Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.08.2006, 10:43:36
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Ce se intampla in anumite situatii...cum ar fi ghicitul de catre vrajitori ghicitul viitorului grava gresala a celor care pot crede asa ceva adik a celor cre cred ca vrajitorul poate sa le ghiceasca viitorul sa-i ajute cu ceva AUD PE unii am fost la cutare vrajitor si mi-a spus in tocmai.
Ce se-ntampla Stiu vrajitorii viitorul?
Sa luam un exemplu
BULA SE DUCE LA UN VRAJITOR acesta ii spune Bula ai grija ca maine va da masina peste tine dar vei scapa apoi ti se va mari salariul ti se va inbolnavi copilul, te va insela nevasta..
Bun pleaca Bula de la vrajitor a doua zi da masina peste el dar scapa
dupa aceea la servici afla ca i s-a marit salariul vine acasa gaseste copilul bolnav
Se duce la sotie fiind convins ca lucrurile stau in intocmai.O pe nevasta bate divorteaza se duce la vrajitor si zice :Vai dar stiti toate mi le-a-tzi descoperit!
A stiut vrajitorul viitorul?
Nu Nu a fost doar o inscenare viitorul a fost doar modulat de catre diavol
In momentul cand cineva se duce la vrajitor ca sa-i ghiceasca a si intrat in puterea Satanei cand cineva alearga la vrajitor poate chiar muri au fost cazuri cand a prezis
ca va muri sa si asa a fost.Diavoli au stiut ce sa-i sopteasca vrajitorului la ureche pentru ca sa iasa exact asa Lucrul e simplu un diavol care erea la locul accidentului,
unul care erea acasa la copil unul in biroul sefului si asa mai departe
Deci diavolul nu stie viitorul cu atat mai putin slujitorii lui vrajitorii
CE stie diavolul doar trecutul atat
Si mai ales diavolul nu stie gandul omului!
Dar cum se face ca unii se duc la vrajitor si acesta le prezice si despre ceilalti membri ai familiei ca va face cutare sau cutare

Diavolul are mai ales puterea asupra celor care nu traiesc o viata crestineasca
Deci el nu stie ganul lor Dar stie cam ce ar avea de gand stie cam ce vor face aceia
fiind legati strans cu lanturile vrasmasului si traind in diferite patimi
Dar despre cine nu stie diavolul nimic despre ce-i ce traiesc o viata crestineasca si aproape de biserica de aceia diavolul chiar nu stie nimic de aceia diavolul chiar se teme
De cate ori nu incearca sa le aduca nenorociri dar planurile ii sunt rasturnate de Preamilostivul Dumnezeu si de Maica Sa.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.08.2006, 18:44:23
mihaela_maria mihaela_maria is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.06.2006
Mesaje: 12
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laurentiu
Ce se intampla in anumite situatii...cum ar fi ghicitul de catre vrajitori ghicitul viitorului grava gresala a celor care pot crede asa ceva adik a celor cre cred ca vrajitorul poate sa le ghiceasca viitorul sa-i ajute cu ceva AUD PE unii am fost la cutare vrajitor si mi-a spus in tocmai.
Ce se-ntampla Stiu vrajitorii viitorul?
Sa luam un exemplu
BULA SE DUCE LA UN VRAJITOR acesta ii spune Bula ai grija ca maine va da masina peste tine dar vei scapa apoi ti se va mari salariul ti se va inbolnavi copilul, te va insela nevasta..
Bun pleaca Bula de la vrajitor a doua zi da masina peste el dar scapa
dupa aceea la servici afla ca i s-a marit salariul vine acasa gaseste copilul bolnav
Se duce la sotie fiind convins ca lucrurile stau in intocmai.O pe nevasta bate divorteaza se duce la vrajitor si zice :Vai dar stiti toate mi le-a-tzi descoperit!
A stiut vrajitorul viitorul?
Nu Nu a fost doar o inscenare viitorul a fost doar modulat de catre diavol
In momentul cand cineva se duce la vrajitor ca sa-i ghiceasca a si intrat in puterea Satanei cand cineva alearga la vrajitor poate chiar muri au fost cazuri cand a prezis
ca va muri sa si asa a fost.Diavoli au stiut ce sa-i sopteasca vrajitorului la ureche pentru ca sa iasa exact asa Lucrul e simplu un diavol care erea la locul accidentului,
unul care erea acasa la copil unul in biroul sefului si asa mai departe
Deci diavolul nu stie viitorul cu atat mai putin slujitorii lui vrajitorii
CE stie diavolul doar trecutul atat
Si mai ales diavolul nu stie gandul omului!
Dar cum se face ca unii se duc la vrajitor si acesta le prezice si despre ceilalti membri ai familiei ca va face cutare sau cutare

Diavolul are mai ales puterea asupra celor care nu traiesc o viata crestineasca
Deci el nu stie ganul lor Dar stie cam ce ar avea de gand stie cam ce vor face aceia
fiind legati strans cu lanturile vrasmasului si traind in diferite patimi
Dar despre cine nu stie diavolul nimic despre ce-i ce traiesc o viata crestineasca si aproape de biserica de aceia diavolul chiar nu stie nimic de aceia diavolul chiar se teme
De cate ori nu incearca sa le aduca nenorociri dar planurile ii sunt rasturnate de Preamilostivul Dumnezeu si de Maica Sa.
Daca diavolul nu stie gandurile omului, atunci cum se face ca prin toate scrierile gasesti "gandurile rele de la diavol vin" ? Sau atunci cand iti pui in gand sa faci o fapta buna si apare o rasturnare de situatie, cine rastoarna situatia?:dozingoff:
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.08.2006, 19:56:26
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

"Gandurile rele de la diavol vin" asa este in mare parte de acolo vin mai vin si de la om dar asta nu inseamna ca diavolul stie gandul omului El poate ispiti si ne poate introduce ganduri rele in mintea noastra daca noi le primim dar el nu ne stie gandurile noastre Gandurile noastre numai Dumnezeu le stie si cei la care El vrea sa le descopere aceasta
In Pateric scrie clar gandul omului numai Dumnezeu il stie..!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.08.2006, 20:02:59
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Stii firea omului este iclinata spre rau atunci cand iti pui in gand sa faci ceva bine daca nu este vointa mai puternica se pot intampla si rastornari de situtie
Reply With Quote
  #5  
Vechi 15.09.2006, 22:53:12
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaela_maria
Citat:
În prealabil postat de Laurentiu
Ce se intampla in anumite situatii...cum ar fi ghicitul de catre vrajitori ghicitul viitorului grava gresala a celor care pot crede asa ceva adik a celor cre cred ca vrajitorul poate sa le ghiceasca viitorul sa-i ajute cu ceva AUD PE unii am fost la cutare vrajitor si mi-a spus in tocmai.
Ce se-ntampla Stiu vrajitorii viitorul?
Sa luam un exemplu
BULA SE DUCE LA UN VRAJITOR acesta ii spune Bula ai grija ca maine va da masina peste tine dar vei scapa apoi ti se va mari salariul ti se va inbolnavi copilul, te va insela nevasta..
Bun pleaca Bula de la vrajitor a doua zi da masina peste el dar scapa
dupa aceea la servici afla ca i s-a marit salariul vine acasa gaseste copilul bolnav
Se duce la sotie fiind convins ca lucrurile stau in intocmai.O pe nevasta bate divorteaza se duce la vrajitor si zice :Vai dar stiti toate mi le-a-tzi descoperit!
A stiut vrajitorul viitorul?
Nu Nu a fost doar o inscenare viitorul a fost doar modulat de catre diavol
In momentul cand cineva se duce la vrajitor ca sa-i ghiceasca a si intrat in puterea Satanei cand cineva alearga la vrajitor poate chiar muri au fost cazuri cand a prezis
ca va muri sa si asa a fost.Diavoli au stiut ce sa-i sopteasca vrajitorului la ureche pentru ca sa iasa exact asa Lucrul e simplu un diavol care erea la locul accidentului,
unul care erea acasa la copil unul in biroul sefului si asa mai departe
Deci diavolul nu stie viitorul cu atat mai putin slujitorii lui vrajitorii
CE stie diavolul doar trecutul atat
Si mai ales diavolul nu stie gandul omului!
Dar cum se face ca unii se duc la vrajitor si acesta le prezice si despre ceilalti membri ai familiei ca va face cutare sau cutare

Diavolul are mai ales puterea asupra celor care nu traiesc o viata crestineasca
Deci el nu stie ganul lor Dar stie cam ce ar avea de gand stie cam ce vor face aceia
fiind legati strans cu lanturile vrasmasului si traind in diferite patimi
Dar despre cine nu stie diavolul nimic despre ce-i ce traiesc o viata crestineasca si aproape de biserica de aceia diavolul chiar nu stie nimic de aceia diavolul chiar se teme
De cate ori nu incearca sa le aduca nenorociri dar planurile ii sunt rasturnate de Preamilostivul Dumnezeu si de Maica Sa.
Daca diavolul nu stie gandurile omului, atunci cum se face ca prin toate scrierile gasesti "gandurile rele de la diavol vin" ? Sau atunci cand iti pui in gand sa faci o fapta buna si apare o rasturnare de situatie, cine rastoarna situatia?:dozingoff:
Am aflat ceva de curand
Cu ocazia vizitei facute de Prea Sfintitul Gherasim care ne-a zis asa
Ca nu este [pacat daca vine gandul pacatos dar este pacat daca ne impacam cu el
Deci s nu ne impacam cu gandul
Adica eu nu pot sa opresc pasarea sa se aseze pe casa pe streasina dar sa nu-si faca cuib o pot opri asa si cu gandul pacatos
Reply With Quote
  #6  
Vechi 16.09.2006, 10:22:14
mioara mioara is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2006
Mesaje: 149
Implicit

Dupa felul in care ne traim viata ne facem robi pacatului si slujitori ai "stapanitorului lumii", diavolul. In momentul in care apelam la vrajitoare ii intoarcem spatele lui Dumnezeu si ne dam de buna voie in mana celui rau. Si ne pierdem si sufletul si banii.Si totusi lumea este atat de naiva si continua sa apeleze la ele,ignorand atatea reportaje facute cu camera ascunsa in care se arata modul in care vrajitoarele inseala lumea.Sau ce palate au,ce nunti si petreceri dau cu banii naivilor care apeleaza la ele. Si dupe ce te storc bine de bani si te secatuiesc sufleteste, cazi in deznadejde si de aici pana la sinucidere nu mai este decat un pas. Dar ce este ingrijorator este ca nu stiu ca vreun sectar sau catolic sa apeleze la "serviciile" lor ci numai ortodocsii,iar dupa averile vrajitoarelor va dati seama ce numar considerabil de"bine-credinciosi" au apelat la ele.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 16.09.2006, 11:18:48
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Oameni buni, haideti sa ne intelegem: titlul topicului este putin cam ambiguu si fiecare vorbeste fara sa se inteleaga cu celalalt.
1. Vorbim despre vrajitorii, adica farmece sau magie, cum i se mai spune astazi? ori 2. Despre veajitori/vrajitoare, persoane care practica asa ceva?
Si despre una, si despre alta am scris la topicul "De ce crezi in Dumnezeu?" Cititi-l si luati aminte! Tot ce-am scris acolo e adevarat si am facut-o, ca pe o datarie crestina, ca nimeni sa nu mai treaca prin ce-am trecut eu, dar si ca sa se stie ca numai puterea lui Dumnezeu, puterea slujbelor si a rugaciunii te pot feri, te pot ajuta si te pot scapa de asemenea rele.
Pana a nu fi victima a farmecelor, nu am crezut ca exista asa ceva, pentru mine erau simple fantezii, practici din basme. Desi am fost avertizata ca persoana care-mi dorea raul, platise o tignca sa-mi faca "de urat", cum se spune, cu oase de mort si pamant de pe morminte, nu am crezut, nu am facut legatura intre cele ce mi se intamplau si cele ce mi se spusese nici dupa raul care incepuse sa se manifeste.
Vrajitoarele care apar la TV sau in presa scrisa, nu stiu cata putere au si daca au, cu adevarat, putere. Dar escroace, stiu ca sunt. Reclama care li se face e platita cu bani grei, dar ele isi scot banii inmiit de pe urma naivilor.
Problemele pe care le aveti, necazurile, neajunsurile, neintelegerile se rezolva cu slujbe la biserica, cu rugaciuni si fapte bune. Vrajitoarele care promit marea cu sarea nu fac nimic dacat sa va ia banii si sa rada de cat de prosti suntem noi, romanii.
Nu apelati la farmece si vrajitoare! Puterea, linistea si sanatatea fiecaruia dintre noi e doar in credinta! Si, ca sa nu ajungeti Dvs. insiva victime ale persoanelor care se ocupa cu asa ceva, o mica rugaciune zilnic, candela aprinsa macar duminica, un drum la biserica, o lumanare aprinsa si o viata cu frica de Dumnezeu, va va apara.
De ce spun asta? Pentru ca adevaratele vrajitoare exista, dar nu apar la TV, nu-si fac reclama, stau ascunse si lucreaza prin intermediari. Acelea sunt cu adevarat facatoare si aducatoare de nenorociri in viata omului dar, repet, stau la dos!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre vedenii si vrajitorii cuvant spus de Pr.Cleopa elena_c Generalitati 1 19.03.2009 01:28:32
legat de notiunea de farmece si vrajitorii citystar Generalitati 2 30.08.2008 01:03:44
VRAJITORII MERG SA SE SPOVEDEASCA? roseliana Vrajitoria 2 05.03.2008 22:34:13