Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 11.11.2010, 10:34:29
timeea89 timeea89 is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.08.2010
Mesaje: 70
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Pe de altă parte, ceva-ceva este adevărat: poate nici o altă "știință socială" nu a fost mai alterată de semnele timpului ca psihologia. Influența unui anumit mod lipsit de Dumnezeu de a privi lumea este enormă în psihologia de azi. Noi ne închipuim că psihologia, ca și știința în general, operează cu date obiective. Eroare: psihologia e făcută de oameni pentru alți oameni: cum ar putea fi obiectivă ? Chiar sub ochii mei, adică în ultimii 20 de ani, încadrarea unor afecțiuni s-a modificat, multe dispărând și apărând altele noi. Spre exemplu, homosexualitatea, încadrată la "parafilii" în primele 3 ediții ale DSM (un fel de Larousse al psihopatologiei) a dispărut din DSM ediția a IV-a. Un reputat om de știință, profesor și șef de catedră în SUA (Le Vay), care a făcut peste 1800 de autopsii arătând că există deosebiri importante între creierul de bărbat și creierul de femeie, a fost zburat din Universitate deoarece teoria lui nu era conformă cu dogma ateistă a vremii. Ateii, care ne acuză pe noi că suntem dogmatici, suferă de un teribil dogmatism. Deosebirea este că, în timp ce dogmele noastre vin de la Dumnezeu, cele pe care se sprijină ateii nu aș putea preciza de unde vin. Ca orice lucru clădit pe nisip, și psihologia este ceva cu geometrie variabilă, teoriile se năruie odată cu fiecare generație care a crezut în ele, fiecare considerând că a ajuns, în sfârșit, la "cunoaștere științifică".
În mod deosebit aș îndrăzni să atrag atenția asupra psihoterapiei în general și mai ales asupra psihanalizei. Cine face psihanaliză se joacă cu focul. Să nu uităm că diavolul nu are acces la domeniul spiritual, în schimb domeniul psihic este locul predilect în care acționează.

Cu atât mai mult trebuie să apreciem eforturile și succesele celor care practică psihoterapie pe bază creștină. Iată, aici, un exemplu de pe alte meleaguri: http://www.idpsy.com./

Să vă ajute Dumnezeu în toate câte faceți spre gloria Lui !
Multumesc TUTUROR pentru ceea ce mi-ati scris!!!


De altfel psihologii sunt cam impotriva posibilitatii homosexualilor de a adopta copii. Ei spun ca un copil are nevoie de un model matern si unul patern, ca intr-o familie clasica (si mi se pare ca e cam psihanalitica treaba...). Insa ca mult rau a intrat prin psihanaliza (acum nu stiu daca la origine era rea sau a fost deformata). Personal, am retinut doua teorii:

1) ceea ce vedem rau in altii e de fapt propriul rau pe care il refuzam: consideram toti oamenii (la modul general) rai si mincinosi, de fapt s-ar putea ca problema sa fie la noi... (=proiectie, daca nu ma insel, caci nu prea cunosc psihanaliza). Pentru mine cam inseamna ceea ce scrie in Sf. Evanghelie după Luca, în cap. 6: 41. "De ce vezi paiul din ochiul fratelui tău, iar bârna din ochiul tău nu o iei în seamă?"

2) al doilea concept pe care l-am retinut e puterea vindeacatorare a cuvantului (ca in Sfanta Spovedanie), cu diferenta IMPORTANtA ca preotul da medicamentul, remediul, solutia, adica iertarea(iar aici psihanaliza scartiie). Dar dupa ce trecem pe la duhovnic, ma gandesc ca uneori gasim alinare si spunandu-ne oful celorlalti (Iacov 5: 16: "Marturisiti-va pacatele unii altora si va rugati unii pentru altii...").

Last edited by timeea89; 11.11.2010 at 10:38:29.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 11.11.2010, 14:56:19
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Negroponte Vezi mesajul
Draga Timeea,nu trebuie sa desnadajduiesti!Eu cunosc o doamna psiholog care are cabinetul din cadrul spitalului de psihiatrie ca o chilie.Multe icoane,multe carti duhovnicesti si radio trinitas mai tot timpul.Este nelipsita de la Biserica,se marturiseste si se impartaseste cu regularitate si este psiholog.Doamne ajuta!
Aș adauga întărind cuvintele părintelui Adrian că această doamnă psiholog a vindecat multe persoane de boli sufletești vorbindu-le despre vindecarea prin credință,trimțându-le la biserică pentru a se spovedi și a se împărtăși căci bolile sufletești sunt în cea mai mare parte urmare a unei vieți fără de Dumnezeu.

Psigologia este minunată atunci când este îmbinată cu teologia și are drept scop punerea omului într-o relație corectă cu Dumnezeu prin biserica și prin tainele acesteia.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 11.11.2010, 15:33:48
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de timeea89 Vezi mesajul
Sunt asa deznadajduita... Am ales si eu, ca tot omu' un domeniu in care sa lucrez mai tarziu, nu stiu daca-i bine, nu stiu daca-i rau, dar trebuia sa aleg. Pentru aceasa fac studii, si in loc de incurajare am auzit care mai de care cu pareri: unii spun ca e frums ce fac, altii ca o sa-mi pierd sufletu, altii, mai rau, isi bateau joc de mine cand invatam pentru olimpiade ca am pe "sfanta psihologie" si sa-i transmit o injuratura profesorului (precizez ca nu avea legatura cu continutul, ca nu stia ce invat, pentru a zice ca l-a deranjat ceva anume)... Cred ca in orice domeniu putem alege sa fim crestini sau sa ne pierdem, de ce trebuie sa aud asemenea reactii?

Oamenii care zic acestea nu-si dau seama de impactul pe care cuvintele il pot avea, se pot transforma in obsesii sau te pot impinge in deznadejde. Sunt acei oameni care or sa-ti spuna si ca stiinta e pacat, ca stiinta zice ca nu exista Dumnezeu...Va spun sigur ca un bun om de stiinta nu va putea spune NICIODATA ca Dumnezeu nu exista!!! Macar pentru simplul fapt ca acest lucru nu e demonstrabil, ceea ce se cere pentru o concluzie stiintifica.

Ma simt pierduta intre atatea pareri, cum stiu cine are dreptate si cine nu...

Nu deznadajdui.. termina scoala si ai incredere ca Dumnezeu iti arata calea, daca ii ceri ajutorul.

Uite ca exista terapeuti ortodocsi, cum ar fi Dmitri Avdeev:
http://www.razbointrucuvant.ro/2010/...rea-fecioriei/
http://www.razbointrucuvant.ro/2010/...odox-d-avdeev/

Citeste si cartile lui Jean Claude Lachet: Terapeutica bolilor spirituale si Terapeutica bolilor mintale (cred ca le poti descarca de pe arhiva-ortodoxa.info, macar prima) pentru o perspectiva ortodoxa asupra suferintei spirituale.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 29.01.2013, 14:15:05
Ana Tr.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de timeea89 Vezi mesajul
Sunt asa deznadajduita... Am ales si eu, ca tot omu' un domeniu in care sa lucrez mai tarziu, nu stiu daca-i bine, nu stiu daca-i rau, dar trebuia sa aleg. Pentru aceasa fac studii, si in loc de incurajare am auzit care mai de care cu pareri: unii spun ca e frums ce fac, altii ca o sa-mi pierd sufletu, altii, mai rau, isi bateau joc de mine cand invatam pentru olimpiade ca am pe "sfanta psihologie" si sa-i transmit o injuratura profesorului (precizez ca nu avea legatura cu continutul, ca nu stia ce invat, pentru a zice ca l-a deranjat ceva anume)... Cred ca in orice domeniu putem alege sa fim crestini sau sa ne pierdem, de ce trebuie sa aud asemenea reactii?

Oamenii care zic acestea nu-si dau seama de impactul pe care cuvintele il pot avea, se pot transforma in obsesii sau te pot impinge in deznadejde. Sunt acei oameni care or sa-ti spuna si ca stiinta e pacat, ca stiinta zice ca nu exista Dumnezeu...Va spun sigur ca un bun om de stiinta nu va putea spune NICIODATA ca Dumnezeu nu exista!!! Macar pentru simplul fapt ca acest lucru nu e demonstrabil, ceea ce se cere pentru o concluzie stiintifica.

Ma simt pierduta intre atatea pareri, cum stiu cine are dreptate si cine nu...
Daca e sa o luam asa nu mai studiem nimic si nu mai practicam nici-o meserie. Dar daca toti am fi calugari si maicute ce am face? Stai linistita si psihologia exista cu un scop si are rolul ei. O vad utila si avem nevoie de ea. Orice om normal si indiferent cu se ocupa admite asta. Si apoi e pacat ca il ajuti pe om sa treaca peste o depresie si sa nu se sinucida? Din contra ii faci un bine. Sa nu uitam ca Dumnezeu lucreaza prin oameni, deci si prin psihologi.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 29.01.2013, 14:23:25
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit Daca faci psihologie iti pierzi sufletul

Da- psihologia este o meserie onorabila si de apreciat, si nu vad sa contravina cu nimic credintei ortodoxe! Nu vad ce poate fi impotriva credintei ortodoxe ca studiezi psihicul uman si mai mult ajuti pe unii oameni atunci cand au nevoie!
Este bine si de dorit ca orice om sa practice meseria care i place (bineinteles, cu conditia sa legala si utila societatii!)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Tot timpul mi-au zis ca "daca omori, te duci in iad" Bast-et Generalitati 12 05.10.2010 16:36:21
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42
Ce faci cand iti pierzi increderea in cei de langa tine?? Florentina75 Generalitati 14 07.03.2010 15:45:38