Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sectiune dedicata profesorilor de religie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 20.11.2016, 13:03:25
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Mai e o explicație: ortodocșii, spre deosebire de alți creștini, nu suferă de rigorism. Excesul de disciplină nu e caracteristic ortodoxului.
Noi suferim de libertate întru firesc...:)
Suferim pentru că n-o acceptăm, deși suntem statornic invitați la ea.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 20.11.2016, 18:47:33
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
În unele biserici se mai respectă obiceiul,
In prea putine. In schimb, se respecta in mai toate sinagogile. Apropo de vechimea acestui obicei. Uitam mereu ca suntem evrei. De la evrei avem acest obicei. De la ei avem si lumanarile. Si tamaia. Si sfesnicul. Si dvera. Si multe, multe alte lucruri.
Nu am auzit pe niciun evreu sa sa planga ca-i ia sinagoga libertatea, fiindca trebuie sa-si puna kippa pe cap cand merge la slujba.

Chiar: de ce l-o fi pus Dumnezeu pe Moise sa se descalte cand statea de vorba cu el ? I-a luat libertatea, dom'le. Libertate inseamna sa te descalti cand ai tu chef, nu cand iti spune Cineva.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #53  
Vechi 20.11.2016, 19:05:27
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Esti de groaza. Nu intelegi ce scrie altul si te bagi sa dai cu bata.

1. Nu e vorba de ce model ne luam noi ci de felul in care suntem suntem considerate de biserica noi femeile. Suntem raportate la Eva si platim pentru pacatul ei. La asta ma refeream.
Si sunteti de fapt ca Maica Domnului. Am inteles.

Citat:
2. Nu, nu ma frustreaza, dar ma deranjeaza totusi. Eu nu sunt Eva, eu sunt eu.
Si e de bine sau de rau?

Citat:
3. Nu e vorba de inghesuit. Noi stam in banci si ne vedem oricum de rugaciune.
Pai cred ca e mai usor cand nu aluneca privirea in dreapta sau in stanga, nu?

Citat:
4. Regula este mai recenta. Nu era asa. Si nici in tara nu se respecta. Se sta la gramada si acolo chiar e inghesuiala.
Recent ai aflat tu.

Citat:
Si pana la urma care este explicatia acestei separari? O stii?
Cred ca am scris deja.
Citat:
5. Si daca nu sunt imbuibatul si gurmandul?
Si cum o poti dovedi altfel decat tinand cu bucurie si inima usoara postul?

Citat:
Dar asa cum am mai spus - spuneti aceste reguli tinerilor la scoala si aflati-le reactiile.
Nu de mine e vorba pe acest fir.
Doar atat? Cam cu atat ai ramas tu apropo de mersul la biserica?

Ba este. Ca e subiectivismul tau.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 20.11.2016, 19:50:30
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Uitam mereu ca suntem evrei.
Pentru evrei, presupun că asta e, deja, o problemă medicală.
Senectute sau ce?
P.S. Dacă am preluat un obicei de la un turc, înseamnă că sunt turc, bre?
Reply With Quote
  #55  
Vechi 20.11.2016, 21:43:02
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Pentru evrei, presupun că asta e, deja, o problemă medicală.
Senectute sau ce?
P.S. Dacă am preluat un obicei de la un turc, înseamnă că sunt turc, bre?
Bre, de la turc nu am preluat nici cultul, nici credinta. Si nici pe dumnezeul lor. Autorii vizibili ai Cartii noastre nu sunt turci. Am dubii ca Isus Cristos a fost turc, nascut din turcoaica Miriam.

In schimb, cultul nostru este iudaic, cu deosebirea ca pe jertfelnic nu punem miei ai preînchipuirii, ci pe Mielul adevarat. Nu vreun agnus, ci pe Agnus Dei. Tainele noastre au formule evreiesti, nu am auzit ca turcii sa spuna "tu esti preot in veac". Credem in fix acelasi Dumnezeu in care au crezut evreii, in Dumnezeul cel Viu al lui Abraham. Al lui Israel. Al lui Iacob. Al patriarhilor nostri si nu ai vreunui alt popor. Domnul nostru este evreu, a venit sa implineasca Legea pe care i-a dat-o lui Moise. Sfanta Sa Mama este evreica, a fost consacrata la Templu si a petrecut copilaria acolo, la Ierusalim. Tot evrei sunt Apostolii nostri, cei 12 patriarhi ai Lumii Noi. Adica ai Poporului Ales, care este Ecclesia, iubita cea din Cantarea Cantarilor. Evrei sunt toti autorii Vechiului si Noului Testament. Poate cu exceptia lui Luca, despre care nu stim ce a fost.

Cei care isi spun, astazi, "evrei" nu sunt urmasii lui Israel, fiindca L-au renegat pe Dumnezeul lui si pe Dumnezeul lor. Aceia care isi spun, azi, "Israel" nu au nicio legatura cu personajul. De aceea, mare bucurie este in Cer cand cineva dintre neamuri se converteste la mozaismul cel adevarat, dar inca si mai mare este cand cel care se converteste face parte dintre urmasii fariseilor si carturarilor, fiindca acela este un evreu care se intoarce acasa, la Tatal lui, dupa ce a risipit averea lui pe prostituata care e biserica cea neadevarata.

Cu amicitie,
Mih ben Dragomir
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #56  
Vechi 20.11.2016, 21:45:33
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Regula este veche și mai demult obiceiul era ca bărbații să stea în față iar femeile și copiii în spate. În unele biserici se mai respectă obiceiul, mai ales că de regulă bărbații sunt mai puțini și n-ar ocupa tot spațiul din dreapta, în timp ce femeile ar trebui să se înghesuie pe partea stângă.

Explicația este de bun simț, ca și cea cu acoperirea capului (a părului): să existe cât mai puține motive de distragere de la rugăciune, cât mai puține ispite.

Da... dar... unii vor sa stea mana in mana si in timpul Liturghiei!
Cata nedreptate la ortodocsii astia care separa dragostea oamenilor in halul asta!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 20.11.2016, 21:49:34
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Tainele noastre au formule evreiesti, nu am auzit ca turcii sa spuna "tu esti preot in veac". Credem in fix acelasi Dumnezeu in care au crezut evreii, in Dumnezeul cel Viu al lui Abraham. Al lui Israel. Al lui Iacob. Al patriarhilor nostri si nu ai vreunui alt popor. Domnul nostru este evreu, a venit sa implineasca Legea pe care i-a dat-o lui Moise. Sfanta Sa Mama este evreica, a fost consacrata la Templu si a petrecut copilaria acolo, la Ierusalim. Tot evrei sunt Apostolii nostri, cei 12 patriarhi ai Lumii Noi. Adica ai Poporului Ales, care este Ecclesia, iubita cea din Cantarea Cantarilor. Evrei sunt toti autorii Vechiului si Noului Testament. Poate cu exceptia lui Luca, despre care nu stim ce a fost.
Adevărat.
Cu toate acestea, nu suntem evrei. Suntem români creștini! ...:)
P.S. Apostolul neamurilor - ce vrea să însemne asta?
Reply With Quote
  #58  
Vechi 20.11.2016, 21:59:34
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Suntem români creștini! ...:)
Adica suntem evrei din neamul lui Andrei.

Citat:
P.S. Apostolul neamurilor - ce vrea să însemne asta?
Apostolul neamurilor a fost un evreu trimis de ceilalti coreligionari din Sfantul Colegiu ca sa il propovaduiasca pe Dumnezeul lui Israel printre neamuri.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #59  
Vechi 20.11.2016, 22:03:50
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Bun, reformulez: eu, eschimosul Toto am fost creștinat împreună cu vărul meu din tribul african jomboutbu (evreu și el, ca și mine) și suntem fericiți să vă invităm la nunta nepoțelei noastre nepaleze care s-a măritat cu un alt evreu, din tribul neoapașilor. Noi fiind cu toții evrei, ca și voi toți dealtfel, vă rugăm să țineți cont de acest amănunt și să vă comportați ca atare. Doamne ajută!
Reply With Quote
  #60  
Vechi 20.11.2016, 23:48:28
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Noi fiind cu toții evrei, ca și voi toți dealtfel, vă rugăm să țineți cont de acest amănunt și să vă comportați ca atare. Doamne ajută!
E departe pentru mine, galileean ce sunt. Dar poate ca oi veni cand insurateii de azi vor face bar mitzvah intaiului nascut. Pana atunci, sper sa strang destule lovele pentru o calatorie la voi, in Nepal.

Acuma, lasand gluma la o parte, un alt topic imi aminteste ca azi se sarbatoreste "Intrarea In Biserica a Maicii Domnului". Intreb si eu: despre care "Biserica" sa fie vorba ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare