Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 20.06.2014, 01:32:56
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Incerc sa iti raspund "pe limba ta"(sau in stilul tau de gandire / logica).

Tema de gandire pt tine: stii, oile, a caror specie inca mai traieste in secolul asta (sint contemporane tie), deci faptul ca traiesti in secolul asta nu este un argument), cand intra in staul, fac asta dintr-un obicei. Le vad pe suratele lor ca fac asta si fac si ele la fel - probabil ca in mintea lor este o "traditie".
Vad ca si tu faci la fel in priviinta nuntii la biserica.
Cu ce te-oi deosebi tu de o oaie in priviinta acestui comportament, nu stiu.
Oare tu stii?
Noi crestinii, macar facem nunta la biserica dintr-un motiv, dintr-o crediinta.

Citat:
În prealabil postat de MrNiceGuy Vezi mesajul
Popa la biserica, si tot ce se face pe-acolo, o traditie din mosi stramosi care si-a pierdut de mult timp sensul, pentru mine cel putin. Dar se face, pentru ca se face, fiind in o societate unde toti se asteapta sa se faca, asa ca trecem pe acolo sa-si zica popa poezia si sa faca si el un ban.
Deci tu lasi usa deschisa la apartament si apoi te miri ca cineva iti intra in casa? Ce inteligent!...
In loc sa te bucuri (si sa multumesti lui Dumnezeu?) ca (Dumnezeu a facut ca) nu au fost hotii cei care ti-au intrat in casa pe usa lasata deschisa de tine, ci ca pe usa a intrat chiar Dumnezeu (prin reprezentantii lui, preotii) care ti-au binecuvantat casa (si nu hotii care sa te fure), astfel poate ca Dumnezeu in dragostea Sa discreta "atentionandu-te" ca oricine iti poate intra in casa (chiar si hotii), ca faci ceva care iti poate dauna (faptul ca lasi usa deschisa... atitudine foooarte inteligenta pt un ateu care se doreste "destept, adecvat/adaptat lumii in care traieste si modern"?) si totodata facandu-ti chiar El un bine si o urare de bine, tu te crizezi ca de ce ti s-a intimplat??? Foaaarte inteligent!

Citat:
În prealabil postat de MrNiceGuy Vezi mesajul
O data eram la baie si m-am trezit cu popa si ajutorul (nu stiu ce nume are) la mine in sufragerie (stau la casa). Cum intri in o casa straina fara macar sa suni ??
Nu am scris aceste randuri ca sa te ironizez, nici ca sa intru in vreo polemica cu tine, ci sperand ca poate te vor face sa iti analizezi logica actiunilor tale.

In rest, sa-ti ajute Dumnezeu sa ai o casnicie fericita!

Bine ca macar faci nunta la biserica si prin asta il lasi pe Dumnezeu sa te ajute, chiar daca tu nu constientizezi ajutorul
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.

Last edited by adam000; 20.06.2014 at 02:09:31.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 14.02.2015, 11:00:10
Steve Works Steve Works is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.03.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 69
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Sunt de acord cu Horatiu. Si eu refuz, de obicei, astfel de invitatii, nu doar din cauza banilor (e musai sa lasi cel putin 500 lei de persoana la astfel de evenimente fitoase plus banii pentru vestimentatia de nunta), dar si din principiu. Mi se pare ca e o maimutareala a unei Sfinte Taine.
E o problema si mai suparatoare, cu oameni care stau necununati, pentru ca, zic ei, nu au bani de nunta. E foarte trist ca nunta, pentru extrem de multi, a devenit "chindia lumeasca", asa cum s-a exprimat Cezar, mancarea, muzica si bautura cu tot satul sau macar cu o suta de invitati, numai asa, ca sa spargem gura targului si ca sa punem in aplicare ce am mai vazut pe la alte nunti. Numai pe Hristos Il uitam din toata afacerea asta.
Din nefericire cam asa stau lucrurile. Oamenii vor sa traiasca in conformitate cu traditia crestina, cu moda, cu libertinajul American, cu eficienta capitalista si cu romantismul eminescian. Si dupa aia se intreaba de ce nu reusesc sa fie impliniti.
__________________
acoperis tabla
Reply With Quote
  #63  
Vechi 15.02.2015, 21:49:54
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Nu ar fi nici o problema daca tot satul ar veni la o nunta, ar fi veseli sa sarbatoreasca unirea a doi tineri in Sf.Taina a Cununiei. Defapt, asa se si facea pe vremuri, dar nu era impus sa dai bani. Dadea fiecare ce putea, ptr. ca stiau ca sunt tineri si au nevoie de ajutor sa isi inceapa viata. Nu stiu daca darul era in bani, sau in obiecte (vase, paturi, scaune etc.) De asemenea, inainte cand doi tineri se casatoreau, tot satul se strangea si le contruiau o casa, si la randul lor, acei tineri ajuteau pe alti tineri care se casatoreau. Doar ca aici e vorba de o adevarata comunitate, pe cand in zilele noastre oamenii refuza sa mearga la nunta ptr. ca nu au bani, iar daca merg si dau un cadou sau bani putini, o sa fie priviti urat.

Acum, majoritatea folosesc banii de la nunta sa plateasca sala sau sa isi cumpere o masina. Macar de s-ar duce in luna de miere, cum spunea Pr.Tanase. Nu zice nimeni sa nu ai o nunta frumoasa, mai ales ca din punct de vedere ortodox, o singura data te casatoresti. Dar nu e musai sa mergi la hotel de 5 stele si sa le trimiti oamenilor amenda in plic.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 16.02.2015, 10:58:34
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Parintele Tanase a spus ca multi cu banii de la nunta, in loc sa mearga in luna de miere care e importanta, isi cumpara masina sau alte prostii.

Se mai poarta obiceiul cu zestrea fetei?

sau inca un lucru "prostesc", dau avansul pt o locuinta. Ca e mai important sa ai unde sta decat sa mergi in luna de miere. Zic si eu...
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.

Last edited by Corinusha; 16.02.2015 at 11:11:31.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 17.02.2015, 11:58:06
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Evident ca (din punct de vedere material) pt doi tineri casatoriti, prima urgenta ar fi sa aiba un acoperis deasupra capului!
Reply With Quote
  #66  
Vechi 21.02.2015, 14:12:30
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
sau inca un lucru "prostesc", dau avansul pt o locuinta. Ca e mai important sa ai unde sta decat sa mergi in luna de miere. Zic si eu...
Nu ai inteles la ce am vrut sa ma refer.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 22.02.2015, 13:53:57
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

am inteles, dar am extrapolat ideea.

Cred ca orice cel mai important e sa fie cheltuiti banii cu cap (ca sunt proaspat casatoriti care merg in luna de miere in Bahamas cu banii cu care isi pot lua chiar si o masina sa zicem). Prioritatile sunt aiurea la unii. Am niste prieteni care, desi nu aveau un apartament si ar fi putut lua cu banii ramasi de la nunta jumatate de apartament (si atunci aveau o rata destul de mica de platit) au preferat sa faca turul asiei... Va imaginati cam cat costa sa faci asta...
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 23.02.2015, 03:42:52
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
am inteles, dar am extrapolat ideea.

Cred ca orice cel mai important e sa fie cheltuiti banii cu cap (ca sunt proaspat casatoriti care merg in luna de miere in Bahamas cu banii cu care isi pot lua chiar si o masina sa zicem). Prioritatile sunt aiurea la unii. Am niste prieteni care, desi nu aveau un apartament si ar fi putut lua cu banii ramasi de la nunta jumatate de apartament (si atunci aveau o rata destul de mica de platit) au preferat sa faca turul asiei... Va imaginati cam cat costa sa faci asta...
Cand am zis de luna de miere, nu m-am referit la cum si unde ar trebui sa fie banii folositi.
*
Nu vad nimic rau in ce au facut prietenii tai. Nu i-as numi iresponsabili.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 23.02.2015, 09:59:51
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Ei i-as putea numi putin iresponsabili, ma rog, iresponsabil e mult spus, dar puteau din banii aia sa le faca pe amandoua (aveau si 1/4 din banii de o locuinta si mergeau si in luna de miere), daca alegeau sa mearga in luna de miere intr-un loc unde nu era nevoie de atatea mii de euro. Acum ei stau in chirie si se chinuie sa gaseasca o banca care sa le dea un imprumut pentru a-si lua o locuinta.

Totusi, sunt de acord total ca trebuie sa existe o luna de miere (sau saptamana, ca prea putini pot avea o luna de concediu).
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 23.02.2015, 09:59:56
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Dacă făceau turul Greciei le ramâneau si bani de dat avans la casă. Turul Asiei este inutil. Eu am fost pe-acolo în interes de serviciu, si sincer nu-i înteleg pe cei care aleg să-si facă vacantele în Asia. N-as da banii pe asa ceva.

Ceea ce spunea părintele Nicolae Tănase are sens, este indicat să faci măcar o săptămână voiaj de "luna de miere", însă unde mergi si ce faci trebuie ales cu cap si în cel mai crestinesc mod cu putintă. Ca să fie de folos.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare