Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 13.02.2016, 22:26:46
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Ajung acolo unde trebuie, anume la faptul că tu nu știi dacă s-a descoperit ceva, ci ai încredere în oamenii de știință, deci cunoașterea ta are o componentă, să zicem, modal religioasă. Ești un fel de scientodox.

Iar dacă tu îi crezi pe fizicieni pe cuvânt, nu văd de ce nu ai crede că apostolul Pavel l-a întâlnit pe Hristos pe drumul Damascului, eveniment care i-a schimbat total viața și a ajuns chiar să primească martiriul?
Ii cred pe niste oameni care muncesc de zeci de ani cu aparatura extrem de complexa ca au descoperit ceva fara care universul nu ar functiona. Anul trecut, cei care au zis ca au detectat unde gravitationale au recunoscut ca a fost o eroare dupa ce alti colegi de-ai lor le-au analizat datele. Acum, la fel se poate intampla, dar se pot analiza datele, si observa ca LIGO a detectat o dilatare si apoi comprimare a spatiului.

De unde chestia cu apostolul Pavel?! Am discutat eu candva de chestia asta?
Reply With Quote
  #72  
Vechi 13.02.2016, 22:35:51
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Ii cred pe niste oameni care muncesc de zeci de ani cu aparatura extrem de complexa ca au descoperit ceva fara care universul nu ar functiona. Anul trecut, cei care au zis ca au detectat unde gravitationale au recunoscut ca a fost o eroare dupa ce alti colegi de-ai lor le-au analizat datele. Acum, la fel se poate intampla, dar se pot analiza datele, si observa ca LIGO a detectat o dilatare si apoi comprimare a spatiului.

De unde chestia cu apostolul Pavel?! Am discutat eu candva de chestia asta?
Vorbesti de parca au inventat o chestie si tin in viata universul cu ea. Universul o sa functioneze la fel si daca nu exista unde gravitationale sau daca nu le descopereau astia acum.

Deosebirea fata de ce s-a intamplat anul trecut sau cand a fost, e ca atunci existau doua tabere pentru ca exista unii care contesta ideea cu inflatia dar nimeni nu contesta ca relativitatea generalizata descrie corect ceea ce se intampla in univers ( sau nu-s prea multi oricum si nu-s nume importante ). Asa ca asa zisa descoperire le rezolva tuturor problemele - pot construi acum un accelerator de particule mai mare cu care sa caute gravitroni si materie intunecata pana ies la pensie, pot construi mai multe LIGO-uri de astea si chiar BICEP 3 si 4 ca sa caute in continuare ce cautau anul trecut samd. E treaba lor, ca oricum decat sa fure Gigel banii sau sa le plateasca occidentalii ajutor social mai bine sa-si faca damblaua astia si poate pana la urma iese ceva bun din asta. Dar intelege ca nu toti suntem chiar asa impresionati...la fel cum tu nu esti impresionat de alte lucruri.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 13.02.2016, 22:43:43
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.184
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Ii cred pe niste oameni care muncesc de zeci de ani cu aparatura extrem de complexa ca au descoperit ceva fara care universul nu ar functiona. Anul trecut, cei care au zis ca au detectat unde gravitationale au recunoscut ca a fost o eroare dupa ce alti colegi de-ai lor le-au analizat datele. Acum, la fel se poate intampla, dar se pot analiza datele, si observa ca LIGO a detectat o dilatare si apoi comprimare a spatiului.

De unde chestia cu apostolul Pavel?! Am discutat eu candva de chestia asta?
Dacă nu are legătură cu apostolul Pavel sau altceva ce ține de credință, ca ce chestie să discutăm despre un experiment științific ultraspecializat pe un forum creștin-ortodox? De ce nu-ți împărtășești "revelația" cu amicii tăi scientodocși, pe site-urile lor?
Pe credincioșii creștini îi ridiculizezi (cu dibăcie de troll experimentat), dar față de o ispravă științifică gonflată mediatic te comporți asemenea lor. Ce părere ai de "chestia" asta?
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 13.02.2016 at 22:49:00.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 13.02.2016, 22:57:35
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Dacă nu are legătură cu apostolul Pavel sau altceva ce ține de credință, ca ce chestie să discutăm despre un experiment științific ultraspecializat pe un forum creștin-ortodox? De ce nu-ți împărtășești "revelația" cu amicii tăi scientodocși, pe site-urile lor?
Pe credincioșii creștini îi ridiculizezi (cu dibăcie de troll experimentat), dar față de o ispravă științifică gonflată mediatic te comporți asemenea lor. Ce părere ai de "chestia" asta?
Daca te-am suparat cu ceva, imi pare rau, te rog sa ma ierti. Dar nu te-am obligat in nici un fel sa citesti acest thread. Mi s-a parut o chestie interesanta, de care si altii pe acest forum ar fi interesati. Daca tu nu te afli printre ei, atunci poti sa ignori acest thread.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 13.02.2016, 23:11:05
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Poate si valurile marilor si oceanelor sunt create de fiinte marine de foarte mari dimensiuni. Cineva mai destept ar trebui sa calculeze cat de mare ar trebui sa fie o vietuitoare pentru a produce un val de o anumita marime. Dar doua vietuitoare care se imperecheaza ?
Reply With Quote
  #76  
Vechi 13.02.2016, 23:21:37
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Ultima ora !

Se pare ca oamenii de stiinta si-au dat seama ca asta cu gaurile negre care se contopesc e prea gogonata asa ca dupa o privire mai atenta au anuntat ca undele gravitationale detectate au fost generate de interactiunea a doua halouri de materie intunecata.

Sau doua universuri. Sunt atatea alternative. De ce zicea ala ca nu am putea sa explicam ceva daca nu ar exista gauri negre ?
Reply With Quote
  #77  
Vechi 13.02.2016, 23:53:08
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.184
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Daca te-am suparat cu ceva, imi pare rau, te rog sa ma ierti. Dar nu te-am obligat in nici un fel sa citesti acest thread. Mi s-a parut o chestie interesanta, de care si altii pe acest forum ar fi interesati. Daca tu nu te afli printre ei, atunci poti sa ignori acest thread.
Nu m-ai supărat pe mine personal, singurul lucru care mă nedumerește este frenezia ta criptoreligioasă în fața acestui experiment și a deschiderilor lui gnoseologice difuze încă.
Comparația cu Pavel am făcut-o oarecum la întâmplare, orice eveniment cu reverberații profunde în istoria mântuirii neamului omenesc îi poate lua foarte bine locul.
Se referă la o calitate comună revelației divine și fizicii contemporane: ambele solicită încrederea oamenilor în informații care nu se pot verifica doar prin evaluare rațională exterioară sistemelor lor de referință.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #78  
Vechi 14.02.2016, 03:00:28
pc-cutza pc-cutza is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.01.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 116
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Cei de laB1
Ești bădist? A3 e aci? Asa ceva! Bine orice, doar să nu fi comunist.
Reply With Quote
  #79  
Vechi 14.02.2016, 03:22:15
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Ii cred pe niste oameni care muncesc de zeci de ani cu aparatura extrem de complexa ca au descoperit ceva fara care universul nu ar functiona.
Realizezi ca Universul functiona bine mersi si fara ca ei sa "descopere", nu? :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #80  
Vechi 14.02.2016, 03:49:20
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Ultima ora !

Se pare ca oamenii de stiinta si-au dat seama ca asta cu gaurile negre care se contopesc e prea gogonata asa ca dupa o privire mai atenta au anuntat ca undele gravitationale detectate au fost generate de interactiunea a doua halouri de materie intunecata.

Sau doua universuri. Sunt atatea alternative. De ce zicea ala ca nu am putea sa explicam ceva daca nu ar exista gauri negre ?
Mda, banuiam ca n-a vazut nimeni vreo ciocnire.

Au iesit niste vibratii intr-un aparat si da-i cu fanteziile...ce a fost si de unde a fost, ca trebuie sa fie, altfel noi mai mancam o paine din chestia asta?

Asta se inscrie cu succes in galeria ultimilor "descoperi stiintifice ca":

1. Ar putea fi viata pe planeta X unde nu o sa ajungem niciodata dar noua ni se pare ca ar putea fi.

2. Este viata pardon apa pe Marte care n-a vazut-o nimeni dar taman s-a descoperit.

3. Am descoperit particula minune cutare, nu suntem foarte siguri sau are vreo utilitate dar miliardul de euro s-a dus pe acceleratorul lu' peste.

4. E a n'spea oara cand suntem gata sa gasim reteta vietii vesnice. Nu e gata, dar e aproape.

Saracul Einstein care facea stiinta, dar facea pe bune, cu creionul si hartia, cred ca ar fi preferat sa moara decat sa prinda zilele astea.

Si asta se intampla in timp ce 20.000 oameni mor de foame in fiecare zi si 1.3 miliarde de tone de mancare se arunca anual la gunoi.

Serios, si chiar daca s-ar descoperi ceva, care e gloria in asta avand in vedere ca stam atat de prost la capitolul compasiune si managementul resurselor?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 14.02.2016 at 04:08:07.
Reply With Quote
Răspunde