Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.10.2009, 10:06:35
adimirea
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Despre Taina Spovedaniei

M-ar interesa poate cineva sa imi dea mai multe detalii despre Taina Spovedaniei. Sunt la inceput de drum, pana acum am fost crestin doar prin faptul ca m-am botezat la nastere, doar de maxim doua, trei luni m-am intors la credinta [ sa nu fie prea pretentios spus, nu vreau sa ma mandresc ]; dar merg la Biserica la Sfanta Liturghie saptamanal si am ajuns in acel punct in care imi constientizez pacatele si incep sa le regret, si simt nevoia de a face acest pas si sa ma spovedesc.

Numai ca nu prea stiu cum se procedeaza... nici la Liturghie nu inteleg prea mult, dar imi place si imi da o senzatie foarte placuta pe care nu prea o pot descrie mai ales la Crez si cand se canta Tatal Nostru [ care apare si la rugaciune de unul singur uneori, dar nu la aceeasi intensitate ]; dar nu stiu prea multe despre anafora, prescure, lumanari, acatist, si celelalte; incerc insa sa aflu cat mai multe.

M-ar interesa cat mai multe detalii despre spovedanie daca poate sa imi dea cineva i-as fi recunoscator, cat mai amanuntit daca se poate caci cumva simt ca se duce o lupta in mine sa nu ma duc, cu frica si cu timiditatea, cu nesiguranta incertitudinii, si lucruri din astea. Au trecut deja doua saptamani cred, sau mai mult de cand vreau sa ma duc, dar tot aman.

Am gasit un indreptar si mi-am notat ce anume am gresit in cei 24 de ani in care nu am avut de-a face cu Biserica [ si a iesit o lista destul de mare... ], dar acum trebuie sa fac pasul asta si nu stiu exact cum sa procedez.

Nu stiu nici macar cu cine sa vorbesc, pe cine sa intreb; majoritatea sfaturilor pe care le-am vazut erau "du-te la preot si te spovedeste", insa cand sa ma duc? Ca doar nu o sa-l deranjez in timpul slujbei... Si ce anume sa-i zic?

Poate par ciudate intrebarile si problemele mele, dar avand in vedere nesimtirea in care am trait toata tineretea, sunt normale...
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.10.2009, 10:13:55
valentin.viliga's Avatar
valentin.viliga valentin.viliga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2008
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 467
Implicit

pai o solutie ar fi sa vorbesti cu preotul dupa vecernie, sa fixati impreuna o data pt spovedanie si inainte de spovedanie sa tii 3 zile de post
__________________
valentin_top_bizant
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.10.2009, 16:21:03
adimirea
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Presupun ca e bine in orice zi la Vecernie, nu? Si eu am auzit ca sunt cinci zile de post, chiar azi de la o cunostinta.

Si nu stiu exact cand sa prind momentul sa vorbesc... nu vreau sa deranjez pe parinte, nici nu stiu unde sa ma duc exact, probabil incerc la Manastirea Radu Voda la Unirii.

Cred ca ar trebui sa am un duhovnic, si atunci totul ar fi mai usor. Dar cum n-am mers toata viata la Biserica, nu am duhovnic si nici nu stiu mare lucru despre Sfintele Taine si despre slujbe.

Am fost si la Biserica de care mi s-a spus ca apartin, unde am fost botezat, mama mi-a spus ca acolo trebuie sa fie 'un parinte batran si foarte bun', care ar fi fost duhovnicul meu... numai ca acolo nu mai era un parinte batran ci unul tanar...

Cred ca asta e un moment important, dar si foarte greu prin care trec si ma lupt si cu frica si timiditatea...

Deci mai exact, cand sa intreb? Si cum sa ma adresez? "Sarut mana Parinte, vreau sa ma spovedesc?"
Pana acum, cat am fost pe la Biserica, eu nu prea vad nici un moment in care as putea face asta.
Adica atunci cand este slujba, evident nu pot; iar dupa, parintele pleaca nu?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.10.2009, 16:28:26
pacatoasa's Avatar
pacatoasa pacatoasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.07.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adimirea Vezi mesajul
Presupun ca e bine in orice zi la Vecernie, nu? Si eu am auzit ca sunt cinci zile de post, chiar azi de la o cunostinta.

Si nu stiu exact cand sa prind momentul sa vorbesc... nu vreau sa deranjez pe parinte, nici nu stiu unde sa ma duc exact, probabil incerc la Manastirea Radu Voda la Unirii.

Cred ca ar trebui sa am un duhovnic, si atunci totul ar fi mai usor. Dar cum n-am mers toata viata la Biserica, nu am duhovnic si nici nu stiu mare lucru despre Sfintele Taine si despre slujbe.

Am fost si la Biserica de care mi s-a spus ca apartin, unde am fost botezat, mama mi-a spus ca acolo trebuie sa fie 'un parinte batran si foarte bun', care ar fi fost duhovnicul meu... numai ca acolo nu mai era un parinte batran ci unul tanar...

Cred ca asta e un moment important, dar si foarte greu prin care trec si ma lupt si cu frica si timiditatea...

Deci mai exact, cand sa intreb? Si cum sa ma adresez? "Sarut mana Parinte, vreau sa ma spovedesc?"
Pana acum, cat am fost pe la Biserica, eu nu prea vad nici un moment in care as putea face asta.
Adica atunci cand este slujba, evident nu pot; iar dupa, parintele pleaca nu?

Ai putea sa intrebi dupa slujba la miruit. Ii spui ca doresti sa te spovedesti, iar el probabil o sa te intrebe si o sa ti dea mai multe detalii. Oricum mergi si spovedeste-te si ai sa vezi ce fel ai sa te simti sufleteste!
Pe net este in varianta online un Indreptar de spovedanie, care cred ca o sa te ajute foarte mult(da cautare pe Google si il gasesti usor).Dumnezeu sa te ajute!
__________________
În lume necazuri veți avea; dar îndrăzniți. Eu am biruit lumea. (Sfanta Evanghelie dupa Ioan-cap.16)

Singura fericire pe care o ai vine de la cea pe care o dai (Eduard Pailleron)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.10.2009, 18:44:29
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Adimirea, este foarte bun gandul tau, sa te ajute Dumnezeu sa il duci la indeplinire! mai intai de toate, trebuie insa sa iti gasesti un duhovnic potrivit. Cum? prin rugaciune. Uite, citeste cartea asta si vei vedea ca iti raspunde la multe intrebari - se descarca de aici - http://www.danionvasile.ro/repere.php
Cu "abordarea" parintelui nu ar trebui sa fie probleme, sa stii ca preotii nu pleaca imediat dupa slujba, eu am vazut si persoane care il rugau pe parinte sa ii spovedeasca atunci cand ajungeau la miruit: "Sarut mana, parinte, as dori si eu sa ma spovedesc la Dvs" (evident, pentru asta trebuie sa miruiasca preotul ales de tine). Ca sa iti fie mai usor, am sa iti spun si experienta mea in acest sens: pana acum vreun an, nu aveam duhovnic, ma spovedeam la cine se nimerea. la insistentele unui bun prieten, imi incoltise gandul ca ar trebui sa am si eu un singur duhovnic si stiam si cine sa fie acela, insa nici eu nu indrazneam sa il "abordez", cu atat mai mult cu cat nu mai vorbisem cu el pana atunci, insa Dumnezeu a randuit atat de frumos lucrurile (de aceea nu trebuie sa ai tu frica!) incat chiar in ziua in care doream eu sa ma spovedesc, nu era niciun preot la spovedit decat cel pe care il voiam eu sa-mi fie duhovnic . La inceput, nu a vrut sa accepte, pentru ca nu ma cunostea, dar eu i-am spus ca nu am duhovnic stabilit si ca vreau sa fie el, i-am dat si argumentele pentru care l-am ales pe el si nu pe altul si de atunci, de un an de zile, a devenit duhovnicul meu si tare bine mi-a fost! Am observat insa ca vin la el si persoane care nu se spovedisera niciodata si pe acelea le primea fara sa le mai intrebe, ca pe mine, de ce vin chiar la el, le spunea ca le va lua de la zero. Asadar, nu iti face griji, ia tu si citeste prin forumul acesta ce se mai spune pe la topicul pocainta si duhovnicul, citeste si carticica lui danion vasile si roaga-te, sa te lumineze Dumnezeu, sa iti dea un duhovnic bun (vezi ca ai acolo si rugaciuni pentru asa ceva), care sa te ajute in drumul tau spre mantuire!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 31.10.2009, 19:57:45
adimirea
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am fost in final la Radu Voda pentru a ma spovedi; cred ca este un loc foarte bun pentru cei aflati in situatia mea, si anume cei care sunt la inceput in credinta si au ezitari; la intrare la Biserica in stanga la Radu Voda exista un program de spovedanie si chiar si numerele de telefon ale preotilor!

A fost cred cel mai bun lucru pe care l-am facut toata viata ca am reusit in sfarsit sa ma duc; Acum am un parinte duhovnic, si un canon de indeplinit. :) Scriu aici insa ca sa va intreb ceva...
Daca parintele mi-a dat sa zicem sa fac 10 metanii pe zi.. si eu vreau sa fac 100, gresesc cu ceva? Ma gandesc ca fiind prima data cand vin la Spovedanie, mi-a dat prea putin canon pentru cei 25 de ani pe care i-am trait in necredinta... Este o greseala sa faci mai mult decat ti s-a dat? Sau este chiar bine? Eu as zice ca e bine, dupa mine... dar nu vreau sa gresesc. Si iertare daca pare lauda sau ceva de genul asta ceea ce intreb. Dar tocmai am citit ca pentru un singur pacat din cele pe care le-am facut, canonul este de 100 de metanii; si eu am primit doar 10 pentru toate? sunt multe, multe... cred ca mai curand ar trebui sa fac cateva mii de metanii pe zi... canonul real ar depasi putintele fizice ale unui om, asta e realitatea; dar macar sa fac mai mult, ma gandesc; numai sa nu fie pacat.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 31.10.2009, 20:22:18
GeorgeS GeorgeS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2009
Locație: Slobozia
Religia: Ortodox
Mesaje: 132
Implicit

Adi, raspuns la intrebarea ta tot parintele duhovnic trebuie sa-ti dea . Canonul la Spovedanie nu este pedeapsa pentru pacatele facute, ci remediu, medicament pentru a te intari in virtuti si fapte bune. Unui lacom de avere i se da canon sa faca milostenie ,unui egoist sa se roage mai mult si mai ales acele rugaciuni care ne smeresc, unui nesatios la mancare, sa tina posturile si ,pentru toate cazurile, in primul rand sa paraseasca pacatele si patimile si sa nu le mai repete.Daca duhovnicul ti-a dat acel canon a stiut de ce ti-l da. Poti insa sa te duci la el si sa-i spui sa-ti dea canon mai aspru.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 31.10.2009, 21:28:12
eu-cristina83 eu-cristina83 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2008
Locație: Undeva in minunata Romanie
Mesaje: 256
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adimirea Vezi mesajul
Am fost in final la Radu Voda pentru a ma spovedi; cred ca este un loc foarte bun pentru cei aflati in situatia mea, si anume cei care sunt la inceput in credinta si au ezitari; la intrare la Biserica in stanga la Radu Voda exista un program de spovedanie si chiar si numerele de telefon ale preotilor!

A fost cred cel mai bun lucru pe care l-am facut toata viata ca am reusit in sfarsit sa ma duc; Acum am un parinte duhovnic, si un canon de indeplinit. :) Scriu aici insa ca sa va intreb ceva...
Daca parintele mi-a dat sa zicem sa fac 10 metanii pe zi.. si eu vreau sa fac 100, gresesc cu ceva? Ma gandesc ca fiind prima data cand vin la Spovedanie, mi-a dat prea putin canon pentru cei 25 de ani pe care i-am trait in necredinta... Este o greseala sa faci mai mult decat ti s-a dat? Sau este chiar bine? Eu as zice ca e bine, dupa mine... dar nu vreau sa gresesc. Si iertare daca pare lauda sau ceva de genul asta ceea ce intreb. Dar tocmai am citit ca pentru un singur pacat din cele pe care le-am facut, canonul este de 100 de metanii; si eu am primit doar 10 pentru toate? sunt multe, multe... cred ca mai curand ar trebui sa fac cateva mii de metanii pe zi... canonul real ar depasi putintele fizice ale unui om, asta e realitatea; dar macar sa fac mai mult, ma gandesc; numai sa nu fie pacat.
Este bine sa faci ascultare de duhovnic. Daca el a spus 10 si nu 100 tu sa faci ce a spus el fara sa te mai gandesti si sa mai cercetezi ce spun canoanele. Chiar daca ai impresia ca este mic si usor canonul primit tu ai mare grija sa il indeplinesti. Si eu am trecut tot prin ce treci tu acum. Dupa prima mea spovedanie, pe care am facut-o cam la 1 an dupa ce incepusem sa merg la biserica, cand parintele mi-a dat sa fac 1 metanie pe zi, sa citesc un acatist, sa fac milostenie, sa merg la biserica , etc, am asteptat sa termine tot si l-am intrebat:"doar atat?" Abia dupa ce am inceput sa imi fac canonul am vazut ce inseamna sa faci ceva de capul tau si sa faci tot ac. lucru dar dat canon.
__________________
"Asa sa traiesti pe pamant, ca si cum nu ai fi, dar la plecare sa lasi un gol in urma ta."-"Nebunul", Savatie Bastovoi
Reply With Quote
  #9  
Vechi 31.10.2009, 22:47:40
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

76. Intr-un concediu, un credincios a stat ?ntr-o manastire. Mergea la slujbe, avea diferite ascultari. Tot timpul ?i era ocupat, dar ?i placea foarte mult acolo. La plecare, s-a dus sa se spovedeasca la duhovnicul manastirii. Acesta i-a dat un canon greu, cu multe metanii. Dar credinciosului i se parea usor:
- Parinte, dar va rog sa ?mi dati canon sa fac si ?nchinaciuni.
- Nu ?mi spune care e masura ta. Fa ?n fiecare zi metaniile si c?nd mai vii la mine mai vedem. Ca nu ?ti e de nici un folos sa ?ti dau un canon pe care sa nu ?l poti duce si sa renunti la el dupa c?teva zile.
Spunea avva Avraam pentru unul de la Schit, ca era scriitor si nu m?nca p?ine. Deci a venit la el un frate, rug?ndu-se sa-i scrie o carte. Deci batr?nul av?ndu-si mintea sa la privire a scris trec?nd stihuri si n-a pus soroace [pauze]. Iar fratele lui lu?nd si vr?nd sa puna soroace, a gasit niste cuvinte sarite si i-a zis batr?nului: "Avvo, sunt niste stihuri lasate". I-a zis batr?nul: "Du-te ?nt?i de fa cele scrise si apoi vei veni si-ti voi scrie si celelalte!". (3-36)


78. Spovedindu-se la preotul ?nchisorii, un detinut care fusese hot de buzunare ?i marturisi parintelui ca luase hotar?rea de a nu mai fura niciodata si ca vroia sa duca o viata c?t mai bineplacuta lui Dumnezeu. Parintele ?i dadu o Psaltire si ?i dadu canon sa citeasca ?n fiecare zi doua catisme.
- Dar este prea putin, parinte, am timp sa citesc si mai mult.
- Nu te grabi. E mai buna o lucrare usoara si statornica, o lucrare duhovniceasca prin care Dumnezeu sa ?ti transforme sufletul, dec?t un canon greu, care sa te oboseasca peste masura si sa te aduca ?n timp la deznadejde. Important este ca viata sa fie modelata de canon, nu sa faci un canon exagerat, care sa fie rostit cu formalism.
Zicea avva Matoi: "Voiesc lucrare usoara si statornica, dec?t cea care este ostenicioasa din ?nceput si degrab se curmeaza". (1-145)


Din patericul mirenilor, de Danion Vasile.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 07.11.2009, 19:52:57
adimirea
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eu-cristina83 Vezi mesajul
Este bine sa faci ascultare de duhovnic. Daca el a spus 10 si nu 100 tu sa faci ce a spus el fara sa te mai gandesti si sa mai cercetezi ce spun canoanele. Chiar daca ai impresia ca este mic si usor canonul primit tu ai mare grija sa il indeplinesti. Si eu am trecut tot prin ce treci tu acum. Dupa prima mea spovedanie, pe care am facut-o cam la 1 an dupa ce incepusem sa merg la biserica, cand parintele mi-a dat sa fac 1 metanie pe zi, sa citesc un acatist, sa fac milostenie, sa merg la biserica , etc, am asteptat sa termine tot si l-am intrebat:"doar atat?" Abia dupa ce am inceput sa imi fac canonul am vazut ce inseamna sa faci ceva de capul tau si sa faci tot ac. lucru dar dat canon.
Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
- Dar este prea putin, parinte, am timp sa citesc si mai mult.
- Nu te grabi. E mai buna o lucrare usoara si statornica, o lucrare duhovniceasca prin care Dumnezeu sa ?ti transforme sufletul, dec?t un canon greu, care sa te oboseasca peste masura si sa te aduca ?n timp la deznadejde. Important este ca viata sa fie modelata de canon, nu sa faci un canon exagerat, care sa fie rostit cu formalism.
Zicea avva Matoi: "Voiesc lucrare usoara si statornica, dec?t cea care este ostenicioasa din ?nceput si degrab se curmeaza". (1-145)
Din patericul mirenilor, de Danion Vasile.
Amandoi ati spus bine. Intr-adevar acum dupa doar o saptamana am realizat si eu ca nu este chiar asa usor cum credeam eu; si am constientizat ca este exact cat pot eu sa fac. Sutele si miile de metanii de care vorbeam eu erau o ispita
Ascultarea, rabdarea, statornicia... astea trebuie invatate.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre Taina Sfintei Impartasanii strajeru Secte si culte 564 19.09.2011 14:11:41
Sfanta taina a spovedaniei DAMIAN Pocainta 12 20.10.2010 17:33:28
Carti despre Taina Casatoriei Jane Says Nunta 9 08.06.2010 19:52:46
Despre Taina Sfantului Mir strajeru Secte si culte 1 10.05.2009 18:07:50
Despre Taina Poacaintei strajeru Secte si culte 0 26.11.2007 02:44:15