Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #181  
Vechi 30.11.2017, 16:17:10
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
M-am stricat de ras, citind ultimele pagini.
Eu pentru așa ceva intru pe forum. Nicăieri nu e mai nostim decât aici.
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
  #182  
Vechi 01.12.2017, 01:34:46
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Da, cu mare drag.
Daca mai ai vreun frate. Daca macar o singura persoana de pe forum declara ca e fratele tau de credinta
Auch ..... l-ai palit in moalele capului.. noroc ca e tare de cap :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 01.12.2017 at 01:37:04.
  #183  
Vechi 01.12.2017, 08:57:00
marivas6519 marivas6519 is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.10.2017
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Urbanophon Vezi mesajul
Cand predicau cei 12 Apostoli inca nu era scrisa Sfanta Scriptura.
Atunci, de unde citau sfitntii apostoli cand spunea "ESTE SCRIS"? Si ... gasim "ESTE SCRIS" de vreo 40 de ori (obsesiv, insistent) in epistolele lor. Gasim si indemnul "prin noi insine sa invatatati SA NU TRECETI PESTE "CE ESTE SCRIS"."" (1 Corinteni 4:6).

P.S. Este adevarat ca Noul Testament inca nu era scris, dar exista Vechiul Testament(scris) si erau cunoscute invataturile, faptele si fagaduintele Domnului Isus Hristos. Nu lipsea nimic.

Citat:
În prealabil postat de Urbanophon Vezi mesajul
Am impresia uneori, ca protestantii au impresia ca Biblia e o carte care a coborat din Cer si a fost scrisa in Ceruri.
Biblia este data de Dumnezeu, prin oameni. Din pacate, unii oameni se simt deranjati de Biblie si incearca sa puna traditia omeneasca deasupra Bibliei.
  #184  
Vechi 01.12.2017, 09:05:42
marivas6519 marivas6519 is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.10.2017
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Unde scrie ca ele reprezinta o descriere exhaustiva a faptelor?
Eu zic ca daca ai cauta nitel, ai gasi exact opusul.
Unde sa caut? Poate in traditiile omenesti. In Biblie, in Noul Testament, nu ai sa gasesti ,misticism, semne (inclusiv semnul crucii), obiecte de cult, etc. Credinta crestina este caracterizata prin ascultarea de Cuvantul lui Dumnezeu si modul de vietuire. Dumnezeu nu are nevoie de semne si ritualuri inventate de om.
  #185  
Vechi 01.12.2017, 09:10:29
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Bine. S-a notat.
Acu', că ne-ai luminat, te rog să-ți vezi de ale tale. Care SIGUR-SIGUR nu-s aici.
Pa-pa!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #186  
Vechi 01.12.2017, 09:22:16
marivas6519 marivas6519 is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.10.2017
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Bine. S-a notat.
Acu', că ne-ai luminat, te rog să-ți vezi de ale tale. Care SIGUR-SIGUR nu-s aici.
Pa-pa!
Poate gresesc. Aratati-mi cu Cuvantul lui Dumnezeu.
  #187  
Vechi 01.12.2017, 11:15:00
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Nu am timp.
Pune mâna și citește un catehism ortodox și te vei lumina.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #188  
Vechi 01.12.2017, 16:07:52
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marivas6519 Vezi mesajul
Poate gresesc. Aratati-mi cu Cuvantul lui Dumnezeu.
Îți pot arăta eu, că odată ce ai primit pe Hristos, cel rău, satana diavolul, nu mai poate să te atingă. El rage ca un leu, căutând pe cine să înghită, dar dacă rămâi cu putere în credința strămoșească, nu are ce-ți face. Dar voi pocăiții ați stricat acest mare adevăr și ați adus învățătura că avem cu toții tot felul de demoni, dacă ne mai bâlbâim, a, e demonul bâlbâielii în noi, dacă ne iese o erupție cutanată, ah, e demonul de boală care trebuie scos, dacă întârziem la servici, suntem posedați de demonul întârzierii. Numai prostii! Pretenția că putem tortura demonii, de a-i lega, de a-i chinui, este falsă și nebunească în același timp. Cum vine asta, trimiti tu, un simplu om, legiuni de îngeri ca să atace pe dracul din client, care te plătește cu bani pentru eliberare? Vă credeți că sunteți la internet cafe, jucând counterstrike? Cum să legi demonii, măi? Cum să recuperezi teritorii din diferite zone urbane sau rurale, din ”stăpânirea” demonilor, proclamând treziri peste treziri? Voi sunteți întregi la minte?
  #189  
Vechi 01.12.2017, 16:14:19
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
- antitrinitarianismul
Cine nu mărturisește Sfânta Treime nu poate fi mântuit.
https://www.crestinortodox.ro/credin...zul-79213.html
Ești penticostal oneness?
  #190  
Vechi 01.12.2017, 18:48:24
marivas6519 marivas6519 is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.10.2017
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
Îți pot arăta eu, că odată ce ai primit pe Hristos, cel rău, satana diavolul, nu mai poate să te atingă. El rage ca un leu, căutând pe cine să înghită, dar dacă rămâi cu putere în credința strămoșească, nu are ce-ți face.
Sunt total de acord sa ramanem in credinta stramoseasca. Tocmai de aceea pastram credinta stramosilor nostri, sfintii apostoli, asa cum a fost data atunci, pe vremea lor, fara noianul de adaugiri si modificari (facute timp de 2000 de ani). "VA INDEMN SA LUPTATI PENTRU CREDINTA CARE A FOST DATA SFINTILOR ODATA PENTRU TOTDEAUNA" (Epistola apostolului Iuda, vers. 3). Sa pastram ce a fost dat atunci, odata pentru totdeauna.

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
Dar voi pocăiții ați stricat acest mare adevăr și ați adus învățătura că avem cu toții tot felul de demoni, dacă ne mai bâlbâim, a, e demonul bâlbâielii în noi, dacă ne iese o erupție cutanată, ah, e demonul de boală care trebuie scos, dacă întârziem la servici, suntem posedați de demonul întârzierii. Numai prostii! Pretenția că putem tortura demonii, de a-i lega, de a-i chinui, este falsă și nebunească în același timp. Cum vine asta, trimiti tu, un simplu om, legiuni de îngeri ca să atace pe dracul din client, care te plătește cu bani pentru eliberare? Vă credeți că sunteți la internet cafe, jucând counterstrike? Cum să legi demonii, măi? Cum să recuperezi teritorii din diferite zone urbane sau rurale, din ”stăpânirea” demonilor, proclamând treziri peste treziri? Voi sunteți întregi la minte?
Daca va adresati mie, un adventist, ati gresit. Noi nu avem nici o treaba cu cele expuse de dvs. La adventisti totul este simplu si clar, fara manifestari ciudate, fara judecati aiurite, fara exorcisme, etc. Adresati-va altora.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare