Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 14.10.2014, 22:35:46
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
hehe, al meu sot a primit cardul; trebuie samergem la ai mei sa si-l ia :)))

Io nici de-ala nu o sa am, ca lucrez fara carte de munca; deci, nu-s asigurata, decat dupa sot (coasigurata) si atunci tot de cardul lui m-as folosi (cred).

Sunt curioasa cum arata bucata asta de plastic (e macar plastic?)
Inseamna ca de aceea nu aveti card de salariu, pentru ca nu aveti carte de munca, ma miram eu sa nu aveti card daca lucrati legal.
Reply With Quote
  #142  
Vechi 15.10.2014, 09:16:00
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Nu, nu am carte e munca, dar nici unde lucram inante nu aveam card de salariu, desi aveam carte e munca; primeam banii cash, pentru ca era o franciza si luam banii direct de la antreprenor, care lucra si el. Si cam la fel se face la cele mai multe firme mici.

Pana la urmaal meu si-a primit cardul de donator nu de sanatate (e donator de sange si posibil dontor de celule stem - daca e compatibil).
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #143  
Vechi 15.10.2014, 09:23:44
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mena59 Vezi mesajul
Zici ca lucrezi fara carte de munca. Deci lucrezi ca zilier. Cine plateste impozitul pe venitul brut zilnic al tau? Tu sau cel care te-a angajat?
Si daca lucrezi la "negru", atunci ar fi bine sa nu mai declari asa ceva pe internet...
E ilegal si chiar... imoral, daca ne gandim ca trebuie sa "dam cezarului ce e al cezarului".
Nu ca zic... dar vreau sa spun.
Si ce-ai vrea sa fac? Sa stau acasa a-mi plang e mila si sa mor de foame ca nimeni nu vrea sa faca carte de munca?! Scuze, dar mi bine "la negru" decat asa. Da, e ilegal si poate chiar si imoral, dar nu eu sunt de vina, nu eu sunt cea imorala... eu pur si simplu fac ceva ca sa castig ceva, sa-mi duc traiul, ca cu un salar si chirie si toate cele, nu faci fata;
Dar deh, io-s aia imorala... eh, prefer imoralitatea in cazul asta, decat sa mor de foame.

Anita, multumesc ca ai vazut lucrurile din perspectiva mea.

PS: Multi cred ca, daca am ajunge in situatia mea, sa ai de ales intre a sta acasa fara venit si a lucra "la negru", ati alege mai degraba lucrul, asa cum o fi el. Si mai bine aici la negru, decat intr-un bar cu carte de munca. Am incercat si, sincer, nu e de mine lucrul la bar; nu fac fata fizic, dar mai ales psihic.
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #144  
Vechi 15.10.2014, 15:17:36
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Nu, nu am carte e munca, dar nici unde lucram inante nu aveam card de salariu, desi aveam carte e munca; primeam banii cash, pentru ca era o franciza si luam banii direct de la antreprenor, care lucra si el. Si cam la fel se face la cele mai multe firme mici.

Pana la urmaal meu si-a primit cardul de donator nu de sanatate (e donator de sange si posibil dontor de celule stem - daca e compatibil).
Foarte frumos ca doneaza sange, bine face!
Reply With Quote
  #145  
Vechi 15.10.2014, 16:13:51
Mena59 Mena59 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.11.2012
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Si ce-ai vrea sa fac? Sa stau acasa a-mi plang e mila si sa mor de foame ca nimeni nu vrea sa faca carte de munca?! Scuze, dar mi bine "la negru" decat asa. Da, e ilegal si poate chiar si imoral, dar nu eu sunt de vina, nu eu sunt cea imorala... eu pur si simplu fac ceva ca sa castig ceva, sa-mi duc traiul, ca cu un salar si chirie si toate cele, nu faci fata;
Dar deh, io-s aia imorala... eh, prefer imoralitatea in cazul asta, decat sa mor de foame.

Anita, multumesc ca ai vazut lucrurile din perspectiva mea.

PS: Multi cred ca, daca am ajunge in situatia mea, sa ai de ales intre a sta acasa fara venit si a lucra "la negru", ati alege mai degraba lucrul, asa cum o fi el. Si mai bine aici la negru, decat intr-un bar cu carte de munca. Am incercat si, sincer, nu e de mine lucrul la bar; nu fac fata fizic, dar mai ales psihic.
Ei, nu sari si tu asa!
De fapt ti-am dat un sfat: sa nu mai strigi in gura mare ca lucrezi la negru. Ar trebui sa-mi multumesti. Ca e ceva foarte ilegal sa nu platesti impozit pe venit. Intreaba-o pe Anita cum se numeste asta.
Dar, pana la urma e problema ta...
Si Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #146  
Vechi 15.10.2014, 17:04:33
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

https://ro.stiri.yahoo.com/mai-multe...100815264.html

Deci, conform spuselor unui preot, cei care refuza cardul fac parte dintr-o secta :))

Last edited by abaaaabbbb63; 15.10.2014 at 17:07:59.
Reply With Quote
  #147  
Vechi 15.10.2014, 17:34:59
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
https://ro.stiri.yahoo.com/mai-multe...100815264.html

Deci, conform spuselor unui preot, cei care refuza cardul fac parte dintr-o secta :))
Intr-un fel, omul are dreptate. O secta fara nume si pastori, dar definita de o singura dogma: prostia si frica sunt suverane!
Reply With Quote
  #148  
Vechi 15.10.2014, 19:02:52
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
https://ro.stiri.yahoo.com/mai-multe...100815264.html

Deci, conform spuselor unui preot, cei care refuza cardul fac parte dintr-o secta :))
Nu e singurul preotel care de frica sa nu-si piarda parohia spune si el ce e corect...politic!
Cuvintele grele nu conving oe nimeni. Daca era adevarat ce spunea, venea cu argumente, nu invective menite a discrediteze. In fata lui Iisus ce va spune?
Reply With Quote
  #149  
Vechi 15.10.2014, 20:04:27
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dar tu că nu asculți de Biserică, ce spui?
Reply With Quote
  #150  
Vechi 15.10.2014, 21:26:03
stoicadorina's Avatar
stoicadorina stoicadorina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 154
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Dar tu că nu asculți de Biserică, ce spui?
De ce nu spun toti preotii acelasi lucru? De ce unii isi ideamna fiii duhovnicesti sa nu ia seama la ce se scrie sau spune despre documentele cu cip, iar altii sa nu le primeasca? Pe cine sa mai creada bietii oameni? Nu vedeti cat de dezbinati suntem si cat de confuzi? Cui ii mai pasa de biete suflete pierdute? Nici macar nu astept raspuns de la nimeni.
Cred ca a venit timpul sa nu se mai discute aceste subiecte pe forumuri. Fiecare sa-si ia, ori sa-si lase crucea asa cum simte ca ii spune Iisus Hristos, atunci cand la rugaciune cu lacrimi ii cere raspuns la intrebarile cele fara de raspuns.
Reply With Quote
Răspunde