Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Pelerinaje la locuri Sfinte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 17.02.2010, 17:53:49
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit Biserica din zeitoun

Strabatem orasul admirind un frumos apus de soare ,trecem pe linga universitate ,pe linga marele cimitir din Cairo ,pe ling universitatea din Cairo ,patriarhia din Cairo ,foarte mare si impunatoare ,pe linga o cetate cu o mare moscheie renumita ,punct turistic la care privim din mers ,ajungem cind se intunneca deja sa trecem pe linga casa prezindentiala si asa admirind orasul Cairo noaptea cu luminile aprinse ajungem la o biserica unde deja incepea vecernia ,motiv pentru care acolo se afla mai multa lume .Este biserica din Zeitoun,o biserica frumoasa care are peste drum de ea un complex cu o biserica si mai mare ,cu mai multe constructii si cu un turn foarte inalt si cu lumini ce configureaya pe Sfinta Maria,construit pentru ca in aceasta biserica facuta de un pasa ,nu incap toata lumea.Intram intr-o curte lunguiata ,lasama in stinga noastra un pagar si locul de vinzare a luminarilor si intram intr-o biserica frumoasa ,inchinata Maicii Domnului ,care are pe cupola in loc de IISUS HRISTOS pantocrator ,icoana foarte frumoasa a Maicii Domnului cu bratele ridicate spre a ne binecuvinta de colo de sus..Imediat la intrare in dreapta se afla in marime naturala o icoana deoebita a Maicii Domnului ,care se afla doar aici ,este incadrata de doua coloane albe de marmura ,iar jos in partea inferioara erau aprinse luminari .Este icoana specifica acestei biserici ,unde noi ne-am rugat si am primit de la un arab de linga usa o luminare ,,caci nu mi-am dat seama ca trebuia sa cumpar trecind pe linga camera cu luminari ,care era inchisa deja cind am iesit afara din biserica.Maica Domnului de la ZEITUN este o aparitie serafica semitransparenta ,inconjurata de o lumina ceresca ..o icoana foarte deosebita ,unde rugaciunea am avut senzatia ,mai mult ca in alte parti ,la alte icoane ale Maicii Domnului ,ca imi este ascultata cu atentie si intelegere.Ne-am inchinat si la icoanele de la altar ,am plecat apoi la pangar unde am vazut poze cu aparitii ale Maicii Domnului ,caci aici Ea se arata asa cum a promis pasei Khalil Ibrahim,ctitorul bisericii, in destule rinduri poporului ..si se fac si multe convertiri ! la credinta crestina.Nu am gasit ce m-a interesat ,anume icoana aceea frumoasa din biserica la care ne-am rugat si nici CD cu minunile ,nici carte cu detalii despre biserica .Mi-am dat seama cautind ..oare de ce nu ne-a spus parintele!?..ca mai exista un pangar unde am si gasit tot ce ma interesa,dar a trebuit sa ma limitez sa cumpar doar doua icoane din acelea ,desi voiam sa iau mai multe pentru cadou ,pentru ca nu mai aveam lire,numai euro.Mi-am zis sa ma uit sa mai vad ce se gaseste acolo si sa cumpar si pe euro ,caci ceea ce am luat am cumparat in mare viteza si ..pe cind sa dau banii vine ghida si ma anunta ca plecam..dar mie tare mi-ar fi placut sa mai stam macar 20 minute,sa termin cumparaturile sa cer aghiasam ,sa-mi iau si apa de baut caci am auzit ca au apa buna de baut la biserica asta,,dar trebuia sa depistez unde este..voiam sa mai intru sa ma inchin de plecare la icoana ,sa mai vad si biserica impunatora de peste drum..dar..a trebuit sa le las pe toate astea pentru ce credeti?.....pentru cumparaturi la bazare..nici macar nu am fost intrebati daca dorim sa mergem acolo ,nu ca nu am fi dorit ,dar poate ca unii ar fi vrut sa renunte la bazare si sa asculte macar cum e o vecernie la aceasta memorabila biserica.S.-ar fi putut daca erau mai multe persoane doritoare sa revina un autocar dupa noi,unul singur nu amindoua .!..dar asta este..cind se amesteca comercialul cu spiritualul..se pierde ..bineinteles d.p.d.v.spiritual ,acesta iarasi fiind un lucru inadmisibil intr-un pelerinaj!!Prima aparitie a Maicii Domnului la Zeitoun a fost in anul1968 pe 2 aprilie ea aparind deasupra cupoleiintr-o lumina celesta ,apoi in statura sa si fiind vazuta de foarte multa lume ,si a fost insotita aparitia ei de mai multe aparitii luminoase.Ea as-a inchinat in fata crucii de pe cupola si a binecuvintat lumea aveind in mina o ramura de maslin.Imprejurul ei s-au vazut porumbei albi zburind, o lumina stralucitoare intre cupolele bisericii mai ales pe cupola de nord est,un parfum ce venea dinspre cupola a umplut locul,Aceasta aparitie a fost confirmata de Papa Shenouda 3,care a comemorat aparitia Feciorei Maria in acesti termeni:”binecuvintata este generatia noastra caere s-a bucurat de aparitia Sfintei fecioare….binecuvintat este pamintul nostru si biserica noastra pentru ca Sfinta Fecioara a ales dintre toate locurile de pe pamint pentru a aparea intr-o forma speciala in care nu a mai aparut niciodat inainte”Biserica copta a considerat –o pe Sfinta Fecioara ca frumosul porumbel,caci in timpul lui Noe,porumbelul a venit sa anunte retragerea apelor avind in cioc o ramura de maslin,iar maslinul reprezinta pacea.Zeitoun este unul din locurile unde a stat Sfinta Familie in timpul caltoriei sale in Egzpt inainte de a veni in regiunea vechiului Cairo actual ,plecin apoi spre Egiptul de sus.
Si noi plecam asa…cam precipitat de la aceasta minunata biserica la bazarele din Cairo,unde stam doua ore ca sa ne facem cumparaturi ,mai ales frumoasele esarfe arabe..Sintem dusi pe malul Nilului pentru o croaziera pe Nil ,nocturna de la ora 22 la 24,contra 35 euro ,unde ni se serveste si cina tip bufet alaturi de un spectacol arab specific cu dans si muzica ;mai urcam si pe sus sa admiram Nilul noaptea ,mai ales celelalte ambarcatiuni luminate multicolor ,dar si cladirile ,mai ales multe hoteluri de pe mal luminate intens.Plecam la aeroport unde ne imbarcam pe la ora 2 si ajungem la ora 6 dimineata in aeroportul romanesc..eu mai ma perind si la gara de nord de unde iau un tren spre Timisoara unde ajug la ora 18 .

CONCLUZIILE PELERINAJULUI
Reply With Quote
  #92  
Vechi 18.02.2010, 23:26:02
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit concluziile pelerinajului

le puteti citi pe pagina mea Adakaleh pe Netlog,unde am pus si 20 filme ,cu cele mai semnicicative si deosebite filmari
http://ro.netlog.com/adakalehro
Reply With Quote
  #93  
Vechi 04.03.2010, 20:13:23
Simon din Cirene Simon din Cirene is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5
Unhappy Manstirea de la Ierihon

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga Vezi mesajul
ASEZAMINTUL ROMANESC DE LA IERIHON
Azi este Duminica si participam la Sfinta Liturghie la biserica romaneasca din IERIHON ,cel mai vechi oras din lume de1000ani vechime si situat la 400m sub nivelul marii.
Terenul a fost donat de de o familie de romani ,familia SAMOILA ,care faceau prescuri pentru diferite manastiri ortodoxe.Alaturi de acest teren ,insuficient pentru costructia manastirii s-a mai cumparat un teren limitrof de catre Patriarhia romana.
Offf, “Intelepciune”, ma doare sufletul cand citesc atatea informatii eronate despre Locurile Sfinte. Si nu esti singura care face public asa ceva, din pacate. Blogurile despre Locurile Sfinte sunt tare atragatoare prin poze, filmulete, impresii dar pline de informatii eronate!

Decat o asa “teza” plina de “greseli” mai bine punctai locurile unde ar trebui sa mearga pelerinul cand ajunge acolo, umila mea parere.

Peste o singura chestie nu am putut trece cu vederea: Manastirea de la Ierihon.

“Intelepcine”, “cu intelepciune sa luam aminte”!

Terenul pe care astazi gasim Sf Manastire Romaneasca de la Ierihon NU a fost niciodata donat de nimeni!!!
Parintele Ilarion Argatu a cumparat la data de 29 Aprilie 1991 impreuna cu maica Stan Natalita contra sumei de $20000 un teren cu o suprafata de 833 metri patrati la Ierihon de la Dimitrie Constantin Samuil, cetatean care plecase cu multi ani in urma din Romania.

A fost visul de o viata a Sfintiei Sale sa construiasca o manastire romaneasca la Ierihon si numai Dumnezeu stie cu cata osteneala a agonisit acei banuti, din pomelnicele crestinilor. Ca drept recunostinta si ca o rugaciune permanenta a trecut numele lor in caietele Sfintiei Sale.

Intinam memoria Parintelui Argatu sa NU il pomenim cand vorbim despre Asezamintele Romanesti de la Ierihon, ba mai mult, sa ascundem osteneala Parintelui sustinand ca terenul a fost donat!
Reply With Quote
  #94  
Vechi 06.03.2010, 20:17:18
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Simon din Cirene Vezi mesajul
Terenul pe care astazi gasim Sf Manastire Romaneasca de la Ierihon NU a fost niciodata donat de nimeni!!!
Parintele Ilarion Argatu a cumparat la data de 29 Aprilie 1991 impreuna cu maica Stan Natalita contra sumei de $20000 un teren cu o suprafata de 833 metri patrati la Ierihon de la Dimitrie Constantin Samuil, cetatean care plecase cu multi ani in urma din Romania.

[...]
Intinam memoria Parintelui Argatu sa NU il pomenim cand vorbim despre Asezamintele Romanesti de la Ierihon, ba mai mult, sa ascundem osteneala Parintelui sustinand ca terenul a fost donat!
Poate ar trebui discutat cu cei care organizeaza pelerinaje la Locurile Sfinte.
Se pare ca ei pun in circulatie informatii eronate, sau incomplete.
Reply With Quote
  #95  
Vechi 21.03.2010, 23:53:14
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Simon din Cirene Vezi mesajul
Offf, “Intelepciune”, ma doare sufletul cand citesc atatea informatii eronate despre Locurile Sfinte. Si nu esti singura care face public asa ceva, din pacate. Blogurile despre Locurile Sfinte sunt tare atragatoare prin poze, filmulete, impresii dar pline de informatii eronate!

Decat o asa “teza” plina de “greseli” mai bine punctai locurile unde ar trebui sa mearga pelerinul cand ajunge acolo, umila mea parere.

Peste o singura chestie nu am putut trece cu vederea: Manastirea de la Ierihon.

“Intelepcine”, “cu intelepciune sa luam aminte”!

Terenul pe care astazi gasim Sf Manastire Romaneasca de la Ierihon NU a fost niciodata donat de nimeni!!!
Parintele Ilarion Argatu a cumparat la data de 29 Aprilie 1991 impreuna cu maica Stan Natalita contra sumei de $20000 un teren cu o suprafata de 833 metri patrati la Ierihon de la Dimitrie Constantin Samuil, cetatean care plecase cu multi ani in urma din Romania.

A fost visul de o viata a Sfintiei Sale sa construiasca o manastire romaneasca la Ierihon si numai Dumnezeu stie cu cata osteneala a agonisit acei banuti, din pomelnicele crestinilor. Ca drept recunostinta si ca o rugaciune permanenta a trecut numele lor in caietele Sfintiei Sale.

Intinam memoria Parintelui Argatu sa NU il pomenim cand vorbim despre Asezamintele Romanesti de la Ierihon, ba mai mult, sa ascundem osteneala Parintelui sustinand ca terenul a fost donat!
Asa ne+a spus ghidul ,parintele romnan ,ca a fost un teren dont ,,dar prea mic si s+a mai cumparat inca linga el pt a se putea construi manastirea!..eu cum sa yic altceva decit ceea ce aud!
Reply With Quote
  #96  
Vechi 23.03.2010, 22:04:00
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Decat o asa “teza” plina de “greseli” mai bine punctai locurile unde ar trebui sa mearga pelerinul cand ajunge acolo, umila mea parere


sint punctate locurile de catre firmele de turism religios ..este plin netul de insiruirea simpla pe zile a obiectivelor!..eu mi+am scris impresiile adaugind si din cele ce ne+a spus ghidul
Reply With Quote
  #97  
Vechi 25.03.2010, 20:27:29
Simon din Cirene Simon din Cirene is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga Vezi mesajul
Decat o asa “teza” plina de “greseli” mai bine punctai locurile unde ar trebui sa mearga pelerinul cand ajunge acolo, umila mea parere


sint punctate locurile de catre firmele de turism religios ..este plin netul de insiruirea simpla pe zile a obiectivelor!..eu mi+am scris impresiile adaugind si din cele ce ne+a spus ghidul
Off, pai de cand stiu firmele de Locuri Sfinte? De cand Locurile Sfinte sunt "o insiruire simpla de obiective" turistice?Tu crezi ca fac asta pentru sufletele crestinilor? Ei fac asta pentru umflarea conturilor lor bancare! V-au dus si v-au aratat in mare si nici macar n-ati avut informatia corecta De asta iti recomand sa te informezi TU/pelerinul corect inainte de a pleca fara sa pui baza pe ce spun firmele.

Si de cand si de ce "turism religios" si nu pelerinaj??? Cand pleci spre astfel de locuri pleci in pelerinaj si nu faci turism, chiar daca il numesc unii religios. Este o mare diferenta!
Iti recomand "Scurt Indrumator pentru pelerinii romani", [Autor colectiv] Schitul romanesc Prodromu, Sf Munte Athos, aparuta la Ed Coresi. Ai sa intelegi diferenta.

Este important ca pelerinul sa adune el insusi informatia si sa isi faca singur impresiile, pentru ca daca nu, uite ce se intampla.

Este FFFFFFFFFFF important cu cine pleci in pelerinaj!
Este FFFFFFFFFFF important sa pleci in fiecare zi cu rugaciune!

Imi pare sincer rau ca ai fost la Pater Noster si ai omis locul unde Mantuitorul a spus Tatal Nostru. Ai trecut pe langa asa zisa grota

Si mai imi permit sa mai "corectez" ceva in "teza" ta, ca zau ca ma doare sufletul, pentru tine si pentru ceilalti crestini care vor lua de bun o informatie incorecta lansata de unul si repetata de altul.
La locul inaltarii Domnului nu este o simpla capela, de fapt nici nu as numi-o capela! Denumirea aceasta au improvizat-o oamenii fara informatie, si uite cum se duce vestea... Ceea ce ai vazut tu si ti s-a parut ca o capela este de fapt o moschee in miniatura! Si asta pentru ca acel loc este sub patronajul musulmanilor!!!
Mie mi s-a parut deosebit de interesant si intrigant ca locul inaltarii Domnului sa apartina...musulmanilor.

Sofica, mai am multe de spus si as puncta personal locurile care ar trebui vizitate dar din pacate nu am timp.
Si as mai corecta si alte informatii eronate gasite pe net (am gasit Jurnalul Anei si m-am crucit de ce a putut sa spuna acolo!!!)
Dar imi voi face timp sa te duc de manuta si sa iti arat personal TOT ce trebuie vazut in cetatea Ierusalimului si in afara cetatii, daca iti mai doresti sa mai mergi. Din pacate nici parintii care organizeaza pelerinaje, nici Patriarhia nu au in program locuri care ar trebui vazute si nu inteleg de ce le ocolesc. La firme nici nu vreau sa ma gandesc!
Iar eu cred ca in inima ta vrei sa mai mergi la Ierusalim.
Nu-i asa? :) Cauta-ma pe privat cand mai vrei sa mergi.

Dumnezeu sa te binecuvanteze!
Reply With Quote
  #98  
Vechi 28.03.2010, 20:27:12
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Simon din Cirene Vezi mesajul
Off, pai de cand stiu firmele de Locuri Sfinte? De cand Locurile Sfinte sunt "o insiruire simpla de obiective" turistice?Tu crezi ca fac asta pentru sufletele crestinilor? Ei fac asta pentru umflarea conturilor lor bancare! V-au dus si v-au aratat in mare si nici macar n-ati avut informatia corecta De asta iti recomand sa te informezi TU/pelerinul corect inainte de a pleca fara sa pui baza pe ce spun firmele.

Si de cand si de ce "turism religios" si nu pelerinaj??? Cand pleci spre astfel de locuri pleci in pelerinaj si nu faci turism, chiar daca il numesc unii religios. Este o mare diferenta!
Iti recomand "Scurt Indrumator pentru pelerinii romani", [Autor colectiv] Schitul romanesc Prodromu, Sf Munte Athos, aparuta la Ed Coresi. Ai sa intelegi diferenta.

Este important ca pelerinul sa adune el insusi informatia si sa isi faca singur impresiile, pentru ca daca nu, uite ce se intampla.

Este FFFFFFFFFFF important cu cine pleci in pelerinaj!
Este FFFFFFFFFFF important sa pleci in fiecare zi cu rugaciune!

Imi pare sincer rau ca ai fost la Pater Noster si ai omis locul unde Mantuitorul a spus Tatal Nostru. Ai trecut pe langa asa zisa grota

Si mai imi permit sa mai "corectez" ceva in "teza" ta, ca zau ca ma doare sufletul, pentru tine si pentru ceilalti crestini care vor lua de bun o informatie incorecta lansata de unul si repetata de altul.
La locul inaltarii Domnului nu este o simpla capela, de fapt nici nu as numi-o capela! Denumirea aceasta au improvizat-o oamenii fara informatie, si uite cum se duce vestea... Ceea ce ai vazut tu si ti s-a parut ca o capela este de fapt o moschee in miniatura! Si asta pentru ca acel loc este sub patronajul musulmanilor!!!
Mie mi s-a parut deosebit de interesant si intrigant ca locul inaltarii Domnului sa apartina...musulmanilor.

Sofica, mai am multe de spus si as puncta personal locurile care ar trebui vizitate dar din pacate nu am timp.
Si as mai corecta si alte informatii eronate gasite pe net (am gasit Jurnalul Anei si m-am crucit de ce a putut sa spuna acolo!!!)
Dar imi voi face timp sa te duc de manuta si sa iti arat personal TOT ce trebuie vazut in cetatea Ierusalimului si in afara cetatii, daca iti mai doresti sa mai mergi. Din pacate nici parintii care organizeaza pelerinaje, nici Patriarhia nu au in program locuri care ar trebui vazute si nu inteleg de ce le ocolesc. La firme nici nu vreau sa ma gandesc!
Iar eu cred ca in inima ta vrei sa mai mergi la Ierusalim.
Nu-i asa? :) Cauta-ma pe privat cand mai vrei sa mergi.

Dumnezeu sa te binecuvanteze!
din pacate asa este ,firmele de turism mai ales religioase si preotii fac TURISM RELIGIOS ,iar laicii fac pelerinaj!Am scris asta si la inceputul impresiilor mele din EGYPT!..FIIND VB DE PATRIARHIE! ..iar in leg cu GROTA ,am uitat ,am completat ulterior in impresiile mele ,dar nu am mai adaugat..cred si pe forum asa ar fi aparut scos din context..dar forumul nu permite revenirea,,dc citii pasajul cu biserica Tatal nostru pe pagina mea de pe Netlog,Adakaleh pe Netlog ,veti constata ceea ce am zis acuma!De fapt sint f.f.multe date care mi le reamintesc si le completez ulterior ,iar dc veti citi impresiile mele din Egypt puse pe Netlog veti vedea ca sint mai complete decit cele puse pe forum ..asta din cauza multor date ..care se mai si uita pe moment pina apuc sa scriu!..si mi le reamintesc mai apoi.
Reply With Quote
  #99  
Vechi 28.03.2010, 20:34:18
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

din pacate si eu stiu ce trebuie vazut in IERUSALEM ..caci am cartea ghid scoasa de editura pelerinul roman..ORADEA,dar chestia este ca cei care fac pelerinaje nu+si modifica traseul ,macar in IERUSALEM ,si nici nu+si rezerva macar o zi in plus pt Ierusalem!...si acuma am auzit ca prin lege nici nu mai putem merge in ISRAEL ,decit cu PATRIARHIA ..care face din pacate turism religios!
Reply With Quote
  #100  
Vechi 03.05.2010, 07:59:32
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

toata lumea are acest sentiment..iar simtirile ni le da DOMUL dupa cum vrea el,chir dc e pel.sau excurie religioasa,dar obtinem mai mult sufleteste dintr+un pelerinaj decit din excursie
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
IMPRESII DIN PELERINAJE sofiaiuga Pelerinaje la locuri Sfinte 92 25.10.2020 18:35:30
Pacatele straine Mihnea Dragomir Biserica Romano-Catolica 20 10.01.2013 12:04:33
Bauturi tari si animale necurate NeInocentiu Secte si culte 0 12.05.2012 20:44:58
Impresii din pelerinaje -anul 2009 sofiaiuga Pelerinaje la locuri Sfinte 4 31.08.2009 21:23:06
Despre religiozitate in diferite tari BogdanF Generalitati 0 04.07.2008 09:51:37