Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 15.12.2009, 13:26:18
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Imi pare rau ca ramanem la manualele de Sectologie si nu urmarim textul original. Iata o interpretare a parintelui Vasile Raduca: "ca raspuns la porunca Mantuitorului „Mergand, invatati toate neamurile..” (Matei 28,19) in limba greaca porunca aceasta este mult mai sugestiva. Ea se prezinta in felul urmator: <Mergand, faceti-Mi ucenici toate neamurile…>, si aceasta pentru ca propovaduirea Apostolilor nu implica doar o informatie, o stiinta despre Hristos, ci si un mod de viata (sau, mai ales, un mod de viata). Ucenicul primeste de la maestru nu numai o anumita stiinta, ci si un mod de a fi, un mod de a se comporta. Sau, primeste stiinta/cunostinta in vederea punerii ei in practica.”
E mai sugestiva a doua varianta si spune mai multe, vorba aia :).
Reply With Quote
  #32  
Vechi 15.12.2009, 13:30:30
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Nu doresc sa te tulbur, doar sa te informez. Nu trebuie sa ramai limitat la o singura traducere. Ce vei face daca in viitor Biserica Ortodoxa Romana va adopta aceasta traducere? Sunt profesori de Noul Testament care contesta actuala traducere.
Stiti o varianta romaneasca mai buna(ortodoxa) a Noului Testament decat cea pe care o avem acum?Vechiul Testament(BO) tradus dupa septuaginta este "cel mai bun" , nu are comparatie cu versiunile protestante.Nu recomand nimanui sa citeasca Biblii "sectare", dar cand vrei sa studiezi un verset nu strica sa-l compari si cu alte versiuni.

Last edited by Danut7; 15.12.2009 at 13:36:16.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 15.12.2009, 13:33:00
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Stiti o varianta romaneasca mai buna(ortodoxa) a Noului Testament decat cea pe care o avem acum?
A IPS Anania- editia jubiliara.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 15.12.2009, 15:04:57
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Biblia ortodoxa este adevarata pentru ca e ortodoxa. punct.
Adevarurile pe care le spune un ortodox nu sunt adevarate
pentru ca e ortodox. Ele sunt cele care trebuie argumentate,
in primul rand cu sinceritate si apoi cu bunacredinta. Si, cat se
poate, si cu blandete si dragoste.
Iertare.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 15.12.2009, 15:14:46
anthonygeorge
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit pot spune si eu o istorisire adevarata

O femeie (casatorita, mama a trei copii) din satul din care locuiesc citea des Biblia si punea dese ori intrebari legate de ceea ce citea preotului din satul meu. In fiecare duminica avea cate o intrebare de pus preotului. Vazand ca femeia nu se mai opreste preotul a spus: femeie da' ce vrei sa ispitesti pe Dumnezeu de tot citesti Biblia...
Iata o intrebare pusa de femeie preotului (o redau asa cum mi-a spus-o). "Parinte, in Biblie am citit ca este un singur mijlocitor intre Dumnezeu si oameni -Iisus Hristos, cum dar sunt si sfintii si Maica Domnului mijlocitori." Parintele a timis pe cantorul sa aduca Biblia lui si intre timp s-a asigurat ca Biblia femeii este ortodoxa. Femeia (ortodoxa practicanta) i-a aratat unde a gasit (Intaia epistola a Sfantului Pavel catre Timotei 2,5). Citind preotul din Biblia lui la locul indicat de femeie a spus cantorului: "asa o fi daca scrie aici". Femeia a continuat atunci de ce sa ma rog la sfinti. Raspunsul preotului a fost stupefiant: "asa zice biserica si asa trebuie sa faci!" Femeia a mai pus o intrebare la care nu a primit raspuns: dar ce e mai presus Biserica sau Bilbia Cuvantul lui Dumnezeu?


o redau eu in numele doamnei Mihaela Turuican
Reply With Quote
  #36  
Vechi 15.12.2009, 15:18:25
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anthonygeorge Vezi mesajul
O femeie (casatorita, mama a trei copii) din satul din care locuiesc citea des Biblia si punea dese ori intrebari legate de ceea ce citea preotului din satul meu. In fiecare duminica avea cate o intrebare de pus preotului. Vazand ca femeia nu se mai opreste preotul a spus: femeie da' ce vrei sa ispitesti pe Dumnezeu de tot citesti Biblia...
Iata o intrebare pusa de femeie preotului (o redau asa cum mi-a spus-o). "Parinte, in Biblie am citit ca este un singur mijlocitor intre Dumnezeu si oameni -Iisus Hristos, cum dar sunt si sfintii si Maica Domnului mijlocitori." Parintele a timis pe cantorul sa aduca Biblia lui si intre timp s-a asigurat ca Biblia femeii este ortodoxa. Femeia (ortodoxa practicanta) i-a aratat unde a gasit (Intaia epistola a Sfantului Pavel catre Timotei 2,5). Citind preotul din Biblia lui la locul indicat de femeie a spus cantorului: "asa o fi daca scrie aici". Femeia a continuat atunci de ce sa ma rog la sfinti. Raspunsul preotului a fost stupefiant: "asa zice biserica si asa trebuie sa faci!" Femeia a mai pus o intrebare la care nu a primit raspuns: dar ce e mai presus Biserica sau Bilbia Cuvantul lui Dumnezeu?


o redau eu in numele doamnei Mihaela Turuican
Preotul ala probabil ca a terminat facultatea de teologie cu 5 din 4,50 daca nu e in stare sa explice de ce ne rugam la sfinti. Asta in caz ca povestea e reala, ma indoiesc ca este.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 15.12.2009, 15:20:29
anthonygeorge
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

este foarte reala si voi mai povesti si altele...
Reply With Quote
  #38  
Vechi 15.12.2009, 15:22:25
anthonygeorge
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit dar cu ultima intrebare

dar ce i-ai raspunde tu acelei femei la ultima intrebare la care nu i-a raspuns preotul... i-l voi trimite femeii personal
Reply With Quote
  #39  
Vechi 15.12.2009, 15:22:45
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Noi nu facem o ierarhie intre Scriptura , Biserica si Traditie. Acolo unde tace Scriptura vorbeste Traditia, probabil ca indemnul preotului ar fi cuprins si o asemenea recomandare. Omul daca ramane in Biserica va gasi raspuns in timp. Probabil ca femeia respectiva nu mai este ortodoxa. Cunosc asemenea interpretari ale oamenilor care nu au avut radacini in Biserica lor si la o "adiere de vant" s-au caltinat, poate chiar au cazut.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 15.12.2009, 15:25:54
dani2004 dani2004 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anthonygeorge Vezi mesajul
"asa zice biserica si asa trebuie sa faci!" Femeia a mai pus o intrebare la care nu a primit raspuns: dar ce e mai presus Biserica sau Bilbia Cuvantul lui Dumnezeu?

o redau eu in numele doamnei Mihaela Turuican
"În biserică trebuie să existe și o disciplină a doctrinei. Revelația a fost dată bisericii, deci interpretarea Bibliei este însărcinarea bisericii, nu a membrului. De aceea, probleme neclare sau vederi personale nu pot fi subiecte pentru predicarea Evangheliei."
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biblia ortodoxa in engleza online BebeGeo Resurse ortodoxe on-line 5 13.12.2017 09:14:14
Biblia Ortodoxa. Alexmot Din Vechiul Testament 55 16.10.2011 08:49:09
Biblia ortodoxa - Varianta de buzunar IT Despre Sfanta Scriptura 10 27.02.2010 00:55:06
Biblia Ortodoxa Si Biblia Sectara pac_man_c Generalitati 5 28.12.2009 03:52:06