la Even Sapir.

Parcurgând drumul dintre Ierusalim și Ein Karem, ai impresia că te afli în același timp în două lumi diferite, cea prin care trecem acum fiind o zonă colinară fertilă, cu multe flori și multă verdeață, dincolo de care începe tărâmul unic al Pustiului Iudeii. Atunci am aflat că numele orășelului evreiesc Ein Karem înseamnă Fântâna din Vie, ceea ce îți dă sentimentul că acolo, în patria Sfântului Ioan Botezătorul, totul emană prospețime și dorință de rugăciune.

Eram chiar în centrul acestui loc mirific. Ca orice pelerin însetat de puterea harului acestor locuri, m-am oprit la Izvorul Maicii Domnului. Chiar dacă apa acestuia astăzi nu mai este potabilă, simpla ei atingere îți dă fiori la gândul că și Fecioara Maria s-a răcorit la apa izvorului de aici, în perioada șederii sale la bătrâna Elisabeta. Tradiția ne spune că Maica Domnului a locuit aici trei luni (Luca 1, 39-56), iar pe locul în care cele două s-au întâlnit se înalță astăzi Mănăstirea Vizitării, pe zidurile căreia se poate citi în zeci de graiuri ale pământului Imnul de laudă al Maicii Domnului: „Mărește sufletul meu pe Domnul. Și s-a bucurat duhul meu de Dumnezeu, Mântuitorul meu, Că a căutat spre smerenia roabei Sale. Că, iată, de acum mă vor ferici toate neamurile…“ (Luca 1, 46-48).

Îngenuncherea la locul nașterii

Atingerea fiecărei pietre din curtea mănăstirii însemna încă și încă un pas spre locul în care Elisabeta l-a născut pe Sfântul Ioan Botezătorul: „Și după ce s-a împlinit vremea să nască, Elisabeta a născut un fiu. Și au auzit vecinii și rudele ei că Domnul a mărit mila Sa față de ea și se bucurau împreună cu ea.“ Chiar pe locul nașterii sfântului se ridică o maiestuoasă bazilică, construită inițial în secolul al V-lea, consolidată de cruciați în secolul al XII-lea, pângărită apoi de musulmani și refăcută în a doua jumătate a secolului al XIX-lea. În pofida acestui zbucium, lăcașul de închinare este ca un pocal, susținut de o impresionantă pardoseală de mozaic, pe care pașii ne-au dus undeva în stânga altarului. Acolo se conturează o grotă atipică. Se spune că aici a fost locuința Preotului Zaharia, tatăl Botezătorului, iar locul acela, străjuit de două candele care nu se sting niciodată, este cel în care Elisabeta l-a născut pe Sfântul Ioan Botezătorul, Înaintemergătorul Domnului. Pentru a putea atinge locul acela sfânt, trebuie obligatoriu să te apleci, iar după ce îngenunchezi, simți nevoia să-ți lipești tâmplele de cercul imaculat. Am îngenuncheat pe lespedea albă și, zăbovind o clipă cu fruntea lipită de marmura rece, am simțit mângâierea harică a sfântului, întru purificarea sufletului împovărat de păcate. M-am dezlipit cu greu și am simțit o eliberare care îți creează senzația că ești purtat pe aripi de îngeri. Am rămas apoi pe treptele din fața bazilicii, dând frâu liber privirii care se pierdea puțin câte puțin pe tablele minuțios inscripționate în mai multe limbi ale omenirii, printre care și limba română, cu proorocia făcută de Preotul Zaharia la nașterea fiului său: „Binecuvântat este Domnul Dumnezeul lui Israel, că a cercetat și a făcut răscumpărare poporului Său… Iar tu, pruncule, prooroc al Celui Preaînalt te vei chema, că vei merge înaintea feței Domnului, ca să gătești căile Lui, să dai poporului Său cunoștința mântuirii întru iertarea păcatelor lor, prin milostivirea milei Dumnezeului nostru, cu care ne-a cercetat pe noi Răsăritul cel de Sus, ca să lumineze pe cei care șed în întuneric și în umbra morții și să îndrepte picioarele noastre pe calea păcii“.

Pustia de la Even Sapir

Plecând din Ein Karem, ne-am trezit în fața unor versanți abrupți, printre care mașina cu greu își făcea loc. Am ajuns la Even Sapir. La un moment dat ne-am oprit în fața unei păduri, pentru a coborî pe o potecuță care ducea la Mănăstirea Sfântului Ioan din Pustiu. Acest lăcaș a fost construit chiar peste stânca ce s-a deschis, ocrotindu-i pe Elisabeta și pe pruncul său Ioan, care se ascundeau de oamenii regelui Irod, în campania cumplită de ucidere a pruncilor. La un moment dat am avut sentimentul că am ajuns în Grădina Edenului. În timp ce-mi răcoream fața cu apă de la Izvorul Sfântului Ioan Botezătorul am ridicat privirea spre versantul acoperit cu iederă, după care mi-am răsfățat simțurile cu mirosul proaspăt al florilor pe care numai în locul acela le-am văzut. Coborând pe platoul de jos al așezământului, am pășit cu sfială în peștera în care a viețuit pruncul Ioan, acesta fiind și locul în care mama sa s-a stins: „După patruzeci de zile de la uciderea lui Zaharia, Sfânta Elisabeta, mama Înaintemergătorului, și-a dat sfârșitul în aceeași peșteră. Iar Sfântul Ioan a fost hrănit de un înger până la creșterea lui, și l-a păzit în pustie, până la ziua arătării sale către Israel.“ Se pare că sfântul a viețuit în acest pustiu singur, de la vârsta de doi ani, hrănindu-se cu lăstari și miere sălbatică, adormind adesea la mormântul Sfintei Elisabeta, care se află la numai 200 de metri de locul acela, și stăruind în aspră nevoință. Elocventă este în acest sens mărturia Sfântului Apostol Luca: „Iar copilul creștea și se întărea cu duhul. Și a fost în pustie până în ziua arătării lui către Israel“. (Sursa: Ziarul Lumina)
Reply With Quote
  #186  
Vechi 09.10.2013, 13:26:05
iulia_tina_19 iulia_tina_19 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2013
Mesaje: 2
Implicit Minune la mormantul sfant

Desi a trecut ceva timp de cand s-a petrecut,in tot acest timpu m-am gandit cum si unde sa scriu aceasta postare!
Ma simt datoare sa povestesc si sa duc mai departe aceasta minune!
Am fost in pelerinaj in Israel in data de 18 aprilie prin Patriarhia Romana.
Am avut preot insotitor si in fiecare dimineata si seara ne citea rugaciune de calatorie, pentru fiecare obiectiv ne citea din Biblie.
Am avut incercari pe tot parcursul pelerinajului.Inca de la plecare a avut intarziere avionul 4 ore.Ajunsi in aeroport s-a pierdut un bagaj al unei pelerine si am mai asteptat inca 2 ore in aeroport.
Totul a fost absolut superb dar lucrul care il voi pastra cel mai mult in inima este MORMANTUL SFANT.
Am ajuns aici in data de 20aprilie 2013(si cand ma gandesc ca in 2014 exact la aceasta data o sa fie Pastele,imi dau seama ca nu e intamplator).
In momentul cand am inceput sa urcam pe Drumul Crucii a inceput sa ploua si a plouat tot drumul dar cu soare.
Cand am ajuns in Biserica era putina lume,am stat intai la coada sa intram in SF.Mormant. Sentimentul este de bucurie si lisniste sufleteasca care te inunda in tot corpul.
Am dorit apoi sa mergem la Piatra Mirungerii.Dar in acel moment au inceput sa o tamaie si nu ne-au dat voie.Asa ca am urcat intai pe Golgota.
Cand am coborat, se terminase Slujba si in acel moment cand ne inchinam la Piatra Mirungerii, A INCEPUT SA IASA MIR DIN EA.
SENTIMENTELE TRAITE NU POT FI DESCRISE IN CUVINTE .
In acel moment singurul lucru care am fost in stare sa il fac a fost sa imi iau esarfa de pe cap si sa o dau pe piatra.
Si acum,dupa aproape 5 luni de la acel moment esarfa inca miroase a mir si orice pun langa ea, ia miros de mir.
Multumesc Bunului Dumnezeu ca mi-a ingaduit sa particip la aceasta minune si sper ca prin ceea ce am scrie sa se faca auzita minunea si sa mearga mai departe.
Reply With Quote
  #187  
Vechi 09.10.2013, 20:59:40
stoicadorina's Avatar
stoicadorina stoicadorina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 154
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iulia_tina_19 Vezi mesajul
Desi a trecut ceva timp de cand s-a petrecut,in tot acest timpu m-am gandit cum si unde sa scriu aceasta postare!
Ma simt datoare sa povestesc si sa duc mai departe aceasta minune!
Am fost in pelerinaj in Israel in data de 18 aprilie prin Patriarhia Romana.
Am avut preot insotitor si in fiecare dimineata si seara ne citea rugaciune de calatorie, pentru fiecare obiectiv ne citea din Biblie.
Am avut incercari pe tot parcursul pelerinajului.Inca de la plecare a avut intarziere avionul 4 ore.Ajunsi in aeroport s-a pierdut un bagaj al unei pelerine si am mai asteptat inca 2 ore in aeroport.
Totul a fost absolut superb dar lucrul care il voi pastra cel mai mult in inima este MORMANTUL SFANT.
Am ajuns aici in data de 20aprilie 2013(si cand ma gandesc ca in 2014 exact la aceasta data o sa fie Pastele,imi dau seama ca nu e intamplator).
In momentul cand am inceput sa urcam pe Drumul Crucii a inceput sa ploua si a plouat tot drumul dar cu soare.
Cand am ajuns in Biserica era putina lume,am stat intai la coada sa intram in SF.Mormant. Sentimentul este de bucurie si lisniste sufleteasca care te inunda in tot corpul.
Am dorit apoi sa mergem la Piatra Mirungerii.Dar in acel moment au inceput sa o tamaie si nu ne-au dat voie.Asa ca am urcat intai pe Golgota.
Cand am coborat, se terminase Slujba si in acel moment cand ne inchinam la Piatra Mirungerii, A INCEPUT SA IASA MIR DIN EA.
SENTIMENTELE TRAITE NU POT FI DESCRISE IN CUVINTE .
In acel moment singurul lucru care am fost in stare sa il fac a fost sa imi iau esarfa de pe cap si sa o dau pe piatra.
Si acum,dupa aproape 5 luni de la acel moment esarfa inca miroase a mir si orice pun langa ea, ia miros de mir.
Multumesc Bunului Dumnezeu ca mi-a ingaduit sa particip la aceasta minune si sper ca prin ceea ce am scrie sa se faca auzita minunea si sa mearga mai departe.
Intr-adevar trairile pe care le ai ca pelerin in Israel si in mod deosebit la Sfantul Mormant sunt cu totul speciale. Sa fim totusi pragmatici si sa nu vedem minuni acolo unde nu sunt. Este o pracica straveche prin care se toarna mir cu nard pe Piatra Ungerii pentru ca pelerinii sa se bucure si sa-si atinga diferite obiecte care pastreaza mireasma.
Minunat este faptul ca ai ajuns acolo!
Reply With Quote
  #188  
Vechi 10.10.2013, 10:43:50
iulia_tina_19 iulia_tina_19 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2013
Mesaje: 2
Implicit

Nu vreau sa par rea dar eram numai pelerini la Piatra Mirungerii si Mirul a inceput sa iasa DIN PIATRA(pe toata suprafata)-nu ca si cum dadea cineva cu el pe piatra.
Cert este ca noi stergeam Mirul cu esarfe si El iesea in continuare.
Dar daca exista vreo tehnica care sa faca posibil acest lucru,eu nu stiu.
Eu consider ca a fost o Minune.
Reply With Quote
  #189  
Vechi 11.10.2013, 20:23:34
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stoicadorina Vezi mesajul
Sa fim totusi pragmatici si sa nu vedem minuni acolo unde nu sunt. Este o pracica straveche prin care se toarna mir cu nard pe Piatra Ungerii pentru ca pelerinii sa se bucure si sa-si atinga diferite obiecte care pastreaza mireasma.
Minunat este faptul ca ai ajuns acolo!

Confirm spusele Iuliei. Iulia_Tina are dreptate. Am surprins si eu cu ochii mei un asemenea moment cand tocmai izvora mir din piatra. N-a turnat nimeni din afara nici un mir, ci iesea la suprafata pietrei printre crapaturile ei. E un fapt destul de frecvent confirmat de multi.
Iata si o poza de la fata locului, in care se mai vede mirul sclipocind printre crapaturi dupa ce lumea a dat buluc de l-a sters cu esarfe, baticuri etc.


[IMG][/IMG]
Reply With Quote
  #190  
Vechi 11.10.2013, 20:37:01
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iulia_tina_19 Vezi mesajul
Nu vreau sa par rea dar eram numai pelerini la Piatra Mirungerii si Mirul a inceput sa iasa DIN PIATRA(pe toata suprafata)-nu ca si cum dadea cineva cu el pe piatra.
Cert este ca noi stergeam Mirul cu esarfe si El iesea in continuare.
Dar daca exista vreo tehnica care sa faca posibil acest lucru,eu nu stiu.
Eu consider ca a fost o Minune.
Desigur ca este o minune.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
IMPRESII DIN PELERINAJE sofiaiuga Pelerinaje la locuri Sfinte 92 25.10.2020 18:35:30
Pacatele straine Mihnea Dragomir Biserica Romano-Catolica 20 10.01.2013 12:04:33
Bauturi tari si animale necurate NeInocentiu Secte si culte 0 12.05.2012 20:44:58
Impresii din pelerinaje -anul 2009 sofiaiuga Pelerinaje la locuri Sfinte 4 31.08.2009 21:23:06
Despre religiozitate in diferite tari BogdanF Generalitati 0 04.07.2008 09:51:37