Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 27.03.2008, 16:01:59
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Avantajele pentru cei, care vor accepta chip-urile, vor fi considerabile; cu siguranta va fi o perioada premergatoare de nesiguranta a conturilor bancare, rapiri de persoane, etc., ca-n filme, care va determina oamenii sa-si puna pecetea chipurilor. Va fi f "cool" pentru unii !
Cei, care au auzit se de reversul medaliei, vor sti ce-i asteapta. Poate ar trebui sa ne gandim la solutii alternative, in eventualitatea ca nu vom mai avea bani, cu care sa cumparam, sau lucru, sau cine stie ce altceva...
Reply With Quote
  #12  
Vechi 27.03.2008, 19:52:07
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
cu alte cuvinte vrei sa risti sa fii stearsa din Cartea Vietii, si sa-ti pierzi mintuirea?
nu, bineinteles. dar eu ma gandeam la aspectul practic al vremurilor de azi, care eu una nu cred ca sunt cele de pe urma.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 27.03.2008, 19:56:27
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.563
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
Citat:
În prealabil postat de cozia
cu alte cuvinte vrei sa risti sa fii stearsa din Cartea Vietii, si sa-ti pierzi mintuirea?
nu, bineinteles. dar eu ma gandeam la aspectul practic al vremurilor de azi, care eu una nu cred ca sunt cele de pe urma.
:)sa speram Mirela ca nu sunt...
Reply With Quote
  #14  
Vechi 27.03.2008, 21:47:13
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Si totusi toti vorbim cand avem un acoperis deasupra capului, cand avem stomacelul indestulat cu cat trebuie si cand avem bani sa ne intretinem. Dar cand ne va ploua in cap, cand ne va roade stomacul de foame si cand nu vom mai avea bani nici sa ne luam haine, ce vom face? Atunci se va vedea cata credinta avem noi de fapt, atunci se va vedea taria cu care vrem sa ne tinem dupa voia Lui, atunci cand vom fi chemati la datoria de a ne implanta acel cip in organism. Atunci se va face adevarata selectie, nu acum, cand toti suntem credinciosi cu burtile pline, traind in confort si felurite desfatari. Mai ganditi-va un pic daca noi chiar avem credinta, ori din cauza bunastarii si usuratatii vietii pe care o ducem doar avem impresia ca am fi credinciosi, iar la vreme de incercare imediat fugim de suferinta, acceptand cu mare graba cipul pentru a ne putea continua viata in liniste si siguranta ???
Reply With Quote
  #15  
Vechi 27.03.2008, 21:57:46
Iustin44 Iustin44 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2007
Mesaje: 173
Implicit

Si eu speram sa fie cat mai tarziu dar observ uimit cat de repede se misca lucrurile pe toate planurile, chiar si in religie. Cititi despre noua religie sincretista de tip new age pe:
http://www.adevarul.ro/articole/religiile-adopta-dogmele-ecologiei/345964

Religiile adoptă „dogmele“ ecologiei
de Francisca M. Catană (224 afisari, 2008-03-27)
ImprimaTrimite MailComenteaza
Credința ar putea fi pilonul principal în stabilirea unei relații armonioase între om și natură.

Criza ecologică are, mai nou, și aspecte de ordin religios. Recent, Vaticanul a inclus poluarea și manipulările genetice pe lista păcatelor societății contemporane. În 1990, în Piața San Pietro, papa Ioan Paul al II-lea a vorbit explicit și exclusiv despre criza ecologică prin care trece lumea de astăzi.

Ecologia servește în momentul de față drept pretext sau catalizator în dialogul interreligios, după cum reiese dintr-un articol al lui Louis Vaillancourt, profesor la Facultatea de teologie din cadrul Universității Sherbrooke, Canada.

În 1967, într-un articol devenit celebru, istoricul american Lynn White reflecta asupra rădăcinilor crizei ecologice. "Ceea ce facem noi în materie de ecologie depinde de ideile pe care le avem față de relația om-natură", spunea el. White își imagina două posibilități de ieșire din criză: fie apariția unei noi religii, total diferită de cea care a dominat Occidentul, fie reluarea vechilor tradiții creștine.

Reply With Quote
  #16  
Vechi 27.03.2008, 22:14:29
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Domnule Lynn White, noi suntem pentru reluarea vechilor traditii crestine.

Oare a ne preocupa in biserica de ecologie, nu este intoarcerea privirii de la Dumnezeu la mediul inconjurator? Are cine sa se ocupe de ecologie, nu vad de ce trebuie Biserica sa se preocupe de salvarea Planetei, cand rolul ei este mantuirea sufletelor.
Incet, incet ajungem si la chipuri.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 27.03.2008, 22:46:26
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.563
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur
Si totusi toti vorbim cand avem un acoperis deasupra capului, cand avem stomacelul indestulat cu cat trebuie si cand avem bani sa ne intretinem. Dar cand ne va ploua in cap, cand ne va roade stomacul de foame si cand nu vom mai avea bani nici sa ne luam haine, ce vom face? Atunci se va vedea cata credinta avem noi de fapt, atunci se va vedea taria cu care vrem sa ne tinem dupa voia Lui, atunci cand vom fi chemati la datoria de a ne implanta acel cip in organism. Atunci se va face adevarata selectie, nu acum, cand toti suntem credinciosi cu burtile pline, traind in confort si felurite desfatari. Mai ganditi-va un pic daca noi chiar avem credinta, ori din cauza bunastarii si usuratatii vietii pe care o ducem doar avem impresia ca am fi credinciosi, iar la vreme de incercare imediat fugim de suferinta, acceptand cu mare graba cipul pentru a ne putea continua viata in liniste si siguranta ???
..de aceea am sustinut mereu ca stadiul miliar a fost foarte necesar pentru calirea tinerilor daca nu pentru altceva macar pentru eventualitatea daca vreodata iti va ploua in cap si vei minca radacini.

...si tot de aceea popoarele care au suferit si inteleg suferinta ca fiind parte organica din Mintuirea lor, vor fi si cele mai rezistente in vreme de calamitate.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 28.03.2008, 02:55:14
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur
Dar cand ne va ploua in cap, cand ne va roade stomacul de foame si cand nu vom mai avea bani nici sa ne luam haine, ce vom face?
parerea mea este ca cine are tarie de caracter si mai are si un dram de credinta face fata si vremurilor bune, dar si celor rele. mie mi-a placut intotdeauna pilda dreptului Iov!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 28.03.2008, 02:57:48
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Poate ar trebui sa ne gandim la solutii alternative, in eventualitatea ca nu vom mai avea bani, cu care sa cumparam, sau lucru, sau cine stie ce altceva...
asta e cam ca-n povestea cu drobul de sare... ce dor imi e de povestile lui Creanga!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 28.03.2008, 08:18:39
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
Citat:
În prealabil postat de ancah
Poate ar trebui sa ne gandim la solutii alternative, in eventualitatea ca nu vom mai avea bani, cu care sa cumparam, sau lucru, sau cine stie ce altceva...
asta e cam ca-n povestea cu drobul de sare... ce dor imi e de povestile lui Creanga!
Mirela, la fel mi se pare si mie parerea ta. Se afla in fata nasului, dr nu o vezi. :)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dispute teologice publice ioanna Iudaismul 3 14.03.2012 19:07:07
Noi marturii supuse dreptei judecati Lucian_craciunescu Teologie si Stiinta 2 21.01.2012 16:08:20
Inca un thread despre cipurile RFID implantate Delirul Generalitati 19 13.10.2010 17:37:53
cipurile si lumea crestina v.LIVIU.v Generalitati 1 22.03.2010 22:19:38
Scolile publice italiene raman fara cruci coralina Stiri, actualitati, anunturi 42 09.11.2009 11:11:05