Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #501  
Vechi 15.09.2011, 16:14:25
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
Vorbiti din imaginatie. Am subliniat, in postarea dvs., tocmai ceea ce nu prea se vede intre ortodocsi. Traiesc intr-o tara ortodoxa si pot spune, cu mana pe inima, ca nu gasesc decat foarte, foarte putini oameni dornici de a sluji aproapelui. Observ in jurul meu mult egoism si nepasare. Oare nu vad eu bine? Sa fie lucrurile asa cum le prezentati dvs.?
Ochiul bun le vede pe toate bune, ochiul rău le vede rele. Proiectarea propriei tale lumi interioare asupra celorlalți, mută originea răului interioritatea ta care te împiedică să ai acces vizual la lucrurile bune. Mult mai simplu spus: ce cârtești, aia ești!

Citat:
Cred ca nu strica sa mai schimbam rolurile, sa trec si eu la serviciu. Ca asa-i in tenis. Sa inteleg ca nu va place? Va priesc numai osanalele?
Vașinec, tu copil de mingi ai fost, și-așa ai să rămâi, nu te mai visa Federer.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #502  
Vechi 15.09.2011, 16:49:08
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Ochiul bun le vede pe toate bune, ochiul rău le vede rele.
Aceeasi problema o fi avut-o si Domnul Iisus Hristos, cand vedea relele din jurul Sau si le condamna? Nu avea ochi buni sa le vada pe toate bune?

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Vașinec, tu copil de mingi ai fost, și-așa ai să rămâi, nu te mai visa Federer.
Am schimbat. Ma visez Novak Djokovic.
Reply With Quote
  #503  
Vechi 15.09.2011, 16:51:28
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
Ma visez Novak Djokovic.
Da, dar din păcate pentru tine, tot vis e.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #504  
Vechi 15.09.2011, 17:03:56
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Da, dar din păcate pentru tine, tot vis e.
Daca nu-mi iese nici asta, o sa ma cred Sharapova.
Reply With Quote
  #505  
Vechi 15.09.2011, 17:10:51
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
1.Daca nu tanjesc ca Hristos sa traiasca in mine, totul este o "maimutareala fara fond" (se cheama ca am halit o bucatica de paine nedospita si am sorbit un paharut de must nefermentat). Sfanta Impartasanie ma umple de dorinta de a-L lasa pe Hristos sa traiasca in mine si sa-mi schimbe viata dupa voia Lui cea sfanta. Totul tine de credinta mea si de dorinta de a-L urma pe Mantuitorul, ascultand de invataturile Sale.

2.Pentru dvs. ce efect, in viata de zi cu zi, are Sfanta Impartasanie?
1. Foarte just. Exact asta incearca sa faca cei care se hranesc real cu Trupul si Singele Domnului. Iar daca ajungem ca Domnul nostru Isus Cristos sa traiasca in noi, vom trai vesnic cu el, inclusiv dupa moarta fizica a trupului nostru. Nu ma va lasa dupa moarte sa vegetez undeva, iar EL se va duce la Tatal sau in alta parte. Sintem impreuna cu EL pentru vesnicie.
2. Pai primul efect vizibil ar fi ca citindu-va postarile ma intristez ca nu sinteti pe calea corecta, iar pentru ca nu va hraniti cu Trupul si Singele Domnului (ci faceti doar un ritual fara nici o substanta), nu aveti parte de viata vesnica ci poate, de osinda vesnica. Al doi-lea efect ar fi ca realizez ca Domnul e infinit de bun, iar daca s-a indurat de o asa mare pacatoasa cum sint eu, poate se va indura si de dumneavoastra care nu vreti sa va hraniti cu Trupul si Singele Lui, incalcind astfel o porunca lasata de Domnul, iar asta datorita rugaciunilor multor sfinti care se roaga continuu pentru dumneavoastra

... si altele
Reply With Quote
  #506  
Vechi 15.09.2011, 17:19:51
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Asa vedeti d-voastra, din punctul meu de vedere adventistii sufera de cataracta. Apoi comparati totul cu obiceiurile (traditia) din biserica adventista, de aceea emiteti asemenea pareri si aveti curajul si tupeul sa veniti aici pentru a ne judeca. (idem fratele 99, care parca participa la un concurs de jigniri)
Stimat[ doamnă, linkul dat de dumneavoastră se referă la un act (spălarea picioarelor) practicat de toți ortodocșii, cu ocazia tuturor împărtășaniilor? Răspundeți direct, fără ocolișuri, apoi puteți să ne acuzați de "cataractă", altfel intrați și dumneavoastră în jocul-concurs al domnului Savonarola "cine zice ăla este!". Fără supărare!
Reply With Quote
  #507  
Vechi 15.09.2011, 17:36:54
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
2. Pai primul efect vizibil ar fi ca citindu-va postarile ma intristez ca nu sinteti pe calea corecta, iar pentru ca nu va hraniti cu Trupul si Singele Domnului (ci faceti doar un ritual fara nici o substanta),
De unde stiti ca fac doar un ritual fara substanta? Cunoasteti viata mea de credinta si stiti ca Sfanta Impartasanie nu produce nici o schimbare in viata mea de zi cu zi?

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
nu aveti parte de viata vesnica ci poate, de osinda vesnica.
Criteriile dupa care ne va judeca Domnul Iisus Hristos sunt cele din Matei 25:31-46. Considerati ca fac parte din a doua categorie (cea simbolizata de capre)?

Stiti cum se vede daca un crestin s-a impartasit cu adevarat cu Hristos? Dupa dragostea si grija sa pentru semenul sau. Pentru ca asta inseamna sa traiasca Hristos in tine.

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
iar asta datorita rugaciunilor multor sfinti care se roaga continuu pentru dumneavoastra
Foarte important pentru mine: sfintii aceia care se roaga, sunt in viata? Sau, sunt duhuri de morti?
Reply With Quote
  #508  
Vechi 15.09.2011, 17:56:02
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
Umilinta si slujirea celorlalti (exprimate simbolic prin ritualul spalarii picioarelor) face parte din vechiul si noul legamant. Fara aceasta dorinta de slujire nu vom fi mantuiti si nu avem ce cauta in Imparatia lui Dumnezeu.


Si noi restul ce-am zis?

Conform doctrinei voastre, dintre evenimentele petrecute in Joia Mare, care are semnificatie mai puternica in iconomia mantuirii? Savarsirea ritualului spalarii picioarelor, o data pe an sau a celuilalt ritual cu painea si mustul nefermentat?
Voi cand mancati acea paine si cand beti acel must, ce considerati ca sunt ele?
Reply With Quote
  #509  
Vechi 15.09.2011, 18:06:36
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
Considerati ca fac parte din a doua categorie (cea simbolizata de capre)?
După ce prostii scrii pe-aici și comportament, înclin să cred că ești berbec, dar dacă scrie capră, hai să fi capră!

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul

Voi cand mancati acea paine si cand beti acel must, ce considerati ca sunt ele?
Fast-food după manual!
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #510  
Vechi 15.09.2011, 18:23:11
Savonarola Savonarola is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.08.2011
Locație: Bizanțul de dupa Bizanț
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
"Sã n-aduci cu pîine dospitã sîngele dobitocului jertfit în cinstea Mea;"(Exodul 34:25)

Acum iti este clar ce are painea dospita? Sau, vrei sa spui ca si Cel care a dat porunca de mai sus, viseaza sau a dat in mintea copiilor.

Jertfa Domnului Iisus nu putea fi simbolizata decat prin ceea ce era curat, nefermentat, nedospit.
Pâinea (dospită) și vinul (fermentat) nu sunt simboluri (sau doar simboluri). Ele chiar se transformă în sfântul trup și sfântul sânge al lui Hristos. Așa este în Biserică. La voi la sectă este treaba voastră cum vă manageriați și distribuiți falsa mântuire (pentru că nu sunteți mântuiți și nici nu veți fi; sunteți dați anatemei). Biserica a folosit, după Hristos pâinea și vinul de la început și până în ziua de azi. Iar dacă asupra pâinii dospite există vreun semn de întrebare, nu din partea noastră, ei bine Hristos a instituit Euharistia și cu vin, adică cu must fermentat. Asta nu a împiedicat niciodată ca Biserica să folosească vinul ca materie euharistică. Totdeauna a fost în Biserică, la fel ca și pâinea dospită, iar voi sectarii adventiști nu aveți nici cea mai mică dovadă că lucrurile ar fi stat altfel. Prin urmare rămâne cum am stabilit.

Pe de altă parte pâinea și vinul nu sunt necurate. "Cele ce Dumnezeu a curățit, tu să nu le numești spurcate." (Fapte 10:15)

Sectare, pocăiește-te că te așteaptă iadul.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Taina Botezului in cadrul Sfintei Liturghi georgeval Botezul 22 22.02.2012 00:08:48
Cele 12 rugaciuni ale Sf. Impartasanii carmina Impartasania (Taina Euharistiei) 18 19.12.2010 14:50:01
Taina sfintei impartasaniei DAMIAN Impartasania (Taina Euharistiei) 4 18.12.2010 17:32:23
Despre Taina Spovedaniei adimirea Generalitati 10 10.11.2009 16:09:52
taina sfintei spovedanii rotarufelicia Pocainta 6 02.01.2007 14:41:14