Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 25.06.2013, 22:03:14
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Claudiu_FT Vezi mesajul
Antoniap, cam dramatizezi toata situatia.

Dumitru, imi dau silinta sa nu combin sacrul cu profanul.
Claudiu,

Chiar daca te straduiesti, ele se combina inevitabil,
pentru ca ai o singura minte, o singura inima.

Vrand nevrand combini duhurile,
Cele pacificatoare cu cele de razvratire.

Silinta ta se aseamana cu cineva care vrea sa treaca prin apa fara sa se ude sau sa mearga prin foc fara sa se arda.

Poti sa oscilezi mult timp intre aceste duhuri,
pana cand vei inclina inspre o parte sau alta.

Cel care nu este puternic interior si pe deplin curatat va fi strivit de propriile acuzatii cu privire la imperfectiunea lumii.

Mai intai bea putere dupa aceea dezvaluie marasmul care ne inconjoara.

Cat inca mai avem parere de sine nu putem scapa de mandrie cand acuzam.
__________________


Last edited by florin.oltean75; 25.06.2013 at 22:24:20.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 25.06.2013, 22:42:17
Leonid7 Leonid7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.05.2013
Mesaje: 119
Implicit

Claudiu,imi place ca esti tanar si entuziast si preocupat de ortodoxie.Insa muzica ,si mai ales acest fel de muzica nu se imbina cu religia in nici un fel.
Iar o afirmatie de-a ta din interviu,cum ca se exprima realitatea,in sensul ca sunt injuraturi in muzica,ca toata lumea injura,iti spun ca eu nu injur,si nici un crestin nu ar trebui sa injure.
A injura inseamna a-ti bate joc de cele sfinte...
MUZICA NU ESTE COMPATIBILA CU TRAIREA SI MODUL DE VIATA CRESTIN.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 25.06.2013, 23:23:08
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Un parinte imbunatatit a recomandat celor care pun intrebari asemanatoare sa spuna Rugaciunea lui Iisus ,,Doamne Iisuse Hristoase, miluieste-ma pe mine pacatosul/pacatoasa", ascultand astfel de muzica. Daca se pot concentra, atunci e-n regula: pot canta si pot asculta astfel de muzica. Daca nu,...
Spune, Sfîntul Serafim de Sarov: “Cînd s-a unit mintea cu inima, cînd s-a pogorît mintea în inimă, primul semn este acesta: APARE UN CUI DE FOC ÎN MIJLOCUL INIMII iar cuiul de foc și la bărbat și la femeie apare drept în centrul inimii”. Acesta este primul semn că sa pogorît mintea în inimă. Pe urmă se încălzește inima toată, se încălzesc umerii, coloana vertebrală și s-a încălzit corpul cu mare putere. M-am întîlnit cu oarecarele ce se chinuia cu foamea în pădure, cu setea, cu frigul, cu golătatea și cu pusnicia (părintele Cleopa este acesta) și mi-a spus mie lucrarea aceasta. A avut el săracul o Biblie, de la bordeiul lui și s-a dus într-un sat ca s-o ia și s-a nimerit că era într-o Duminică. Cînd s-a dus, l-a rugat omul: Stai părinte pînă dimineață, că el avea bordeiul la vreo 20 km depărtare. Biblia era cea din 1914. Stînd la casa aceea și ca să nu meargă Duminica pe drum și-a făcut pravila, rugăciunile de dimineață acolo în casă, iar cei din casă au plecat la Biserică. După Biserică a venit o nuntă de la Biserică și era cu clarinete de aieste, nunta a ajuns aproape, iar călugărul stînd la rugăciune avea în fața lui o icoană a Maicii Domnului, a omului unde stătea. Pe icoană erau 24 de engolpioane de prooroci, îngerii stăteau în genunchi cu smocuri de flori, pe care le aruncau în brațele Maicii Domnului și i le dădeau lui Iisus. Săracul călugăr stînd și cugetînd, mereu se gîndea cum auzea muzica aceea cîntînd. Sfîntul Ioan Scărarul spune, că unele cîntări mirenești pe cei sporiți în cele duhovnicești îi poate băga în cele mai înalte contemplații. Cînd a auzit călugărul muzica aceea, s-a gîndit el asa: Măi, dacă oamenii stiu să cînte așa, dar acești îngeri care-i dau smocuri de flori lui Iisus în brațele Maicii Domnului, cum cîntă ei în ceruri ? Din acea simțire s-a pogorît mintea lui în inimă, și era ca un ceas după masă, și 2 ore și 10 minute a stat mintea și numai în ceruri mai auzea îngerii și cîntările lor, dar atît a transpirat călugărul, atîta dulceață în inimă și atîta căldură am simțit – zice – n-am avut la mine decît 5 batiste și ca să nu-mi pierd atenția din inimă, mă stergeam cu batistele căci lacrimile imi curgeau continuu, corpul s-a înfierbîntat, ochii dădeau lacrimi, inima mea fierbea în clocot și-l vedeam pe Iisus cum vorbea cu sufletul meu. Atîta mireasmă a Duhului Sfînt mi-a venit și atîta căldură duhovnicească, și-mi ziceam: Doamne, vreau să mor! Voiam să mor, că așa dorește sufletul atunci din dulceața, încît vorbea: Ce bine ar fi să mor acum!

http://www.calauzaortodoxa.ro/calauz...m-cleopa-ilie/
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 25.06.2013 at 23:26:09.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 25.06.2013, 23:30:58
Ateismul inseamna ratiune Ateismul inseamna ratiune is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.06.2013
Mesaje: 31
Implicit

Claudiu,discuta cu ei si daca vezi ca sunt tineri cu perspective inalte,ce cauta frumosul,arta,le poti pune Mozart.
Cu toate convingerile,cautarile si goliciunea interioara indispensabila indoielii,versurile si geniul lui Mozart ma fac sa ma cutremur.

Lacrimosa dies illa
Qua resurget ex favilla
Judicandus homo reus.
Huic ergo parce, Deus:
Pie Jesu Domine,
Dona eis requiem.
Amen.

Îndoliată ziua aceea
Când din cenușă se va ridica
Un om păcătos pentru a fi judecat
Miluiește-l Doamne,
Doamne Iisuse Preamilostiv
Odihnește-i în pace.
Amin

http://www.youtube.com/watch?v=k1-TrAvp_xs
Reply With Quote
  #25  
Vechi 25.06.2013, 23:37:04
Ateismul inseamna ratiune Ateismul inseamna ratiune is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.06.2013
Mesaje: 31
Implicit

Am gresit sectiunea
PS:Cum sterg mesajul?
Reply With Quote
  #26  
Vechi 26.06.2013, 18:21:00
Claudiu_FT Claudiu_FT is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2011
Mesaje: 151
Implicit Mai vechi...

Un interviu mai vechi. De data asta nu a fost nici o intrebare vizavi de studiile teologice.

http://czb.ro/articol/4622/
__________________
Iubesc românul ce-mi urează: Doamne ajută!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 07.09.2013, 13:57:59
Claudiu_FT Claudiu_FT is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2011
Mesaje: 151
Implicit Piesa

Aseara, am scris cu colegul si prietenul meu cel mai bun o piesa in care exprimam cum vedem noi femeile in societatea "asta" contemporana.

http://www.youtube.com/watch?v=EwatH...ature=youtu.be

Multa dragoste!
__________________
Iubesc românul ce-mi urează: Doamne ajută!
Reply With Quote
Răspunde