Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 13.11.2008, 12:54:37
dan_ion dan_ion is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.05.2008
Mesaje: 32
Implicit

M-am ferit sa ma refer la profetiile lui Sundar Singh (1889-1929).Acesta a fost un creștin protestant hindus care la inceputul secolului XX a intreprins o serie de calatorii prin tarile crestine.A vizitat si Romania si ,cu aceasta ocazie ,a facut o serie de profetii.Nu pentru ca ar fi fost evanghelic nu prea are credibilitate,ci pentru ca a vizitat Romania.Probabil ca aici, omul a avut mancarea si cazarea gratuite si s-a simtit dator sa se recompenseze cumva,facand profetii magulitoare.Dar Serafim de Sarov si Padre Pio(daca intr-adevar si acesta din urma a facut profetii sau pur si simplu i se atribuie) chiar ca nu aveau niciun interes.
  #82  
Vechi 13.11.2008, 15:15:17
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Toti prelatii catolici, cunoscand Ortodoxia, dar respingand-o, sunt ERETICI, inclusiv PADRE PIO.
Ca si voi, idolatrii lui Gabriel Nicu.

antoniap a scris:
Citat:
Spicuiesc cateva dintre cuvintele parintelui Gabriel Nicu:

,,In curand va fi un mare haos. Acest haos va fi in sufletul tau.
[COLOR=red]Iti vor spune vrajitor si fermecator. Mergi si taci, sa n-auzi, nici sa vezi.[/COLOR]
In Patericul egiptean [Cartea Sfintilor Parinti ai pustiei Egiptului din sec. IV-V d. Hristos], avva Agaton accepta orice: ca e curvar, mandru si alte pacate omenesti, dar ca e eretic respinge cu hotarare. Voi posta aceasta pana veti intelege si voi, idolatrii lui Gabriel Nicu cat de in inselaciune este cand afirma ca "Iti vor spune vrajitor si fermecator. Mergi si taci, sa n-auzi, nici sa vezi.", fiind total in contradictie cu Sfintii Parinti ai pustiei Egiptului in particular si cu Sfintii Parinti ai Bisericii Primare a lui Hristos in general si deci, avand el insusi duhul vrajitoresc pe care recomanda idolatrilor lui sa-l accepte fara sa spuna nimic:
Citat:
[SIZE=3][COLOR=#000000]5. Se spunea pentru avva Agaton, că s-au dus oarecari la dânsul, auzind că are mare dreaptă socotință. Și vrând să-l cerce de a să mânie, i-au zis lui: "Tu ești Agaton? Am auzit pentru tine că ești curvar și mândru". Iar el a zis: "Ei bine, așa este". Și i-au zis lui: "Tu ești Agaton bârfitorul și clevetitorul?" Iar el a zis: "Eu sunt". Au zis iarăși: "Tu ești Agaton ereticul?" Iar el a răspuns: "Nu sunt eretic". Și l-au rugat pe el, zicând: "Spune-ne nouă, pentru ce atâtea câte ți-am zis ție le-ai primit, iar cuvântul acesta nu l-ai suferit?" Zis-a lor: "Cele dintâi asupra mea le scriu, căci este spre folosul sufletului meu. Iar cuvântul acesta eretic este despărțire de Dumnezeu și nu voiesc să mă despart de Dumnezeu". Iar aceia auzind, s-au minunat de dreapta lui socoteala și s-au dus zidiți, adică folosiți.
(Agaton 5)
[/COLOR][/SIZE]

Daca vreti sa urmati drumul acesta, atunci iadul va asteapta, insa, cine stie poate, va veti intelege aiureala pe care o sustineti pentru apararea acestui Gabriel si veti reveni pe calea adevaratei Ortodoxii.
Si v-am arata cu un exemplu luat dintr-o carte sfanta cat de inselat este Gabriel acesta al vostru, ca al meu nu-i, in niciun caz.

Razvan

P.S. Daca parintii Ilie Cleopa si Justin Parvu l-au facut inselat pe acest Gabriel Nicu, voi de ce nu acceptati lucrul acesta? Sau sunteti mai cu mot decat aceia?
  #83  
Vechi 13.11.2008, 15:17:27
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

El provoaca tulburare in legatura cu Apocalipsa, ca si toate sectele neoprotestante, cu care de fapt, se aseamana in duh.
  #84  
Vechi 13.11.2008, 20:59:09
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Apoi daca vrei Apocalipsa fara tulburare, nici in tine nu am incredere. Ce s-ar fi intamplat cu Noe daca ar fi stat atat de linistit ca si semenii lui?
  #85  
Vechi 13.11.2008, 21:25:46
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

[SIZE=2]În prealabil postat de antoniap [/SIZE][SIZE=2][/SIZE][SIZE=2] [/SIZE]
[SIZE=2]Pe site-ul [/SIZE][SIZE=2]www.parintelenicugabriel.ro[/SIZE][SIZE=2] se afla si cateva fragmente audio si video, fotografii in care apare o lumina aparte si o mica parte dintre minunile savarsite.

Spicuiesc cateva dintre cuvintele parintelui Gabriel Nicu:

,,In curand va fi un mare haos. Acest haos va fi in sufletul tau.
[COLOR=red]Iti vor spune vrajitor si fermecator. Mergi si taci, sa n-auzi, nici sa vezi.[/COLOR]
Astazi nu mai exista incredere: a venit rautatea si sminteala pe pamant.
Omul ,,burtii' accepta calea cea larga, cardul, buletinul lui antihrist, si pecetluirea pe frunte sau pe mana dreapta cu 666.

Satana ii spune minciunii adevar si adevarului minciuna.
Pentru ca esti impotriva lui satana, a fortelor intunericului de astazi, vei fi maltratat si inchis.
Si eu voi muri, caci nu vreau sa ma lepad de Hristos al meu pentru burta, ca sa ma ajute francmasonii.

A fi crestin inseamna sa alegi calea cea stramta catre Cer, sa taci si sa rabzi , sa mergi mai departe, chiar daca rade lumea de tine sau daca te bate.
Cu vazul pacatuim atunci cand ne facem martorii unor privelisti pacatoase. Cu auzul pacatuim atunci cand ascultam tot ce nu este pe placul lui Dumnezeu.
Cu mirosul pacatuim atunci cand ne parfumam pentru a atrage spre patimi pe cei din jur.
Cu gustul pacatuim cand mancam prea mult zicand: ,,Vai ce gust bun are!"
Pipaitul de asemenea poate fi un pacat.

Vai de noi, oamenii, caci stim sa imbracam trupul, dat sufletul il lasam gol!
Omul a alungat puterea divina si s-a inchinat propriului trup, facand din el un idol.
Noi L-am batut pe Hristos cu biciul pacatelor noastre.

Azi printre preoti exista multi francmasoni si ce frumoase slujbe fac! Cum ar putea unom simplu sa puna la indoiala cuvantul unui asemenea preot?

Crestinule de astazi, trezeste-te , cat mai e vreme!
Tu esti ucenicul celui pe care l-ai lasat in inima ta.
Fa din trupul tau o fantana adanca plina de intelepciunea lui Dumnezeu!
Supune-te Sfintilor Parinti si urmeaza-le, caci ei te vor duce in Imparatia Cereasca!

Daca vrei sa fie Dumnezeu in tine, atunci lasa-te modelat si sa nu iubesti bogatia trecatoare.
Nu fiti papusile iadului.
Ti-ai ales libertatea de a posti si de a te ruga?
Preotii ar trebui sa fie oglinda , sarea si lumina lumii...

Mergand la vrajitori, te-ai vandut lui Satana.
Mizeria din sufletele noastre nu se scoate niciodata cu mizeria din groapa de intuneric a vrajitorilor care spun doar minciunile ce le sunt dictate de diavoli.

Nu trebuie sa ne fie frica de satana , ci de Dumnezeu!
Toate practicile asiatice care ne-au invadat sunt paganesti. ( Bionergia, radiestezia, necromantia, ghicirea, reincarnarea, acupunctura nu sunt placute lui Dumnezeu.)

Francmasonii au incurajat vrajitorii care s-au inmultit si sunt la fiecare pas.
Daca ai fi statornic in credinta, vrajitorii si fermecatorii nu ar mai avea nicio putere asupra ta.
Plang icoanele din cauza pacatelor si a lepadarii noastre de Hristos, pentru ca mergem la vrajitori si la fermecatori.

Ce este vrajitorul? Un om care chema dracii, adica spiritele raului. Nu va lasati dusi de valul lumii de astazi, de vrajitori si fermecatori!"

Aceasta este o parte din ,, ocultismul" pe care l-am aflat de la parintele Gabriel Nic[/SIZE]u.


Hmm,

O inselare/erezie [aceea pe care am subliniat-o in rosu] strecurata intre zece adevaruri. Vad ca in propozitiile respective, sora Antonia il citeaza pe Gabriel Nicu ca daca cineva te face vrajitor si fermecator [adica mai mult decat eretic, OMUL SATANEI], sa mergi, sa taci, sa nu vezi, nici sa n-auzi.

Faptul vine in contradictie flagranta cu ceea ce raspundea avva Agaton [si consemnat acest raspuns in Patericul egiptean] la orice acuza ca-i curvar, mandru, samd. Spunea: da, sunt. Insa cand a fost acuzat de faptul ca ar fi ERETIC a negat, spunand: ASTA NU.

Atunci cum puteti voi crede intrun popa care va recomanda sa taceti cand sunteti facuti SLUJITORI AI SATANEI, ce astfel vorbeste in contra Sfintilor Parinti ai pustiei egiptene din sec. IV-V, caci daca acceptati aceasta acuza cu seninatate, chiar ca sunteti asa, SLUJITORI AI LUI SATAN. Care parinti recomanda sa raspunzi prin viu grai si a nega la acuzatia aruncata catre voi cum ca ati fi eretici [cu atat mai mult, la aceea de a fi slujitorii diavolului. NU SA TACI, SA NU VEZI SI NICI SA N-AUZI:

Citat:
[SIZE=3][COLOR=#000000]5. Se spunea pentru avva Agaton, că s-au dus oarecari la dânsul, auzind că are mare dreaptă socotință. Și vrând să-l cerce de a să mânie, i-au zis lui: "Tu ești Agaton? Am auzit pentru tine că ești curvar și mândru". Iar el a zis: "Ei bine, așa este". Și i-au zis lui: "Tu ești Agaton bârfitorul și clevetitorul?" Iar el a zis: "Eu sunt". Au zis iarăși: "Tu ești Agaton ereticul?" Iar el a răspuns: "Nu sunt eretic". Și l-au rugat pe el, zicând: "Spune-ne nouă, pentru ce atâtea câte ți-am zis ție le-ai primit, iar cuvântul acesta nu l-ai suferit?" Zis-a lor: "Cele dintâi asupra mea le scriu, căci este spre folosul sufletului meu. Iar cuvântul acesta eretic este despărțire de Dumnezeu și nu voiesc să mă despart de Dumnezeu". Iar aceia auzind, s-au minunat de dreapta lui socoteala și s-au dus zidiți, adică folosiți.
(Agaton 5)
[/COLOR][/SIZE]





Inca o dovada clara ca duhul lui Gabriel Nicu este diferit de duhul Sfintilor Parinti ai pustiei egiptene, in particular, si de duhul Sfintilor Parinti, in general. Duhul Sfintilor Parinti, fiind, unanim recunoscut, duh de Sfintenie, Ingeresc, ramane ca duhul lui Gabriel Nicu nu poate fi decat opus, adica duh spurcat, diavolesc. Ceea ce arata ca Gabriel al vostru este unul dintre marii inselati, a carui minte, e stapanita la fel ca si a lui Ilarion Argatu intr-un procent f. apropiat (> 95%) de 100% de demonii lui Lucifer & Co.
Iar voi, idolatrii acestui popa sunteti ERETICI, ERETICI, ERETICI, la fel ca toti pocaitii si adventistii. Si am sa scriu mesajul asta de cate ori va fi nevoie pana veti constientiza ca sunteti INSELATI, tu, Antonia si acel Dan Ion care a deschis acest topic.

Razvan
  #86  
Vechi 14.11.2008, 09:47:08
dan_ion dan_ion is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.05.2008
Mesaje: 32
Implicit

Citat:
În prealabil postat de razvan_m Vezi mesajul

Iar voi, idolatrii acestui popa sunteti ERETICI, ERETICI, ERETICI, la fel ca toti pocaitii si adventistii. Si am sa scriu mesajul asta de cate ori va fi nevoie pana veti constientiza ca sunteti INSELATI, tu, Antonia si acel Dan Ion care a deschis acest topic.

Razvan


[SIZE=5][COLOR=Red]Pardon?...[/COLOR][/SIZE]
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cine este aproapele meu? luminitarodina Despre Biserica Ortodoxa in general 30 27.07.2016 11:28:12
Cine este Mos Craciun? florinna01 Generalitati 501 01.01.2016 18:38:31
Parintele Gabriel Nicu ionela7 Generalitati 73 21.06.2013 22:48:33
cine din voi este in Bruxelles? TIBS Generalitati 9 17.06.2010 00:27:49
Cine este responsabil? eclat_de_lune Generalitati 1 07.11.2009 14:57:06