Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 18.09.2010, 07:18:18
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Buna dimineata! Cu dragoste, pentru voi:

Doar Tu ma cunosti

Jertfa Ta
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14

Last edited by Doriana; 18.09.2010 at 07:31:23.
  #72  
Vechi 18.09.2010, 09:04:56
dobrin7m's Avatar
dobrin7m dobrin7m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2010
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.926
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul

Apropo, undeva mai sus am rugat un preopinent sa-si sustina opinia (pe care o exprimase cu toata greutatea unei certitudini) ca majoritatea textelor formatiei Metallica sunt "adresate diavolului". Observ ca acel preopinent s-a pierdut in ceata.
Eu v-am raspuns promt in postul 47 si postul 50. D-voastra v-ati pierdut in ceata si nu ati mai reusit sa cititi.

Postul 47:
Imi cer scuze ca postez pe acest site un astfel de link. Asta pentru toti cei credinciosi si cu frica de Dumnezeu.
http://www.youtube.com/watch?v=MD0iHZw1SAg

am spus asa:
``m-am uitat atent la cel de la tobe, si am vazut pe fata lui anumite grimase, specifice celor de la metallica care se stie ca au versuri de multe ori destinate satanei si antihristului.``

se pare ca fraza mea a fost greu de inteles de dvs si vreti exemple. am spus celor de la metalica ( celor care canta muzica gen metallica) care de multe ori au astfel de versuri. asta nu inseamna intotdeauna.
in exemplul dat de mine se vad cruci intoarse pe piept, zbenguiala ciudata, tipete, si gesturi si grimase totul in numele antihristului.
cand am vazut tanarul de la tobe si grimasele discrete ce le facea exact aceasta imagine mi-a venit instantaneu in minte a exemplului dat de mine acum. oare nu trebuia sa imi vina in minte imaginea lui Hristos?

inca odata imi cer scuze pentru link, nu e cea ce imi place nici cea ce ma reprezinta dar domnul de mai sus vroia exemple concrete de muzica metallica care are versuri si gesturi dedicate satanei.
  #73  
Vechi 18.09.2010, 09:08:58
dobrin7m's Avatar
dobrin7m dobrin7m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2010
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.926
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul

Apropo, undeva mai sus am rugat un preopinent sa-si sustina opinia (pe care o exprimase cu toata greutatea unei certitudini) ca majoritatea textelor formatiei Metallica sunt "adresate diavolului". Observ ca acel preopinent s-a pierdut in ceata.
Spuneati ca nu exista metallica cu versuri satanice. Cereati exemple concrete spunand ``nu, nu se stie , va rog argumentati`` dar de asta ce ziceti?

Super-grupul „Metallica” zice, în cîntecul „Sări în foc!”: „Urmează-mă acum, copilul meu... Fă întocmai ce-ți spun... Sări de voia ta, ori vei fi luat cu sila... Oricum te iau... Așa că apleacă-te și apucă-mă de mînă... Vino acasă, acolo de unde ești, vino și sări în foc!” Tot „Metallica”, în „Prințul”: „Înger de dedesubt, vreau să-mi vînd sufletul... Diavole, ia-mi sufletul! Nu-mi pasă de rai, așa că nu te aștepta să plîng. Și voi arde în iad din ziua în care voi muri.”

Read more: SATANISMUL MUZICII ROCK http://axa.info.ro/arhiva/anul-ii/ax...#ixzz0zrIIP59a
  #74  
Vechi 18.09.2010, 09:20:14
dobrin7m's Avatar
dobrin7m dobrin7m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2010
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.926
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Radu32 Vezi mesajul
Trebuie sa recunoastem cu sinceritate ca ritualul bisericilor traditionale, clasice,apostolice, este unul anacronic, sub aspect muzical,si ramas in urma !

Astfel, ajungi sa te plictisesti de moarte, tot asculand cateva ore bune,corul bizantin ortodox,cu acea muzica straveche, care parca e buna numai de inmormantare (sa mai erte D-zeu !)

La penticostali,exista o muzica moderna ,daptata estetic, pentru gusturile omului de acum,in care acest om se regaseste cu dorintele si problemele lui contemporane !

Mesajul muzical conteaza,muzica fiind o creatie a spiritului,cu atat mai mult,cand constituie o lauda la adresa lui Dumnezeu,sau expune framantarile noastre umane in dumul spre El !

Penticolstalii au de ex, fanfara, au muzica folk, si chiar...muzica lautareasca !

Cine a ascultat melodiile cunoscutei cantarete Gabi Lunca, nu cred ca nu a simtit mesajul lor sincer si pios !

Biserica ortodoxa e incremenita in ritual,si nu mai corespunde cu nevoile muzicale ale omului contemporan !
Muzica corala a fost , este si va fi intotdeauna o muzica de calitate in spatele caruia se afla o munca enorma, cu multe repetitii si studii muzicale. Aici intra si muzica corala bisericeasca. Cine nu are suficienta cultura muzicala nu intelege si deci nu asculta muzica de calitate: clasica, corala, opera si opereta. E adevarat tinerii nostrii nu prea mai au de unde si nici de la cine sa invete ce este muzica corala. Tot atat de adevarat este ca in multe biserici nu exista un cor de calitate care sa cante pentru crestini. Asta nu inseamna ca biserica e incremenita in ritual, sau ca nu mai corespunde nevoilor muzicale ale omului contemporan pentru ca niciodata muzica corala nu va fi demodata asa cum nu este nici muzica clasica. Un om care are cultura muzicala stie sa asculte un concert coral sau o piesa clasica.
O biserica care nu are un cor al ei, atunci in cadrul liturghiei se canta in rit bizantin mai mult sau mai putin corect, de aici poate nedumerirea multor nestiutori.
  #75  
Vechi 18.09.2010, 09:30:37
dobrin7m's Avatar
dobrin7m dobrin7m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2010
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.926
Implicit

Si iata Corul Madrigal , unanim recunoscut, cel mai bun cor din lume aplaudat la scena deschisa chiar si in Japonia.

http://www.youtube.com/watch?v=FgyfdhGGR_M

http://www.youtube.com/watch?v=1Z6Zw...eature=related

Si Fericirile tot Madrigal:
http://www.youtube.com/watch?v=4BrRR...eature=related
  #76  
Vechi 18.09.2010, 09:35:08
dobrin7m's Avatar
dobrin7m dobrin7m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2010
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.926
Implicit

Si iata bucuria nasterii lui Iisus:
Corul Madrigal:
http://www.youtube.com/watch?v=nPl-E...eature=related
  #77  
Vechi 18.09.2010, 09:46:23
dobrin7m's Avatar
dobrin7m dobrin7m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2010
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.926
Implicit

Corul Madrigal : bizantin:
http://www.youtube.com/watch?v=1nKH6MvGQoQ
  #78  
Vechi 18.09.2010, 09:51:41
dobrin7m's Avatar
dobrin7m dobrin7m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2010
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.926
Implicit

Si iata cantare bizantina ortodoxa a bisericii grecesti. o postez pentru muzica sa, stiind ca putini inteleg limba greaca:

http://www.youtube.com/watch?v=WokZn...eature=related
  #79  
Vechi 18.09.2010, 09:56:32
dobrin7m's Avatar
dobrin7m dobrin7m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2010
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.926
Implicit

Muzica bizantina este o muzica superba cu un ritm extraordinar . Mai este numita si psaltica.
Psaltica rămâne un simbol viu al strălucirii teoforice (termen care desemnează arta bizantină ca fiind o artă ecleziastică care încearcă să exprime o frumusețe transcedentală, Dumnezeiască, originală și unică) a artei bizantine ortodoxe.

Muzica este folosită de creștini încă de timpuriu, chiar din timpul Mântuitorului, evanghelistul Matei încredințându-ne că la Cina cea de Taină s-au cântat Psalmi [1].
În cartea sa intitulată "Muzică bisericească pe psalthichie și pe note liniare pentru trei voci" (București, strada Doamnei nr. 20 anul 1902), Preasfinția Sa Nifon N. Ploeșteanu scria:
„Se știe că prima sămânță a creștinului fiind aruncată în Ierusalim, și cea dintâi biserică creștină fiind formată de creștinii născuți iudei, de bună seamă că melodia Psalmilor din Vechiul Testament a predominat în biserica primitivă.... După ce creștinismul a ieșit din cuprinsul Palestinei, s-a răspândit la alte popoare din cuprinsul Asiei Mici și Europa răsăriteană, în care elementul grec era foarte mult răspândit... iar după ce iudeii fură împrăștiați, și veniră în contact cu grecii, au împrumutat de la aceștia nu numai limba, dar și muzica lor. Proba despre aceasta este faptul ca pe timpul lui Ptolomeu Filadelful (285-247 d.Hr.) evreii din Alexandria nu mai înțelegeau Biblia în limba lor, au fost nevoiți după cerințele sinagogei și îndemnul regelui, să o traducă în limba greacă, numind această traducțiune Septuaginta sau Versiunea Alexandrină... Acum vine întrebarea: ce fel de cântare întrebuințau creștinii în biserică, în cele trei secole primare ale creștinismului? În această privință, doi părinți bisericești Tertulian(+220) și Sfântul Ioan Gură de Aur(+407)ne încredințează că în cele trei secole primare ale creștinismului, la serviciul divin, cântau toți creștinii, bărbați și femei, bătrâni și tineri; ori psalmi din Sfânta Scriptură, sau imne făcute de creștini, din propria lor reflexiune religioasă, într-o singură melodie.”
Deasemenea, mărturii importante despre cântarea omofonă ni se transmit de la Sfântul Ignatie Purtătorul de Dumnezeu (+107), episcopul Antiohiei, căruia i s-a descoperit în vedenie cântarea antifonică, arătândui-se cetele îngerești care lăudau Sfânta Treime antifonic. Sf. Efrem Sirul, supranumit și alăuta Duhului Sfânt ne-a lăsat aproape o mie de laude și imne scrise pe glasuri ehurii și podobii.

Iata ca psaltica isi are radacini adanci in istoria crestinismului, ea este adevarata muzica bisericeasca care a strabatut prin negura timpului pana astazi si care va strabate prin necunoscutul viitorului in veacuri.
  #80  
Vechi 18.09.2010, 10:05:45
dobrin7m's Avatar
dobrin7m dobrin7m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2010
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.926
Implicit

Aceasta muzica te indeamna la rugaciune, te indeamna sa te bucuri ca exista Dumnezeu, ca exista Iisus Hristos, ca existi tu ca sa Il iubesti. Este muzica care face sa iti salte inima, care stie sa iti trezeasca sufletul si nu trupul (prin dantuiri demonice).
Muzica sufletului omenesc, aceasta este muzica bisericeasca adevarata.

http://www.youtube.com/watch?v=RwFYU...eature=related

Asteptati cele 18 secunde de la inceput in care ii face introducerea in greaca si apoi lasati-va purtati de muzica.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Muzica Patrie si Credinta Spiritualitatea ortodoxa 4 12.03.2017 00:12:54
Muzica elena20 Generalitati 20 09.12.2013 21:50:52
Muzica tudor2012 Muzica Bisericeasca 40 12.07.2011 19:51:20
muzica petrubarko Generalitati 3 23.12.2008 02:50:24