Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 11.10.2010, 18:35:35
afaraploua afaraploua is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2010
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
Oare nu se creaza un mediu haotic, nelinistitor, inspaimantator, etc...specific satanei?
bineinteles!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 11.10.2010, 19:13:43
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
Oare nu se creaza un mediu haotic, nelinistitor, inspaimantator, etc...specific satanei?
Exact. Nu stiu cum pot fi asa de invartosati, incat sa creada ca ii ajuta la ceva, ca ii inalta duhovniceste. Dar tocmai asta face diavolul in secolul nostru: se joaca cu mintea noastra, cu constiinta noastra....
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Reply With Quote
  #23  
Vechi 11.10.2010, 20:16:21
afaraploua afaraploua is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2010
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
Exact. Nu stiu cum pot fi asa de invartosati, incat sa creada ca ii ajuta la ceva, ca ii inalta duhovniceste. Dar tocmai asta face diavolul in secolul nostru: se joaca cu mintea noastra, cu constiinta noastra....
nu ai vazut ca pe carismatici, "Duhu" ii arunca si la podea!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 11.10.2010, 20:40:28
Cenusareasa Cenusareasa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.10.2010
Mesaje: 1
Implicit

Asta, din pacate asa este. Eu am fost la penticostali si am vazut cum este; pot doar sa spun ca m-a apucat un ras si o voie buna total nelalocul ei; din pacate nu stiu ce as putea sa fac pentru a o indrepta pe persoana care imi este tare draga si care este o penticostala convinsa, toata ziua cu Biblia; o stie foarte bine si se roaga foarte mult, in fiecare duminica la Biserica lor penticostala; am intalnit penticostali foarte omenosi si la locul lor. Probabil ca atunci cand m-a infundat asa de tare rasul in mijlocul adunarii probabil ca era ceva duh acolo dar nu stiu daca era sfant, posibil si asta.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 12.10.2010, 21:58:45
afaraploua afaraploua is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2010
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cenusareasa Vezi mesajul
Asta, din pacate asa este. Eu am fost la penticostali si am vazut cum este; pot doar sa spun ca m-a apucat un ras si o voie buna total nelalocul ei;
Exista si acest fenomen, "rasul sfant", de fapt un ras isteric, insa in biserici carismatice. Partea contradictorie este ca tu, Cenusareasa, ai fost o singura data la penticostali si ai perceput o stare de voie buna si chiar de ras...ei bine eu spre deosebire de tine ii percep pe penticostali ca fiind extrem de depresivi, plang foarte mult, arata foarte deznadajduiti, cantecele lor sunt lacrimogene. Cand am fost pe la penticostali, niciodata dar niciodata nu am simtit o stare de buna dispozitie.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 13.10.2010, 01:23:31
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Ca sa vezi...fiecare vede ce poate/vrea...
Pana va puneti de acord daca penticostalii va fac sa radeti sau sa plangeti, zic si eu ca atmosfera din BP ma inspira la rugaciune. De fapt pentru asta merg la Biserica: sa ma rog, sa ma inchin. Si cu asta raman.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #27  
Vechi 13.10.2010, 01:41:30
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Ca sa vezi...fiecare vede ce poate/vrea...
De fapt pentru asta merg la Biserica: sa ma rog, sa ma inchin. Si cu asta raman.
De rugat stiu c-am cum te rogi... dar de inchinat, cum te inchini?
...
__________________
"Fiți treji, privegheați. Potrivnicul vostru, diavolul, umblă, răcnind ca un leu, căutând pe cine să înghită. Căruia stați împotrivă, tari în credință, știind că aceleași suferințe îndură și frații voștri în lume." I Petru 5, 8.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 13.10.2010, 01:51:51
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
De rugat stiu c-am cum te rogi... dar de inchinat, cum te inchini?
...
A te inchina inseamna a accepta in smerenie voia lui Dumnezeu pentru tine si a sluji Domnului cu slujba pe care ti-a dat-o de facut. Aceasta slujba poate fi predicare, cantare, ajutorare, proorocie, vindecare, etc. Depinde ce dar are fiecare.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #29  
Vechi 22.10.2010, 20:20:04
sickChild sickChild is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 4
Implicit

botezul cu Duhul Sfant este minunat, rugati-va pentr el !
Reply With Quote
  #30  
Vechi 22.10.2010, 23:24:09
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sickChild Vezi mesajul
botezul cu Duhul Sfant este minunat, rugati-va pentr el !

Ne rugam stai linistit, dar nu dorim sa primim "duhul sfant" pe care il primesc penticostalii... nu de alta , numai ca ma deranjeaza galagia si zgomotele fara rost in timpul rugaciunii.....
__________________
"Fiți treji, privegheați. Potrivnicul vostru, diavolul, umblă, răcnind ca un leu, căutând pe cine să înghită. Căruia stați împotrivă, tari în credință, știind că aceleași suferințe îndură și frații voștri în lume." I Petru 5, 8.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Duhul Sfant este irezistibil ? Mihnea Dragomir Dogmatica 28 14.04.2024 23:10:09
Rugaciunea catre Duhul Sfant Profetul de carton Dogmatica 16 11.06.2012 14:02:47
Te incalzeste Duhul Sfant? mihaiB Generalitati 1 20.02.2012 07:03:29
Lumina necreată: Duhul Sfânt și eternitatea Traditie1 Pocainta 1 04.03.2011 22:13:44