Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 09.02.2013, 01:12:07
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Multumesc, Ovidiu!
Cu drag.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 09.02.2013, 14:33:17
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Apa plata este la acelasi pret cu berea .
Branza e mai scumpa decat carnea (branza telemea 19 lei, branza de burduf 28 lei, carnea de porc 16 lei).
Carnea de pui este mai ieftina decat ciupercile.
Nucile noastre mai scumpe decat nuca de cocos.
Laptele simplu mai scump decat laptele batut.
Portocalele mai ieftine decat merele.
Cartile sunt mai ieftine decat revistele.
Biscuitii fara ciocolata sunt mai scumpi decat ciocolata.
Muzica buna e mai ieftina decat muzica proasta.
Maslinele umplute cu gogosar sunt mai ieftine decat maslinele umplute cu propriul sambure.
Ceasurile mici sunt mai scumpe decat ceasurile mari.
Hartia nescrisa (A4) este mai scumpa decat hartia gata tiparita.
Vinul este mai ieftin decat strugurii.
Pixul cu mina este mai ieftin decat mina de pix fara pix.
Si se mai presupune ca omul este o fiinta rationala...
Si ca o incununare ... :
Oamenii neinstruiti sunt mai "scumpi" decat oamenii valorosi care, pentru a supravietui, se "vand" ieftin.

Se pare ca suntem mari amatori de etichete, nu de continut

Statia metro L'ENFANT PLAZA din Washington, DC, (vezi foto) intr-o zi friguroasa, pe 12 ianuarie 2007. Un om cu o vioara a cantat sase piese de Bach timp de 45 de minute. In timpul acesta aproximativ 2000 de oameni au trecut prin acea statie, majoritatea in drum spre serviciu. Dupa vreo trei minute un om intre doua varste l-a observat si s-a oprit sa-l asculte pentru cateva secunde, apoi a grabit pasul, manat probabil de programul sau strict.

4 minute mai tarziu:

Violonistul a primit primul sau dolar, o femeie i l-a aruncat in palarie fara sa se opreasca.

6 minute:

Un tanar se reazema de perete ca sa-l asculte, dupa care se uita la ceas si pleaca in trap usor spre peron.

10 minute:

Un copil de 3 ani se opreste in fata muzicianului dar maica-sa il trage grabita de hainuta. Copilul se mai opreste odata sa-l priveasca pe violonist dar maica-sa il impinge nervoasa inainte, asa ca cei doi se misca, el intorcand capul din cand in cand. Lucrul asta se repeta cu mai multi copii, iar parintii ii imping de la spate, grabiti sa ajunga la treburile lor.

45 minute:

Muzicantul a cantat in continuare. Numai sase oameni s-au oprit sa-l asculte pentru cateva momente. Circa 20 au aruncat niste bani.
Omul a colectat in total $32.

Dupa o ora:

El a terminat de cantat si s-a lasat tacerea. Nimeni nu l-a observat, nimeni nu l-a aplaudat... Nimeni n-a remarcat, dar acesta era Joshua Bell, unul dintre cei mai buni muzicieni ai lumii. El a interpretat cateva din cele mai dificile piese scrise vreodata, pe o vioara estimata la $3,5 milioane. Cu cateva zile inainte, umpluse o sala de concerte din Boston. Valoarea medie a biletelor $100. Povestea este adevarata. Concertul din statia de metro, a fost organizat de catre Washington Post ca un experiment social
asupra perceptiei, gustului si prioritatilor oamenilor.

Problemele care s-au pus:

*Intr-un loc public, la o ora nepotrivita, santem in stare sa percepem frumusetea?
*Ne oprim s-o admiram?
*Putem, oare, sa recunoastem talentul intr-un context neasteptat?

O concluzie posibila in urma acestui experiment, ar fi aceasta:

Daca nu avem cateva momente sa-l ascultam pe unul dintre cei mai buni solisti ai lumii cantand cea mai buna muzica scrisa vreodata pe unul din cele mai bune instrumente facute vreodata, oare de cat de multe alte lucruri minunate ne lipsim in existenta noastra?

Nonvaloarea stapaneste astazi lumea !


(Primit astazi pe e-mail. M-am gandit ca e bine de semnalat "anomalia" si altora!...)
Frumoase aceste 2 postari ale tale (o includ desigur si pe urmatoarea).
Este o realitate, cruda sau nu , a ultimelor aproape 200 de ani .
Tu ai parerea ca pe linga Hristos se poate trece cu mare usurinta .
Este un aspect al postului tau .
Eu ma opresc insa asupra unui aspect general , a unui flagel care a atins aproape in totalitate omul : prostia umana .
Astazi este un cult al prostiei . Ea nu mai imbraca forma banuita sau cunoascuta de acum 200-300 de ani .
Astazi , prostia este "culta" , este elevata , este elitista, poarta grade si ranguri .
Exista o lume a prostilor, o societate a lor, exista o respingere din partea ei a tot ceea ce nu ii seamana .
Desi este atit de multa incit este sufocanta, astazi prostia este uneori greu de recunoscut , nu mai are forma concreta , este diafana , este acoperita de multe diplome, obtinute altcindva decit atunci cind era firesc sau cu bani. Prostia a fost cizelata si cultivata in viata tinarului exact atunci cind trebuia sa fie sugrumata, inlaturata .
Astazi prostia are cultura fizica, este nelipsita de la sedintele de miscare si sport incit s-a fortificat atit de mult incit nu o mai poti impinge mai incolo decit cu mare greutate .
Ea este cea care striga prima ca o agresezi , ea este cea care lupta pt. drepturile altor prosti , ea este cea care nu cunoaste contraceptia , nu stie ce este obezitatea ci are forme subtiri, subtiri si fine de tot, de multe ori greu de descoperit pt. fistecine !
Nu poate rabda tacerea ci vrea sa transeze tot timpul lucrurile, tragindu-si spuza pe propria-i turta, vrea sa faca mereu "dreptate", nu vrea insa decit adevarul ei ,nu cunoaste aproapele ci doar fratele intru prostie ! Nu cunoaste egalitatea ci doar ierarhizarea absurdului . Este innebunita sa fie dezmierdata si adulata, indreptatita si cultivata, este... neobosita si gata mereu de lupta . De aceea exista si un sfat pt. cei care vor sa ia aminte : nu te pune cu mintea prostului ca este odihnita !

Dar cu toate aceste calitati si "sublimuri" ale ei , nu o putem stirpi . Daca am face astfel la ce am mai lua aminte si de unde am sti de ce sa ne mai ferim !

Insa inafara de aceasta desaga mare , numita "prostia oamenilor contemporani" ar fi bine sa sesizam ca in lumea noastra exista defapt multe lumi paralele.
Oamenii acestora , fara a se amesteca, privesc mereu inafara lor si sfirsesc a se lasa uimiti de prostia celorlalti .
Cine poate spune sigur , unde este prostia adevarata ? in care lume ?
Intr-o lume in care "ba pe mata" si "ba tu esti ma amarutule , nu te vezi?" te trezesc dis de dimineata si te insotesc seara la culcare , a renunta la adevaratul tried de orientare nu inseamna decit ... obtinerea satisfactiei sublime (: "...ai vazut ca e ca mine, baaaa!").
Si citi dintre noi nu sunt fericiti in ziua de astazi !?
Fie ca ne-am luat o sticla de cola, fie ca mincam la restaurant, ori ca mergem in vacanta sau la jobul bine platit , sau la iubita ce ne asteapta nerabdatoare, fie ca am dat ceva de opomana in numele catelusei care tocmai a raposat, fie ca ne-am pus o amuleta sau un talisman de cruce la git si 8 rinduri de metaniere pe antebrate, fie ca am fost la sala si ca astazi este prima zi in care greutatea noastra este exact cea din standarde, s.a.m.d.

O lume pestrita care zilnic se freaca/buseste de ea insasi si din care normalitatea (adica dreapta socoteala) si firescu (adica, buna rinduiala) este din ce in ce mai putina si o vezi mult mai rar.
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 09.02.2013 at 14:38:24.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 09.02.2013, 22:13:25
Mena59 Mena59 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.11.2012
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Aceasta situatie este comica, chiar comica. Si ne arata pe noi. Astia suntem: de tot rasul.

Daca noi, astia care am descoperit cata absurditate, cata prostie, cate rele sunt in jurul nostru, adica noi, astia care vorbim acum, am fi mai destepti, am profita din plin de situatie. Am specula fiecare non-sens de care ne impiedicam si i-am da un sens avantajos. Am castiga valuta forte: valuta duhovniceasca pe care am aduna-o si cu ea ne-am cumpara un bilet spre rai.
Acum, in aceste timpuri, in aceste situatii ar trebui sa fim egoisti. Adica sa ne gandim la noi, cum putem ne putem folosi de starea aceasta a absurdului (creata de ceilalti, desigur, cu care noi nu ne asemanam deloc) si sa nu ne mai preocupe cat de prosti, snobi, non-valorosi sau inculti sunt, sa nu ne preocupe schimbarea lor (ca sunt prea multi si prea prosti)in bine, oricat ne puternica ar fi strigarea: iubeste-ti aproapele!.
Acum ar trebui sa le multumim lor ca sun asa si sa-i rabdam, sa nu-i judecam sa le suferim duhoarea, multumind lui Dumnezeu ca ni i-a dat sa ne fie spre mantuire.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 09.02.2013, 23:29:27
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mena59 Vezi mesajul
Acum ar trebui sa le multumim lor ca sun asa si sa-i rabdam, sa nu-i judecam sa le suferim duhoarea, multumind lui Dumnezeu ca ni i-a dat sa ne fie spre mantuire.
Numai prin faptul ca ii consideri ca duhnesc (ca le suferi duhoarea; ca au duhoare - ei, altii, nu tu) si deja ii judeci!

Numai prin faptul ca tu consideri ca ii rabzi si deja, in loc de iubire, este mandrie!

Citeste si reciteste ce ai scris pina cand vei intelege ca indemnul tau nu este unul crestinesc, ci o alunecare subtila spre o forma de mandrie (masochista?) - sa rabzi, ba mai mult sa multumesti pt o duhoare pe care tu, (cu mandrie?) o suferi? Oare ti-a cerut Dumnezeu sa suferi pentru el? Oare ti-a cerut jertfa? Sau ti-a cerut mila? Acea mila pentru neputiintele si greselile aproapelui?

Dragostea nu percepe duhoare in semeni, ci parfum. De aceea adevarata dragoste are o buna mireasma duhovniceasca ce nu cade niciodata.
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.

Last edited by adam000; 09.02.2013 at 23:33:30.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 09.02.2013, 23:55:29
Mena59 Mena59 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.11.2012
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adam000 Vezi mesajul
Numai prin faptul ca ii consideri ca duhnesc (ca le suferi duhoarea; ca au duhoare - ei, altii, nu tu) si deja ii judeci!

Numai prin faptul ca tu consideri ca ii rabzi si deja, in loc de iubire, este mandrie!

Citeste si reciteste ce ai scris pina cand vei intelege ca indemnul tau nu este unul crestinesc, ci o alunecare subtila spre o forma de mandrie (masochista?) - sa rabzi, ba mai mult sa multumesti pt o duhoare pe care tu, (cu mandrie?) o suferi? Oare ti-a cerut Dumnezeu sa suferi pentru el? Oare ti-a cerut jertfa? Sau ti-a cerut mila? Acea mila pentru neputiintele si greselile aproapelui?

Dragostea nu percepe duhoare in semeni, ci parfum. De aceea adevarata dragoste are o buna mireasma duhovniceasca ce nu cade niciodata.
:)
Ai dreptate, draga Adam000, perfecta dreptate! Si nu glumesc...
Reply With Quote
  #16  
Vechi 17.02.2013, 22:03:53
leonte leonte is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.10.2012
Locație: Bacau
Mesaje: 472
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Raspunsul este chiar in semnatura ta, frate!

Domnul este pastorul meu: nu voi duce lipsa de nimic.Chiar daca ar fi sa umblu prin valea umbrei mortii, nu ma tem de niciun rau, caci Tu esti cu mine.

E intreg raspunsul nostru aici. Totul, fara stirbire! AMIN+

Asa sa ne ajute Dumnezeu, Amin!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 18.02.2014, 12:50:46
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Astazi este un cult al prostiei . Ea nu mai imbraca forma banuita sau cunoascuta de acum 200-300 de ani .
Astazi , prostia este "culta" , este elevata , este elitista, poarta grade si ranguri .
Exista o lume a prostilor, o societate a lor, exista o respingere din partea ei a tot ceea ce nu ii seamana .
Desi este atit de multa incit este sufocanta, astazi prostia este uneori greu de recunoscut , nu mai are forma concreta , este diafana , este acoperita de multe diplome, obtinute altcindva decit atunci cind era firesc sau cu bani. Prostia a fost cizelata si cultivata in viata tinarului exact atunci cind trebuia sa fie sugrumata, inlaturata .
Astazi prostia are cultura fizica, este nelipsita de la sedintele de miscare si sport incit s-a fortificat atit de mult incit nu o mai poti impinge mai incolo decit cu mare greutate .
Ea este cea care striga prima ca o agresezi , ea este cea care lupta pt. drepturile altor prosti , ea este cea care nu cunoaste contraceptia , nu stie ce este obezitatea ci are forme subtiri, subtiri si fine de tot, de multe ori greu de descoperit pt. fistecine !
Nu poate rabda tacerea ci vrea sa transeze tot timpul lucrurile, tragindu-si spuza pe propria-i turta, vrea sa faca mereu "dreptate", nu vrea insa decit adevarul ei ,nu cunoaste aproapele ci doar fratele intru prostie ! Nu cunoaste egalitatea ci doar ierarhizarea absurdului . Este innebunita sa fie dezmierdata si adulata, indreptatita si cultivata, este... neobosita si gata mereu de lupta . De aceea exista si un sfat pt. cei care vor sa ia aminte : nu te pune cu mintea prostului ca este odihnita !

Dar cu toate aceste calitati si "sublimuri" ale ei , nu o putem stirpi . Daca am face astfel la ce am mai lua aminte si de unde am sti de ce sa ne mai ferim !

Insa inafara de aceasta desaga mare , numita "prostia oamenilor contemporani" ar fi bine sa sesizam ca in lumea noastra exista defapt multe lumi paralele.
Oamenii acestora , fara a se amesteca, privesc mereu inafara lor si sfirsesc a se lasa uimiti de prostia celorlalti .
Cine poate spune sigur , unde este prostia adevarata ? in care lume ?
Intr-o lume in care "ba pe mata" si "ba tu esti ma amarutule , nu te vezi?" te trezesc dis de dimineata si te insotesc seara la culcare , a renunta la adevaratul tried de orientare nu inseamna decit ... obtinerea satisfactiei sublime (: "...ai vazut ca e ca mine, baaaa!").
Si citi dintre noi nu sunt fericiti in ziua de astazi !?
Fie ca ne-am luat o sticla de cola, fie ca mincam la restaurant, ori ca mergem in vacanta sau la jobul bine platit , sau la iubita ce ne asteapta nerabdatoare, fie ca am dat ceva de opomana in numele catelusei care tocmai a raposat, fie ca ne-am pus o amuleta sau un talisman de cruce la git si 8 rinduri de metaniere pe antebrate, fie ca am fost la sala si ca astazi este prima zi in care greutatea noastra este exact cea din standarde, s.a.m.d.

O lume pestrita care zilnic se freaca/buseste de ea insasi si din care normalitatea (adica dreapta socoteala) si firescu (adica, buna rinduiala) este din ce in ce mai putina si o vezi mult mai rar.
Aruncandu-mi o privire indarat si redescoperind acest mesaj, pe care nu mai stiu din ce motiv, nu l-am vazut la acea vreme, constat ca se potriveste de minune, mereu si mereu, cu ce era ieri, cu ce e astazi si cu ce va fi maine. Ignoranța la inalt grad de... "civilizatie", gata sa-si primeasca premiul Nobel, in semn de osteneala si buna-purtare...
Ignoranta careia ne inchinam zi de zi, deschizand televizorul, sau dand "like"-uri pe facebook unor personaje de care depindem material noi, sau cei dragi noua, sau salutand-o in intersectie, ca sa nu-ti ridice permisul in virtutea dreptului pe care i l-a dat legea, nu a unui adevar sau al vreunei morale anume (mai am o saptamana, si o sa-l recuperez, ca am facut muschi luna asta, tot mergand cu... bicicleata!...)
Si totusi... putem spune ca aceasta ignoranta nu e binecuvantata de Dumnezeu? Putem spune ca nu ni se aseaza dinainte numai si numai pentru a ne intelepti si smeri? Putem spune ca ignoranta celorlalti, nu ne este noua de nici un folos? Putem spune ca la randul nostru n-am determinat niciodata pe altii sa ne clasifice drept... ignoranti, in ciuda unei pareri excelente despre propria capacitate morala si... telectuala?...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 20.02.2014, 13:27:46
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Unii sunt nebuni, altii nu sunt acolo, si majoritatea lipsesc...de la apelu' de seara.
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare