Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.11.2009, 13:16:19
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit Taina Botezului in cadrul Sfintei Liturghi

Am participat la un botez savarsit nu dupa Liturghie,ci in cadrul Sfintei Liturghi. Deosebit. Ma intreb de ce nu se mai oficiaza astazi la fel ca in Biserica primelor veacuri?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.11.2009, 13:50:21
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Si eu am avut ocazia sa particip de curand la un botez savarsit in timpul Liturghiei. Intr-adevar, a fost un moment solemn. Sa descriu pe scurt randuiala:

- in timpul Utreniei, pruncului i-au fost citite lepadarile;
- s-a dat binecuvantarea pentru inceputul Sfintei Liturghii
- s-a inceput cu randuiala Tainei Botezului savarsita potrivit randuielii obisnuite, pana la momentul intreitei afundari, cand la strana s-a cantat: "Da-mi mie haina luminoasa";
- apoi, Liturghia a inceput direct cu Fericirile, Veniti sa ne inchinam, Troparele;
- a urmat Taina Mirungerii;
- apoi, in loc de "Sfinte Dumnezeule" s-a cantat "Cati in Hristos", timp in care a avut loc inconjurarea cristelnitei;
- s-au citit atat Apostolul si Evanghelia duminicii, cat si cele ale Botezului;
- apoi, Liturghia a urmat randuiala obisnuita, pruncul ramanand in biserica pana la momentul primirii Sfintei Impartasanii;
- dupa Liturghie a urmat randuiala "imbisericiirii".

Aceasta este, in mare, randuiala la care am asistat, interesant fiind faptul ca ea nu este intalnita in Molitfelnicele de astazi.

Last edited by Marius22; 09.11.2009 at 14:12:44.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.11.2009, 14:18:06
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Minunat, asta denota ca omul este botezat ca sa participe la viata dumnezeiasca. Ori Liturghia asta face: il ofera pe Hristos ca hrana. Deci, in botez omul moare pentru Hristos, iar in cadrul Liturghiei Hristos moare tainic pentru om. Pacat ca nu se mai pastreaza acest lucru si in prezent. E adevarat, exista riscul ca multi sa nu se mai boteze, pe motiv ca slujba dureaza prea mult.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.11.2009, 14:53:02
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Ca dovada ca Tainele nu erau separate de Liturghie- care accentueaza aspectul rascumpararii dar si al imparatiei cerurilor.
Apropo, Costel ca timp pot sa spun ca se incadreaza in acelasi interval.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.11.2009, 17:46:12
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Nu-mi place aceasta amestecare.
Imi plac mult slujbele de Botez si Cununie, dar...dupa slujba.
Slujba Liturghiei trebuie sa fie pentru El si pentru oamenii toti, nu numai pentru unul.
Inteleg din ce spuneti voi, ca totul se invartea la slujba aceea numai in jurul copilului. Trebuie pregatit totul...
Cred totusi ca era chiar o slujba de Botez mai lunga, si nu Sf. Liturghie.
Stiu ca dupa afundare si imbracarea copilului, acesta trebui uns, taiat par, o gramada de lucruri de citit/cantat pentru el.
Si mai este ceva: totul dureaza cateva ore. Copilul ala are numai cateva saptamani, trebuie alaptat, schimbat scutece, trebuie sa doarma. Hai la adulti mai merge, sau la copii mai mari.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.11.2009, 18:16:40
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Nu-mi place aceasta amestecare.
Imi plac mult slujbele de Botez si Cununie, dar...dupa slujba.
Slujba Liturghiei trebuie sa fie pentru El si pentru oamenii toti, nu numai pentru unul.
Inteleg din ce spuneti voi, ca totul se invartea la slujba aceea numai in jurul copilului. Trebuie pregatit totul...
Cred totusi ca era chiar o slujba de Botez mai lunga, si nu Sf. Liturghie.
Stiu ca dupa afundare si imbracarea copilului, acesta trebui uns, taiat par, o gramada de lucruri de citit/cantat pentru el.
Si mai este ceva: totul dureaza cateva ore. Copilul ala are numai cateva saptamani, trebuie alaptat, schimbat scutece, trebuie sa doarma. Hai la adulti mai merge, sau la copii mai mari.
Nu este adevarat. Nu cred ca se minimalizeza comuniunea. Comuniunea presupune relatia cu semenul pe orizontala si cu Dumnezeu pe verticala, mai ales in Liturghie. Dincolo de pomelnicul meu, ce este mai frumos decat sa ma rog pentru cel care s-a nascut la o noua viata ca sa mosteneasca imparatia cerurilor? Imi aduc aminte de un sfat al Sfantului Varsanufie: "Daca te prezinti singur la Liturghie te va intreba Dumnezeu unde este fratele tau, de ce nu te rogi pentru el". Noi suntem uneori la Liturghie cam singuri- se cade intr-o forma intelectualista de meditatie si se uita ca Liturghia este viata umanitatii unita cu viata Persoanelor Sfintei Treimi.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 02.08.2010, 18:35:24
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Pacat ca nu se mai incurajeaza acest obicei si la ortodocsi. Am vazut ca la catolici, in noaptea de Pasti, sunt persoane care primesc botezul in cadrul Liturghiei.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 02.08.2010, 19:51:41
kesarion_breb kesarion_breb is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Am participat la un botez savarsit nu dupa Liturghie,ci in cadrul Sfintei Liturghi. Deosebit. Ma intreb de ce nu se mai oficiaza astazi la fel ca in Biserica primelor veacuri?
Nu se mai oficiaza Sfantul Botez ca in primele veacuri datorita faptului ca si in Biserica Ortodoxa a patruns si a rodit ispita vointei de putere !! Dorinta de stapanire peste cat mai multi oameni, adica privilegiul pe care l-au acordat unii cantitatii, s-a materializat intr-un numar mai mare de crestini, insa acest lucru s-a facut in detrimentul calitatii vietii crestine autentice !! Aceasta s-a facut mai apoi cap de acuzare din partea sectarilor !! Deci singura solutie pentru Biserica Ortodoxa este revenirea la Sfanta Traditie, bineinteles pentru cei care sunt superficiali, si punerea accentului pe calitatea vietii crestine din Biserica Ortodoxa, lucru care este de datoria atat a noastra, a simplilor credinciosi, cat si de datoria episcopilor, a preotilor si a diaconilor.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 03.08.2010, 01:02:50
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kesarion_breb Vezi mesajul
Nu se mai oficiaza Sfantul Botez ca in primele veacuri datorita faptului ca si in Biserica Ortodoxa a patruns si a rodit ispita vointei de putere !! Dorinta de stapanire peste cat mai multi oameni, adica privilegiul pe care l-au acordat unii cantitatii, s-a materializat intr-un numar mai mare de crestini, insa acest lucru s-a facut in detrimentul calitatii vietii crestine autentice !! Aceasta s-a facut mai apoi cap de acuzare din partea sectarilor !! Deci singura solutie pentru Biserica Ortodoxa este revenirea la Sfanta Traditie, bineinteles pentru cei care sunt superficiali, si punerea accentului pe calitatea vietii crestine din Biserica Ortodoxa, lucru care este de datoria atat a noastra, a simplilor credinciosi, cat si de datoria episcopilor, a preotilor si a diaconilor.
Adevarat ca astazi se alearga mult dupa CANTITATE, chiar si in Biserici,
si mult mai putin dupa calitate. Cantitatea incepe sa bata calitatea!
Pacat, mare pacat caci cantitatea o sa ne dea lovitura finala. Ramasita
va sta in CALITATE!
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 04.08.2010, 18:24:57
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Si eu am avut ocazia sa particip de curand la un botez savarsit in timpul Liturghiei. Intr-adevar, a fost un moment solemn. Sa descriu pe scurt randuiala:

- in timpul Utreniei, pruncului i-au fost citite lepadarile;
- s-a dat binecuvantarea pentru inceputul Sfintei Liturghii
- s-a inceput cu randuiala Tainei Botezului savarsita potrivit randuielii obisnuite, pana la momentul intreitei afundari, cand la strana s-a cantat: "Da-mi mie haina luminoasa";
- apoi, Liturghia a inceput direct cu Fericirile, Veniti sa ne inchinam, Troparele;
- a urmat Taina Mirungerii;
- apoi, in loc de "Sfinte Dumnezeule" s-a cantat "Cati in Hristos", timp in care a avut loc inconjurarea cristelnitei;
- s-au citit atat Apostolul si Evanghelia duminicii, cat si cele ale Botezului;
- apoi, Liturghia a urmat randuiala obisnuita, pruncul ramanand in biserica pana la momentul primirii Sfintei Impartasanii;
- dupa Liturghie a urmat randuiala "imbisericiirii".

Aceasta este, in mare, randuiala la care am asistat, interesant fiind faptul ca ea nu este intalnita in Molitfelnicele de astazi.


Ce frumos! Nu am vazut niciodata si nici nu am stiut ca se poate face astfel. Oare la cerere preotul ar refuza? Ii ingreuneaza savarsirea Sfintei Liturghii?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Arsenie Boca si Sfanta Taina a botezului alynna Biserica Ortodoxa Romana 22 10.05.2013 09:28:51
Taina Botezului în Filocalie NECTARIE Botezul 6 23.11.2011 16:34:34
un sectant care se rusineaza in fata preotul in legatura cu Taina Botezului vidoveczandrei Secte si culte 861 29.08.2011 20:03:25
Taina sfintei impartasaniei DAMIAN Impartasania (Taina Euharistiei) 4 18.12.2010 17:32:23
Mancat inaintea Sfintei Liturghi roman2010 Generalitati 5 01.12.2010 00:03:45