Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 05.11.2018, 23:10:30
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Faptul că slujește nu înseamnă nimic atâta timp cât este în comuniune cu o asemenea adunare cu manifestări bolnăvicioase.
Tu cred ca ai ceva probleme la "scafarlie". Mai "Somn adanc",nici un alt preot nu am auzit sa fii predicat :"Blocati ceea ce va departeaza de Hristos!" Inca cu multi ani in urma asta. Si unii pe forum imi spuneau tot asa tot felul de chestii cu adevarat bolnavicioase impotriva filtrarii Internetului. "Ca ptr ce program de filtrare ,ca doar vointa etc." Jalnic!!!

Suntem atat de robiti, ca nici macar nu realizam ca ar trebui sa cerem companiilor de Internet sa ne ofere internet filtrat. Sunt oameni care habar nu au sa foloseasca internetul si ptr ce sa intre asa ca o BOMBA in casa oamenilor. Ptr ca ei nu au nevoie de haos in viata lor.

Credinta ta e tot asa de subtire ca o varuiala pe un zid. O "spoiala faina". :-))))
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #12  
Vechi 05.11.2018, 23:17:39
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

End of the World - A Talk by Fr. Seraphim Rose

https://www.youtube.com/watch?v=qCJu3Ek7ZLM
Reply With Quote
  #13  
Vechi 05.11.2018, 23:28:41
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Jonny, ce se întâmplă acolo nu este canonic, păcat că nu pricepi, deși ți-am mai zis. Totuși, dacă vrei să discutăm ne putem muta pe un topic dedicat, există deja unul.

Last edited by simpllu; 05.11.2018 at 23:38:33.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 05.11.2018, 23:55:19
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Ti-am scris mai sus despre farisei ca si ei erau foarte canonici. Spunea de stilul asta par Arsenie Papacioc :"Tipic ,tipic si la inima nimic". Adica nu trebuie toate respectate la
mustata, si nu ai sufletul cald si iubitor.Nu ajunge doar tipicul si nu creezi premisele ca oamenii sa se simta utili in Biserica. Arata-le ca ai nevoie de ei,ma refer clerul, si isi vor schimba multi vietile.Atunci cand s-a infiintat Oastea Domnului multi si-au schimbat vietile,au lasat injuratura,betia si au inceput sa citeasca din Biblie si alte carti Bisericesti.

Da farisei erau foarte atenti la lege la canonicitate uite definitia:

fariseu 1 sm Membru al unei grupări politico-religioase la vechii evrei, caracterizată prin FORMALISM EXAGERAT în respectarea ritualului religios
SI PANA LA URMA CE SPUNE DESPRE UNUL DINTRE EI DOMNUL IISUS???...

Nu cred ca are rost sa mutam altundeva discutia. Eu am o viata foarte ocupata ,timp destul de redus. Si mai e un lucru, eu astea ale credintei am incercat sa le inteleg cu inima.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #15  
Vechi 06.11.2018, 08:21:59
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Deci la gunoi cu învățătura Bisericii, mai bine ne organizăm după inima și simțurile membrilor unei adunări. Unii care cred că au adus schimbarea, de parcă creștinismul te-ar învăța altceva decât să te lupți cu patimile. Despre Sfinții Părinți nu mai zic, niște teoreticieni farisei, buni de spital. Somnul rațiunii naște monștri, un soi de ingnoranți cu acte în regulă în cazul de față.

Last edited by simpllu; 06.11.2018 at 08:28:02.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 06.11.2018, 13:59:35
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.962
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Deci la gunoi cu învățătura Bisericii, mai bine ne organizăm după inima și simțurile membrilor unei adunări. Unii care cred că au adus schimbarea, de parcă creștinismul te-ar învăța altceva decât să te lupți cu patimile. Despre Sfinții Părinți nu mai zic, niște teoreticieni farisei, buni de spital. Somnul rațiunii naște monștri, un soi de ingnoranți cu acte în regulă în cazul de față.
Nici pe mine nu mă liniștesc cântările de tipul Oastea Domnului, nu frecventez O.D., dar Biserica ar trebui să folosească și astfel de asociații și să le coordoneze corect, să impună și studiul Învățăturii de credință în programul lor, măcar 20 de minute per adunare.
Așa într-un an s-ar putea parcurge lejer tot Catehismul.

Pe unde sunt preoți precum Claudiu Melean, pr. Mihoc lucrurile sunt ținute în control,problema e unde mirenii își fac de capul lor, schimbă cântările și scot pe Maica Domnului din ele, scot icoanele și șantajează ierarhii că pleacă la n.p. cu tot cu adunare.

Cel mai important lucru la Oastea Domnului mi se pare disciplina oamenilor, dacă Biserica ar reuși să-și facă o salbă de asociații care se pot numi cum vrea fiecare Oastea Domnului, ASCOR, ATOR, Nepsis și care să adune peste 10.000 de tineri măcar în fiecare municipiu deja ar fi un pas înainte pentru ca mesajul creștin să fie respectat de factorii de decizie, dacă nu e ca și cum n-ar exista tineretul creștin.

Nu trebuie deloc neglijat potențialul de a exprima coerent și articulat o opinie laică în societate a diferitelor asociații creștine, de asta s-a și vrut disiparea și învrăjbirea lor, ca să scadă interesul și practic să nu mai existe nicio societate civilă creștină care se poate mobiliza disciplinat.

S-a văzut la referendum cum neoprotestanții au votat în frunte cu pastorii lor tocmai pentru că au disciplina mobilizării și o comuniune care ar trebui exersată și la ortodocși, dacă ortodocșii nu-și doresc ca statul să înceapă o prigoană instituțională disimulată pe toate palierele.

Vor veni la guvernare niște partide de extremă stângă care vor tăia Bisericii finanțarea publică, vor interzice simbolurile religioase în instituții, vor impune istoria religiilor în loc de ora de religie, educația sexuală obligatorie din clasele mici, care vor impozita până și bănuțul văduvei și donațiile, care vor face șicane ba că deranjează zgomotul de clopot deci amendă pentru parohie, ba că nu e nu știu ce rampă pentru persoanele cu handicap, că lipesesc nu știu ce hidranți și autorizații, care nu vor mai da autorizații pentru procesiune religioasă sau le vor limita, dacă Biserica nu va organiza și o societate civilă capabilă să reziste cultural.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 06.11.2018 at 14:10:58.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 06.11.2018, 17:15:12
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Și la ce o fi bună disciplina dacă nu ești în stare să faci diferența între un chici și ceva original?
Reply With Quote
  #18  
Vechi 06.11.2018, 17:53:34
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.962
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Și la ce o fi bună disciplina dacă nu ești în stare să faci diferența între un chici și ceva original?
Eu am ascultat pe youtube o conferință a părintelui Mihoc în care mustra pe cineva din sală care a trimis o întrebare în care a scris Isus cu un I, deci dacă ar fi preoți cu pregătire care oricum vor fi instruiți în învățământul universitar ortodox ar putea controla derapajele.

Cât e Clujul de mare, părintele Claudiu Melean de la Oastea Domnului a avut curajul să mustre fenomenul untold cu tot riscul de a cădea în oprobiu public.

Mie mi se pare învechită Oastea Domnului din cauză că gravitează în jurul a 2 personalități și cam atât, cred că s-au plictisit și ei, ar trebui primenită puțin doctrina organizației prin preoți cu inițiativă.

Marginalizarea lor nu va face decât să-i expună riscului de a fi deturnată adunarea de extremiști cu valențe protestante.

Administrația B.O.R. și societatea civilă trebuie să formeze niște asociații transparente inter-modale să le zic așa, care să comunice între ele, adică tinerii de la Oastea Domnului să nu meargă doar la evenimentele O.D. ci să meargă și în tabere cu ASCOR, la mănăstiri să vadă ortodoxia autentică.

Dar ca să faci asta și să-i scoți din rezervații duhovnicești trebuie să-i formezi treptat, ei dacă se simt marginalizați se vor sectariza, din contră trebuie scoși la lumină și încurajat respectul reciproc între diferitele inițiative creștine.

Istoria Oastei Domnului trebuie studiată academic și să li se dovedească că Traian Dorz nu a lovit în Maica Domnului și cine face asta e pe altă cale.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 06.11.2018 at 17:58:33.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 06.11.2018, 21:23:12
Yassmina Yassmina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.10.2018
Mesaje: 23
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Pr. Varnava Iankos - Pilda Fiului Risipitor

https://www.youtube.com/watch?v=uQOkbtdlkTw&t=6s

Pr. Varnava Iankos - Pilda Vameșului și a Fariseului

https://www.youtube.com/watch?v=Cgon...ature=youtu.be

P.S. Sper să nu te plictisească.
multumesc mult
Reply With Quote
  #20  
Vechi 06.11.2018, 23:12:16
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Pr. Varnava Iankos - Pilda Fiului Risipitor

https://www.youtube.com/watch?v=uQOkbtdlkTw&t=6s

...
Cine ma cunoaste stie ca urasc teribil vorbele si povestile multe, si imi plac faptele. Uita-te mai jos si trage o concluzie si singur:
Cineva intreaba din public cum sa isi protejeze fata impotriva relelor din lume. Iar parintele ii spune :
"Adica daca ai o fata si inveti sa o asculti,sa o apreciezi,sa o imbratisezi, sa te ingrijesti sa se simta bine cu ea insusi, cu siguranta ca se va respecta pe ea insasi incat va stii sa traiasca asa cum trebuie. Daca insa nu esti atent cu ea, nu o pretuiesti,nu-i acorzi importanta, atunci va crede ca e firesc sa gaseasca barbatii care sa nu o pretuiasca. Si se va incurca cu oricine...Deci daca tu stii sa o cinstesti, sa ai grija de ea, sa se simta ca are valoare si ca ii daruiesti valoare,lucrurile stau diferit,creezi o atmosfera de incredere ,de iubire, felul vietuirii tale arata ca stii sa traiesti si sa te pretuiesti, si sa te protejezi pe tine insuti, va invata si ea. Vei crea premise ptr a exista comuniune. Si ea te va intreba si tu ii vei raspunde. Se va crea un climat ptr o relatie,prin urmare. Parintele nu este stapanul peste relatie. Ceea ce insemana ca daca esti parinte adevarat creezi o relatie cu fiica ta ,cu viitoarea ta fiica. Deci ,creezi o relatie care o va invata sa traiasca atat de capabil incat sa nu fii nevoit sa o urmaresti sa vezi ce face. Si sa te ingrijorezi. ...Ai inteles? Astfel o faci om intreg si demn....Ii atragi atentia asupra pericolelor ptr ca vrea sa le auda de la tine fiindca ai imbratisat-o, ia-i dariut caldura, i-ai daruit cinste, iar ea te pretuieste si vrea sa te asculte. OK?"

Nu stiu nu vezi ceva evident asa fara sa iti spun eu?...

Mai concentreaza-te!...

Dar daca acelasi lucru l-am spune de Oastea Domnului si nu de fata acea?

Deci, in loc sa ne ingrijoram si sa o lasam de capul ei.

Daca oameni ar deveni utili.Ex am haine de dat si daca ar fi in orase mari intermediari la care sa trimit pachetele.,iar ei sa le dea la saraci mai departe. MA rog deci exact ce a spus parintele mai sus.Creaza premisa ptr comuniune.Deci nu vorbe, FAPTE ,doar FAPTE . Daca Biserica o va cinsti si va da tonul in relatie,va crea o relatie cu ea. Si Oastea Domnului nu va fi ceva care exact cum intreba omul ala, pe la 1:01:30 O fiinta de care sa se ingrijoreze teribil si sa ajunga la psihiatru, ci o fiinta cu care e in comuniune,iar oamenii din Oaste se vor implica,isi vor schimba felul vieturii,vor primii valoare si vor oferii,iar credinta lor se va duce in sus. Fiindca implicarea ii va face ca ei sa se apropie si mai mult .
Deci nu vorbim de nu stiu ce fata, ci acelasi lucru e valabil si in cazul comuniunii din Biserica.
Cam asa ceva simplule.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela

Last edited by Jonnyw2013; 06.11.2018 at 23:14:22.
Reply With Quote
Răspunde