Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 26.06.2010, 18:26:48
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antonyo Vezi mesajul
Am 39 ani
Deci degeaba fac ritualuri ,trebuie sa nu mai fac acele ritualuri ,si sa cred cu tarie ca Dumnezeu anihileaza sau distruge acele ginduri si nu le crede
Cum sa fac rugaciunile cu voce tare sau in soapta sai sa le citesc in gind ,si ce fel de rugaciuni sa citesc?
Are ceva daca rugaciunea o spui cu voce tare sau in gind ,
Este mai bine sa le citesti sau sa le inveti pe derost?
Dumnezeu se afla peste tot ? daca vreau sa-i spun ceva lui Dumnezeu pot sai spun ori unde sau numai in biserica?
Eu pina acum am fost ratacit de Dumnezeu ,nu ma interesat de credinta sau de religie ,dar acum vreau sa invat si sa gasesc credinta in Dumnezeu si imi este foarte greu
Gandurile nu sunt ale tale ,ti le trimite cel viclean.
Tu trebuie sa cauti o apropiere de Dumnezeu ,si pentru asta nu trebuie sa lipsesti de la sf.Liturghie de duminica si eventual sf.Maslu ,daca ai unde sa mergi.
Nu trebuie sa iei in seama aceste ganduri care cu timpul vor disparea.
S-ar putea ca din cauza pacatelor nemarturisite sa aiba acest drept cel viclean asupra ta.
Spovedeste-te ,tine post ,rugaciune .
Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #12  
Vechi 26.06.2010, 18:54:14
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Cumva aceste ganduri sunt si in ajutorul tau.Piatra a fost aruncata.Nu mai poti sta poe loc.Caci aceste ganduri nu te mai lasa sa mai fi azi la fel ca ieri.Ori inaintezi in viata duhovniceasca cu: post, rugaciune, spovedanie ,Liturghie si Maslu ori te vei chinui cu aceste ganduri.
Dar de fapt,eu cred ca aceste ganduri negre apar exact la cei care au facut deja primul pas.Atunci diavolul incearca sa ii traga inapoi,sa se indoiasca de ei,sa arate ce mare putere are,incat se poate infiltra si in gand,pana la a il confunda cu tine insuti.
Si eu am aceasta incercare,ca si tine.Si mie imi vin ganduri de hula impotriva lui Dumnezeu,in minte,fara sa vreau .Nu ma insotesc cu ele,nu le dau atentie,nu disper,dar ele imi vin.
Si ca sa fiu si mai precis,exista o rugaciune,din cele care se spun seara,la care ,mereu la acelasi pasaj ,cand se slaveste sf Treime,imi vine in minte mereu,o hula puternica .Ori in ce stare am incercat sa citesc aceea rugaciune,mereu,la acel pasaj,imi vine in minte ca un glas interior aceea hula.
Asa ca am sarit pur si simplu acel pasaj.Totul e sa nu deznadajduiesti,si sa tipi mai tare catre Dumnezeu. Iar daca scapi,sa imi zici si mie cum ai facut ,ca si pe mine ma intereseaza.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 26.06.2010, 19:27:23
deliana68 deliana68 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.06.2007
Mesaje: 3
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antonyo Vezi mesajul
Buna ziua .Am niste ginduri urite pe care eu le percep ca si adevarate ,deci le cred adevarate si imi produc multa frica si spaima ,
Cum pot sa scap de aceste ginduri sau cum sa fac sa nu le mai dau atentie sau sa nu le mai bag in seama?
Cum sa fac sa am credinta in Dumnezeu ,acea credinta de neclintit ,sa am nadejde ,si dragoste?
Cum sa scap de frica acestor ginduri urite ,cu ajutorul lui Dumnezeu?
Multumesc
>Eu am gasit o solutie care ma ajuta. In timp ce inspir spun in gand "Doamne Isuse" si apoi, in timp ce expir "vindeca-ma". Si spun tot asa pana ma simt mai bine. Se poate face oriunde mergand pe strada, in birou etc. Gandurile negative, tot vin- e capcana celui rau, dar spunand rugaciunea asta, nu ma pot cufunda in ele sau cu alte cuvinte nu imi dau consimtamantul celui rau. Dupa cate stiu eu, noi nu suntem vinovati de primul gand aparut (este o capcana de la cel rau), dar suntem vinovati pentru consimtamant. Trebuie sa spun aici ca solutia mea vine de la Sfintii Parinti ai ortodoxiei care spun ca putem pune straja gandurilor spunand in minte rugaciunea inimii <Doamne(intre respiratii) Isuse Cristoase, Fiul lui Dumnezeu (in timp ce inspiri), milueste-ma pe mine pacatosul (in timp ce expiri).

Last edited by deliana68; 26.06.2010 at 19:43:03.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 26.06.2010, 23:01:18
trifiacob
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antonyo Vezi mesajul
Buna ziua .Am niste ginduri urite pe care eu le percep ca si adevarate ,deci le cred adevarate si imi produc multa frica si spaima ,
Cum pot sa scap de aceste ginduri sau cum sa fac sa nu le mai dau atentie sau sa nu le mai bag in seama?
Cum sa fac sa am credinta in Dumnezeu ,acea credinta de neclintit ,sa am nadejde ,si dragoste?
Cum sa scap de frica acestor ginduri urite ,cu ajutorul lui Dumnezeu?
Multumesc
antonio va trebui sa mergi la o manastire sa faci o spovedanie generala[din copilarie scri tot pe hirtie si vei spune fara de rusine tot ce iti amintesti]participi la cit mai multe masluri ,respecti canonul dat de parintele.post rugaciune,cauti un prieten,prietena cui sa impartasesti din experienta ta.poate ai practicat ceva yoga,ai fost la adunari de secte,ca si mine,e un drum greu dar cind vezi ca vei avea rezultate,te vei bucura f.mult.eu sunt pe acela-si drum si am mari satisfactii.DL.IISUS spunea nu va fie frica eu am biruit lumea,deci cu el vom biruii.mintea sa iti fie ocupata cu Dumnezeu si lucrarea sa,pt.aceasta vei citi mult din cartile biserici exceptind altele decit ortodoxe ,ca vei face ghiveci in cap.in permanenta vei tinea legatura cu calugarii ,preotii ,in cel mult un an vei vedea diferenta enorma intre ce a fost si ce este.rugaciune+post+meditatie la Dumnezeu si Maica Domnului.Dumnezeu sa te ajute.

Last edited by trifiacob; 26.06.2010 at 23:04:48.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 26.06.2010, 23:09:04
Carmen FUNIERU's Avatar
Carmen FUNIERU Carmen FUNIERU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 357
Implicit

Cred că ar fi bine să asculți cât mai des cântări religioase, mai ales dintre cele care se cântă în biserică.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 26.06.2010, 23:26:57
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antonyo Vezi mesajul
Buna ziua .Am niste ginduri urite pe care eu le percep ca si adevarate ,deci le cred adevarate si imi produc multa frica si spaima ,
Cum pot sa scap de aceste ginduri sau cum sa fac sa nu le mai dau atentie sau sa nu le mai bag in seama?
Cum sa fac sa am credinta in Dumnezeu ,acea credinta de neclintit ,sa am nadejde ,si dragoste?
Cum sa scap de frica acestor ginduri urite ,cu ajutorul lui Dumnezeu?
Multumesc
Orice Sfant Parinte te va invata ca singura cale de a nu pacatui cu gandul este sa ignori acel gand rau cand vine. Exact cum ai spus si tu. Este atat de simpla solutia incat poate ti se pare incredibila, dar poti verifica in cartile sfinte.

Cum te invata si alti forumisti, incearca sa-ti ocupi mintea cu rugaciunea Lui Iisus daca esti ispitit, in forma completa: "Doamne Iisuse Hristoase, Fiul Lui Dumnezeu Celui viu, pentru rugaciunile Nascatoarei de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi!"

Ai grija ca multi s-au smintit si au cazut in deznadejde din cauza gandurilor de hula, pentru ca nu au stiut cum sa le stea impotriva. Asa ca roaga-te si ignora-le!
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 26.06.2010, 23:35:27
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit ok

oare nu a avut omul nicodata porobleme de natura psihica ?
pe la medic oare nu ar fi bine sa treaca !
nu e nici o rusine, si blala psihica e o boala ca oricare alta !

din partea mea...sanatate
din partea lui Dumnezu mai mult !
Reply With Quote
  #18  
Vechi 26.06.2010, 23:42:23
mihele_m's Avatar
mihele_m mihele_m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 309
Post

Citat:
În prealabil postat de antonyo Vezi mesajul
Buna ziua .Am niste ginduri urite pe care eu le percep ca si adevarate ,deci le cred adevarate si imi produc multa frica si spaima ,
Cum pot sa scap de aceste ginduri sau cum sa fac sa nu le mai dau atentie sau sa nu le mai bag in seama?
Cum sa fac sa am credinta in Dumnezeu ,acea credinta de neclintit ,sa am nadejde ,si dragoste?
Cum sa scap de frica acestor ginduri urite ,cu ajutorul lui Dumnezeu?
Multumesc
Gindurile urite iti vin de la cel rau .Gindurile bune de la Dumnezeu ,si daca il iubesti pe Dumnezeu cu adevarat o sa ti se schimbe si gindurile cu siguranta .Doamne Ajuta sa ai numai ginduri bune .
Reply With Quote
  #19  
Vechi 26.06.2010, 23:44:57
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Radu32 Vezi mesajul
oare nu a avut omul nicodata porobleme de natura psihica ?
pe la medic oare nu ar fi bine sa treaca !
nu e nici o rusine, si blala psihica e o boala ca oricare alta !

din partea mea...sanatate
din partea lui Dumnezu mai mult !
Radu nu cred ca e vb de boala psihica,pur si simplu m-am trezit dintr-o data cu aceste ganduri dupa ultima impartasanie.Ceva de genul,scapi de un pacat,reusesti sa invingi o patima,dai de alta .Cred ca e o incercare mai degraba.
Rational vorbind,daca era sa fiu bolnav psihic,nu se intampla exact dupa o impartasanie,nu ar fi avut legatura cu asta.
Am vorbit in numele meu,pentru ca si eu trec prin aceleeasi problema ca autorul topicului,si dc ar fi el bolnav psihic as fi si eu.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 27.06.2010, 00:06:39
Carmen FUNIERU's Avatar
Carmen FUNIERU Carmen FUNIERU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 357
Implicit

Poate fi vorba nu de o boală psihică, ci mai degrabă de o oboseală psihică.
Cred că nu ar fi rău dacă ai putea dormi puțin mai mult pentru o perioadă. Mai ales să prinzi orele de somn între 22 și 5.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Frica de cel rau AlexieOmulLuiDumnezeu Rugaciuni 5 03.09.2011 22:58:02
mi-e frica arle Exorcismul 90 11.11.2010 17:23:06
despre juramine si ginduri antonyo Din Vechiul Testament 0 03.07.2010 21:54:10
Mi-e frica ca ma duc in iad doarunom Generalitati 39 05.04.2009 23:22:02
Frica silverstar Generalitati 26 04.11.2006 17:04:52